Jump to content

1 ενυδρειο 2 ζευγαρια


akoylini

Recommended Posts

παιδες για πειτε την αποψη σας,θαχουμε πολεμο η θα πιασει το καθε ζευγος την καθε πλευρα του.

το ενυδρειο θα ειναι rio 300.

επειτα θαχουμε επιτυχιμενες γεννες η το ξεχναμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλα τα πραγματα.

Το καθε ζευγαρι για να λειτουργησει πρεπει να ειναι μονο του,αλλιως θα υπαρχουν αψιμαχιες.

Αν γινονταν επιτυχημενες γεννες σε μεγαλα ενυδρεια,κανεις μας δεν εφτιαχνε γεννηστρες.

Link to comment
Share on other sites

αν χωρησεις το ενυδρειο στη μεση με ενα σφουγγαρι κατι μπορει να γινει .....

Link to comment
Share on other sites

αν χωρησεις το ενυδρειο στη μεση με ενα σφουγγαρι κατι μπορει να γινει .....

Ειναι μεγαλο το ενυδρειο Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλο το ενυδρειο Γιωργο.

τοτε χωρισμα στα 3 :thumbup: ( η μεση κενη εαν κανει κανενας απο τα ζευγαρια μανουρα να μεταφερθει στη μεση )

Link to comment
Share on other sites

τοτε χωρισμα στα 3 :thumbup: ( η μεση κενη εαν κανει κανενας απο τα ζευγαρια μανουρα να μεταφερθει στη μεση )

Η γεννηστρα ειναι γεννηστρα.

Οτι αλλο λεμε ειναι λογια.

Link to comment
Share on other sites

Η γεννηστρα ειναι γεννηστρα.

Οτι αλλο λεμε ειναι λογια.

εαν δεν υπαρχει γεννηστρα και υπαρχει μεγαλο ενυδρειο ελευθερο με λιγο κοπο ολα μπορουν να γινουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 300αρι θα το αφηνα για τα μεγαλωματα και οχι για να το κανω γεννηστρα. Δεν θα ηθελα να ρισκαρω 2 γεννες σε 1 ενυδρειο και ας ειναι χωρισμενο. Αν η μια γεννα βγαλει κατι, τοτε αυτοματως θα μεταφερθει αυτο το κατι και στην αλλη μερια.

Γενικα και στο μεγαλωμα κατι που ακολουθω εγω ειναι να χωριζω ακομα και τα μικρα σε επιμερους ενυδρεια αυτονομα. Αλλο να χασεις 30 μικρα που τα εχεις χωρισει απο καποιο μικροβιο και αλλο να χασεις ολη την γεννα.

Κανενας λογος δεν υπαρχει να ταλαιπωρηθει καποιος να το κανει γεννηστρα απο την στιγμη που με 60 ευρω περιπου αγοραζεις ενα 100λιτρο και ξεμπερδευεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 300αρι θα το αφηνα για τα μεγαλωματα και οχι για να το κανω γεννηστρα. Δεν θα ηθελα να ρισκαρω 2 γεννες σε 1 ενυδρειο και ας ειναι χωρισμενο. Αν η μια γεννα βγαλει κατι, τοτε αυτοματως θα μεταφερθει αυτο το κατι και στην αλλη μερια.

Γενικα και στο μεγαλωμα κατι που ακολουθω εγω ειναι να χωριζω ακομα και τα μικρα σε επιμερους ενυδρεια αυτονομα. Αλλο να χασεις 30 μικρα που τα εχεις χωρισει απο καποιο μικροβιο και αλλο να χασεις ολη την γεννα.

Κανενας λογος δεν υπαρχει να ταλαιπωρηθει καποιος να το κανει γεννηστρα απο την στιγμη που με 60 ευρω περιπου αγοραζεις ενα 100λιτρο και ξεμπερδευεις.

+10000 :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καθε κυριακη η μικρη μεχει συνιθησει να γεννα,αυτην την στιγμη την βλεπω και καθαριζει τον θερμοστατη!!!! αν και ειναι οριζοντιος!!!την βλεπω ετοιμαζετε παλι για γεννα,εχω ομως 10 μωρα μιας βδομαδας κ απο χθες ξεκινησα να ταιζω αρτεμια χωρις να ειμαι σιγουρος αν τρωνε τα μωρα ακομα,ξερω πως αν γεννησει θα τα φαει τα μικρα της,οποτε πειτε μου αφηνω το ζευγος στο 60χ60χ60 και βαζω τα μικρα στο 40χ40χ40 η αναποδα?

