Jump to content

Νερο απο βρυση


Recommended Posts

Σπαταλαω παραπολη νερο καθε μερα για να γεμισω τους κουβαδες με νερο απο ωσμοση,το σκευτομαι παρα πολυ σοβαρα να προετημαζω τουλαχιστο το νερο του δικτυου στο βαρελι με αντιχλοριακο και την αλατοτητα αλλα και την θερμοκρασια και μετα να το τοποθετο στο ενυδρειο ,σηγουρα το νερο στο σαμπ οπου θα σιπληρωνει την εξατμησει θα ειναι απο ωσμοση.

ποιες θα ειναι η διακιμανσεις με την αλλαγη αυτη?πια ειναι η αποψη σας? το εχει δοκιμασει καπιος με τον τροπο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για ενυδρειο reef,τοτε θα ελεγα οχι μιας και η βρυση ειναι (και αναλογα την περιοχη) πηγη νιτρικων,μεταλλων και αλλων βλαβερων συστατικων που μπορει να δημιουργησουν εντονο προβλημα σε ευαισθητου οργανισμους οπως τα κοραλια.

Το νερο την οσμωσης που αποτελει το ακαθαρτο μερος,ειναι στην πραγματικοτητα πεντακαθαρο.Μπορεις να εχεις την εξοδο σε καποιο λούκι που καταλληγει σε πρασιναδα για να την ποτιζεις και να επιστρεφει το νερο στη γη πιο καθαρο αποτι το πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για ενυδρειο reef,τοτε θα ελεγα οχι μιας και η βρυση ειναι (και αναλογα την περιοχη) πηγη νιτρικων,μεταλλων και αλλων βλαβερων συστατικων που μπορει να δημιουργησουν εντονο προβλημα σε ευαισθητου οργανισμους οπως τα κοραλια.

Το νερο την οσμωσης που αποτελει το ακαθαρτο μερος,ειναι στην πραγματικοτητα πεντακαθαρο.Μπορεις να εχεις την εξοδο σε καποιο λούκι που καταλληγει σε πρασιναδα για να την ποτιζεις και να επιστρεφει το νερο στη γη πιο καθαρο αποτι το πηρες.

Συμφονω απολητα +10000

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το παρόν μόνο βράχο και άμμο έχει. Νερό όλο από όσμωση. Έχω παρατηρήσει αύξηση της μικρο-άλγης πάνω στον βράχο διότι έχω ψηλά νιτρικά άλατα(ΝΟ3) από τότε που έβαλα μια γαρίδα μέσα για να ξεκινήσω τον κύκλο.

Επομένως με νερό από βρύση των 300+ TDS που έχουμε στην Κύπρο θα έχεις τουλάχιστον πρόβλημα με μικρο-άλγη.

Επομένως είτε για πότισμα είτε με αντλεία για επιστροφή στο ντεπόζιτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προς το παρόν μόνο βράχο και άμμο έχει. Νερό όλο από όσμωση. Έχω παρατηρήσει αύξηση της μικρο-άλγης πάνω στον βράχο διότι έχω ψηλά νιτρικά άλατα(ΝΟ3) από τότε που έβαλα μια γαρίδα μέσα για να ξεκινήσω τον κύκλο.

Επομένως με νερό από βρύση των 300+ TDS που έχουμε στην Κύπρο θα έχεις τουλάχιστον πρόβλημα με μικρο-άλγη.

Επομένως είτε για πότισμα είτε με αντλεία για επιστροφή στο ντεπόζιτο.

φιλε λεμεσσιανε δεν πολυκαταλαβα και πολυ το επιχειρημα σου

Link to comment
Share on other sites

Απλά λέω ότι εγώ με καθαρό νερό και μια μικρή γαρίδα για να ξεκινήσω τον κύκλο, έχω μικροάλγη που αναπτύσσεται.

Αν εσύ χρησιμοποιήσεις νερό από την βρύση το οποίο ίσως έχει νιτρικά και φωσφορικά πιθανό να σου δημιουργήσει περισσότερη άλγη. Επίσης τα βαρέα μέταλλα και ο χαλκός θα σου σκοτωσουν ότι ασπονδύλο έχεις.

Επομένως είτε θα κάνεις χρήση της RO και θα βρεις ένα τρόπο να χρησιμοποιήσεις και το ακάθαρτο νερό είτε θα αγοράζεις νερό RO/DI από το supermarket αλλά κοστίζει νομίζω 1-1.50 ευρώ τα 4 λίτρα.

