Jump to content

Μετρησεις Ph και Nh4,nh3


Recommended Posts

Καλησπερααααααααααα :):buttrock:

σημερα πηρα τεστακια υγρα της σερα και εκανα την πρωτη μου δοκιμη στις μετρησεις....(αν και ξερω οτι επρεπε να της ειχα κανει νωριτερα... :hysterical: )

τεσπα......επρεπε να κανω οποσδηποτε αλλαγη...μια και την αργησα καμοια βδομαδα... :hysterical:

και εκανα πρωτα μετρησουλες.. ph και nh3-nh4....οι μετρησεις μου βγηκαν(αν δν εκανα λαθος) ph:7.5

Nh4:1mg/l (το NH3 βγαινει απο το ph και το NH4??? η πεταξα βλακεια. .?)

.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης... οι τιμες ειναι φυσιολογικες..προ καθυστερημενης αλλαγης????

κι αν οχι...τι θα πρεπε να κανω..????

Τι αλλα τεστ πρεπει να κανω..???

Αν ισχυει οτι το nh3 βγαινει απο το ph k to nh4 εχω nh3:0,02?? :hysterical: που σημαινει βλαβερο σε μακροχρονια εκθεση????) :hysterical::hysterical::ninja::ninja:

Εχω διαβασει σε αλλο θεμα περι τεστ οτι μπορω να κανω μετα απο ενα 24 ωρο απο την αλλαγη επαναληψη του τεστ....σωστα???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ποιο ενυδρείο έγιναν αυτές οι μετρήσεις;Πιθανόν το φίλτρο να είναι άστρωτο.Το ΝΗ3/ΝΗ4 είναι υψηλό επίπεδο.Κάνε αλλαγή νερού άμεσα και μην ταΐσεις για 2 ημέρες.

Πρέπει να κάνεις ακόμα μέτρηση για ΝΟ2 και ΝΟ3 και μας ενημερώνεις.

Διάβασε καλά αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=1318&hl=

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ενυδρείο έγιναν αυτές οι μετρήσεις;Πιθανόν το φίλτρο να είναι άστρωτο.Το ΝΗ3/ΝΗ4 είναι υψηλό επίπεδο.Κάνε αλλαγή νερού άμεσα και μην ταΐσεις για 2 ημέρες.

Πρέπει να κάνεις ακόμα μέτρηση για ΝΟ2 και ΝΟ3 και μας ενημερώνεις.

Διάβασε καλά αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=1318&hl=

Εχω ενα 54λ με γκαπακια...κ μια γαριδουλα προς το παρον...πριν λιγες μερες εβαλα και φυτα Ceratophyllum demersum,Anubias angustifolia και Egeria densa ...αλλα το Ceratophyllum και την Egeria densa δν τα βλεπω και πολυ καλα... :) απο το Ceratophyllum εχουν φυγει μερικα φυλλαρακια και της Egeria densa αυτα που ειναι πανω απο την αμμο ακριβως ψιλοσαπιζουν....η Anubias angustifolia φαινεται μια χαρουλα...εκτος απο ενα φυλλο που ειχε προβλημα απο οταν το αγορασα...λιγο φαγωμενο και δν ξερω αν πρεπει να το κοψω η οχι...

Παντως εκτος απο τις μετρησεις τα ψαρακια μου φαινονται μια χαρα....και πολυ ζωηρα και και τρωνε σαν τρελα..και η γαριδουλα το ιδιο....ολο ψαχνει για απομειναρια τροφης...

Αλλαγη εκανα πριν κανα μισαωρο..ποτε μπορω να ξανακανω μετρησεις και αλλαγη....????

Αν παρω αυριο τα τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 πειραζει...???γτ στην περιοχη μου δυσκολο εως ακατορθωτο να βρω... :buttrock:

Ποτε με συμβουλευεις να ξανακανω αλλαγη νερου...???

Υπαρχει περιπτωση να φταιει και το οτι μεχρι σημερα το φιλτρο το επλενα με νερο απο την βρυση??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα φυτά: Φωτισμός,λίπανση και θερμοκρασία παίζουν μεγάλο ρόλο αν είναι στη σωστή αναλογία.