*προσοχη δεν γνωριζω αν τα μικρα τρωνε αρτεμια ακομα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καθε κυριακη η μικρη μεχει συνιθησει να γεννα,αυτην την στιγμη την βλεπω και καθαριζει τον θερμοστατη!!!! αν και ειναι οριζοντιος!!!την βλεπω ετοιμαζετε παλι για γεννα,εχω ομως 10 μωρα μιας βδομαδας κ απο χθες ξεκινησα να ταιζω αρτεμια χωρις να ειμαι σιγουρος αν τρωνε τα μωρα ακομα,ξερω πως αν γεννησει θα τα φαει τα μικρα της,οποτε πειτε μου αφηνω το ζευγος στο 60χ60χ60 και βαζω τα μικρα στο 40χ40χ40 η αναποδα?

*προσοχη δεν γνωριζω αν τα μικρα τρωνε αρτεμια ακομα.

:P

δεν εχει να λεει κατι το οτι ειναι οριζοντια :thumbup: εαν ειναι να γεννηση εκει θα γεννηση . προσεξε λιγο το βιντεο το ξυλο εχει ελαχιστη κληση και ομως η γεννα γινεται κανονικοτατα http://www.youtube.com/watch?v=2pQBrXWCCC8

Link to comment
Share on other sites

καλα το θεμα μας δεν ειναι τωρα αυτο.

ok στο θεμα μας ....

απο τη στιγμη που δεν εισαι σιγουρος οτι τρωνε αρτεμια δεν τα μετακινεις .

Link to comment
Share on other sites

καθε κυριακη η μικρη μεχει συνιθησει να γεννα,αυτην την στιγμη την βλεπω και καθαριζει τον θερμοστατη!!!! αν και ειναι οριζοντιος!!!την βλεπω ετοιμαζετε παλι για γεννα,εχω ομως 10 μωρα μιας βδομαδας κ απο χθες ξεκινησα να ταιζω αρτεμια χωρις να ειμαι σιγουρος αν τρωνε τα μωρα ακομα,ξερω πως αν γεννησει θα τα φαει τα μικρα της,οποτε πειτε μου αφηνω το ζευγος στο 60χ60χ60 και βαζω τα μικρα στο 40χ40χ40 η αναποδα?

*προσοχη δεν γνωριζω αν τα μικρα τρωνε αρτεμια ακομα.

:thumbup:

Aν θελεις την καινουρια γεννα,μεταφερεις τα μικρα στο αλλο ενυδρειο,για να μην στρεσαρεις το ζευγαρι,και συνεχιζεις να ταιζεις αρτεμια,αν και νομιζω οτι τα μικρα ακομη τρεφονται απο τους γονεις.

Αλλιως το ρισκαρεις και τα αφηνεις οπως ειναι.Δε βλεπω να μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Aν θελεις την καινουρια γεννα,μεταφερεις τα μικρα στο αλλο ενυδρειο,για να μην στρεσαρεις το ζευγαρι,και συνεχιζεις να ταιζεις αρτεμια,αν και νομιζω οτι τα μικρα ακομη τρεφονται απο τους γονεις.

Αλλιως το ρισκαρεις και τα αφηνεις οπως ειναι.Δε βλεπω να μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο

ναι ακομα κολιμενα στους γονεις ειναι,θα τολμισω να τα αφησω ως εχει για 2η φορα αν και τωρα αυτα τα μικρα ειναι μεγαλυτερα σε σχεση με τα αλλα που τα κανανε μεζεδακι

Link to comment
Share on other sites

ναι ακομα κολιμενα στους γονεις ειναι,θα τολμισω να τα αφησω ως εχει για 2η φορα αν και τωρα αυτα τα μικρα ειναι μεγαλυτερα σε σχεση με τα αλλα που τα κανανε μεζεδακι

Δυστυχως,και τα δυο που σου προτεινα ειναι ρισκο.

Μακαρι να μπορουσες να εκανες κατι διαφορετικο..........

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν της χαλασω την γεννα,σωστα?

Σωστα.

Στο εγραψα πιο πανω.Βασικη προυποθεσση ααν θελεις την καινουρια γεννα.

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν της χαλασω την γεννα,σωστα?

Και πως σκεπτεσαι να το κανεις αυτο?

Προσεξε γιατι προβλεπω να χαλας την νεα γενα και να χανεις και τα υπαρχοντα μωρα.

Αν αποφασισουν να γενησουν θα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τα ψαρια ησυχα...

αφησα τα ψαρια στην ησυχια τους αλλα....εφαγαν και τα μωρα 10 ημερων και τα αυγα.

θελει υπομονη ο Βασιλιας.

Link to comment
Share on other sites

αφησα τα ψαρια στην ησυχια τους αλλα....εφαγαν και τα μωρα 10 ημερων και τα αυγα.

θελει υπομονη ο Βασιλιας.

ενα απο τα 2 ηταν αναμενομενο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τα ψαρια ησυχα...

Αστα και θα στρωσουνε. Δωστους χρονο.

Ακριβως αυτα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...