Τουλάχιστον στο γέμισμα του ενυδρείου θα σου κοστίσει. Εμένα ήρθε ο λογαριασμός τσιμπιμένος...

Άλλη λύση είναι η αλλαγή νερού από την θάλασσα. Κάτι που σκοπεύω να δοκιμάσω σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά λέω ότι εγώ με καθαρό νερό και μια μικρή γαρίδα για να ξεκινήσω τον κύκλο, έχω μικροάλγη που αναπτύσσεται.

η γαρίδα είναι ανεπαίσθητο βιοφορτιο για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου

Αν εσύ χρησιμοποιήσεις νερό από την βρύση το οποίο ίσως έχει νιτρικά και φωσφορικά πιθανό να σου δημιουργήσει περισσότερη άλγη. Επίσης τα βαρέα μέταλλα και ο χαλκός θα σου σκοτωσουν ότι ασπονδύλο έχεις.

οι συγκεντρώσεις των βαρέων μετάλλων δεν είναι ικανές να προξενήσουν κακό σε ασπόνδυλα

Επομένως είτε θα κάνεις χρήση της RO και θα βρεις ένα τρόπο να χρησιμοποιήσεις και το ακάθαρτο νερό είτε θα αγοράζεις νερό RO/DI από το supermarket αλλά κοστίζει νομίζω 1-1.50 ευρώ τα 4 λίτρα.

Τουλάχιστον στο γέμισμα του ενυδρείου θα σου κοστίσει. Εμένα ήρθε ο λογαριασμός τσιμπιμένος...

Άλλη λύση είναι η αλλαγή νερού από την θάλασσα. Κάτι που σκοπεύω να δοκιμάσω σύντομα!

η χρηση ΑΟ στο θαλλασινο ενυδρείο και ιδιαίτερα στο reef είναι το μικρότερο κόστος στη συντήρηση του.

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Το νερο την οσμωσης που αποτελει το ακαθαρτο μερος,ειναι στην πραγματικοτητα πεντακαθαρο

:thumbup:

Αυτό είναι μεγάλο λάθος το βρόμικο νερό της ΑΟ είναι τόσες

φορές ποιο βρόμικο όσο και η αναλογία καθαρού/βρόμικου

και ότι έχει αφαιρέσει το προφίλτρο και ο άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Αυτό είναι μεγάλο λάθος το βρόμικο νερό της ΑΟ είναι τόσες

φορές ποιο βρόμικο όσο και η αναλογία καθαρού/βρόμικου

και ότι έχει αφαιρέσει το προφίλτρο και ο άνθρακας.

Δηλαδη αν και εχει περασει και αυτο απο τα προφιλτρα,ειναι πιο <<βρωμικο>> απο το αρχικο νερο της βρυσης;;;

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Αυτό είναι μεγάλο λάθος το βρόμικο νερό της ΑΟ είναι τόσες

φορές ποιο βρόμικο όσο και η αναλογία καθαρού/βρόμικου

και ότι έχει αφαιρέσει το προφίλτρο και ο άνθρακας.

Ο χαρακτηρισμός βρόμικο η καθαρό είναι μάλλον άστοχος.

Το νερό εξόδου έχει πολλή μεγαλύτερη συγκέντρωση σε βαρέα μέταλλα αναλογικά με το νερό δικτύου, κατά συνεπεία το κάνει ακατάλληλο για χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν και εχει περασει και αυτο απο τα προφιλτρα,ειναι πιο <<βρωμικο>> απο το αρχικο νερο της βρυσης;;;

Σε ορισμένα στοιχεία ναι και σε μεγάλη συγκέντρωση, άλλα θα

συγκρατηθούν από τα προφίλτρα.

Σε κάθε περίπτωση είναι ρίσκο γιατί εξαρτάτε αποκλειστικά

από τη σύσταση του νερού.

Σε ένα πολύ καθαρό νερό αυτό δεν έχει κινδύνους σε ένα βρόμικο

οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι και περισσότεροι από το να βάλεις κατευθείαν

βρύση.

Link to comment
Share on other sites

η χρηση ΑΟ στο θαλλασινο ενυδρείο και ιδιαίτερα στο reef είναι το μικρότερο κόστος στη συντήρηση του.

Αν τα βαρέα μέταλλα δεν μπορούν να κάνουν κακό στα ασπόνδυλα, τότε γιατί η χρήση αντίθετης όσμωσης?

