Jump to content

Αδύνατο Cpd και χρήση αεραντλίας


Recommended Posts

Παρατήρησα σήμερα ότι το ένα cpd μου είναι αρκετά αδύνατο(έχει αρχίσει και πηγαίνει προς τα μέσα η κοιλιά του).Πιστεύω ότι δεν τρέφεται καλά και αδυνατήζει.Πως μπορώ να το σώσω από το αναπόφευκτο?Αν το βάλω στο γαρυδοενυδρείο (15lt)που τρέχει στις ίδιες παραμέτρους με το μεγάλο μέχρι να πάρει τα πάνω του είναι καλή ιδέα?

Και για να μήν ανοίγω και άλλο θέμα,την αεραντλία πόσο πρέπει και πότε να την ανοίγω στο φυτεμένο μου?Σύμφωνα με τα λόγια του petshopάνθρωπου δεν υπάρχει λόγος να την κλείνω κάν μέρα/νύχτα,αφού όπως είπε δεν βλέπει τι κακό μπορεί να κάνει το οξυγόνο στα ψαράκια ή στα φυτά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το αναγκαίο είναι να την λειτουργείς το βράδυ τώρα όμως με τη ζέστη είναι και ένας τρόπος για να κατεβάσεις τη θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις πληροφορειες για το ενυδρειο σου κ τι αλλα ψαρακια εχεις μεσα;

Αν μπορεις βαλε κ μια φωτο να το δουμε

Τα αλλα σου ψαρακια ειναι οκ η συμπεριφορα του πως ειναι, το εχεις καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Μία φωτογραφία του cpd θα βοηθούσε. Μπορεί όντως να μη τρέφεται καλά αλλά μπορεί να έχουμε και κάποια εσωτερική βακτηριακή μόλυνση. Έχεις δει τις ακαθαρσίες του τι χρώμα έχουν και αν αποβάλλονται κανονικά?

Όσον αφορά την αεραντλία, μπορεί να θεωρηθεί από εντελώς άχρηστο έως πλήρως χρήσιμο αξεσουάρ. Αυτό εξαρτάται από το φίλτρο σου, από τα είδη των ψαριών και των φυτών, από τη λίπανση και γενικώς από σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου σου. Οπότε αν θες να λάβεις μία σωστή απάντηση θα πρέπει να κάνει μία πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο 120 λίτρα

Πληθυσμός: 10 γκαπυ,4 καρδιναλιοι,4 cpd,3 apple snails,1 albino γλύφτης,6-7 red cherry,6 ξιφοφόροι,.

Φωτισμός 25W sera plant color για 8 ώρες

Μετρήσεις που είχα στις 10/7 : KH4,GH9,PH7,5 ,NH4 0,NO3 10,NO2 0.

Θερμοκρασία 29-30(λόγω εποχής).

Φυτά Κυρίως ανούμπιες,λίγο star grass,λίγη moss,engeria densa,και κάποια άλλα που δεν ξέρω ονόματα.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία παράξενη συμπεριφορά στα ψαράκια γενικότερα,εκτός από κάποια ξιφοφοράκια που τα "κακά τους" κρέμονται καμιά φορά σαν κλωστή από τον ποπό τους.

Βάζω και φωτό από το cpd και από το ξιφοφοράκι

ksifos.jpg

cpd2.jpg

cpd1.jpg

Το κακό της υπόθεσης είναι ότι την Παρασκευή φεύγω για 15 ημέρες διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Το CPD μήπως είναι "σκευρωμένο"? Σαν να βλέπω πρόβλημα στη σπονδυλική του στήλη.

Για την αεραντλία...

Το φίλτρο σου αναταράσσει καθόλου την επιφάνεια του νερού?

Να υποθέσω πως δεν χρησιμοποιείς καθόλου λιπάσματα και CO2, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το CPD μήπως είναι "σκευρωμένο"? Σαν να βλέπω πρόβλημα στη σπονδυλική του στήλη.

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πως ήταν όταν το πήρα

Για την αεραντλία...

Το φίλτρο σου αναταράσσει καθόλου την επιφάνεια του νερού?

Όχι

Να υποθέσω πως δεν χρησιμοποιείς καθόλου λιπάσματα και CO2, έτσι?

