Jump to content

Μικρές και πρακτικές συμβουλές


Recommended Posts

Μπορεί το design να μη γεμίζει το μάτι, αλλά είναι πολύ πρακτική και φτηνή (8,80 ευρώ) συσκευή.

Είναι ηχητικός συναγερμός στάθμης.

Η πιο συνηθισμένη του εφαρμογή θα μπορούσε να είναι στο δοχείο αναπλήρωσης σε περίπτωση που ξεχάσουμε την όσμωση ανοιχτή... την πάτησα και ξέρω !!!!

....αλλά, μπορεί ο αισθητήριας να τοποθετηθεί στο πάτωμα και με την πρώτη επαφή με το νερό ν αρχίσει να βαράει !!

....αυτός ήταν και ο λόγος της αγοράς του, διότι χθες από σπάσιμο σωλήνα του ψυκτικού παραλίγο να πλημμύριζα.

Τοποθέτησα τον αισθητήρα στο πάτωμα πίσω από το ενυδρείο σε σημείο που συσσωρεύονται νερά σε περίπτωση διαρροής... αχρείαστο να είναι !!!

post-13206-1295262713_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί το design να μη γεμίζει το μάτι, αλλά είναι πολύ πρακτική και φτηνή (8,80 ευρώ) συσκευή.

Είναι ηχητικός συναγερμός στάθμης.

Η πιο συνηθισμένη του εφαρμογή θα μπορούσε να είναι στο δοχείο αναπλήρωσης σε περίπτωση που ξεχάσουμε την όσμωση ανοιχτή... την πάτησα και ξέρω !!!!

....αλλά, μπορεί ο αισθητήριας να τοποθετηθεί στο πάτωμα και με την πρώτη επαφή με το νερό ν αρχίσει να βαράει !!

....αυτός ήταν και ο λόγος της αγοράς του, διότι χθες από σπάσιμο σωλήνα του ψυκτικού παραλίγο να πλημμύριζα.

Τοποθέτησα τον αισθητήρα στο πάτωμα πίσω από το ενυδρείο σε σημείο που συσσωρεύονται νερά σε περίπτωση διαρροής... αχρείαστο να είναι !!!

post-13206-1295262713_thumb.jpg

Δυστηχως θα χτυπάει και μόνο του!!! Τι εννοω? από του ατμους θα αρχισει να χτυπαει πριν καν φτασει το νερο εκει. Επειδη κι εγω δοκιμασα κατι αντισοιχω, είδα οτι δεν κανει. Απλα αυτο που εκανα ειναι να αλαξω το δικο του αισθητηρα με αυτο τον float.

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ εξυπνες ιδεες :P

μηπως το κολπο με το ξυραφακι για την αλγη δημιουργησει χαρακιες στο τζαμι ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε πολυ εξυπνες ιδεες :P

μηπως το κολπο με το ξυραφακι για την αλγη δημιουργησει χαρακιες στο τζαμι ?

Σ εμένα δεν έτυχε κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως θα χτυπάει και μόνο του!!! Τι εννοω? από του ατμους θα αρχισει να χτυπαει πριν καν φτασει το νερο εκει. Επειδη κι εγω δοκιμασα κατι αντισοιχω, είδα οτι δεν κανει. Απλα αυτο που εκανα ειναι να αλαξω το δικο του αισθητηρα με αυτο τον float.

Αυτό που λες συμβαίνει μ ένα κινέζικο σύστημα που είχα αγοράσει.

Μ αυτό, στις δοκιμές που έκανα δεν παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σχοινοκαθαριστηρας!

σχοινοβελό το λέγαμε... (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι :P )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες συμβαίνει μ ένα κινέζικο σύστημα που είχα αγοράσει.

Μ αυτό, στις δοκιμές που έκανα δεν παρουσίασε τέτοιο πρόβλημα.

Με τον καιρο θα δείξει. :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τα Salifert πιο χρηστικά

(και κάποια άλλα)

Κάντε πιο πρακτικό τον χειρισμό των τεστ (της σταγονομετρικής μεθόδου), απλά κόβοντας λίγο το πώμα καθώς και την προέκταση της μεζούρας και ανοίγοντας μια τρύπα ώστε να σφηνώνει η σύριγγα.

Μ αυτό τον τρόπο θα μπορείτε ταυτόχρονα να προσθέτετε σταγόνες και να αναδεύετε !!!

post-13206-1301050841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ας σκεφτουμε και λιγο οικολογικα εαν υπαρχει η δυνατοτητα και ο χωρος να γινει το παρακατω εγχηρημα! :bowdown:

Το βρωμικο νερο της Α. οσμωσης θα μπορουσε να συλεγεται σε ενα βαρελι το οποιο να βρισκεται σε μια θεση ποιο ψιλα απο το καζανακι του μπανιου μας, και να τα συνδεσουμε με εναν σωληνα μεταξυ τους ετσι ωστε το νερο απο το βαρελι να διοχετευεται στο καζανακι το οποιο εχοντας μεσα το φλοτερ θα ξαναγεμιζει μετα απο καθε χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα για άλλο σκοπό πέρι όσμωσεις μου χαν πει ότι το βρώμικο νερό που βγαίνει δεν κάνει για πότισμα και ότι έπρεπε να πηγαίνει απευθείας στην αποχέτευση.

Ωραίες συμβουλές Αίολε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρώτησα για άλλο σκοπό πέρι όσμωσεις μου χαν πει ότι το βρώμικο νερό που βγαίνει δεν κάνει για πότισμα και ότι έπρεπε να πηγαίνει απευθείας στην αποχέτευση.

