Jump to content

Jbl Cristalprofi E700


khilan

Recommended Posts

Καλημέρα , εδώ και λίγες μέρες αγόρασα το JBL crystalprofi e700 για το 60ρι μου με σκοπό να το λειτουργήσω σε συνδυασμό με ένα πολύ μεγαλύτερο σε ένα 500λιτρο που έχω σκοπό να πάρω τον Σεπτέμβρη . Έχει 3 καλάθια 1 χοντρό μακαρόνι(JBL CerMec) και 2 με σφουγγάρια , έχω αντικαταστήσει το ένα καλάθι με Micromec(1 λίτρο) και θέλω να βάλω λίγο ακόμα για να έχω μια καλή ποσότητα από μπόλι για να ξεκινήσω το 500ρι. Το πρώτο καλάθι έχει προφιλτρο δεξιά και αριστερά . Έλεγα να βγάλω εντελώς το CerMec και να βάλω Micromec αλλά οπ ότι βλέπω κάνει πολύ καλή δουλειά έχει πάντα βρόμα .Καμία ιδέα ? Επίσης έχω ένα θέμα με τη ροη του νερού είναι αρκετά μικρή ακόμα και για το 60ρι … μήπως είναι γιατί δεν έχω κόψει τους σωλήνες μιας και δεν ξέρω ακριβώς πόσο θα χρειαστώ για μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το στούμπωσες με υλικά ?

Η ροή των φίλτρων μειώνεται αισθητά αν το παραγεμίσεις με υλικά και ειδικά εάν δεν είναι τέτοια η φύση των υλικών όχτε να κυκλοφορεί το νερό από μέσα τους.

Ένας άλλος λόγος είναι ότι μπορεί να μάζεψε βρομιές.

Οι σωληνώσεις που δίνει ο κατασκευαστής είναι στα πλαίσια της ροής που υποστηρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω το ίδιο φίλτρο εδώ και ένα χρόνο σε 37 λίτρα(30 λίτρα καθαρά) ενυδρείο. Το είχα πάρει γιατί ήταν πολύ φθηνό και καλά χαρακτηριστικά.

Η ροή είναι ένα θέμα

Ο θόρυβος μόλις μπουκώνει είναι ένα άλλο θέμα

Για να στρώσει η ροή ελευθέρωσε λίγο τα υλικά

Λογικά θα αρχίσει να κάνει και θόρυβο μόλις μπουκώσει λίγο

Γνώμη μου;

Πάρε ένα EHEIM (εγώ αυτό έκανα)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω πρόβλημα ευτυχώς ακόμα με θόρυβο, για το Eheim που λες δεν το προτίμησα γιατί είναι πολύ σπαρτιάτικο ….

Μάλλον το δεύτερο θα το πάρω eheim ένα από τα πιο μοντέρνα μοντέλα

Ps τώρα έχω 1 λίτρο siporax sera στο ένα καλάθι, 1 λίτρο Micromec στο δεύτερο και σφουγγάρια στο πάνω πάνω

Έγινε επεξεργασία - khilan
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω πρόβλημα ευτυχώς ακόμα με θόρυβο, για το Eheim που λες δεν το προτίμησα γιατί είναι πολύ σπαρτιάτικο ….

Μάλλον το δεύτερο θα το πάρω eheim ένα από τα πιο μοντέρνα μοντέλα

Εγώ πήρα το ecco pro και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...