Μια φορά στις 15 μέρες ρίχνω το Fresh water plant της Kent(1 καπάκι)CO2 θα βάλω ένα DIY μόλις επιστρέψω.

Αυτό με τα κακά από το ξιφοφοράκι τι είναι?Για τροφή χρησημοοιώ flakes και GupieS GRAND

Έγινε επεξεργασία - jimn
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ετσι τα αγορασε το παιδι...οπως ετσι παρελαβα κ εγω καποια... :hysterical: Αν τα πηρες ετσι δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια ΒΑΡΙΑ περιπτωση υποσιτισμού ....Εμενα απο τα 10 επιβιωσαν τα 5.απο τα οποια 10 μονο to 1 φαινοταν Ο.Κ.

Cpds (galaxy Rasbora,Celestial Pearl Danio)

Το θεμα για εμενα ειναι οτι εχεις πολυ φορτωμένο ενυδρειο κ θα ειναι πολυ δυσκολο για αυτα τα ψαρακια να ανταγωνιστουν τα υπολοιπα την ωρα του φαγητου, με αποτελεσμα να τρωνε οτι αφηνουν τα αλλα ή οτι τυχει να παρασυρει το ρευμα προς αυτα-αν τυχει. Εγω οταν τα ειδα τοσο ταλαιπωριμενα τα εβαλα στο 54αρι(γαριδοενυδρειο) μου αντι για το 300 που τα προοριζα για να μπορω να τα παρακολουθω καλυτερα αλλα κ για να μην εχω το προβλημα των αλλων ψαριων(μερικες δεκαδες Endlers στην περιπτωση μου). Ολα τα ψαρακια προσπαθουσαν να φανε σαν τρελα απλα τα ποιο 'δυνατα' Δεν τα αφηναν να πλησιασουν στο μερος οπου επεφτε η τροφη με τπτ...βεβαια αυτο δεν ειναι τπτ σε 54αρι ενυδρειο καθως κ ταιζα 4-5 φορες την ημερα σε ξεχωριστα σημεια του ενυδρειου γιαυτον τον λογο. Το μονο που θα μπορουσες να κανεις κατα την αποψη μου ειναι να προμηθευτεις μια τροφη(αν δεν εχεις) με οσο το δυνατων περισσοτερες πρωτεϊνες καθως αυτα τα ψαρια χαρακτηρίζονται ως "μικροι κυνηγοι" (κυνηγος-θηριο ομως ε?! :thumbup: γελαω...αλλα οταν τα ειδα να κυνηγανε μικρη γαριδα εμεινα με ανοιχτο το στομα!!! :P ) κ καποιες βιταμίνες με τις οποιες να μουλιαζεις την τροφη λιγο πριν την ριξεις...εγω ετσι καταφερα να φερω στα ισια τους 3 ψαρακια που ηταν στην ιδια κατασταση με το δικο σου.Σημερα εχουν 'βγαλει' στομαχι εκει που ηταν η "κυρτωση" αλλα δεν εχουν σχηματισει ακομα χρωματα σε εκεινο το σημειο -τωρα τα αποκτουν σιγα σιγα!

Εγω χρησιμοποιησα-εκτος απο τις 3-4 αλλεσ που ειχα(tetracolour pro,jbl-novo Vert,Sera-vipagran,guppy gran,flora,vipan) την τροφη της Hicari tropical-micro pellets κ μια υγρη βιταμίνη τις jbl.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

νομιζω γκαπι - ξιφοφοροι και καρδιναλιοι - cpd δεν ταιριαζουν στις συνθηκες νερου ε?

οι γαριδες μπορει να εχουν μεγαλο προβλημα με τη θερμοκρασια σου που παει ψηλα, οπως και τα φυτα. δοκιμασε κατι με ενα ανεμιστηρακι...

για τα περιτωματα που κρεμονται, θα μπορουσες να ταισεις λιγο βρασμενο και αποφλοιωμενο αρακα.

σε καθε περιπτωση για το cpd οπως ακριβως σου ειπαν παραπανω. εχει ομοιοτητες με το θεμα του φιλου πιο πανω και θα πρεπει να το βοηθησεις το ψαρακι οπως και κανεις βεβαια!

σου ευχομαι να βρεις τη λυση και ολα να πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...