Jump to content

Παράξενος Betta


Freeman

Recommended Posts

Τι έγινε ρε παιδια?έπεσα σε μονομάχο gourmet η ειναι η μετεμψύχωση του Μποτρίνι?

Μηλάμε πάντα για τον ίδο κύριο που ξεπάστρεψε τις γαρίδες μου :thumbup:

Ζεί σε 20L(home alone)

ΝH3/Nh4:0

No3:25

No2:0

GH:<7

KH:6

PH:7

Το νερό το έχω κάνει λίγο προς το κίτρινο με τυρφη για να νιωθει πιο καλα

Ας μπώ όμως στο ζουμι

Τον έχω ταίσει τις ΑΠΕΙΡΕΣ τροφες και αυτος τρώει μόνο 2 :bloodworms και spirulina σε μικρους κόκους τις tropical (Αυτή που ηταν δωρεάν δείγμα στα εγκαινια της γιάφκας)

Εχω προσπαθήσει να τον ταίσω με:

-Sera vipagran

-Tetramin

-Sera discus granules (μικρα κομάτια)

-BETTA της Tropical (flakes)

-και αλλη μια της tropical σε κόκους ειδικά για betta

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:Αφου τις μάσησε τις έφτησε αμέσως και μου έριξε και ενα φάσκελο :P

Δεν καταδέχεται τίποτε αλλο πέρα απο αυτες τις 2 που είπα πριν

Υπάρχει περίπτωση να επηρεαστεί η ηγεία του λόγο της μονοτονίας τις τροφής του?

Εχει τύχει σε κάποιον ανάλογο περιστατικό?

Ευχαριστω,

Freeman

Link to comment
Share on other sites

Καλοέμαθε στις γαρίδες φαίνεται :thumbup:

Μη ταΐσεις τις δύο τροφές που προανέφερες για μια-δυο βδομάδες και βάζε του μόνο αυτές που δεν τρώει. Λογικά θα στρώσει και θα τις φάει!

Όλα τα ψάρια μπορούν να καλομάθουν σε κάποιο συγκεκριμένο είδος τροφής. Αλλά τα περισσότερα μπορούν να τις συνηθίσουν όλες με σωστή εκπαίδευση!

ΥΓ: Αν σε ξαναφασκελώσει κούνα του απειλητικά ένα μπουκάλι χλωρίνης έξω από το τζάμι :P

Link to comment
Share on other sites

Καλοέμαθε στις γαρίδες φαίνεται :thumbup:

Μη ταΐσεις τις δύο τροφές που προανέφερες για μια-δυο βδομάδες και βάζε του μόνο αυτές που δεν τρώει. Λογικά θα στρώσει και θα τις φάει!

Όλα τα ψάρια μπορούν να καλομάθουν σε κάποιο συγκεκριμένο είδος τροφής. Αλλά τα περισσότερα μπορούν να τις συνηθίσουν όλες με σωστή εκπαίδευση!

ΟΚ αυτό θα κάνω,ελπίζω να έχει αποτελέσματα και να μην μήνει στο τέλος λέπι και κόκαλο απο την αφαγία :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι δυο τροφες που αναφερεις. Ταιζε εναλαξ μια μερα τη μια και μια την αλλη και μην παιδευεσαι αδικα.

Προσωπικα ταιζα για πολλα χρονια μια μερα αποξηραμμενα bloodworms και την επομενη attison beta pro. Και μια μερα την εβδομαδα νηστεια...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι οι δυο τροφες που αναφερεις. Ταιζε εναλαξ μια μερα τη μια και μια την αλλη και μην παιδευεσαι αδικα.

Προσωπικα ταιζα για πολλα χρονια μια μερα αποξηραμμενα bloodworms και την επομενη attison beta pro. Και μια μερα την εβδομαδα νηστεια...

Και γω στους δικους μου αυτες τις τροφες δινω κ με τον τροπο που σου λεει ο ΓΙωργος κ ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του δίνω flakes για bettas της jbl kai bloodworms της jbl εναλλάξ. Τρώει όμως και ταμπλέτες βυθού της jbl για τα σαλιγκάρια που ρίχνω. Πιστεύω ότι μέχρι και πέτρες θα φάει αν μείνει ατάιστος! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυστηρό περιορισμό των bloodworms και της σπιρουλίνας ο μονομάχος μου τρώει όλες τις τροφές που έχω!Επιτελους έστρωσε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αυστηρό περιορισμό των bloodworms και της σπιρουλίνας ο μονομάχος μου τρώει όλες τις τροφές που έχω!Επιτελους έστρωσε :P

Η ποικιλία και η ποιότητα της διατροφής είναι η καλύτερη πρόληψη για τα ψάρια μας! Χαίρομαι πολύ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η ποικιλία και η ποιότητα της διατροφής είναι η καλύτερη πρόληψη για τα ψάρια μας!

+1000 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...