Jump to content

Εγκλιματισμός και τροφή


Recommended Posts

Λοιπόν αν και τα κομμάτια ζωντανού βράχου που έχω έδειξαν να έχουν αρκετά σημάδια ζωής, εντούτης δεν έχω παρατηρήσει κανένα κοπήποδο ή αμφίποδο τις τελευταίες 10 ημέρες από τότε που τον αγόρασα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να αγοράσω το οποίο να περιέχει κοπήποδα/αμφίποδα?

Επίσης σκοπεύω να πάρω ένα ζευγάρι clownfish μέσα στις επόμενες μέρες και θα ήθελα μερικές πληροφορίες:

Σκοπεύω να πάρω είτε ampriprion percula(true percula) ή amphiprion ocellaris(false percula) ανάλογα με το τι υπάρχει στο κατάστημα με προτίμηση στα ocellaris λόγω πιο ήπιας συμπεριφοράς.

Τι τροφή χρειάζονται(flakes/pellets/frozen?)

Για εγκλιματισμό σκοπεύω στα πιο κάτω βήματα:

1. floating της σακούλας για 30 λεπτά

2. άδειασμα σε προσωρινό δοχείο

3. με airline tubing να δέσω ένα κόμπο(όχι σφικτά) και να αρχίσω σιφόνι

4. Αδειασμα νερού όταν περνάει κάποιο χρονικό διάστημα

Ερώτηση 1: Πόσες σταγόνες ανα δευτερόλεπτο στο βήμα 3? Και αν θα πρέπει να τις αυξήσω σε κάποιο σημείο

Ερώτηση 2: Πόσο θα πρέπει να διαρκέσει η διαδικασία? Αν διαρκέσει 1 ώρα+ τότε θα πρέπει να εξισώσω την θερμοκρασία πριν μπει στο ενυδρείο το ψάρι?

Καραντίνα: Έχω ένα ενυδρείο για καραντίνα αλλά δυστηχώς έχουν σπάσει 2 γυαλιά και πρέπει να τα αλλάξω. Άρα σκοπεύω να το βάλω απευθείας στο κυρίως ενυδρείο.

Ζωντανή τροφή: Σε περίπτωση που χρειαστώ ζωντανή τροφή για κάποιο ψάρι, μπορείτε να δώσετε μερικές πληροφορίες για εκκόλαψη artemia (είναι το ίδιο με brine shrimp έτσι?) και rotifiers?

Και από που μπορώ να προμηθευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου...

1) 1 με 2 σταγονες/sec ειναι καλα για μια ωρα ,και τα ocellaris ειναι δυνατα ψαρια οσο αφορα την προσαρμογη !

Oσο για την τροφη ,το να εκκολαψεις αρτεμια ειναι καλο ..αλλα πρεπει να την μεγαλωσεις και μετα να ταίσεις γιατι ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει ο κοπος ...παρε της ocean Nutrition το Nano reef fish food και θα εισαι οκ !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν και τα κομμάτια ζωντανού βράχου που έχω έδειξαν να έχουν αρκετά σημάδια ζωής, εντούτης δεν έχω παρατηρήσει κανένα κοπήποδο ή αμφίποδο τις τελευταίες 10 ημέρες από τότε που τον αγόρασα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να αγοράσω το οποίο να περιέχει κοπήποδα/αμφίποδα? Κατα καιρους φερνουν καποιοα μαγαζια.Κανε τους μια ερωτηση.Παντως στη θεση σου θα περιμενα κιαλλο,μιας και ειναι σιγουρο οτι θα κανουν την εμφανιση τους στο ενυδρειο σου.

Επίσης σκοπεύω να πάρω ένα ζευγάρι clownfish μέσα στις επόμενες μέρες και θα ήθελα μερικές πληροφορίες:

Σκοπεύω να πάρω είτε ampriprion percula(true percula) ή amphiprion ocellaris(false percula) ανάλογα με το τι υπάρχει στο κατάστημα με προτίμηση στα ocellaris λόγω πιο ήπιας συμπεριφοράς.

Τι τροφή χρειάζονται(flakes/pellets/frozen?) τροφη εμποριου για θαλασσινα με μεγεθος που να χωραει στο στομα τους και μια στο τοσο,λιγο καταψυγμενη τροφη και θα εισαι οκΓια εγκλιματισμό σκοπεύω στα πιο κάτω βήματα:

1. floating της σακούλας για 30 λεπτά

2. άδειασμα σε προσωρινό δοχείο

3. με airline tubing να δέσω ένα κόμπο(όχι σφικτά) και να αρχίσω σιφόνι

4. Αδειασμα νερού όταν περνάει κάποιο χρονικό διάστημα

5. Μετρημα της αλατοτητας του νερου στο δοχειο και οταν ερθει στο ιδιο επιπεδο με αυτη του ενυδρειου εισαι ετοιμος για τη μεταφορα τους

Ερώτηση 1: Πόσες σταγόνες ανα δευτερόλεπτο στο βήμα 3?1-2/sec ειναι μια χαρα Και αν θα πρέπει να τις αυξήσω σε κάποιο σημείο

Ερώτηση 2: Πόσο θα πρέπει να διαρκέσει η διαδικασία? Αν διαρκέσει 1 ώρα+ τότε θα πρέπει να εξισώσω την θερμοκρασία πριν μπει στο ενυδρείο το ψάρι?Αναλογα ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα αλατοτητας μεταξυ του ενυδρειου και του νερου της σακουλας.Μολις εξισωθει οπως εγραψα και πιο πανω,εισαι οκ.Συνηθως 1 ωρα ειναι υπεραρκετη.Λιγο πριν βαλεις τα ψαρια στο ενυδρειο,ασε το πλαστικο δοχειο να επιπλεει στην επιφανεια του ενυδρειου για λιγο,για να ξαναεξισωθει η θερμοκρασια του νερου.

Καραντίνα: Έχω ένα ενυδρείο για καραντίνα αλλά δυστηχώς έχουν σπάσει 2 γυαλιά και πρέπει να τα αλλάξω. Άρα σκοπεύω να το βάλω απευθείας στο κυρίως ενυδρείο.

Ζωντανή τροφή: Σε περίπτωση που χρειαστώ ζωντανή τροφή για κάποιο ψάρι, μπορείτε να δώσετε μερικές πληροφορίες για εκκόλαψη artemia (είναι το ίδιο με brine shrimp έτσι?) και rotifiers?

Και από που μπορώ να προμηθευτώ. Δες αυτο το αρθρακι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Πως την ταίζω? Μέσα σε καλιέργεια φυτοπλαγκτόν?

Πως ταιζεις την artemia εννοεις?Αν ναι,δεν την ταιζεις.Με το που θα εκκολαφθει την ριχνεις και ταιζεις το ενυδρειο σου.Αν την αφησεις να μεγαλωσει χανει την θρεπτικη της αξια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...