Jump to content

στρώσιμο δεύτερου εξωτερικού φίλτρου


warhawk

Recommended Posts

Ερώτηση κρίσεως... Σε υπάρχων στρωμένο ενυδρείο με εξωτερικό φίλτρο, εαν τοποθετήσουμε παράλληλα ένα δεύτερο εξωτερικό φίλτρο μετά από πόσο καιρό είναι ασφαλές να βγάλουμε το πρώτο;

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου ( μετα τις 10 μερες )

Link to comment
Share on other sites

Eξαρταται και το τι θα κανεις με το φιλτρο που θα αφερεσεις αλλα και με τα υλικα.

Αν το νεο φιλτρο εχει καινουρια υλικα και θες να αντικαταστησεις το παλιο φιλτρο με το νεο, μπορεις να βαλεις ολα τα υλικα του παλιου φιλτρου στο νεο και αναλογα να προσθεσεις η' να αφερεσεις αν ειναι μικροτερο η' μεγαλυτερο σε ογκο υλικων.

Αν το παλιο φιλτρο θα παει σε αλλο ενυδρειο τοτε μπορεις να μοιρασεις τα παλια και τα νεα υλικα 50-50 και κατα τη γνωμη μου εγω θα το αφερουσα μετα απο 7-10 μερες.

Αν δεν υπαρχει αλλο ενυδρειο και θες να αναβαθμησεις τη φιλτρανση σου θα μπορουσες να κρατησεις και τα 2 φιλτρα μοιραζοντας παλι τα υλικα 50-50 η' 70-30 παλιο-νεο.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κρατήσω τα υλικά στα φίλτρα ως έχουν (δεν είναι ίδια γιαυτό). Εάν το αφήσω ένα μήνα θα είναι σίγουρο ότι θα έχει αρκετή βιολογία το καινούργιο μου φίλτρο; Δε βιάζομαι*!

* και δε βιάζομαι γιατί εάν πάθουν τίποτα τα δισκάκια μου θα αυτοπυρποληθώ στην ομόνοια σαν τους Κούρδους!

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κρατήσω τα υλικά στα φίλτρα ως έχουν (δεν είναι ίδια γιαυτό). Εάν το αφήσω ένα μήνα θα είναι σίγουρο ότι θα έχει αρκετή βιολογία το καινούργιο μου φίλτρο; Δε βιάζομαι*!

* και δε βιάζομαι γιατί εάν πάθουν τίποτα τα δισκάκια μου θα αυτοπυρποληθώ στην ομόνοια σαν τους Κούρδους!

Τα υλικα μπορεις να τα χωρησεις και με ενυδρειακες καλτσες υλικων η' με ενα κομματι υαλοβαμβακα η' μπλε σφουγγαρι.

Απο εκει και περα αν δεν θελεις να τα χωρισεις,το ποτε θα ειναι ετοιμο το νεο φιλτρο για να υποστηριξει το ενυδρειο με τα νεα υλικα,μονο οι μετρησεις μπορουν να το δειξουν με ακριβια.

Το αν θα ειναι σε 7 η' 10 μερες η' 1 μηνα ειναι μια απαντηση εμπειρικα και χωρις 100% ακριβια.

Αν δεν εχεις σκοπο να χρισημοποιησεις το παλιο φιλτρο καπου αλλου εγω θα προτινα να κρατησεις και τα 2 μιας και μιλαμε για δισκους.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

θέλω να κρατήσω τα υλικά στα φίλτρα ως έχουν (δεν είναι ίδια γιαυτό). Εάν το αφήσω ένα μήνα θα είναι σίγουρο ότι θα έχει αρκετή βιολογία το καινούργιο μου φίλτρο; Δε βιάζομαι*!

* και δε βιάζομαι γιατί εάν πάθουν τίποτα τα δισκάκια μου θα αυτοπυρποληθώ στην ομόνοια σαν τους Κούρδους!

Φαίνεται το εσωτερικό του φίλτρου από έξω ( όπως στα heim classik )?

Εγώ θα περίμενα να πιάσει μούργα το βιολογικό του υλικό

Link to comment
Share on other sites

θέλω να κρατήσω τα υλικά στα φίλτρα ως έχουν (δεν είναι ίδια γιαυτό). Εάν το αφήσω ένα μήνα θα είναι σίγουρο ότι θα έχει αρκετή βιολογία το καινούργιο μου φίλτρο; Δε βιάζομαι*!

* και δε βιάζομαι γιατί εάν πάθουν τίποτα τα δισκάκια μου θα αυτοπυρποληθώ στην ομόνοια σαν τους Κούρδους!

Σε ενα μηνα θα εστρωνε και χωρις να υπαρχει αλλο φιλτρο :thumbup:

Αν δεν βιαζεσαι αστα ενα μηνα.

Αν βιαζεσαι αστα 10-15 μερες.

Αν βιαζεσαι πολυ (1-7 μερες) μπολιασε το κανωντας ανταλλαγη ελαχιστων υλικων με το στρωμενο συν τη μπιχλα του.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μηνα θα εστρωνε και χωρις να υπαρχει αλλο φιλτρο :thumbup:

Αν δεν βιαζεσαι αστα ενα μηνα.

Αν βιαζεσαι αστα 10-15 μερες.

Αν βιαζεσαι πολυ (1-7 μερες) μπολιασε το κανωντας ανταλλαγη ελαχιστων υλικων με το στρωμενο συν τη μπιχλα του.

νιώθω ήδη ψυχολογικά καλύτερα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...