Τα συγκεκριμένα φυτά είναι "εύκολα" αλλά δεν παύουν να είναι αληθινά φυτά.Δώσε μας κάποιες πληροφορίες για φωτισμό,θερμοκρασία και λίπανση.

Οι ανούμπιες χρειάζονται συνήθως χαμηλό φωτισμό,μπορείς να τις έχεις κάτω από κάποιο ψηλότερο φυτό ή ξύλο ώστε να είναι σε πιο σκιερό σημείο.Καλύτερα να μην κόβεις φύλα ή κορμό από ανούμπιες μέσα στο ενυδρείο.Εκκρίνουν ουσίες βλαβερές για τα ψάρια.Τα ξερά φύλα θα τα ρίξει μόνη της ή θα φτιάξουν με τον καιρό.

Όσον αφορά τα ψάρια: Τα Γκάπυ και οι γαρίδες συνηθίζουν να κάνουν δύο πράγματα συνέχεια.

Να τρώνε και να ζευγαρώνουν. :)

Συγκρατήσου με τα ταΐσματα και παρακολούθησε τα στομάχια των ψαριών αν είναι πολύ φουσκωμένα καθώς και τα περιττώματά τους αν δημιουργούνται συνέχεια.

Πάρε τα τεστάκια αύριο,μέτρα προσεκτικά σύμφωνα με τις οδηγίες και πες μας.

Μικρή αλλαγή μπορείς να κάνεις και αύριο αρκεί το νερό να είναι προετοιμασμένο με αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία περίπου με αυτή του ενυδρείου.Η είσοδος στο ενυδρείο να γίνεται όσο το δυνατόν πιο αργά.

Τα φίλτρα χρειάζονται καθάρισμα μόνο όταν μειωθεί η ροή τους και το πλύσιμο των σφουγγαριών μόνο με νερό ενυδρείου.

Απ'οτι καταλαβαίνω το φίλτρο σου είναι πλέον σε αρχικό στάδιο οπότε προχώρα με προσθήκη ζωντανών βακτηρίων και αν είναι δυνατόν μπόλι από συνχομπίστα με υγιές ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 54λ με γκαπακια ( πόσα γκαπάκια; )...κ μια γαριδουλα προς το παρον...πριν λιγες μερες εβαλα και φυτα Ceratophyllum demersum,Anubias angustifolia και Egeria densa ...αλλα το Ceratophyllum και την Egeria densa δν τα βλεπω και πολυ καλα... :buttrock: απο το Ceratophyllum εχουν φυγει μερικα φυλλαρακια (ίσως χρειάζεται χρόνο να προσαρμοστεί. Το βασικότερο είναι να έχει ζωντανές και καινούργιες κορυφές ) και της Egeria densa αυτα που ειναι πανω απο την αμμο ακριβως ψιλοσαπιζουν ( μάλλον φυσιολογικό, οι κορυφές του είναι "ζωντανές; )....η Anubias angustifolia φαινεται μια χαρουλα...εκτος απο ενα φυλλο που ειχε προβλημα απο οταν το αγορασα...λιγο φαγωμενο και δν ξερω αν πρεπει να το κοψω η οχι... ( ανάλογα το πρόβλημα και το πόσο σε ενοχλεί αισθητικά, αν έχει αρχίσει να κιτρινίζει ή να λειώνει, το φύλλο δε πρόκειτει να σωθεί, οπότε το κόβεις. Αν απλά του λείπει ένα κομάτι και κατά τα άλλα είναι πράσινο, μπορείς να το κρατήσεις. Αρκεί να μη φαίνεται άσχημα. Πάτος δεν είανι τόσο σημαντικό αν θα κόψεις ένα φύλλο. Έστω και σιγά σιγά θα βγάλει αρκετά )

Παντως εκτος απο τις μετρησεις τα ψαρακια μου φαινονται μια χαρα....και πολυ ζωηρα και και τρωνε σαν τρελα..και η γαριδουλα το ιδιο....ολο ψαχνει για απομειναρια τροφης...

