Jump to content

Οι δίσκοι μου


mizu

Recommended Posts

Άργησα αλλά μου πήρε λίγο καιρό να φτιάξω το ενυδρειάκι μου

(μπροστά σε κάτι τέρατα - να 'σαστε καλά να τα χαίρεστε εσείς και τα ψάρια σας)

Ενυδρείο 160L / Sump 20L

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ: IDRA 1300 L/h (25W) (SICCE)

ΦΩΤΙΣΜΟΣ:

a. Sylvania Grolux 30" T8 Fluorescent Tube 25W

b. JBL SOLAR TROPIC 25 W T8

ΦΙΛΤΡΟ:

a. Sera Filter Wool

b. JBL TorMec active peat pellets

c. Sera biofibres

d. sera siporax®

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ: Eheim Jager Thermostat Heater 300W

ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ: Sera Air 275

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ: Sera floredepot + άμμος

ΔΙΑΚΟΣΜΟΣ: Mangrove Root Drift wood

ΦΥΤΑ:

Echinodorus “Select” (Dennerle 247)

Echinodorus “Red Rubin” (Dennerle 166)

Echinodorus bleheri (Tropica 071 Pot)

Echinodorus “Ozelot” (Tropica 073F Pot)

ΨΑΡΙΑ:

Cardinal Tetra

Corydoras sterbai

Siamese fighting fish - Betta splenden (ο ασιάτης λαθρομεταναστης μου!)

Αncistrus sp. Temminkii L-144

Leopard Pigeon Discus

Red Map Discus

Alenquer Discus

ΦΩΤΟ:

post-16374-1278971602_thumb.jpg

post-16374-1278971558_thumb.jpg

post-16374-1278971724_thumb.jpg

post-16374-1278971758_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε καλύτερα τις φωτογραφίες στο φόρουμ για να τις χαρούμε όλοι μιας και δεν έχουν όλοι facebook.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε καλύτερα τις φωτογραφίες στο φόρουμ για να τις χαρούμε όλοι μιας και δεν έχουν όλοι facebook.

:thumbup:

done!

sorry!!!

Link to comment
Share on other sites

post-16374-1278972027_thumb.jpg

post-16374-1278972124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου.Θα μπορουσες να δειξεις φωτο απο το σαμπ σου?Τα 20 λίτρα που αναφέρεις μου προκαλλουν την περιέργεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να το χαιρεσαι φιλε μου.

Τον μονομαχο εγω θα τον εβγαζα και θα εβαζα αλλη μια ριζουλα αριστερα για να υπαρχουν κρυψωνες. Φυτα μην βαλεις αλλα και σου κοψουν λιτρα.

20 lt sump ? Με τι υπερχειλιση το εχεις ? Μπορουμε να δουμε μια φωτο ?

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου.Θα μπορουσες να δειξεις φωτο απο το σαμπ σου?Τα 20 λίτρα που αναφέρεις μου προκαλλουν την περιέργεια. :thumbup:

Είναι στο πλάι. Δουλεύει με υπερχύληση.

Εξωτερικά καλυπτεται με μαύρο πλαστικό και δεν φαίνεται.

Φαίνεται μόνο το εσωτερικό του μέσα απο το ενυδρείο αν τραβήξω μια πλαϊνή φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο πλάι. Δουλεύει με υπερχύληση.

Εξωτερικά καλυπτεται με μαύρο πλαστικό και δεν φαίνεται.

Φαίνεται μόνο το εσωτερικό του μέσα απο το ενυδρείο αν τραβήξω μια πλαϊνή φωτογραφία.

αύριο φώτο με το πλαϊνό sub!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ετι και μεγαλώσουν οι εχινόδοροι θα είναι πραγματικά πάρα πολύ ωραίο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

όμορφα τα ψάρια σου.

σε τι συνθήκες νερού τα έχεις?

χρησιμοποιείς Α/Ο ?

καλή συνέχεια και να τα δεις πιατέλες

Link to comment
Share on other sites

όμορφα τα ψάρια σου.

σε τι συνθήκες νερού τα έχεις?

χρησιμοποιείς Α/Ο ?

καλή συνέχεια και να τα δεις πιατέλες

Χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό (0,67€/4L) με αλλαγές 1-2 φορές την εβδομαδα ~ 30 L.

Tο εμπλουτίζω με seachem discus trace και λιπαίνω με Flourish Excel ή Dennerle V30 Complete.

Περιστασιακά χρησιμοποιώ το Sera blackwater και το JBL pH-Minus για ρύθμιση σκληρότητας και pH.

(εδώ χρειάζομαι λίγο βοήθεια αφού τα peat pellets δεν τα βλέπω να δουλεύουν καλά...)

Τις μετρήσεις τις κάνω (για πολύ λίγο ακόμα) με το Τetra Test 5in1.

Οι μετρήσεις μου είναι:

ΝΟx- 0/0

pH 6,4

KH 04

GH 10

Έγινε επεξεργασία - mizu
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό (0,67€/4L) με αλλαγές 1-2 φορές την εβδομαδα ~ 30 L.

Tο εμπλουτίζω με seachem discus trace και λιπαίνω με Flourish Excel ή Dennerle V30 Complete.

Περιστασιακά χρησιμοποιώ το Sera blackwater και το JBL pH-Minus για ρύθμιση σκληρότητας και pH.

(εδώ χρειάζομαι λίγο βοήθεια αφού τα peat pellets δεν τα βλέπω να δουλεύουν καλά...)

Τις μετρήσεις τις κάνω (για πολύ λίγο ακόμα) με το Τetra Test 5in1.

