Jump to content

θα ηθελα την γνωμη σας


Recommended Posts

καλησπερα.εδω και κανενα μηνα εχει κανει την εμφανιση του κατι μου μοιαζει με λευκο ζελε και απλωνεται σιγα σιγα.Ξεκινησε σαν ενα μικρο μπαλακι σε μεγεθος αρακα επανω στον βραχο πριν κανενα τριμηνο και τον τελευταιο μηνα θεριεψε.Υποθετω πωσ ειναι καποιο ειδος σφουγγαριου.Αλλα ας μιλησουν οι ειδικοι.

Παραθετω φωτο.Ευχαριστω προκαταβολικα.

post-7496-1278696661_thumb.jpgpost-7496-1278696695_thumb.jpgpost-7496-1278696713_thumb.jpgpost-7496-1278696732_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ποσειδώνα

Δεν θα αναφερθώ στην απορία σου για το σφουγγάρι (δεν γνωρίζω άλλωστε), αλλά παρατήρησα στις φωτογραφίες έναν οργανισμό που έχω και εγώ στο ενυδρείο μου.

Πρόκειται για το seaslug (Phyllidia varicosa), και ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό το έχεις και αν γνωρίζεις με τι σιτίζεται.

Απ όσο γνωρίζω η κύρια διατροφή του είναι ένα συγκεκριμένο είδος σφουγγαριού και πιθανότατα να μην υπάρχει καν στο ενυδρείο μας !!!

Το έχω ένα μήνα περίπου και κινείται σε περιοχές όπου υπάρχουν άλγες στα τζάμια και δεν δείχνει σημάδια υποσιτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ποσειδώνα

Δεν θα αναφερθώ στην απορία σου για το σφουγγάρι (δεν γνωρίζω άλλωστε), αλλά παρατήρησα στις φωτογραφίες έναν οργανισμό που έχω και εγώ στο ενυδρείο μου.

Πρόκειται για το seaslug (Phyllidia varicosa), και ήθελα να σε ρωτήσω πόσο καιρό το έχεις και αν γνωρίζεις με τι σιτίζεται.

Απ όσο γνωρίζω η κύρια διατροφή του είναι ένα συγκεκριμένο είδος σφουγγαριού και πιθανότατα να μην υπάρχει καν στο ενυδρείο μας !!!

Το έχω ένα μήνα περίπου και κινείται σε περιοχές όπου υπάρχουν άλγες στα τζάμια και δεν δείχνει σημάδια υποσιτισμού.

φίλε αιολε το συγκεκριμένο το δώρισε ένας φίλος χθες.είδα και το πόστ σου και είμαι και εγώ στο ψάξιμο για την διατροφή του.αλλά από χθες και εγώ είδα πως κινειται όπου υπάρχουν αλγες.τι να πω εύχομαι να πανε καλά και τα δυο τους.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι γιατί είναι πολύ όμορφο... εις αναμονή λοιπόν !!!

Ο ένας θα λέει τα καθέκαστα στον άλλον.

Sorry για την off topic παρέμβαση

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι γιατί είναι πολύ όμορφο... εις αναμονή λοιπόν !!!

Ο ένας θα λέει τα καθέκαστα στον άλλον.

Sorry για την off topic παρέμβαση

Η τροφή του phyllidia varicosa ( fish-killing nudidranch ) αποτελείται από ζωντανα σφουγγαρια ,

είναι άκρως τοξικό και δεν πρέπει να κρατάτε σε ενυδρεία λόγω του βέβαιου θανάτου του από μη εύρεση τροφής , κατά το θάνατο του η απελευθέρωση τοξίνης μπορεί να προβεί θανατηφόρα για τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Δεν ξερω για το συγεκκριμένο ειδος. αλλα ενα sea slug που είχα πριν κανενα 6μηνο, δεν τα πηγε και τοσο καλά.

Συγκεκριμενα, αν και οι συνθηκες ηταν πολύ καλές μεσα στο ενυδρειο, χωρις κανενα αλλο σημάδι, ενα πρωι το βρηκα κοκκαλομένο...

Εδειχνε οτι τρεφοταν απο τις αλγες αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι δεν συνεβαινε κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Η τροφή του phyllidia varicosa ( fish-killing nudidranch ) αποτελείται από ζωντανα σφουγγαρια ,

είναι άκρως τοξικό και δεν πρέπει να κρατάτε σε ενυδρεία λόγω του βέβαιου θανάτου του από μη εύρεση τροφής , κατά το θάνατο του η απελευθέρωση τοξίνης μπορεί να προβεί θανατηφόρα για τα ψάρια

+1

Για αυτό που ρωτάς είναι Diplosoma sp, τρέφεται φιλτράροντας το νερό!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

+1

Για αυτό που ρωτάς είναι Diplosoma sp, τρέφεται φιλτράροντας το νερό!!! :thumbup:

σε ευχαριστώ για την πληροφορία.Τελικά και εγώ σήμερα βρήκα το sea slug κοκκαλωμενο.Αλλα χωρίς καμμιά παρενεργεια στους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρειου.Από τα λαθοι μαθαίνουμε.ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3 μήνες που ήταν στο κατάστημα και 1-1.5 μήνα που το είχα στο δικό μου ενυδρείο, τελικά και το δικό μου sea slug (Phyllidia varicosa) δεν τα κατάφερε.

Ηθικό δίδαγμα:

Κάποιοι οργανισμοί καλύτερα να παραμένουν εκεί που ανήκουν,.... στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :thumbup: Πολυ μαρεσει οταν βλεπω ατομα να γραφουν για καποιες αποτυχιες ή καποια λαθη χωρις να φοβουνται,ωστε να μαθαινουν οι υπολοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η ουσία του θέματος...

Τι, να λέμε μόνο ότι έχω τον super εξοπλισμό και ότι όλα πάνε καλά για να θεωρηθώ expert !!!

Από τα λάθη και από τις αποτυχίες θα μάθουμε, και μέσα απ αυτά θα αποτρέψουμε και του υπόλοιπους να μην πέσουν στα ίδια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...