Γιατί δεν βάζουμε απλά αντιχλώριο και μερικά pads να δεσμεύουν νιτρικά, φωσφορικά και χαλκό?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βαρέα μέταλλα δεν μπορούν να κάνουν κακό στα ασπόνδυλα, τότε γιατί η χρήση αντίθετης όσμωσης?

Γιατί δεν βάζουμε απλά αντιχλώριο και μερικά pads να δεσμεύουν νιτρικά, φωσφορικά και χαλκό?

με την ΑΟ μπορούμε να ελέγχουμε καλύτερα της βασικές παραμέτρους του νερού οπως KH, MG, CA , μιας που είναι απαλλαγμένο (καθαρό )

Link to comment
Share on other sites

οταν ενοει 50 GPD 75 GPD η 150 GPD σε μια μεβρανη ενοει την πικνοτητα της μεμβράνης

εαν ειναι η πικνοτητα στην μεβρανη τοτε να την αλαξω και να βαλω μια πιο αρεει για να μου βγαζει περισσοτερο νερο,σηγουρα με αυτην την κινισει εξιπακουεται οτι το TDS θα ειναι πιο ψιλο

το ερωτημα μου ειναι στης μεβρανες αναγραφεται το GPD και διπλα ενας αριθμος αυτος υποδιλει την πικνοτητα ?

οσο πιο μεγαλος ο αριθμος τοσο πιο πικνη ειναι η μεβρανη?

Link to comment
Share on other sites

οταν ενοει 50 GPD 75 GPD η 150 GPD σε μια μεβρανη ενοει την πικνοτητα της μεμβράνης

εαν ειναι η πικνοτητα στην μεβρανη τοτε να την αλαξω και να βαλω μια πιο αρεει για να μου βγαζει περισσοτερο νερο,σηγουρα με αυτην την κινισει εξιπακουεται οτι το TDS θα ειναι πιο ψιλο

το ερωτημα μου ειναι στης μεβρανες αναγραφεται το GPD και διπλα ενας αριθμος αυτος υποδιλει την πικνοτητα ?

οσο πιο μεγαλος ο αριθμος τοσο πιο πικνη ειναι η μεβρανη?

50 GPD = 50 gallons per day

εννοεί την παραγωγικότητα της μεμβράνης σε γαλόνια νερού ανά μέρα

Link to comment
Share on other sites

50 GPD = 50 gallons per day

εννοεί την παραγωγικότητα της μεμβράνης σε γαλόνια νερού ανά μέρα

οσο πιο πολλα gpd αναγραφει στην συσκευασια τοσο πιο αρεει ειναι η μεβρανει και βγαζει περισσοτερα λιτρα?

για να καταλαβω ακριβως τη θα παραγειλω

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερα GPD τόσο περισσότερη ποσότητα νερού μπορεί να σου παράξει ανά ημέρα.

1 Γαλόνι= 3.7 λίτρα.

Επίσης όσο ανεβαίνεις σε GPD ανεβαίνει και η απαραίτητη πίεση που χρειάζεσαι και ίσως χρειαστείς αντλία να σου ανεβάζει την πίεση του νερού.

Τέλος αν θέλεις ψάξε να βρείς μεμβράνη 1:1 για να μην σπαταλείς πολύ νερό.

Link to comment
Share on other sites

Μονάδα RO υπάρχουν πολλές. Το να σου προτείνω κάποια συγκεκριμένη είναι σαν να σου προτείνω να αγοράσεις αυτοκίνητο.

Καταρχη εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου σου για να καθορίσεις τα GPD.

Μετά πρέπει να κοιτάξεις το rejection rate. Συνήθως οι 75 έχουν rejection rate 98% ενώ αρκετές 100GPD έχουν 90%.

Δηλαδή η 98% σου λέει ότι αν μπει νερό με TDS 100, το νερό της εξόδου(το καθαρό) θα έχει 2 TDS.

Επίσης θα πρέπει να κοιτάξεις και τα προφίλτρα.

Χρειάζεσαι ένα θάλαμο με 5micron, μετά ένα θάλαμο με 1 micron και μετά ένα θάλαμο με ενεργό άνθρακα.

Έπειτα αν θέλεις προσθέτεις απιόνιση( DI ) για να ρίξει τα TDS στο 0.

Εγώ πήρα μια φτηνή από το www.purewaterclub.com

Έχω TDS 12 μετά από την έξοδο της RO. To DI το έχω εξασθενίσει και δεν το χρησιμοποιώ μέχρι να το ανανεώσω.

