Jump to content

κατασκευη ενυδριου


masel1055

Recommended Posts

γενικα δεν ξερω κ πολα παροτι τελιωσα σχολη ιχθυοκομιας.

σκευτηκα να κανω ενα ενυδριο 60 μηκος περιπου πλατος 30 περιπου υψος δεν ξερω ποσο

τι τζαμι πρεπει να αγορασω ποσο παχοσ 8α χριαστει η δν εχει σημασια?

τι σιλικονη να παρω?

αυτα για αρχη και ρωταω μετα ταλα

και γενικα τι μου προτηνετε απο διαστασεις, και να το επηχηρησω η οχι?

πειτε οτι χρισημο μπορειτε ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σιλικονη μονο ενυδρειακη, θα βρεις λογικα σε καταστημα πετ σοπ. για διαστασεις πρεπει να μας πεις τα ψαρια σου καθως και απο αυτες εξαρταται και το παχος τζαμιων αλλα και οι κοντρες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές μάρκες σιλικόνης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι να γράφει ότι είναι 100% σιλικόνη, ή ότι είναι κατάλληλη για ενυδρεία και δεν περιέχει κάποιο προσθετο κατά της μούχλας.

Μην πας σε πετ σοπ. Το πιο πιθανό είναι να μη βρεις, αλλά και αν βρεις θα την χρυσοπληρώσεις. Πήγενε σε κάποιο σουπερ μάρκετ στιλ praktikar ή σε κάποιο χρωματοπωλείο.

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum θα βρεις απόψεις για αρκετές μάρκες.

Για τα υπόλοιπα δυστυχώς δε γνωρίζω, περιμένε να απαντήσουν τα μαστόρια του ΑΖ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν ξερω κ πολα παροτι τελιωσα σχολη ιχθυοκομιας.

σκευτηκα να κανω ενα ενυδριο 60 μηκος περιπου πλατος 30 περιπου υψος δεν ξερω ποσο

καλύτερα 60 Χ 40 Χ 40 Το τελευταίο είναι ύψος και θα το καθορίσει το τι ψάρια θα αποφασίσεις να βάλεις μέσα

τι τζαμι πρεπει να αγορασω ποσο παχοσ 8α χριαστει η δν εχει σημασια?

απλό τζάμι με ρονταρισμένες ακμές κατά προτίμηση 6ρι γιαυτές τις διαστάσεις. Ότι και να γίνει ΔΕ βάζεις κάτω από 5ρι!

τι σιλικονη να παρω?

εαν βρεις Den Braven Aqua είσαι αρχηγός... μοναδικό μειονέκτημα για εμένα οτι είναι διαφανείς (σε άλλους αρέσει)

αυτα για αρχη και ρωταω μετα ταλα

και γενικα τι μου προτηνετε απο διαστασεις, και να το επηχηρησω η οχι?

πειτε οτι χρισημο μπορειτε ευχαριστω :thumbup:

εαν το κάνεις για το τζέρτζελο της υπόθεσης "DIY" εννοείτε να το κάνεις :P Εάν το κάνεις για να γλυτώσεις κάποια χρήματα να ξέρεις οτι στο τέλος μπορεί να ξοδέψεις παραπάνω και εαν σου τύχει και καμιά στραβή (χτυπα ξύλο) να μην έχεις και ενυδρείο. Εσύ αποφασίζεις! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

γιατι παιζει ρολο τα ψαρια?

δεν εχω ιδεα οτι βρω και μαρεσει θα τοπαρω εκτος κι αν παιζει μεγαλο ρολο οτε πειτε μου

για τι προκειτε η περιπου τ να βαλω δεν εχω ιδεα

νομιζα οτι ολα μπαινουν.

και για το τζαμι τι ειναι καλυτερο τζαμι γυαλι κανονικο?

γιατι εχω δει και κατι αλλα που ειναι σαν πλαστικο κ τζαμι μαζι.

