Jump to content

Φυτεμένο......νταμάρι


mpouf

Recommended Posts

Διαστάσεις:120-50-50

Όγκος:330 λιτρα

Κατηγορία:Malawi mbuna

Φυτά:valisneria nana,anubia nana,cryptocorine , crinum thainum

Ψάρια / Άλλα είδη:1 χαρεμι Labido για αρχη

Διακοσμητικά υλικά:35 κιλα αμμο coral sand και 80 κιλα περιπου πετρες απο Pangea black angel

(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)

Φόντο:3d backround της Wave

Φωτισμός:2 λαμπες Philips T5 39 watt η καθε μια (1 aquarelle - 1 aquasky αντιστοιχα)

Διάρκεια φωτισμού:16.00-22.00 (στις 21.00 εως τις 23.00 αναβουν δυο πρασινα λεντακια της Hydor)

Φιλτράρισμα:2 εξωτερικα φιλτρα (1 Εheim 950l/h pro 2071 και 1 pro 2073 1050l/h) ενω υπαρχει κι ενας εσωτερικος κυκλοφορητης 1600λ/ωρα.

Θερμοστάτης:Bluclima 300 w

Λίπανση:Οχι

Παροχή CO2:Οχι

Παράμετροι:

pH:8,2 με τεστ υγρα της api ολες οι μετρησεις

Γενική σκληρότητα (GH):18

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):15

Αλλαγές νερού:Το ενυδρειο τωρα στηθηκε.Οι αλλαγες θα γινονται αν οχι καθε εβδομαδα τουλαχιστον καθε 15 μερες το 30% του νερου.

Θερμοκρασία:25

Άλλες πληροφορίες:Το ενυδρειο στηθηκε σιγα σιγα χωρις βιασυνη και στρωθηκε απο ασφαλες ενυδρειο με μπολι.Αν και οταν εβαζα τις πετρες μου φανηκε οτι ειχαν αρκετο υψος τωρα που μπηκε και το νερο μεσα νομιζω οτι θα ηθελε κι αλλο υψος.Ολες οι πετρες ειναι κολλημενες με σιλικονη.Σ' αυτο το σημειο θα ηθελα να ευχαριστησω τον ενυδρειοφιλο Κλεοβουλο για την ευγενικη προσφορα των πρωτων κατοικων του ενυδρειου μου.Οποιεσδηποτε παρατηρησεις - υποδειξεις δεκτες και συζητησιμες. post-15590-1278599835_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόλλα συγχαρητήρια!

Από τα πιο ωραία setup που έχω δει ποτέ για malawi!

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου να το χαίρεσαι. Τα φυτά ίσως δεν τα ανεχθούν οι mbuna σου αλλά αυτό θα το δεις στην πορεία. Αναφορικά με τα ψάρια, τι άλλο σκέφτεσαι να βάλεις; Πάντως θα ήθελα να δω περισσότερες φωτογραφίες όταν θα έχεις χρόνο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο karydas.

Μία μικρή παρατήρηση μόνο... χάλασε λίγο τη συμμετρία, πάρε τις δύο ανούμπιες από κει βάλτες κάπως αλλιώς, ακολούθησε κάπως τον κανόνα 2/3 - 1/3 , θέλω να πω υπάρχει μια γενικά τάξη που θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αταξία. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο karydas.

Μία μικρή παρατήρηση μόνο... χάλασε λίγο τη συμμετρία, πάρε τις δύο ανούμπιες από κει βάλτες κάπως αλλιώς, ακολούθησε κάπως τον κανόνα 2/3 - 1/3 , θέλω να πω υπάρχει μια γενικά τάξη που θα μπορούσε να γίνει λίγο πιο αταξία. :buttrock:

Μπράβο, ναι τώρα το παρατήρησα κι εγώ!

Είναι όλα συμμετρικά. Δυο ''βράχοι'' ίδιου ίψους, ο ένας δεξιά και ο άλλος αριστερά.

Δυο μικρές ανούμπιες, η μία δεξιά μπροστά, η άλλη αριστερά μπροστά!