Αλλαγη εκανα πριν κανα μισαωρο..ποτε μπορω να ξανακανω μετρησεις και αλλαγη....???? ( Μέτρηση αμμωνίας μπορείς να κάνεις αμμέσψς. Μέτρηση pH δεν χρειάζεται προς το παρόν. Αν βρεις αμμωνία σε πολύ υψηλά επίπεδα, κάνε και μια δεύτερη αλλαγή νερού μετά από λίγες ώρες. Τι ποσοστό νερού άλλαξες; )

Αν παρω αυριο τα τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 πειραζει...??? ( όσο γρηγορότερα, τόσο το καλύτερο, για να καταλάβουμε τι συμβαίνει στο ενυδρείο σου. Αλλά μην αγχώνεσαι, με μια μέρα δε χάλασε ο κόσμος :) ) γτ στην περιοχη μου δυσκολο εως ακατορθωτο να βρω... :hysterical:

Ποτε με συμβουλευεις να ξανακανω αλλαγη νερου...???

Υπαρχει περιπτωση να φταιει και το οτι μεχρι σημερα το φιλτρο το επλενα με νερο απο την βρυση??? :hysterical:( Αυτό είναι σίγουρα ένας σημαντικός παράγοντας, δεν ξέρω αν είναι και ο μοναδικός)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 54λ με γκαπακια...κ μια γαριδουλα προς το παρον...πριν λιγες μερες εβαλα και φυτα Ceratophyllum demersum,Anubias angustifolia και Egeria densa ...αλλα το Ceratophyllum και την Egeria densa δν τα βλεπω και πολυ καλα... sad.gif απο το Ceratophyllum εχουν φυγει μερικα φυλλαρακια και της Egeria densa αυτα που ειναι πανω απο την αμμο ακριβως ψιλοσαπιζουν....η Anubias angustifolia φαινεται μια χαρουλα...εκτος απο ενα φυλλο που ειχε προβλημα απο οταν το αγορασα...λιγο φαγωμενο και δν ξερω αν πρεπει να το κοψω η οχι...

Παντως εκτος απο τις μετρησεις τα ψαρακια μου φαινονται μια χαρα....και πολυ ζωηρα και και τρωνε σαν τρελα..και η γαριδουλα το ιδιο....ολο ψαχνει για απομειναρια τροφης...

Αλλαγη εκανα πριν κανα μισαωρο..ποτε μπορω να ξανακανω μετρησεις και αλλαγη....????

Αν παρω αυριο τα τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3 πειραζει...???γτ στην περιοχη μου δυσκολο εως ακατορθωτο να βρω... sad.gif

Ποτε με συμβουλευεις να ξανακανω αλλαγη νερου...???

Υπαρχει περιπτωση να φταιει και το οτι μεχρι σημερα το φιλτρο το επλενα με νερο απο την βρυση???

Όσον αφορά τα φυτά: Φωτισμός,λίπανση και θερμοκρασία παίζουν μεγάλο ρόλο αν είναι στη σωστή αναλογία.

Τα συγκεκριμένα φυτά είναι "εύκολα" αλλά δεν παύουν να είναι αληθινά φυτά.Δώσε μας κάποιες πληροφορίες για φωτισμό,θερμοκρασία και λίπανση.

Οι ανούμπιες χρειάζονται συνήθως χαμηλό φωτισμό,μπορείς να τις έχεις κάτω από κάποιο ψηλότερο φυτό ή ξύλο ώστε να είναι σε πιο σκιερό σημείο.Καλύτερα να μην κόβεις φύλα ή κορμό από ανούμπιες μέσα στο ενυδρείο.Εκκρίνουν ουσίες βλαβερές για τα ψάρια.Τα ξερά φύλα θα τα ρίξει μόνη της ή θα φτιάξουν με τον καιρό.

Όσον αφορά τα ψάρια: Τα Γκάπυ και οι γαρίδες συνηθίζουν να κάνουν δύο πράγματα συνέχεια.

