Jump to content

γκαπυ χωμένο μέσα στα φύλλα από πλάτανο


thoba

Recommended Posts

Σημερα εβαλα στην επιφανεια του ενυδρειου μου φυλλα απο πλατονο και το ενα απο τ γκαπυ μου συνεχεια που το χανω που το βρεισκω μεσα στα φυλλα χομενω ειναι αυτο ειναι καλο η να ανυσειχησω?

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό συμβαίνει αυτό;Δώσε μας κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το απογευμα που εβαλα τα φυλλα συμβενει αυτο

Μεσα στο ενυδρειο εχω 1 ακομα γκαπυ και 6 νεον ο συνδιασμος αυτος ειναι προσορινος αλλα συμβιονουν μια χαρα μαζι

Το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Πριν τα φύλα κρυβόταν κάπου;Υπάρχουν φυτά ή γενικά άλλες κρυψώνες;Αυτό που κρύβεται είναι αρσενικό ή θηλυκό;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μετα απο μια αποτυχημενη προσπαθεια να βαλω φυτα ειναι αδειο.ΤΟ γκαπυ που κρυβετε εινει το αρσενικο δεν εχει τυχει να παρατηρεισω να κρυβετε καπου για τοσο πολλη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μέχρι σήμερα ήταν άδειο πως θα το έβλεπες να κρύβεται;

Παρατήρησε τη συμπεριφορά του και αν έχει συμπτώματα κάποιας ασθένειας.Ίσως είναι στρεσαρισμένο οπότε μην πλησιάζεις συχνά το ενυδρείο.

Το ενυδρείο όπως καταλαβαίνεις και ανέφερες δεν είναι κατάλληλο για τα ψάρια που έχεις λόγω όγκου και διαφορετικών απαιτήσεων.Αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.Ελπίζω η παρούσα κατάσταση να είναι κάτι προσωρινό!

Προφίλ Guppy

Προφίλ Neon tetra

Δες τι συνθήκες μπορείς να δώσεις στο ενυδρείο και επέλεξε τους κατοίκους σύμφωνα με αυτές,τον όγκο του ενυδρείου και τη διακόσμηση.

Μας ενημερώνεις για ότι νέο παρατηρήσεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφού μέχρι σήμερα ήταν άδειο πως θα το έβλεπες να κρύβεται;

Παρατήρησε τη συμπεριφορά του και αν έχει συμπτώματα κάποιας ασθένειας.Ίσως είναι στρεσαρισμένο οπότε μην πλησιάζεις συχνά το ενυδρείο.

Το ενυδρείο όπως καταλαβαίνεις και ανέφερες δεν είναι κατάλληλο για τα ψάρια που έχεις λόγω όγκου και διαφορετικών απαιτήσεων.Αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.Ελπίζω η παρούσα κατάσταση να είναι κάτι προσωρινό!

Προφίλ Guppy

Προφίλ Neon tetra

Δες τι συνθήκες μπορείς να δώσεις στο ενυδρείο και επέλεξε τους κατοίκους σύμφωνα με αυτές,τον όγκο του ενυδρείου και τη διακόσμηση.

Μας ενημερώνεις για ότι νέο παρατηρήσεις! :thumbup:

Οταν λεω δεν εχω προσεξει να κρυβετε αναφερω με στην εποχη που ειχα καποιο φυτο μεσα .Οσο αφοα Τα ψαρια που εχω προεκηψαν απο σποντα αλλα δεν ειναι η ωρα να το αναλησουμε .ευχαριστο που παραθετεις τα προφιλ αλλα ειναι κατι που το εχω ελεξει απο την πρωτη στιγμη.Αν ισχυει αυτος που λες για το στεσαρισμα πρεπει να προσεξω κατι αλλο η να κανω και απο που μπορει να δημιουργηθηκε?

