Jump to content

Μετρησεις Ph και Nh4,nh3


Recommended Posts

:hysterical: αν θελεις μια δευτερη γνωμη, αν και οτι πει ο δελτα ειναι νομος! :thumbup:

:hysterical::hysterical:

ενα καλο σκευασμα με βακτηρια ειναι το SERA NITRIVEC.

Αυτο ειναι το παλιο προιον που εδινε η sera για βακτηρια, και αυτο που λεω οτι χρησιμοποιησα πιο πανω (και δεν ειδα προκοπη :P αν και επαναλαμβανω ημουν απειρος και μπορει να εφταιξα εγω).

Τωρα εχει βγαλει το bionitrivec γιαυτο ειπα να δοκιμαζε κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:hysterical::hysterical:

Αυτο ειναι το παλιο προιον που εδινε η sera για βακτηρια, και αυτο που λεω οτι χρησιμοποιησα πιο πανω (και δεν ειδα προκοπη :thumbup: αν και επαναλαμβανω ημουν απειρος και μπορει να εφταιξα εγω).

Τωρα εχει βγαλει το bionitrivec γιαυτο ειπα να δοκιμαζε κατι αλλο.

οπως???το bionitrivec ειναι της σερα??? :P

Link to comment
Share on other sites

Στα εγραψα στη 2η σελιδα, ποστ 36, παραγραφος 2 :thumbup:

ναι αλλα στο ποστ 38 μου γραφεις αυτο ''5. Δεν μπορω να σε βοηθησω με τα βακτηρια εμποριου, δεν εχω ασχοληθει.'' :P

πανω στην ερωτηση μου για το safe start που το ειχα βαλει πριν βαλω τα ψαρια... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

απορω τοση ωρα γιατι καθεσε και δεν βαζεις μια αγγελια για μπολι!

θα βρεις σιγουρα καποιον κοντα σου. ειναι κριμα για τα ψαρακια γιατι ψηνονται στην κυριολεξια απο την αμμωνια.....

καμια φορα καλυτερος συντροφος απο το ενυδρειο δεν υπαρχει, εγω αυτο εχω παρατηρησει!!! οσο το φροντιζεις τοσο σε ανταμοιβει...

Link to comment
Share on other sites

απορω τοση ωρα γιατι καθεσε και δεν βαζεις μια αγγελια για μπολι!

θα βρεις σιγουρα καποιον κοντα σου. ειναι κριμα για τα ψαρακια γιατι ψηνονται στην κυριολεξια απο την αμμωνια.....

καμια φορα καλυτερος συντροφος απο το ενυδρειο δεν υπαρχει, εγω αυτο εχω παρατηρησει!!! οσο το φροντιζεις τοσο σε ανταμοιβει...

:thumbup::P:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το να σου φέρι κάποιος μπόλι σε συνάντηση που θα είσαι αρκετές ώρες δεν έχει νόημα.

Άνοιξε μια αγγελία,κανόνισε την ημέρα για να γίενι άμεσα το μπόλιασμα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το να σου φέρι κάποιος μπόλι σε συνάντηση που θα είσαι αρκετές ώρες δεν έχει νόημα.

Άνοιξε μια αγγελία,κανόνισε την ημέρα για να γίενι άμεσα το μπόλιασμα. :thumbup:

δηλ..ειναι τοσο επικινδυνο σε αυτα τα επιπεδα :P:hysterical::hysterical:

υπαρχει περιπτωση να αρχισω να θρινω ζωες?? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο άμεσα κάνεις κάτι τόσο πιο σίγουρη θα είσαι στο μέλλον.Το να κάνεις μετρήσεις και να περνάνε οι μέρες από τη στιγμή που πιστεύουμε πως το φίλτρο είναι κατά 99% άστρωτο δε μου λέει κάτι.

Μπόλι αμέσου δράσεως και προχωράς.Διάβασε σχετικά εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=245781

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο άμεσα κάνεις κάτι τόσο πιο σίγουρη θα είσαι στο μέλλον.Το να κάνεις μετρήσεις και να περνάνε οι μέρες από τη στιγμή που πιστεύουμε πως το φίλτρο είναι κατά 99% άστρωτο δε μου λέει κάτι.