Να τρώνε και να ζευγαρώνουν. :)

Συγκρατήσου με τα ταΐσματα και παρακολούθησε τα στομάχια των ψαριών αν είναι πολύ φουσκωμένα καθώς και τα περιττώματά τους αν δημιουργούνται συνέχεια.

Πάρε τα τεστάκια αύριο,μέτρα προσεκτικά σύμφωνα με τις οδηγίες και πες μας.

Μικρή αλλαγή μπορείς να κάνεις και αύριο αρκεί το νερό να είναι προετοιμασμένο με αντιχλώριο και στην ίδια θερμοκρασία περίπου με αυτή του ενυδρείου.Η είσοδος στο ενυδρείο να γίνεται όσο το δυνατόν πιο αργά.

Τα φίλτρα χρειάζονται καθάρισμα μόνο όταν μειωθεί η ροή τους και το πλύσιμο των σφουγγαριών μόνο με νερό ενυδρείου.

Απ'οτι καταλαβαίνω το φίλτρο σου είναι πλέον σε αρχικό στάδιο οπότε προχώρα με προσθήκη ζωντανών βακτηρίων και αν είναι δυνατόν μπόλι από συνχομπίστα με υγιές ενυδρείο.

λιπανση δν βαζω....νομιζα οτι δν χρειαζεται με ευκολα φυτα :hysterical::ninja:

η θερμοκρασια μου ειναι 26-28...σημερα σταθερα 26....αφου πηρα χθες ανεμιστιρακι και χρονομετρο πριζας..

...απο φωτισμο... η λαμπα γραφει...F15w/54-765 που δν καταλαβαινω και τι εννοει...και απο σημερα την εχω ρυθμισει να αναβει γυρω στις 9ωρες(μια και διαβασα σε αλλα θεματα οτι κυμαινονται 8-10)Και λεω απο σημερα γτ τις 2-3 προηγουμενες μερες αναβε πολυ λιγοτερο λογο ελειψη χρονου...αργουσα να γυρισω σπιτι και την εβαζα λιγοτερες ωρες :hysterical::hysterical: ...γι αυτο και πηρα το χρονομετρο.... :buttrock:

το νερο δν νομιζω να μπορω να το αδειασω ποιο αργα απο σωληνακι της αεραντλιας...σωστα???

(και τις 2 τελευταιες λυσεις στα προβληματα μου τις βρηκα εδω μεσα...παλι καλα!!!! :hysterical: )

οταν λες ζωντανα βακτηρια????το tetra safe start εχει καποια σχεση??....γτ ειχα βαλει πριν βαλω τα ψαρακια κτλ... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

...λοιπον,....εχω 3αρσενικα και 4θηλυκιες...θελω να παρω αλλες 3-4αλλα 1ον δυσκολα βρισκω και σημερα που ηθελα να παω να δω καπου που μου ειπαν...κατι ετυχε και δν μπορεσα... :)

τα φυτουλια κατα τα αλλα ειναιι μια χαρα....και οι κορφες...και ολα τα υπολοιπα οκ...μονο αυτα που ειπα λιγο..μαλλον απο την προσαρμογη????

αλλαξα περιπου το 30% δηλ γυρω στα 15λ...επρεπε παραπανω???

μπορω να ξανακανω σημερα τεστ???

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ πάρεις άλλα ψαράκια μέχρι να δούμε τι συμβαίνει! Πολύ πιθανό να έχεις άστρωτο φίλτρο! Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να μην επιβαρύνουμε το ενυδρείο μας. Γι' αυτό και ο FotisGt συνέστησε να ταΐζεις με πολύ προσοχη.

Κάνε μια νέα μέτρηση αμμωνίας. Το αποτέλεσμα θα δείξει αν η αλλαγή νερού που έκανες ήταν αρκετή ή θα χρειασεί να κάνεις και άλλη.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ πάρεις άλλα ψαράκια μέχρι να δούμε τι συμβαίνει! Πολύ πιθανό να έχεις άστρωτο φίλτρο! Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να μην επιβαρύνουμε το ενυδρείο μας. Γι' αυτό και ο FotisGt συνέστησε να ταΐζεις με πολύ προσοχη.