Οι μετρήσεις μου είναι:

ΝΟx- 0/0

pH 6,4

KH 04

GH 10

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου!

Τώρα στις μετρήσεις σου.... ΝΟχ=0/0 εννοείς οτι και τα Νο3 είναι 0? πολύ περίεργο ακούγετε... (βέβαια μετράς με στικς και εαν έχεις γύρω στο 10-15 και δε φαίνεται καλά)

Επίσης εάν εννοείς οτι με την τύρφη δε σου κατεβαίνει το ph κάτω από 6,4 που έχεις τώρα είναι λογικό αυτό. Μην περιμένεις να σου κατέβει άλλο. Ακόμα χαλάς 10 ευρώ τη βδομάδα για νερό, συν άλλα πόσα για το ph minus... Μια οικονομική ΑΟ με 60 ευρώ είναι σπίτι σου. Νομιζω οτι δε σε συμφέρει αυτό που κάνεις και είναι και επικίνδυνο για τα ψάρια σου γιατι δε ξερεις τι μπορεί να έχει μεσα το νερό αυτό. Για μπαταρίες, σιδέρωμα και για υιαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου το πουλάνε οι άνθρωποι :thumbup: .

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου.Θα μπορουσες να δειξεις φωτο απο το σαμπ σου?Τα 20 λίτρα που αναφέρεις μου προκαλλουν την περιέργεια. :thumbup:

από το καπάκι του sump

post-16374-1279033517_thumb.jpg

και μέσα από το ενυδρείο

post-16374-1279033528_thumb.jpg

Τώρα στις μετρήσεις σου.... ΝΟχ=0/0 εννοείς οτι και τα Νο3 είναι 0? πολύ περίεργο ακούγετε... (βέβαια μετράς με στικς και εαν έχεις γύρω στο 10-15 και δε φαίνεται καλά)

Επίσης εάν εννοείς οτι με την τύρφη δε σου κατεβαίνει το ph κάτω από 6,4 που έχεις τώρα είναι λογικό αυτό. Μην περιμένεις να σου κατέβει άλλο. Ακόμα χαλάς 10 ευρώ τη βδομάδα για νερό, συν άλλα πόσα για το ph minus... Μια οικονομική ΑΟ με 60 ευρώ είναι σπίτι σου. Νομιζω οτι δε σε συμφέρει αυτό που κάνεις και είναι και επικίνδυνο για τα ψάρια σου γιατι δε ξερεις τι μπορεί να έχει μεσα το νερό αυτό. Για μπαταρίες, σιδέρωμα και για υιαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου το πουλάνε οι άνθρωποι :P .

Φιλικα...

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι είναι κάτω απο 10. Αν αφήσεις το stick να στεγνώσει τελείως φαίνεται ξεκάθαρα αν είσαι πάνω απο το 10 γιατί γίνεται ξεκάθαρα ροζ αλλά anyway δεκτό το σχόλιο. Εξάλλου άλλα 2 sticks μένουν και μετά πάω για lab μαζί με την Α/Ο ... την έχω λοκάρει!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι είναι κάτω απο 10. Αν αφήσεις το stick να στεγνώσει τελείως φαίνεται ξεκάθαρα αν είσαι πάνω απο το 10 γιατί γίνεται ξεκάθαρα ροζ αλλά anyway δεκτό το σχόλιο. Εξάλλου άλλα 2 sticks μένουν και μετά πάω για lab μαζί με την Α/Ο ... την έχω λοκάρει!!! :hysterical:

για να το δεις και μόνος σου κράτα ένα stick και μέτρα την ίδια στιγμή με υγρά και με στίκ να δεις διαφορά!

η δραματική διαφορά βέβαια είναι στα ΝΟ2. Παλιά είχα στικ της Jbl και ενώ το ΝΟ2 φαινόταν άσπρο με υγρά ήταν 0.5

τέλος πάντων αφού τελειώσαν όλα οκ :hysterical:

να το ΞΑΝΑχαίρεσαι το ενυδρείο σου :thumbup::P:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

για να το δεις και μόνος σου κράτα ένα stick και μέτρα την ίδια στιγμή με υγρά και με στίκ να δεις διαφορά!

η δραματική διαφορά βέβαια είναι στα ΝΟ2. Παλιά είχα στικ της Jbl και ενώ το ΝΟ2 φαινόταν άσπρο με υγρά ήταν 0.5

... έλεγχος πιστότητας/ακρίβειας!

Να με έβλεπε η tutor μου θα έλιωνε στα γέλια!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::P:hysterical::hysterical: super super super

ΤΗΑΝΧ ΤΗΑΝΧ ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέες photo από τα δισκάκια μου

:)

post-16374-1283850325_thumb.jpg

post-16374-1283850374_thumb.jpg

post-16374-1283850431_thumb.jpg

post-16374-1283850518_thumb.jpg

post-16374-1283850642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο , μου αρέσει που εχεις δημιουργήσει ένα τύπου Αμαζονίου τοπίου πολύ ωραίο πραγματικά :) . Δοκίμασε και φύλλα καπατα να δώσεις ενα χρώμα στο νερό κ θα είναι τέλειο. Μπράβο!!!!!

ΥΓ: α) ο μονομαχος μου φαινεται ακυρος εκεί μεσα :) β) Θα έλεγα γενικα πως οι δίσκοι πάνε σε κοπάδι και θέλουν 50λτ ο καθένας (και θα έλεγα για 5 - 6 δίσκους όχι κάτω απο 300λτ ενυδρείο).

Link to comment
Share on other sites

στη δευτερη φωτο τα ψαρια ειναι ολα τα λεφτα

!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...