Jump to content

Recommended Posts

παιδια γυρισα εχθες μετα απο 5 ημερες διακοπων και βρηκα τον πλεκο μου(common) πρησμενο δηλ τουμπανιασμενο η κοιλια του εχει γινει σαν τεραστια μπαλα και το πιο περιεργο ειναι οτι στην κοιλια του υπαρχει κολλημενη μια διαφανη φουσκα κιτρινοπη στο μεγεθος ρεβυθιου ,μοιαζει σαν η κοιλια του να μην αντεχει το πρηξιμο και αρχιζει και βγενει προς τα εξω αερας με την φουσκα .τι ειναι αυτο ρε παιδια?????

Το θεμα ειναι οτι αυριο ξαναφευγω,πρεπει να κανω κατι γρηγορα ,τεστ δεν εχω μου τελειωσαν και δεν προλαβαινω να αγορασω....

πρεπει να το βγαλω απο το ενυδρειο μην κολλησουν και τα αλλα ???......

:thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΚΩΔΙΚΑΣ

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εσωτερικο φιλτρο με τα σφουγγαρια του μακαρονι κτλπ

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 χρονια τρεχει

- Ψάρια (είδη και αριθμός):ενα ζευγαρι αγγελοψαρα,και ενα κοπαδακι ροδοστομους

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορες την ημερα,αλλαγη νερου καθε 10 μερες προετοιμασια με αντιχλοριο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:κομον πλεκο

- Ιστορικό Ψαριού:το εχω περιπου 1 χρονο .

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:μεγαλο πρηξημο στην κοιλια και μια περιεργη κολλημενη φουσκα

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:πριν απο περιπου 2 μηνες ειχε βγαλει κατι σα πληγη στο σωμα αλλα μετα απο απανοτες αλλαγες νερου εξαφανιστηκε και δεν εδωσα σημασια

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: ακομη τιποτα

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος και χωρις μετρησεις ειναι δυσκολα τα πραγματα...

Θα προτεινα να δοκιμαζες να τον ταισεις βρασμενο αρακα...

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος και χωρις μετρησεις ειναι δυσκολα τα πραγματα...

Θα προτεινα να δοκιμαζες να τον ταισεις βρασμενο αρακα...

Γιατί αρακά?

Link to comment
Share on other sites

θα βγαλω φωτο αυτη την στιγμη δεν εχω φωτογραφικη, καμια συμβουλη να κανω κατι αμεσα .....!!μηπως πρεπει να το απομονωσω?ξερετε τι μπορει να ειναι ???μηπως πρεπει να παρω κανα φαρμακο τωρα που τα μαγαζια ειναι ανοιχτα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αρακά?

Οπως εγραψα δεν ειμαι ο πλεον αρμοδιος και γνωστης...

Προτεινω αρακα βρασμενο γιατι λειτουργει σαν "καθαριστικο" στο στομαχι...Ισως ανακουφισει το φουσκωμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να σου πούμε τίποτα αν δεν γίνει διάγνωση.

Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλέψω μέχρι να δούμε φωτογραφία, είναι να πας να αγοράσεις ΕΚΤΟΖΟΝ (όχι κάτι άλλο που μπορεί να στο πλασάρουν ΣΑΝ ΕΚΤΟΖΟΝ) και να κάνεις μία αλλαγή νερού (πάντα προετοιμασμένου με αντιχλώριο) της τάξεως του 50%.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τις εχω βγαλει τις φωτο αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω μπορειτε να μου πειτε μερικα βηματακια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια! Γυρισα σημερα απο τις διακοπες μου και μετα απο 8 ημερες βρηκα τον πλεκο μου στην ιδια κατασταση που τον αφησα ,δηλαδη απιστευτα πρισμενο,

Πριν φυγω ειχα ριξει στο ενυδρειο μου ενα χαπακι της σερα για εσωτερικα παρασιτα που προκαλουνε πριξημο εκεινη την ωρα ηταν το μονο που μπορουσα να κανω μιας και μεσα σε ολα ειχα και διακοπη στο ιντερνετ και δεν μπορουσα να σας μιλησω -αγγαρεψα και τον πατερα μου να κανει τις απαραιτητες αλλαγες νερου οσο ελειπα-

Μου εκανε εντυπωση που ακομη ζει γιατι εγω νομιζα οτι ηταν στα τελευταια του ,τωρα που ειμαι αθηνα πρεπει κατι να κανω.

λοιπον προσπαθω να ανεβασω τις φωτο και δεν μπορω ,κανω τα βηματα που μου ειπατε αλλα τιποτα. μηπως φταιει το μεγεθος πως μπορω να το αλλαξω?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις κάποιο προγραμμα επεξεργασίας εικόνας πήγαινε στην ζωγραφική των Windows, απο την γραμμή εργαλείων επέλεξε "ΕΙΚΟΝΑ" και μετά "αλλαγή μεγέθους".

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να κανεις ολα αυτα με τις εικονες..μπες εδω και ανεβασε τις και μετα παρε το forum code..http://www.imageshack.us/

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι? σε πετ σοπ που εχω ρωτησει μου λενε απλα να περιμενω να πεθανει εσεις τι λετε απο τις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ μας το ψάχνουμε... Είναι κάτι που δεν το έχουμε ξανασυναντήσει και προσπαθούμε να βρούμε αφενός τρόπο αντιμετώπισης, αφετέρου από που μπορεί να προήλθε. Δεν υπάρχουν αντίστοιχες αναφορές στο διαδίκτυο και όπως καταλαβαίνεις, μάλλον πρόκειται για πολύ σπάνια πάθηση!

Ελπίζω ο χρόνος που περνάει να μην είναι εντελώς αρνητικός για την κατάσταση του ψαριού και να καταφέρουμε να βρούμε κάποια λύση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως το πλεκακι μου σημερα μας αφησε.... :) ο πατερας μου που το βρηκε το πρωι ψωφιο μου ειπε πως ειχε ξεφουσκωσει....

τωρα τι ηταν αυτο ...ο θεος και η ψυχη του.....

παντως τα αλλα ψαρακια του ενυδρειου φαινονται καλα,μου προτεινετε κατι που μπορω να ριξω ετσι προληπτικα μην μας βρει και δευτερη συμφορα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...