Κάνε μια νέα μέτρηση αμμωνίας. Το αποτέλεσμα θα δείξει αν η αλλαγή νερού που έκανες ήταν αρκετή ή θα χρειασεί να κάνεις και άλλη.

δηλ...σημερα να μην ταισω?????δν θα τρελαθουν χωρις μαμ????? :hysterical:

αν προλαβω θα κανω σε λιγο ξανα το τεστ...

το nh3 τελικα βγαινει απο το nh4 με το ph???αν ναι με το ιδιο ph απο πριν θα μετρισω????? η λεω βλακειεςςςς???

συγχωρεστεμε αν ναι...αλλα στην χημεια ειμαι λιγο τουβλο!!! :buttrock:

μεχρι το βραδυ θα μου ερθουν και 2 αμανο και ενα apple snail...να μην τα βαλω????

και ειπα μηπως μου φερουν και τα τεστακια.... :hysterical: οποτε λογικα σημερα θα τα κανω :)

θα βαλω και τα αστερακια στο φιλτρο γτ μεχρι τωρα δν ειχα τπτ εκτος το σφουγγαρακι.... :hysterical:

περιμενα να ερθει η παραγγελια...και αργησε μια βδομαδα σχεδον :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Η λίπανση δε χρειάζεται σε αυτά τα φυτά.Παρακολουθώντας τα στην πορεία τους ίσως να θελήσεις να προσθέσεις σε μικρές ποσότητες.Σε ρώτησα αν χρησιμοποιείς γιατί κάποια υγρά λιπάσματα καταστρέφουν το κερατόφυλλο.Προς το παρόν σε ενδιαφέρει η υγεία των ψαριών σου περισσότερο.Οι μετρήσεις που χρειάζεται να κάνεις τις επόμενες ημέρες είναι ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 και ΝΟ3.Σχετικά με το safe start δεν μπορώ να πω πολλά καθώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει.Πάντως θεωρείται πως έχει άμεσο αποτέλεσμα.Όσο έχεις μέσα ζωντανά όμως θα πρότεινα μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα αν μείνουν και αρκετές ημέρες ατάιστα.Περισσότερο κακό θα τους κάνεις αν ταΐσεις.Ούτε σήμερα ούτε αύριο.Μάθε τα να έχουν ένα σταθερό πρόγραμμα με 2-3 μικρά ταΐσματα την ημέρα.

Σε αυτή τη φάση δεν θα έπρεπε να μπει κανένα νέο ψάρι στο ενυδρείο.

Αστεράκια ποια εννοείς; :)

Link to comment
Share on other sites

δν το πιστευωωωωωω!!!!!!!! :):buttrock::hysterical::hysterical:

το ιδιο ακριβως μου βγαλε.... :hysterical::ninja::ninja::hysterical::hysterical:

και πιστευα σε κατι καλλυτερο μετα την αλλαγη... :hysterical::rasp::hysterical::hysterical::hysterical:

τα βιολογικα αστερια...αντι για siporax... της απι ειναι νομιζω.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν παθαίνουν τίποτα αν μείνουν και αρκετές ημέρες ατάιστα.Περισσότερο κακό θα τους κάνεις αν ταΐσεις.Ούτε σήμερα ούτε αύριο.Μάθε τα να έχουν ένα σταθερό πρόγραμμα με 2-3 μικρά ταΐσματα την ημέρα.

Σε αυτή τη φάση δεν θα έπρεπε να μπει κανένα νέο ψάρι στο ενυδρείο.

Αστεράκια ποια εννοείς; :ninja:

και τις 2 γαριδουλες και το σαλιγκαρι????

κι αν οχι????που να τα βαλωωωωω :hysterical::hysterical::hysterical:

βριστε με.ο.τ.ι και να πειτεχετε δικιο....