Μπόλι αμέσου δράσεως και προχωράς.Διάβασε σχετικά εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=245781

μου βγαζει σφαλμα....αν μπορεις διορθωσε το :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! :P

Ήταν από αναζήτηση και δεν το πρόσεξα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical::(:(
Link to comment
Share on other sites

δν ειναι πρωτη φορα που το διαβαζω..... :P:hysterical:

και η απορια μου ειναι η εξης...δν διακινδυνευω αλλα...αμα παρω μπολι...???αρρωστιες κτλ.... :hysterical::hysterical::(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δν ειναι πρωτη φορα που το διαβαζω..... :P:hysterical:

και η απορια μου ειναι η εξης...δν διακινδυνευω αλλα...αμα παρω μπολι...???αρρωστιες κτλ.... :hysterical::hysterical::(:thumbup:

Εννοείται πως πρέπει να πάρεις μπόλι από ένα στρωμένο και υγιές ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

δν ειναι πρωτη φορα που το διαβαζω..... :P:hysterical:

και η απορια μου ειναι η εξης...δν διακινδυνευω αλλα...αμα παρω μπολι...???αρρωστιες κτλ.... :hysterical::hysterical::(:thumbup:

Ε δεν θα παρεις κι απο ενυδρειο τιγκα στους θανατους και στις αρρωστιες.

Οχι πως δεν μπορει να υπαρχει ενα παθογονο στο οποιο τα ζωντανα του ενυδρειου να εχουν αναπτυξει ανοσια ενω μεταφεροντας το με το μπολι τα νεα ψαρια να νοσησουν.

Δεν ρισκαρεις το ιδιο ομως οταν αγοραζεις νεα ψαρια ή φυτα??

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα παρεις κι απο ενυδρειο τιγκα στους θανατους και στις αρρωστιες.

Οχι πως δεν μπορει να υπαρχει ενα παθογονο στο οποιο τα ζωντανα του ενυδρειου να εχουν αναπτυξει ανοσια ενω μεταφεροντας το με το μπολι τα νεα ψαρια να νοσησουν.

Δεν ρισκαρεις το ιδιο ομως οταν αγοραζεις νεα ψαρια ή φυτα??

σωστος!!!! :P !

οποτε η μονη λυση ειναι το μπολι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα παρεις κι απο ενυδρειο τιγκα στους θανατους και στις αρρωστιες.

Οχι πως δεν μπορει να υπαρχει ενα παθογονο στο οποιο τα ζωντανα του ενυδρειου να εχουν αναπτυξει ανοσια ενω μεταφεροντας το με το μπολι τα νεα ψαρια να νοσησουν.

Δεν ρισκαρεις το ιδιο ομως οταν αγοραζεις νεα ψαρια ή φυτα??

Αλήθεια γίνεται αυτό???

Δεν το ήξερα!

Link to comment
Share on other sites

όντος χρειάζεσαι μπόλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και παλιιι :hysterical::hysterical:

τελικα πηρα το bionitrivec της σερα και το χρησιμοποιησα πρωτη φορα στις 12/07!!..εβαλα ομως ενα καπακι την μια μερα και το αλλο την επομενη...γτ μου παραθολωσε το νερο...στο ενα καπακι...στο 2ο θα τα τυφλωνα.. :(

μετρησεις κανω καθε μερα...και διαπιστωσα με ευχαριτηση οτι η αμμωνια μου επεσε στο 0,25 αλλα το ΝΟ2 σημερα μου ανεβηκε στο 0,25(σχεδον γτ δν ηταν τελειως μοβ σαν το χρωματο λογιο της απι...αλλα ουτε κ γαλαζιο που ειναι το μηδενικο)Ειχα ομως και ενα θανατο στο τελευταιας αγορα αρσενικο γκαπυ μου :hysterical::(:(

τα ερωτηματα μου ειναι 2 και ειναι τα εξης....

1ον να περιμενω κι αλλους θανατους?? :(:(

2ον επειδη συνεχιζω τις αλλαγες μερα παρα μερα(εκτος απο τις μερες που εβαλα τα βακτηρια(12κ13/07) να ξαναπροσθετω καποια δοση βακτηρια η την συνηστομενη που ειναι μια φορα την εβδομαδα????