Πάντως θα σου πρότεινα το εξης:

Πέρασε από το Super Home Center, και έχει τα διαφανή δοχεία για τα προ-φίλτρα γύρω στα 12-15 ευρώ. Επίσης έχει και πρό-φίλτρα.

Μετά πήγαινε μια βόλτα από τον Μάγκα (στην Λεμεσό είναι στον ίδιο δρόμο με το Jumpo, πριν την Mercendes).

Ο Μάγκας έχει και προ-φιλτρα αλλά και housing για μεμβράνη RO, αλλά μην πάρεις μεμβράνη. Προτίμα να πάρεις κάποια μεμβράνη της spectra-pure ή κάποια άλλη μάρκα που μπορεί να σου προτείνουν τα παιδιά εδώ.

Η αν είναι καλύτερες οι τιμές για προ-φίλτρα πάρε από το www.purewaterclub.com

Άλλά μην πάρεις μεμβράνη από εκεί διότι δεν είναι καλές. Κανονικά με το νερό την πόλης εμένα θα έπρεπε να έβγαζε τα μισά TDS από όσο βγάζει.

Άρα housing και πρό-φιλτρα σύγκρινε τιμές από purewaterclub, super home center και μάγκα.

Έξαρτήματα αν δεν βρεις, να πάρεις από το purewaterclub.

Θα χρειαστείς:

1 σύνδεση για το νερό της πόλης

22-15-P4.jpg

1 λάστιχο για να ενώσεις τα διάφορα μέρη

Tubing.jpg

κάθε housing προ-φίλτρου έχει 1 είσοδο και μία έξοδο(2 συνδέσεις)

το housing της RO έχει 1 είσοδο και 2 εξόδους.

PW-22-106.jpg

Housing για προφίλτρα(τουλάχιστο 3)

Housing1.jpg

Housing για μεμβράνη

22-33.jpg

Στην έξοδο του ακάθαρτου της RO θα πρέπει να βάλεις ένα flow restrictor το οποίο θα είναι ανάλογο με την μεμβράνη που θα πάρεις. Κοίταξε το πιο κάτω link για πληροφορίες

http://www.thefilterguys.biz/ro_membranes.htm

Πρό-φίλτρα(5 micron, 1 micron, activated carbon)

Μεμβράνη και αν προσθέσεις DI πάρε καλή μάρκα γιατί αυτά κάνουν την κυρίως δουλειά.

Spectra pure και filter-guys έχουν καλό όνομα.

Από εκεί και πέρα προσθέτεις ανάλογα με το τι θέλεις να φτιάξεις.

Μπορείς να προσθέσεις ένα κομμάτι για να κάνεις flush την μεμβράνη

και ένα κομμάτι για να κλείνει μόνη της(αν βάλεις και float valve).

Θα κάνω ένα σχεδιάγραμμα πιο μετά και θα το ανεβάσω για να δεις τα κομμάτια ξεχωριστά.

Μπορείς φυσικά να πάρεις έτοιμο σύστημα, αλλά πιστεύω ότι το κόστος δεν το δικαιολογεί γιατί η συνδεσμολογία είναι πάρα πολύ πιο απλή από όσο ακούγεται!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και η εικόνα που σου έλεγα.

Τα σημεία 1,4 και 5 δεν φαίνονται διότι είναι από την πίσω πλευρά αλλά είναι ακριβως τα ίδια με τα απέναντι τους.

http://i28.tinypic.com/2hebz46.jpg

Σε αυτό το σχήμα θα σου πρότεινα αντι για in-line housing για το DI resin να βάλεις κανονικό housing όπως των προφίλτρων και υπάρχει ειδικό δοχείο στο οποίο μπαίνει μέσα το DI Resin και μετά αυτό μπαίνει στο housing προ-φίλτρου.

Σαν αυτό: http://www.purewaterclub.com/catalog/produ...products_id=247

Απλά χρειάζεσαι ένα δοχείο και μετά βάζεις σε αυτό καλής ποιότητας DI resin.

Μην αγοράσεις πάντως τα φίλτρα,μεμβράνη και DI από το purewaterclub, διότι δεν είναι καλής ποιότητας. Ο μόνος λόγος αγοράς από εκεί είναι αν βρείς πιο φθηνά housing και εξαρτήματα.

Έγινε επεξεργασία - Lemeshianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...