Jump to content

εξ ουρανου σκαλαρια και αγνωστα αυγα


Recommended Posts

γεια σας.να πω μερικες βασικες λεπτομεριες:

ενυδρειο: juwel record 800 http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm...0∪=58300

οραγανισμοι:2 apple snail,3 botia,1 red tail shark(labeo) και δυο σκλαρια

φυτα : διαφορα (δεν ξερω ονοματα)

Νο3 <10

Νο2 0

GH <7

KH <7

ph <6,5

φιλτρα : εσωτερικο μαμισιο με προσθηκη siporax sera,εξωτερικο eheim 2213 με substract ki siporax eheim.

ξερω οτι το ενυδρειο ειναι σουπα γιαυτο θα δωσω το red tail shark.

στο θεμα μας τωρα!

ειχα αφησει το ενυδρειο για 20 μερες λογω αδειας(βλεπεται δεν ειμαι απο αθηνα).τελευταια μερα πριν ερθω ο γειτονας φοιτητης παρατησε στο παππου μου δυο σκαλαρια σε ενυδρειο 10 λιτρων χωρις φιλτρο χωρις τπτ!! :hysterical::hysterical: ...οταν του τα αφησε ειχε αδισει και νερο και τα βρηκα με υψος νερου 5-6 εκατοστα!τα ψαρια ηταν σε αθλια κατασταση!! επειδη ελειπα ηταν και τεταρτη ολα κλειστα δεν ειχα και to λαπτοπ για φτιαξιμο το μονο που σκευτηκα ηταν να το γεμισω με νερο βρυσης μεχρι πανω.αφου το εκανα αυτο και αφησα μονο το χαλικι(πλαστικα φυτα πεταχτηκαν αμεσως)φανηκαν ποιο δραστηρια.τελος παντων επειδη θα κουρασα και δεν ειμαι και καλος στην εκθεση τα εβαλα στο ενυδρειο μου την επομενη μερα αφου τα μετεφερα με μια σακουλα πετ σοπ.τα σκαλαρια δειχνουν καλυτερα κaι τα πτερυγια τους δειχνουν να επουλωνουν τις πληγες που ειχαν..

και για τελος βρηκα αυγα στο ενυδρειο οταν γυρισα και δεν ξερω ποιανου ειναι,υποθετω aplle snai(τα σκαλαρια μπηκαν μετα)

τα αυγα αν ειναι των apple snail χρειαζονται καποια ιδιαιτερη φροντιδα?

τα σκαλαρια χρειαζονται καποιο φαρμακο?(εχω preis prebac,preis cryptan

τα σκαλαρια ξερω οτι δεν κανουν για το ενυδρειο μου θελουν υψος και γιαυτο δεν ειχα ειναι τυχερα ομως επειδη μαλλον θα παρω το anubias 180x0.60x0.65 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=45802

καλα σιγουρα 8α σας κουρασα :buttrock::hysterical:

φωτο ανεβαζω σε λιγο απο κινητο δεν εχω μηχανη :)

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

γεια σας.να πω μερικες βασικες λεπτομεριες:

ενυδρειο: juwel record 800 http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm...0∪=58300

οραγανισμοι:2 apple snail,3 botia,1 red tail shark(labeo) και δυο σκλαρια

φυτα : διαφορα (δεν ξερω ονοματα)

Νο3 <10

Νο2 0

GH <7

KH <7

ph <6,5

φιλτρα : εσωτερικο μαμισιο με προσθηκη siporax sera,εξωτερικο eheim 2213 με substract ki siporax eheim.

ξερω οτι το ενυδρειο ειναι σουπα γιαυτο θα δωσω το red tail shark.

στο θεμα μας τωρα!

ειχα αφησει το ενυδρειο για 20 μερες λογω αδειας(βλεπεται δεν ειμαι απο αθηνα).τελευταια μερα πριν ερθω ο γειτονας φοιτητης παρατησε στο παππου μου δυο σκαλαρια σε ενυδρειο 10 λιτρων χωρις φιλτρο χωρις τπτ!! :hysterical::hysterical: ...οταν του τα αφησε ειχε αδισει και νερο και τα βρηκα με υψος νερου 5-6 εκατοστα!τα ψαρια ηταν σε αθλια κατασταση!! επειδη ελειπα ηταν και τεταρτη ολα κλειστα δεν ειχα και to λαπτοπ για φτιαξιμο το μονο που σκευτηκα ηταν να το γεμισω με νερο βρυσης μεχρι πανω.αφου το εκανα αυτο και αφησα μονο το χαλικι(πλαστικα φυτα πεταχτηκαν αμεσως)φανηκαν ποιο δραστηρια.τελος παντων επειδη θα κουρασα και δεν ειμαι και καλος στην εκθεση τα εβαλα στο ενυδρειο μου την επομενη μερα αφου τα μετεφερα με μια σακουλα πετ σοπ.τα σκαλαρια δειχνουν καλυτερα κaι τα πτερυγια τους δειχνουν να επουλωνουν τις πληγες που ειχαν..