ευχαριστω...και σορυ αν σας κουρασα... :thumbup::P:(

Υ.Γ. να προσθεσω οτι ολα τα υπολοιπα ζωντανα μου..γκαπυ,γαριδες και μηλοσαλιγκαρο φαινονται να χαιρουν ακρας υγειας..χωρις αυτο να σημαινει οτι και αυτο που 'εφυγε' φαινοταν να ειχε αποιο προβλημα...απ οσο μπορουσα να καταλαβω τουλαχιστον...

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

καμοια απαντηση/βοηθεια?? :thumbup::P:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Το να υπάρξουν και άλλοι θάνατοι, δεν θα είναι και κάτι εξωπραγματικό, μιας και το ενυδρείο είναι άστρωτο ακόμα.

Θα πρότεινα να βάζεις βακτήρια με κάθε αλλαγή νερού. Νομίζω πως το λέει πάνω και η συσκευασία!

Τελικά μπόλι που έψαχνες βρήκες???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας και παλιιι :hysterical::hysterical:

τελικα πηρα το bionitrivec της σερα και το χρησιμοποιησα πρωτη φορα στις 12/07!!..εβαλα ομως ενα καπακι την μια μερα και το αλλο την επομενη...γτ μου παραθολωσε το νερο...στο ενα καπακι...στο 2ο θα τα τυφλωνα.. :(

μετρησεις κανω καθε μερα...και διαπιστωσα με ευχαριτηση οτι η αμμωνια μου επεσε στο 0,25 αλλα το ΝΟ2 σημερα μου ανεβηκε στο 0,25(σχεδον γτ δν ηταν τελειως μοβ σαν το χρωματο λογιο της απι...αλλα ουτε κ γαλαζιο που ειναι το μηδενικο)Ειχα ομως και ενα θανατο στο τελευταιας αγορα αρσενικο γκαπυ μου :hysterical::(:(

τα ερωτηματα μου ειναι 2 και ειναι τα εξης....

1ον να περιμενω κι αλλους θανατους?? :(:(

2ον επειδη συνεχιζω τις αλλαγες μερα παρα μερα(εκτος απο τις μερες που εβαλα τα βακτηρια(12κ13/07) να ξαναπροσθετω καποια δοση βακτηρια η την συνηστομενη που ειναι μια φορα την εβδομαδα????

ευχαριστω...και σορυ αν σας κουρασα... :thumbup::P:(

Υ.Γ. να προσθεσω οτι ολα τα υπολοιπα ζωντανα μου..γκαπυ,γαριδες και μηλοσαλιγκαρο φαινονται να χαιρουν ακρας υγειας..χωρις αυτο να σημαινει οτι και αυτο που 'εφυγε' φαινοταν να ειχε αποιο προβλημα...απ οσο μπορουσα να καταλαβω τουλαχιστον...

μην κάνεις τόσο συχνά αλλαγές,γιατι με την αλλαγή του νερού αφαιρείς και βακτήρια,με αποτέλεσμα να έχεις αμμωνία.την αμμωνία όπως λογικά γνωρίζεις την αντιμετοπίζεις με βακτήρια.

Άρα γνώμη μου,αλλαγή νερολυ μία φορά την εβδομάδα 5-10%.και σε κάθε αλλαγή ρήχνε βακτήρια όσο το νερό που κάνεις αλλαγή(για 1 μήνα περίπου)μετά μπορείς να προσθέτεις ποιο αραια βακτήρια όσπου μετά από κάποιους μήνες θα έχει στρώσει και δεν θα χρειάζεται καθόλου.

παρεπιπτόντος,στις αρχές έκανα αλλαγές κάθε μέρα με αποτέλεσμα:

σπατάλη

1 νερού

2 αντιχλωρίου

3 βακτηριδίων

4 ΧΡΟΝΟΥ

μην πανηκοβάλεσαι και να έχεις υπομονή.το πηθανότερο είναι και στο μέλλον να έχεις κάποιους θανάτους,όλους μας στεναχωρεί αλλά πιστεύω ότι όλοι έχουμε έρθει σε αυτή τη δυσάρεστη θέση.

τέλος μια συμβολή:βλέπε-άκου-ρώτα!το τρίπτυχο της επιτυχίας

φιλικά Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...