απλως οταν ξεκινησα πιστευα πως ενα ενυδρειο ειναι απλα ενα νερο με ψαρακια που απλα βαζεις νερο κ τροφη...τπτ αλλο....(οχι οτι δν με εξιταρει περισσοτερο που ειναι πολυ ποιο δυσκολο απ οτι νομιζα... :ninja: )

παλι καλα που σας βρηκα... :):buttrock:

Link to comment
Share on other sites

το nh3 τελικα βγαινει απο το nh4 με το ph???αν ναι με το ιδιο ph απο πριν θα μετρισω????? η λεω βλακειεςςςς???

συγχωρεστεμε αν ναι...αλλα στην χημεια ειμαι λιγο τουβλο!!! :)

Δες εδώ και θα καταλάβεις : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=403110

Νέα μέτρηση pH δε χρειάζεται να κάνεις. Δε βλέπω πως θα μπορούσε να μετεβληθεί το pH σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, αφού χρησιμοποιείς νερό βρύσης.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και θα καταλάβεις : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=403110

το τεστ της σερα το ξερεις???τι μου βγαζει???

ειμαι και ξανθια εκτος των αλλων.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :

sera ammonium/ ammonia Test

Οδηγείες χρήσης

Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που διαβάζω και με τις μετρήσεις που μου λές για pH 7.5 και ΝΗ4 1 mg/l η αμμωνία στο ενυδρείο σου είναι βλαβερή σε μακρόχρονη έκθεση.

ΥΓ : Είσαι φυσική ξανθιά ; :) ( πλάκα κανω, έτσι; )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :

sera ammonium/ ammonia Test

Οδηγείες χρήσης

Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που διαβάζω και με τις μετρήσεις που μου λές για pH 7.5 και ΝΗ4 1 mg/l η αμμωνία στο ενυδρείο σου είναι βλαβερή σε μακρόχρονη έκθεση.

ΥΓ : Είσαι φυσική ξανθιά ; :hysterical: ( πλάκα κανω, έτσι; )

οχι...με ντεκαπαζ.....φαντασου καψιμο :):buttrock:

ετσι το χα καταλαβει κι εγω ομως οποτε οκ...απο την αποψη του αμα το καταλαβα..

ποτε να ξανακανω αλλαγη??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές δε θα λύσουν το πρόβλημα.Θα σε βοηθήσουν στο να κρατήσεις χαμηλά τις τιμές αν είσαι κι εσύ απόλυτα συγκρατημένη στα ταΐσματα.Το πρόβλημα θα λυθεί με το στρώσιμο του φίλτρου σου.Το βιολογικό υλικό πιστεύω πως είναι το Bio-Chem Stars.Χρειάζεται όμως και προσθήκη βακτηρίων για να δουλέψει.Οπότε αύριο παίρνεις τα τεστ,μετράς,μετά κάνεις μια αλλαγή νερού περίπου 30%.Από σήμερα ξεκινάς αναζήτηση και διάβασμα στο forum σχετικά με το στρώσιμο φίλτρων!Κοίτα να τα μάθεις καλά!Θα σε ρωτήσω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας καλως ορισες στο χομπι μας! :thumbup:

επειτα θα σου ζητουσα να μου πεις:

ποτε ξεκινησες το συγκεκριμενο ενυδρειο?

μετα απο ποσο καιρο εβαλες τα ψαρια?

τα εβαλες ολα μαζι?

προσωπικα δεν γνωριζω τα αστερακια που λες. συνηθως προτιμαμε το Sera Siporax, Sera siporax mini ή eheim substrat. φυσικα υπαρχουν και αλλα πολυ καλα προιοντα αλλα εγω δεν τα γνωριζω. ολα αυτα ειναι κεραμικα υλικα βιολογικης φιλτρανσης και βρισκονται μεσα στο φιλτρο μας μετα απο τα υλικα μηχανικης φιλτρανσης (σφουγγαρι ή ενυδρειακο βαμβακι). αυτα, απλα κατακρατουν τα μικρα σωματιδια, ωστε να μην αιωρουνται μεσα στο ενυδρειο καθως και να μην βρωμιζουν τα βιολογικα υλικα. τα βιολογικα δεν θελουν αλλαγη ποτε και καθαριζονται σπανια. εγω τα καθαριζω καθε χρονο. τα μηχανικα συχνοτερα, αλλα αυτο εξαρταται απο τη ροη του φιλτρου σου.

