Jump to content

Νταής μονομάχος


Freeman

Recommended Posts

Πρίν απο κανα μήνα περίπου πήρα έναν μονομάχο και 9 red cherry για το 20L μου.Με το που έβαλα τις red έγινε χαμός!!!!ο betta τις κηνηγούσε για κανα μισάωρο αλλα μετα ευτυχώς ηρέμησε.Το κακό είναι οτι οτι αρχησε να μου τις τρώει :) .Μεσα σε 1 εβδομάδα εφαγε 2 και σήμερα βρίκα άλλη μια με κομένη όλη την ουρά στον πάτο,καθως και μια πάνω στο καπάκι ξεραμένη που μάλον θα πήδηξε μέσα απο την τρίπα που έχει το γυάλινο καπάκι τις dennerle :hysterical: Υπόψην οτι το ενυδρείο έιναι καλά φυτεμένο και έχει αρκετές κρυψώνες!

Μπορώ να κάνω κάτι ?ή πέτυχα την περίπτωση που λέμε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πρίν απο κανα μήνα περίπου πήρα έναν μονομάχο και 9 red cherry για το 20L μου.Με το που έβαλα τις red έγινε χαμός!!!!ο betta τις κηνηγούσε για κανα μισάωρο αλλα μετα ευτυχώς ηρέμησε.Το κακό είναι οτι οτι αρχησε να μου τις τρώει :) .Μεσα σε 1 εβδομάδα εφαγε 2 και σήμερα βρίκα άλλη μια με κομένη όλη την ουρά στον πάτο,καθως και μια πάνω στο καπάκι ξεραμένη που μάλον θα πήδηξε μέσα απο την τρίπα που έχει το γυάλινο καπάκι τις dennerle :hysterical: Υπόψην οτι το ενυδρείο έιναι καλά φυτεμένο και έχει αρκετές κρυψώνες!

Μπορώ να κάνω κάτι ?ή πέτυχα την περίπτωση που λέμε :buttrock:

Πετυχες την περιπτωση που λεμε. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κάνω και αναπαραγωγή red cherry :):buttrock:

Μήν πώ τι θα κάνω τώρα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να κάνω και αναπαραγωγή red cherry :):buttrock:

Μήν πώ τι θα κάνω τώρα :hysterical:

Έτσι είναι και ο δικός μου.. Έβαλα μεγαλύτερου μεγέθους γαρίδες και αυτές αν και τις κυνήγησε που και που ΔΕΝ μπορούσε να τις σκοτώσει λόγο του μεγέθους του..

Πέτυχες νορμαλ μονομάχο και έβαλες σε αυτόν nano shrimps..

Κοίτα υπάρχει μια περίπτωση να συνηθίσει με τις εβδομάδες την παρουσία τους..... Ο δικός μου τις red cherry τις τσάκισε..

Τις bamboo (που ΔΕΝ πρέπει να βάλεις σε 20λιτρό) αρχικά τις κυνήγησε και μετά κατάλαβε ότι..Θα πρέπει να περάσει μαζί τους την ζωή του.. Τώρα κολιμπάνε μαζί...

Περίεργο πράγμα ο χαρακτήρας του μονομάχου.. Θέλει χρόνο για αυτόν να αποδεχθεί το είδος.

και το είδος χρειάζετε μεγάλη αντοχή!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εφαγε άλλη μια red :buttrock::hysterical:

ταΐζεις το μονομάχο σου ζωντανή τροφή ε; :)

δοκίμασε μήπως με κάποιο μπλε σφουγγάρι ή ψιλό διχτάκι μπορέσεις να τα χωρίσεις... αλλιώς αποφάσισε τι από τα δύο είδη θες να κρατήσεις και το άλλο χάρισε το.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πετυχες ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ μονομαχο...

:)

Παντως αν δεν τον ειδες με τα ματια σου να τις σκοτωνει, υπαρχει ενα μικρο ποσοστο και να ψοφησαν ή πηδηξαν απο το ενυδρειο για αλλο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τις γαριδουλες κ αστον μονο του αν θες βαλτου κανα σαλιγκαρακι

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Παντως αν δεν τον ειδες με τα ματια σου να τις σκοτωνει, υπαρχει ενα μικρο ποσοστο και να ψοφησαν ή πηδηξαν απο το ενυδρειο για αλλο λογο.

Οχι οχι την είδα την μάχη και την σκότωσε εκείνος :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει αρκετές φορές... Οι μονομάχοι είναι τόσο ιδιαίτερα ψάρια που δεν ξέρεις σε τι χαρακτήρα θα πέσεις. Η όλη του συμπεριφορά (όπως προαναφέρθηκε) είναι απόλυτα φυσιολογική. Είχες μία ελπίδα να καταφέρεις να συμβιώσουν, αλλά άπαξ και πήρε γεύση από φρέσκα γαριδούλα, δεν νομίζω να σταματήσει να τις κυνηγάει μέχρι να τις εξαφανίσει.

Οπότε η λύση είναι η απομάκρυνση ενός από τα δύο είδη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...