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναφέρομαι στο διάστημα που είναι άδειο το ενυδρείο.Πρόσθεσε κάποιες κρυψώνες και φυτά μέχρι να αποφασίσεις τι θα κάνεις ώστε να μπορεί να κρύβεται όταν το χρειάζεται.Δεν είναι όλες τις ώρες κοινωνικά,χρειάζονται και τον προσωπικό τους χώρο όπως όλα τα ζωντανά. :thumbup:

Πάντως αν κρύβεται συνέχεια υπάρχει πρόβλημα.Παρατήρησε και την ώρα που ταΐζεις τη συμπεριφορά του.Το άλλο Guppy είναι θηλυκό;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν μεταξύ τους κυνηγητά όχι.Έχει τύχει να ψάχνω αρσενικό Guppy 3 μέρες επειδή το κυνηγούσε άλλο αρσενικό.Όλα συμβαίνουν ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως το δικο μου κυνηγα τη θυλικια δεν φανταζομε να μην ειναι 100% αρσενικο μονο που δεν ειδα εγυμοσινη εως τωρα

Έγινε επεξεργασία - thoba
Link to comment
Share on other sites

αν τα φυλλα επιπλεουν ακομη και το ψαρι ειναι εκει πιθανον να μην συμβαινει κατι, ειδικα αν ειναι μικρης ηλικιας. ενα μικρο γκαπυ, κρυβεται τακτικα. υπαρχει ομως η περιπτωση να εχεις μειωμενο οξυγονο. προσπαθησε να θυμηθεις αν πριν βαλεις τα φυλα το ψαρι ηταν κοντα στην επιφανεια τακτικα και ελεξε αν εχεις καλη αναταραξη της επιφανειας απο την εξοδο του φιλτρου σου.

επισης τα φυλλα πρεπει να ειναι ξερα.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο γκαπυ συνηθειζε να βρεισκετε στην επιφανεια και αν κρινω απο το σωματοτιπο πρεπει να ειναι νεαρο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις τις τιμες του νερου στο ενυδρειο σου;

Βαλε κ μια φωτο να δουμε κ το ενυδρειο κ το ψαρι σου

Link to comment
Share on other sites

Ta φυλλα τα εβαλα καθαρα για διακοσμηση.

Φωτογραφια θα προσπαθεισω να αναβασω αργοτερα.

Μετρισης δεν εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ta φυλλα τα εβαλα καθαρα για διακοσμηση.

Φωτογραφια θα προσπαθεισω να αναβασω αργοτερα.

Μετρισης δεν εχω.

Τα φυλλα ομως επιρρεζουν τις τιμες του νερου?

Ξερεις τι κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Tα φυλλα μπορουν να κανουν πιο οξυνοτο περιβαλλον

Συμφωνα με την χημειαpost-18848-1278836903_thumb.jpg post-18848-1278836878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν έβαζα φύλλα catappa και επεπλεαν για κανα δυο μέρες συνέχεια πήγαιναν θυληκά και "χαλαρωναν"...

Link to comment
Share on other sites

Ο ψαρουλης καλα μου φαινεται περιμενε κανα 2 μερες να δεις τι κανει κ πες μας

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το απογευμα που εβαλα τα φυλλα συμβενει αυτο

Μεσα στο ενυδρειο εχω 1 ακομα γκαπυ και 6 νεον ο συνδιασμος αυτος ειναι προσορινος αλλα συμβιονουν μια χαρα μαζι

Το ενυδρειο ειναι 30 λιτρα

δεν ειναι καθολου καλος συνδυασμος...!!τα guppy πανε ομαδες και εσυ εχεις βαλει μονο 2?? λιγο στενοχωρο και για 6 neon

θα σου προτεινα να εβγαζες τελειως τα neon και να προσθεσεις 2-3 guppy (αν θες αρμονια περισσοτερα θηλυκα..κανονας!! :thumbup: )

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου καλος συνδυασμος...!!τα guppy πανε ομαδες και εσυ εχεις βαλει μονο 2?? λιγο στενοχωρο και για 6 neon

θα σου προτεινα να εβγαζες τελειως τα neon και να προσθεσεις 2-3 guppy (αν θες αρμονια περισσοτερα θηλυκα..κανονας!! :thumbup: )

καλη συνεχεια

Ευχαριστο πολλη για τον κοπω σου να γραψεις κατι αλλα αν προσεξες γραφω οτι ο συνδιασμος αυτος ειναι προσορινος και οχι πολλη τεργιατος. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα το καιμενο το γκαπυ μου πεθανα πριν λιγες μερες λογο αυξημενης θερμοκρασιας στο ενυδριο (33 C).Μεγαλο κακο η ζεστη εχασα και δυο νεον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το καιμενο το γκαπυ μου πεθανα πριν λιγες μερες λογο αυξημενης θερμοκρασιας στο ενυδριο (33 C).Μεγαλο κακο η ζεστη εχασα και δυο νεον.

Τοτε βαλε ψυξη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...