και για τελος βρηκα αυγα στο ενυδρειο οταν γυρισα και δεν ξερω ποιανου ειναι,υποθετω aplle snai(τα σκαλαρια μπηκαν μετα)

τα αυγα αν ειναι των apple snail χρειαζονται καποια ιδιαιτερη φροντιδα?

τα σκαλαρια χρειαζονται καποιο φαρμακο?(εχω preis prebac,preis cryptan

τα σκαλαρια ξερω οται δεν κανουν για το ενυδρειο μου και γιαυτο δεν ειχα ειναι τυχερα ομως επειδη μαλλον θα παρω το anubias 180x0.60x0.65 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=45802

καλα σιγουρα 8α σας κουρασα :buttrock::hysterical:

φωτο ανεβαζω σε λιγο απο κινητο δεν εχω μηχανη :)

Τα apple snails εναποθέτουν τα αβγά τους εκτός νερού, αν τα αβγα που έχεις δει είναι μέσα στο ενυδρείο πάνω σε κάποιο φύλλο ή γενικά επίπεδη σχετικά επιφάνεια μάλλον ειναι από τα σκαλάρια αλλά και πάλι θα έπρεπε να το είχες καταλάβει αφού θα τα πρόσεχαν

Link to comment
Share on other sites

εχω και 3 botia τα δυο μεγαλωμενα μαζι το 3 ειναι ποιο μικρο λες αυτα να γενησαν???

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να δεις μια αναπαραγωγή σκαλαριών.

Αναγνωρίζεις τα αβγά τους?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ευχαρτω για το ενδιφερον αλλα οταν μπηκαν τα σκαλαρια υπηραχαν τα αυγα...αν δεν ειναι απο τα apple snail τοτε ειναι απο τα botia ..

Link to comment
Share on other sites

μερικες φωτο..βρηκα αυγα και πανω σε ενα αλλο σαλιγκαρι που εχω .

post-16612-1278686410_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα link για πως να ανεβαζω πολλες??

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα μονος μου :)

post-16612-1278689416_thumb.jpg

post-16612-1278689455_thumb.jpg

post-16612-1278689484_thumb.jpg

post-16612-1278689514_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να με βοηθησει και εμενα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σε βοηθησω δυστυχως.

Τα μηλοσαλιγγαρα κανουν τα αυγα τους σε τσαμπια,αλλα εκτος νερου.

Αλλα σαλιγκαρια δεν εχεις;

Link to comment
Share on other sites

τα αυγα φιλε ετσι οπως ειναι μεσα σε ζελατινη και ειναι αφυλακτα και παρατημενα φαινεται να ειναι απο σαλιγκαρια .αλλα οχι απο apple απο αλλο ειδος

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλα δυο δεν θυμαμαι ονομα κατα 90% πρεπει να ειναι αυτα 2306473762_6d58f5913f_o.jpg

χαρηκα και εγω οτι ειναι απο τα botia..

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια, όπως προαναφέρθηκε γεννούν αυγά πάνω σε λείες κάθετες ή κεκλιμένες επιφάνειες και τα προσέχουν συνεχώς. Τα περισσότερα είδη apple snails γεννούν εκτός νερού με την μορφή τσαμπιών. Τα botia από την άλλη αναπαράγονται τρομακτικά δύσκολα σε συνθήκες αιχμαλωσίας και όταν το κάνουν αυτό γίνεται μέσα σε σπηλιές (όπως και στη φύση).

Αν και δεν μπορώ να ανοίξω τις φωτογραφίες σου (δεν ξέρω γιατί :thumbup: ), αυτό που βλέπω από τις μικρογραφίες είναι τζελ με αυγά μέσα. Αυτά τα αυγά είναι από κάποιο είδος σαλιγκαριού που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, πιθανόν "λαθρεπιβάτη". Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα σπουδαίο. Από τη στιγμή που έχεις botia θα γίνουν τροφή. Πάντως καλό θα ήταν να τα παρατηρήσεις και να μας βάλεις καμία φωτογραφία από τα σαλιγκάρια σου (όχι τα apple) για να αναγνωρίσουμε το είδος.