Ανακάτεψέ το λίγο :hysterical:

Πάντως είναι πολύ όμορφο, αυτό πρέπει να το πώ :)

Link to comment
Share on other sites

αψογοοοοο...... :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-15590-1278784893_thumb.jpgΓεια σας παιδια

Οντως πρεπει ν' αλλαξει το στησιμο με τις πετρες.Να γινει πιο πολυ ανομοιομορφο.Αυτο που δε μου καθεται καλα στο ματι ειναι ο εξοπλισμος (εισοδοι - εξοδοι φιλτρων).Θελω να τους κρυψω με τα φυτα αλλα μαλλον πρεπει να φυγουν απο τη μεση τα crinum. Εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας για το στησιμο των φυτων.

Οσο αφορα τους υπολοιπους κατοικους σκεφτομαι για ενα δευτερο χαρεμι μαλλον psedotropheus acei.Για τριτο χαρεμι δεν με παιρνει ετσι?Μου αρεσουν αρκετα ψαρια (socolofi - saulosi - maingano) αλλα επειδη ειναι αρχη ακομα λεω να παω σε acei για πιο ηρεμα πραγματα.Το ενυδρειο μετα απο 15 μερες λειτουργιας αρχισε να πιανει καφε αλγη πανω στις πετρες οπως θα δειτε στις φωτο και καθε τοσο πανε και τσιμπολογανε τα λαμπιντο.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο να το χαιρεσαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και ευχάριστο στο μάτι!

Το μόνο που θα άλλαζα είναι λίγο τη διάταξη στις valisneries που είναι στη σειρά σα δενδροστοιχία, θα τις έβαζα λίγο πιο "τυχαία"...

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ,να συμφωνήσω με τους φίλους πιο πάνω όσον αφορά την αταξία.Πόσο καιρό ακριβώς τρέχει ;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει πεντεμισυ εβδομαδες.Τις δυο πρωτες δουλευε κανονικα χωρις ψαρια και εδω και τρεις εβδομαδες και κατι μαζι με τα ψαρια.

Σκεφτομαι να βαλω τα μισα crinum στη μια γωνια και τα αλλα μισα απο την αλλη μερια ετσι ωστε να κρυφτει και ο εξοπλισμος και στη μεση να βαλω τις valisneria nana.

Οποιαδηποτε γνωμη δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλέπω έχεις 7 ρίζες.

Βαλε τρεις στην μια γωνια, ασε δυο στη μέση και τις αλλες δυο στην αλλη ακρη. Δηλαδή κάπως έτσι:

__ο_ο_______ο_ο___ο_οο

("ο" οι ριζες - "_" κενο)

Αυτη η αισηθηση τις ομοιομορφιας δεν ειναι τοσο ωραία. Αμα τις βάλεις μισες μισες πάλι το ίδιο θα είναι περίπου.

Και επισης δεν χρειαζεται να είνια η μια ρίζα διπλα στην αλλη. Παιξε και λίγο με την αποσταση απο την πλάτη του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ ωραίο το αφρικανικο σου!

Επειδή σε λίγο θα ξεκινήσω το δικό μου τα φυτά στο δικό σου άντεξαν?

Θέλω και εγώ να βάλω κάποια!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα τα πηρα πριν ενα μηνα μεσα στις ζεστες απο εξω και δεν ηρθαν στην καλυτερη κατασταση.Η θερμοκρασια του ενυδρειου εχει αγγιξει και τους 30 βαθμους.Ως συνεπεια ολων αυτων εχω προσεξει οτι μονο κατω απο τα κρινουμ η αμμος εχει αρχισει να μαυριζει.

Επειδη δε θελω να εχει πολυ φως (αυτη τη στιγμη εχω 2 philips aquarelle T5 39 W) ποια μετατροπη προτεινετε στο φωτισμο με κριτηριο οτι και οι κιχλιδες δε θελουν κατι ιδιαιτερο.Οι δυο λαμπες αναβουν υποχρεωτικα μαζι.Μπορω να βαλω καποιο ροοστατη σε Τ5 λαμπες?

post-15590-1280087338_thumb.jpg

post-15590-1280087371_thumb.jpg

post-15590-1280087391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...