Jump to content

Ασπρα στιγματα στο φιλτρο και στο ξυλο


Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω ενα μικρο γλυκο του γιου μου με 4 νεον, 3 γαριδουλες και 1 μικρο πλεκο.

τωρα τελευταια εχουν βγει κατι ασπρα στιγματα στο φιλτρο και στο ξυλο.

Παρακαλω τη βοηθεια σας

Untitled-1.jpg

Untitled-2.jpg

Untitled-3.jpg

Ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μήπως και σαλιγγάρια;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μήπως και σαλιγγάρια;

Ναι και 3 σαλιγγαρακια

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιο είδος netrite snail;

Link to comment
Share on other sites

Zebra ή red spotted ?

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Zebra ή red spotted ?

Αυτα

Untitled-4.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Αυτα

Untitled-4.jpg

Ρε παιδια, και αυτα τα ασπρα με τα ποδαρακια τι σκ@τ@ ειναι παλι

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια είναι Red spotted nerite snails και τα άσπρα στίγματα στο φίλτρο και τα ξύλα είναι τα αυγά τους.

Βέβαια μην περιμένεις μικρά καθώς τα αυγά χρειάζονται υφάλμυρο νερό για να εκκολαφθούν.

Τα άλλα που λες δεν φαίνονται καλά.Ίσως μια πιο κοντινή φωτογραφία να βοηθούσε. Προσπάθησε η ανάλυση να είναι μέχρι 800 Χ 600 για να μην φαίνονται τεράστιες.

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια είναι Red spotted nerite snails και τα άσπρα στίγματα στο φίλτρο και τα ξύλα είναι τα αυγά τους.

Βέβαια μην περιμένεις μικρά καθώς τα αυγά χρειάζονται υφάλμυρο νερό για να εκκολαφθούν.

Τα άλλα που λες δεν φαίνονται καλά.Ίσως μια πιο κοντινή φωτογραφία να βοηθούσε. Προσπάθησε η ανάλυση να είναι μέχρι 800 Χ 600 για να μην φαίνονται τεράστιες.

dsc01288am.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από πάνω και τα ζωίφια κάνουν βόλτες στην επιφάνεια του νερού. Σωστά;

Πρέπει λοιπόν να είναι Springtails.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω, η φωτογραφία είναι τραβηγμένη από πάνω και τα ζωίφια κάνουν βόλτες στην επιφάνεια του νερού. Σωστά;

Πρέπει λοιπόν να είναι Springtails.

:P

Και είναι πλήρως ακίνδυνα. Ούτε να σε τρομάζουν, ούτε να κάνεις τίποτα για να τα εξαφανίσεις. Το ενυδρείο του γιου σου χαίρει άκρας υγείας :thumbup:

Από κει και πέρα υπάρχουν παρατηρησούλες για τα είδη που φιλοξενείς σε αυτά τα λίτρα. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις γενικές λεπτομέρειες ρίξε μία ματιά ΕΔΩ. Θα με ενδιέφερε επίσης να βρούμε και το είδος του πλέκο αν έχεις κάποια φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Έγινε επεξεργασία στις δημοσιεύσεις σου και αλλάχτηκε το μέγεθος των εικόνων για να γίνει το θέμα ευανάγνωστο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνετε η αναπαραγωγή Res Spotted? Ίσος μπορεί να μαζέψει τα αυγά και να τα βάλει στο αλμυρό νερό?

Και η Zebra Snails έτσι αναπαράγονται?

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνετε η αναπαραγωγή Res Spotted? Ίσος μπορεί να μαζέψει τα αυγά και να τα βάλει στο αλμυρό νερό?

Και η Zebra Snails έτσι αναπαράγονται? Ακριβως :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το δοκιμασω και γω με τα zebra snails μου, εχω γεμισει αυγα...

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα το δοκιμασω και γω με τα zebra snails μου, εχω γεμισει αυγα...

Είναι πολύ δύσκολο να επιτευχθούν οι ιδανικές συνθήκες εκκόλαψης των αυγών τους. Δεν ξέρω μάλιστα αν το έχει καταφέρει και κάποιος... Όπως και να έχει, αν κάποιος πραγματικά ενδιαφέρεται να μπει σε μία τέτοια διαδικασία, μπορεί να ανοίξει ένα νέο θέμα στα ασπόνδυλα και με την βοήθεια όλων να δούμε τι θα καταφέρουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, ξαφνικα αρχισα να γεμιζω μικρα σαλιγγαρακια. μεχρι τωρα εχω εντοπισει 4-5. ειναι περιπου στο μεγεθος καρφιτσας. οταν καταφερω να βγαλω photo (γιατι ειναι πολυ δυσκολο να κεντραρει η μηχανη) θα τις ανεβασω.

Και ρωτω. πως εγινε εκκολαψη σε αυτες τις συνθηκες? αν συνεχισουν ετσι, υπαρχουν πανω απο 500 αυγα. τα 50 να βγουν.........

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα, ξαφνικα αρχισα να γεμιζω μικρα σαλιγγαρακια. μεχρι τωρα εχω εντοπισει 4-5. ειναι περιπου στο μεγεθος καρφιτσας. οταν καταφερω να βγαλω photo (γιατι ειναι πολυ δυσκολο να κεντραρει η μηχανη) θα τις ανεβασω.

Και ρωτω. πως εγινε εκκολαψη σε αυτες τις συνθηκες? αν συνεχισουν ετσι, υπαρχουν πανω απο 500 αυγα. τα 50 να βγουν.........

adsc01304.jpg

adsc01309a.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)

Θα με ενδιέφερε επίσης να βρούμε και το είδος του πλέκο αν έχεις κάποια φωτογραφία...

Νατος, περιμενει υπομονετικα με την παρεα του να στρωθει το 240αρι

adsc01291.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια που βλέπεις πολύ πιθανόν να είναι "λαθρεπιβάτες" που έρχονται μαζί με φυτά.

Μια φωτογραφία του κελύφους θα βοηθούσε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Νατος, περιμενει υπομονετικα με την παρεα του να στρωθει το 240αρι

adsc01291.jpg

Bristlenose Plecostomus ?????

Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο καθαρες μπορουσα :)

adsc01320.jpg

adsc01315.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μωρά nerite, αλλά λαθροεπιβάτες που βρέθηκαν μέσα στο ενυδρείο σου και αναπαράχθηκαν. Τα συγκεκριμἐνα δεν μου έχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα με φυτά, δεν νομίζω οτι έχεις να φοβάσαι απο αυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Bristlenose Plecostomus ?????

Ακριβώς!Μία από τις κοινές ονομασίες του Ancistrus cf. cirrhosus :)

Link to comment
Share on other sites

Επιδη εχω γεμισει λαθρεπιβατες, μηπως αναγνωριζετε τιποτα????

1. κατι μεταξυ αρτεμιας και γονου

adsc01331.jpg

2. Σαλιγγαρι. καλο-κακο?? ειδος?

adsc01332x.jpg

3. Σαλιγγαρι. καλο-κακο?? ειδος?

adsc01335.jpg

4. Σαλιγγαρι. καλο-κακο?? ειδος?

adsc01336.jpg

Για το Νο 3 εχω την εντυποση οτι ειναι κακο..... καπου εχω διαβασει για αυτο αλλα δεν ειμαι συγουρος

Ευχαριστω παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...