Στα σκαλάρια τώρα... Θα χρειαστείς ενυδρείο 200-250 λίτρα το ελάχιστο, αλλά αυτό φαντάζομαι το ξέρεις. Καλό είναι να μελετήσεις τις ιδιαίτερες απαιτήσεις των σκαλαριών από θέμα ποιότητας νερού και να κάνεις κάποιες μετρήσεις και με υγρά τεστ για να είσαι πιο σίγουρος.

Για την "αποθεραπεία" τους καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ΕΚΤΟΖΟΝ σε συνδυασμό με Melafix στις προληπτικές δοσολογίες. Πρόκειται για φάρμακα που καλό είναι να τα χρησιμοποιείς μία φορά τον μήνα προληπτικά και θα βοηθήσουν όλα τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια, όπως προαναφέρθηκε γεννούν αυγά πάνω σε λείες κάθετες ή κεκλιμένες επιφάνειες και τα προσέχουν συνεχώς. Τα περισσότερα είδη apple snails γεννούν εκτός νερού με την μορφή τσαμπιών. Τα botia από την άλλη αναπαράγονται τρομακτικά δύσκολα σε συνθήκες αιχμαλωσίας και όταν το κάνουν αυτό γίνεται μέσα σε σπηλιές (όπως και στη φύση).

Αν και δεν μπορώ να ανοίξω τις φωτογραφίες σου (δεν ξέρω γιατί :P ), αυτό που βλέπω από τις μικρογραφίες είναι τζελ με αυγά μέσα. Αυτά τα αυγά είναι από κάποιο είδος σαλιγκαριού που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, πιθανόν "λαθρεπιβάτη". Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα σπουδαίο. Από τη στιγμή που έχεις botia θα γίνουν τροφή. Πάντως καλό θα ήταν να τα παρατηρήσεις και να μας βάλεις καμία φωτογραφία από τα σαλιγκάρια σου (όχι τα apple) για να αναγνωρίσουμε το είδος.

Στα σκαλάρια τώρα... Θα χρειαστείς ενυδρείο 200-250 λίτρα το ελάχιστο, αλλά αυτό φαντάζομαι το ξέρεις. Καλό είναι να μελετήσεις τις ιδιαίτερες απαιτήσεις των σκαλαριών από θέμα ποιότητας νερού και να κάνεις κάποιες μετρήσεις και με υγρά τεστ για να είσαι πιο σίγουρος.

Για την "αποθεραπεία" τους καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ΕΚΤΟΖΟΝ σε συνδυασμό με Melafix στις προληπτικές δοσολογίες. Πρόκειται για φάρμακα που καλό είναι να τα χρησιμοποιείς μία φορά τον μήνα προληπτικά και θα βοηθήσουν όλα τα ψάρια σου!

θα προσπαθησω να βαλω φωτο απο τα σαλιγκαρια αν τα πετυχω αυριο γιατι τωρα εχουν κλεισει τα φωτα και κοιμουνται :thumbup:

γνωριζω οτι τα σκλαρια χρειαζονται λιτρα και υψος αλλα ηρθαν κατα τυχη στα χερια μου.εχω σκοπο

ομως να φτιαξω ενα 600λιτρο αν πανε ολα καλα συντομα.

παντως οσον αφορα τα σκαλαρια πραγματικα ειναι υπεροχα ψαρια και δειχνουν πολυ καλα σε σχεση ετσι

οπως ηταν οταν τα πειρα.και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι (ειδα αυτο) πανε συνεχεια μαζι!

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

οπως ηταν οταν τα πειρα.και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι (ειδα αυτο) πανε συνεχεια μαζι!

Τα σκαλάρια είναι κοπαδόψαρα... Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος σχεδόν ποτέ αν δεν δεις αναπαραγωγή. Εύχομαι να κάνεις το καλύτερο γι'αυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την φωτο απο τα σκαλρια της αναπαραγωγης επειδη παρατηρησα τα γενιτικα οργανα τους πρεπει να εχω και εγω ζευγαρι.ασε που καθαριζουν συνεχεια το εσωτερικο φιλτρο της juwel.

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

πολυ τυχερα τα ψαρια

και αν πανε και στο μεγαλο ενυδρειο θα πρεπει να γυριστει σε ταινια η ζωη τους

:P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δυο φωτο απο τα αλλα δυο σαλιγγαρια που εχω.

να αναφερω οτι οσον αφορα τα σκαλαρια το ενα (που πιστευω ειναι και το θυλικο) εχει πρισμενη την κοιλια του

και το πρωι καθαριζε ενα μεγαλο φυλο απο anubias.λετε να εχω γεννα τελικα?

post-16612-1279022188_thumb.jpg

post-16612-1279022204_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...