Jump to content

Αναγνώριση σαλιγκαρου...


Recommended Posts

:thumbup: Ο εικονιζομενος λαθρεπιβατης βρισκεται στο ενυδρειο εδώ και ένα μηνα...

Στην αρχή αμφεβαλα αν υπήρχε (λεκες στο τζαμι :P ) αλλά μεγαλωσε και πλεον κανει εμφανη την παρουσία του.

Ειναι μηλοσαλιγκαρο?

post-18547-1278845140_thumb.jpg

post-18547-1278845241_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω γιατι εχω και εγω κατι τετοια κατα καιρους ,αλλα δεν τα βλεπω να πολυ μεγαλωνουν (καφετι δεν ειναι) ?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν αν θα μπορούσες να μας βγάλεις μία φωτογραφία από πάνω ώστε να φαίνεται καθαρά το καβούκι του. Κατά 99% δεν είναι apple, αλλά καλό είναι να σιγουρευτούμε και να βρούμε τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

To βασανισα λίγο αλλά τα καταφερα... :P

Μηλοσαλιαγκας δεν ειναι - εβλεπα το καλυμα που κλεινει το κελυφος του και χαρηκα :hysterical: απο κοντα δεν μοιαζει :thumbup: Εja καφετιζει πραγματι καμμια σχεση το κελυφος με τα μηλαρακια.

Τι ειναι ομως? Stormtrooper it's up to you...

post-18547-1278951156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλά χρόνια θα ζήσεις και μεγάλη πόρτα θα διαβείς... :P

Το σαλιγκαράκι σου μου φέρνει προς Viviparus contectus και αν όντως ισχύει αυτό, με παραξενεύει ιδιαίτερα αλλά κι ευχάριστα :thumbup: Που το βρήκες και πόσα έχεις? Τι θερμοκρασία έχεις μέσα στο ενυδρείο σου? Το έχεις δει να τρώει φυτά?

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper δεν σε προλαβα... :P

ο σαλιγκαρος ειναι λαθρεπιβατης και μπηκε στο ενυδρειο μαλλον με μια μπαλιτσα αλγης, είναι ένας και μοναδικος...

Εχω σχετικά υψηλη θερμοκρασια σε αυτο το ενυδρειο αφου προς το παρον ο ανεμιστηρας μπηκε μονο σε αυτο με τα παντακια, κυμαινεται απο 26-29

Καποια στιγμή ειδα ενα φυλαρακι ανουμπιας φαγωμενο αλλά πιθανον ειχε ξεμεινει απο το blue apple που τα τσακιζε. Απο τοτε παρατηρω τα φυτά αλλά δεν εχω δει κατι :thumbup:

Αν δεν ειναι Viviparus contectus τί αλλο θα μπορουσε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι Viviparus contectus τί αλλο θα μπορουσε?

Κάποιο άλλο είδος της οικογένειας Viviparidae πιθανόν, αλλά με προβληματίζει η θερμοκρασία σου... Δεν είναι τροπικά σαλιγκάρια και θέλουν συνθήκες κρύου νερού. Δυστυχώς δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σου πω αν είναι κάποιο άλλο είδος... Το ψάχνω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Bladder Snail, Physa fontinalis

Κοινός λαθρεπιβάτης και πολύ καλός δείκτης αν όλα πάνε καλά στο ενυδρείο.

Θέλουν έλεγχο γιατί είναι ερμαφρόδιτα και επίσης αν δεν βρουν τίποτα άλλο να φάνε τρώνε φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Bladder Snail, Physa fontinalis

Κοινός λαθρεπιβάτης και πολύ καλός δείκτης αν όλα πάνε καλά στο ενυδρείο.

Θέλουν έλεγχο γιατί είναι ερμαφρόδιτα και επίσης αν δεν βρουν τίποτα άλλο να φάνε τρώνε φυτά.

Δεν νομίζω πως είναι αυτό που λες... Εκτός κι αν με ξεγελάει τόσο πολύ η φωτογραφία, αλλά το σχέδιο του κέλυφους δεν βλέπω να έχει να κάνει με το Physa...

225px-Physa_acuta_001.JPG

Μόνο ο gixxer μπορεί να μας λύσει αυτή την απορία, και να μας πει αν μοιάζει με την παραπάνω φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Νομιζω οτι κατι βρηκα..

Δεν ειναι Bladder Snail ούτε Physa fontinalis (αν ηταν το δευτερο θα ειχε φυγει με συνοπτικες διαδικασίες, τα μισω και τον εχθρο τουλαχιστον τον αναγνωριζω!)

Θα ήθελα πολύ να ηταν Viviparus contectus αλλά νομιζω οτι ειναι Bithynia tentaculata :P

Ε? μοιαζει και το χρωμα αλλά και το σχημα και εχει και καλυμα το κελυφος.

post-18547-1279117330_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είναι physa είναι σίγουρο καθότι το σπείρωμα του κελύφους είναι αντίθετο από αυτό του δικού σου. Το Bithynia μου φαίνεται πως έχει πιο μακρύ κέλυφος ενώ του δικού σου μου φαίνεται πιο κοντό... Δεν ξέρω... Όπως είπα και πιο πριν, εσύ μπορείς να το δεις καλύτερα και να είσαι πιο βέβαιος!

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: stormtrooper...

"Μόνο ο gixxer μπορεί να μας λύσει αυτή την απορία..."

"...εσύ μπορείς να το δεις καλύτερα και να είσαι πιο βέβαιος!"

Μην επιμενεις... γυναικα ειμαι :P

Η αληθεια ειναι οτι εγω εδινα βαση κυριως στο χρωμα δεν παρατηρησα το σπειρωμα, το χρωμα δεν ειναι το στιλπνο του Viviparus contectus εχει κουκιδες που μοιαζουν με των physa γι΄αυτο τεινω στο Bithynia αν και η παρατηρηση σου ειναι επισης σωστη..

Ειδομεν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:P stormtrooper...

"Μόνο ο gixxer μπορεί να μας λύσει αυτή την απορία..."

"...εσύ μπορείς να το δεις καλύτερα και να είσαι πιο βέβαιος!"

Μην επιμενεις... γυναικα ειμαι :thumbup:

Λυπάμαι, αλλά το avatar σου (θα το χαρακτήριζα αντρικό) υπερισχύει του ότι γράφεις "Γυναίκα" στο προφίλ σου :hysterical:

Συγγνώμη :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω γεμισει και εγω απο δαυτα και η θερμοκρασια μου ειναι στους 28-29 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...