τα βιολογικα υλικα φιλτρανσης εχουν μικροσκοπικους πορους που στην ουσια ειναι η κατοικια των βακτηριδιων. υπαρχουν 2 βασικα ειδη βακτηριδιων. το ενα τρωει αμμωνια και αποβαλει ΝΟ2 και το αλλο τρωει ΝΟ2 και αποβαλει ΝΟ3. (κατα σειρα επικινδυνοτητας για τα ψαρια και ξεκινωντας απο το ποιο επικινδυνο εχουμε αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3). επειδη μεσα σε ενα ενυδρειο δεν υπαρχουν βακτηρια να καταναλωσουν τα ΝΟ3, βαζουμε τα φυτα να "φανε" τα ΝΟ3 και κανουμε αλλαγες νερου. επισης οι αλλαγες νερου ειναι χρησιμες ωστε να εμπλουτισουμε το νερο του ενυδρειου με αλλα θρεπτικα συστατικα (πχ. ιχνοστοιχεια) που ειναι απαραιτητα για τα ψαρακια μας. τα φυτα εκτος του οτι καταναλωνουν ΝΟ3, καταναλωνουν και αλλες βλαβερες ουσιες, οπως ειναι ο φωσφωρος, ο σιδηρος, κτλ και επισης παραγουν οξυγονο την ημερα και CO2 το βραδυ οπως το δικο μας περιβαλλον. στην ουσια το ενυδρειο ειναι οπως το δικο μας περιβαλλον να ξερεις.

το ΡΗ, ΚΗ και GH εξαρταται τα ψαρια που θα εχεις μεσα. αλλα ψαρια θελουν 6 ΡΗ και αλλα 8. για τα γκαπυ το ΡΗ σου ειναι ΟΚ.

αυτα για να εχεις γενικη ιδεα. εσυ μαλλον εχεις λιγο καιρο το ενυδρειο σου ή δεν εχεις σωστα βιολογικα υλικα στο φιλτρο σου ή εβαλες πλυ προσφατα ολα τα ψαρια μαζι. φυσικα συνετελεσαι οτι επλεινες τα υλικα του φιλτρου σου με νερο βρυσης.

τι πρεπει να κανεις απο εδω και εμπρος:

1) δεν βαζεις τιποτα αλλο μεσα. αν θελεις να βαλεις κατι, μονο φυτα.

2) γκαπακια μην αγορασεις γιατι σιγουρα θα γεννησουν αυτα που εχεις.

3) μετρας καθημερινα αμμωνια και ΝΟ2.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:αρχικα οταν ξεκιναει ενα ενυδρειο, ανεβαζει αμμωνια. εκει, αρχιζουν να αναπτυσσοται βακτηρια που τρωνε αμμωνια και παραγουν ΝΟ2. αρχιζει δηλαδη να πεφτει η αμμωνια και ανεβαζει ΝΟ2. επειτα αναπτυσονται βακτηρια που τρωνε ΝΟ2 και παραγουν ΝΟ3. σε αυτη τη φαση η αμμωνια συνεχιζει να πεφτει και τα ΝΟ2 ξεκινανε να πεφτουν και ανεβαζοντας ετσι τα ΝΟ3. αν εχεις πολλα φυτα δεν θα δεις πολλα ΝΟ3(ισως και καθολου) αλλα θα πεφτουν αμμωνια και ΝΟ2. το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο οταν ολα εκτος απο τα ΝΟ3 ειναι μηδεν. οταν λεω 0 εννοω οτι θα πεσουν στο 0 και δεν θα ειναι απο την αρχη. τοτε βαζουμε και τα πρωτα ψαρια αλλα λιγα-λιγα.

4) αν αμμωνια, ΝΟ2 ειναι πανω απο 0 κανεις αλλαγη νερου 30-80%. εξαρταται το ποσο τσιμπιμενες ειναι. αυτο το κανεις γιατι εχεις ψαρια μεσα, διαφορετικα απλα θα περιμενες να στρωσει.