και κατι αλλο η βαση πωσ προτηνετε να ειναι μονο τζαμι η κατι πλαστικο π 8α το καλυπτει το γυαλι απο κατω

αν εχετε φοτο για μεγαλυτερη ευκολια

Έγινε επεξεργασία - masel1055
Link to comment
Share on other sites

γιατι παιζει ρολο τα ψαρια?

δεν εχω ιδεα οτι βρω και μαρεσει θα τοπαρω εκτος κι αν παιζει μεγαλο ρολο οτε πειτε μου

για τι προκειτε η περιπου τ να βαλω δεν εχω ιδεα

νομιζα οτι ολα μπαινουν.

δες πρώτα τι σου αρέσει εσένα γιατί δε μπορείς να βάλεις ότι θες στη γυάλα που συζητάμε και το βλέπουμε μετά :thumbup:

και για το τζαμι τι ειναι καλυτερο τζαμι γυαλι κανονικο?

γιατι εχω δει και κατι αλλα που ειναι σαν πλαστικο κ τζαμι μαζι.

κανονικό γυαλί... απλός ο λόγος... το άλλο γρατσουνιεται πολύ πιο εύκολα

και κατι αλλο η βαση πωσ προτηνετε να ειναι μονο τζαμι η κατι πλαστικο π 8α το καλυπτει το γυαλι απο κατω

αν εχετε φοτο για μεγαλυτερη ευκολια

βάση;

Link to comment
Share on other sites

παιζουν ρολο τα ψαρια γτ αλλα θελουν υψος στο ενυδρειο και αλλα μηκος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σκευτηκα να κανω ενα ενυδριο 60 μηκος περιπου πλατος 30 περιπου υψος δεν ξερω ποσο

τι τζαμι πρεπει να αγορασω ποσο παχοσ 8α χριαστει η δν εχει σημασια?

τι σιλικονη να παρω?

αυτα για αρχη και ρωταω μετα ταλα

και γενικα τι μου προτηνετε απο διαστασεις, και να το επηχηρησω η οχι?

πειτε οτι χρισημο μπορειτε ευχαριστω :thumbup:

60χ30χ30 Η 40 ειναι μια χαρουλα ( αναλογα παντα με τα ψαρια που θες να βαλεις )

παιζει ρολο το παχος του τζαμιου που θα εχει ο πατος και το παχος των καθετων τζαμιων

σιλικονη ενυδρειακη ( logo 1000 - den braven ) μια απο τις 2 και οι 2 ειναι εξισου καλες

Link to comment
Share on other sites

γιατι παιζει ρολο τα ψαρια?

δεν εχω ιδεα οτι βρω και μαρεσει θα τοπαρω εκτος κι αν παιζει μεγαλο ρολο οτε πειτε μου

για τι προκειτε η περιπου τ να βαλω δεν εχω ιδεα

νομιζα οτι ολα μπαινουν.

και για το τζαμι τι ειναι καλυτερο τζαμι γυαλι κανονικο?

γιατι εχω δει και κατι αλλα που ειναι σαν πλαστικο κ τζαμι μαζι.

και κατι αλλο η βαση πωσ προτηνετε να ειναι μονο τζαμι η κατι πλαστικο π 8α το καλυπτει το γυαλι απο κατω

αν εχετε φοτο για μεγαλυτερη ευκολια

παιζουν ρολο τα ψαρια δεν μπορεις να βαλεις μεσα σε 60 ποντους ενυδρειο ενα ψαρι που γινεται πχ 1 μετρο :thumbup:

Το τζαμι ειναι καλυτερο το αλλο που λες ειναι plexi glass και ειναι μυστηριο στις κολησεις του, στο καθαρισμο του και γενικοτερα δεν κανει για την χρηση που το θες

βαση σου προτεινω μιας και οι διαστασεις που θα φτιαξεις το ενυδρειο ειναι στανταρ , υπαρχουν στο εμποριο φτηνα επιπλα απο ξυλο για το ενυδρειο σου , δεν αξιζει να μπεις σε διαδικασια να το φτιαξεις εσυ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...