5) μετα την αλλαγη περιμενεις 3-5 ωρες και μετρας παλι. λογικα θα εχουν πεσει. το ποσο θα πεσουν εξαρταται τις τιμες πριν την αλλαγη και ποσο νερο εχεις αλλαξει. πχ αν το ενδυρειο σου εχει πριν την αλλαγη αμμωνια 1, και αλλαξεις το 50% του νερου, μετα την αλλαγη και αφου ανακατευτει καλα το φρεσκο με το παλιο νερο απο το φιλτρο σου (για αυτο λεω μετα απο καποιες ωρες η 2η μετρηση) θα εχεις αμμωνια 0,5.

6) κατα τις αλλαγες του νερου να κοιτας να εχεις μεσα στο φρεσκο νερο αντιχλωριο και το φρεσκο νερο να εχει οσο το δυνατον την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου ωστε να μην υπαρχει μεταβολη θερμοκρασια μεσα στο ενυδρειο και στρεσαρει τα ψαρια.

7) μπορεις να βρεις μπολι οπως σου ειπαν ηδη. ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις αυτη τη στιγμη.

8) στο μεταξυ ταιζεις λιγο. οσο λιγοτερο τρωνε τα ψαρια τοσο λιγοτερο μολυνουν το νερο και τα επιπεδα στις τιμες που μετραμε ειναι χαμηλα και ελεγχονται.

διαβασε πολυ καλα και θα σε εξετασουμε μετα:

- Ο κύκλος του αζώτου

- Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

- Σημαντικά βήματα για το στήσιμο ενός ενυδρείου

- Μπόλι σε γλυκό νερό

Μη διαβασεις απλα. προσπαθησε να καταλαβεις τι λενε τα ποστ. θα σε σωσουν απο πολλα απροοπτα! :P

ελπιζω να μη σε κουρασα. εγω ομως τα επεξα τελειως. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως τα επεξα τελειως. :P

Φαίνεται... :thumbup:

4) αν αμμωνια, ΝΟ3* ειναι πανω απο 0 κανεις αλλαγη νερου 30-80%. εξαρταται το ποσο τσιμπιμενες ειναι. αυτο το κανεις γιατι εχεις ψαρια μεσα, διαφορετικα απλα θα περιμενες να στρωσει.

*ΝΗ3 (Για αποφυγή παραπληροφόρησης)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται... :thumbup:

4) αν αμμωνια, ΝΟ3* ειναι πανω απο 0 κανεις αλλαγη νερου 30-80%. εξαρταται το ποσο τσιμπιμενες ειναι. αυτο το κανεις γιατι εχεις ψαρια μεσα, διαφορετικα απλα θα περιμενες να στρωσει.

*ΝΗ3 (Για αποφυγή παραπληροφόρησης)

ΝΟ2 εννοουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το έχω καψει... :thumbup:

:P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδιααααα.....ελπιζζω να ξεκινα μια καλυτερη μερα για ολους...

...οπως και για το ενυδρειο μου :P

χθες πρν φυγω εκανα και μετρηση no2 και μου βγαλε 0ppm... :hysterical:

το αλλο τεστ δν μου ηρθε.... :thumbup: μου στειλαν παλι της αμμωνιας αλλα αυτη την φορα της ΑΠΙ.....

και το σκεφτομαι να τα επιστρεψω η να κανω και μια δοκιμη με αυτο με την ελπιδα για καποιο καλυτερο αποτελεσμα....?! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο..???γτ μπερδευτικα παλι?????

στο http://cobweb.ecn.purdue.edu/~piwc/w3-rese...mmonia/nh3.html στο Enter: Total (NH3+NH4)-Nitrogen Concentration (mg/L) γραφω το 1...σωστα????

αν ναι κοιταχτε τι μου βγαζει.... :thumbup::P

Free Ammonia-Nitrogen Calculator & Information

1 Enter: Total (NH3+NH4)-Nitrogen Concentration (mg/L)

7,5 Enter: pH

26 Enter: Temperature (degrees C)

nan Free Ammonia-Nitrogen Concentration (mg/L)

?????????? :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...