διατηρω 2 δεξαμενες των 250 λιτρων εκαστη στο παταρι μου.αυτο που προσεχω ειναι ποτε να μην ειναι και οι 2 γεματες λογω βαρους..

η μια μαζευει το καθαρο νερακι της οσμωσης για το θαλασσινο μου και η αλλη το ''βρωμικο'' το οποιο και διοχευτευει στο καζανακι της τουαλετας.ετσι εξοικονομω λιγοτερη σπαταλη νερου και εχω και νερακι παντα ακομη και σε περιπτωση διακοπης νερου.....

παντα υπαρχουν λυσεις και μπραβο και απο μενα αιολε για εξυπνες ιδδες-πατεντες σου. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

…και ως συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησης…

Πόσες φορές δεν χρειάστηκε να βγάλουμε μια συσκευή εκτός λειτουργίας και πρέπει να χωνόμαστε κάτω από ντουλάπια με άπειρα κολλόδια και πρίζες !!!

Μια πρακτική λύση για να γλυτώσουμε τα κοψομεσιάσματα είναι να τοποθετηθεί τηλεχειρισμός σε όποιες συσκευές κρίνουμε απαραίτητο (skimmer, φίλτρα, κυκλοφορητές.. κλπ)

Σε καταστήματα ηλεκτρονικών υπάρχουν τέτοιες συσκευές που χειρίζονται μέχρι και 5 πρίζες με κόστος που δεν ξεπερνά τα 20-25 ευρώ, (και για τις 5 πρίζες).

Μπόρεις πιο εύκολα να κλείνεις την αναλόγη συσκευή που θέλεις (όχι όμως με τηλεχειρισμό) χρησιμοποιώντας διπλούς, τριπλούς, τετραπλούς διακόπτες.΄

post-41730-1311540407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από εμάς τους καλοκαιρινούς μήνες όλο και κάπου θα πάμε, έστω και για 3-4 μέρες.... (κάποιοι τυχεροί ακόμη περισσότερο).... και σύμφωνα με τον νόμο του Μέρφυ όλα τα ανάποδα τότε θα συμβούν με κυριότερο φόβο αυτόν της διακοπής ρεύματος.

Υπάρχουν λύσεις στο εμπόριο που στέλνουν sms ή web κάμερες που σε ειδοποιούν σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά είναι ακριβά τέτοια συστήματα.

Και όμως, με 20-30 ευρώ μπορούμε να έχουμε ένα υποτυπώδη έλεγχο στο αν υπάρχει ρεύμα στο σπίτι.... με έναν απλό αυτόματο τηλεφωνητή !!!

Ναι, τον έχουμε συνδεδεμένο στο πολύπριζο από όπου τροφοδοτείται το ενυδρείο και τον καλούμε όσες φορές θέλουμε.... αν απαντήσει όλα πάνε καλά (όσον αφορά τη διακοπή ρεύματος)... αν δεν απαντήσει τρέχτε ποδαράκια μου !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάλιο αργά παρά ποτέ....

αν και κάπως προς το τέλος του καλοκαιριού, αλλά σίγουρα θα φανεί χρήσιμο.

Υπάρχουν κάποια site που όταν γραφτεί κάποιος μέλος (συνήθως δωρεάν) μπορεί και "εκθέτει" τον εαυτό του σε κοινή θέα... ο καθένας για τους δικούς του λόγους :thumbup:

Κάποιο άλλο μέλος μπορεί να παρακολουθεί με τις ώρες τις δραστηριότητες του συνομιλητή του.

Σ ένα απ αυτά λοιπόν δημιούργησα δύο διαφορετικούς λογαριασμούς....

Από τον έναν (Α-Reef) συνδέομαι με τον φορητό τον οποίο τον έχω μπροστά στο ενυδρείο (όταν πρόκειται να απουσιάσω) και με τον άλλον (A-Mobile), συνδέομαι είτε από το κινητό είτε απ οποιονδήποτε υπολογιστή και έτσι έχω 24ώρη ζωντανή εικόνα του ενυδρείου μου.

Πρακτικό και ανέξοδο σύστημα παρακολούθησης !!!

Σε δοκιμές που έκανα επί δυο συνεχόμενες ημέρες δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα, πχ να πέσει ο serrver ή κάποια άλλη δυσλειτουργία δικτύου.

Έχω και μια ερώτηση όμως...

Γνωρίζει κανείς τέτοια site αλλά να μην είναι σεξουαλικού περιεχόμενου?

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ....

αν και κάπως προς το τέλος του καλοκαιριού, αλλά σίγουρα θα φανεί χρήσιμο.

Υπάρχουν κάποια site που όταν γραφτεί κάποιος μέλος (συνήθως δωρεάν) μπορεί και "εκθέτει" τον εαυτό του σε κοινή θέα... ο καθένας για τους δικούς του λόγους :thumbup:

Κάποιο άλλο μέλος μπορεί να παρακολουθεί με τις ώρες τις δραστηριότητες του συνομιλητή του.

Σ ένα απ αυτά λοιπόν δημιούργησα δύο διαφορετικούς λογαριασμούς....

Από τον έναν (Α-Reef) συνδέομαι με τον φορητό τον οποίο τον έχω μπροστά στο ενυδρείο (όταν πρόκειται να απουσιάσω) και με τον άλλον (A-Mobile), συνδέομαι είτε από το κινητό είτε απ οποιονδήποτε υπολογιστή και έτσι έχω 24ώρη ζωντανή εικόνα του ενυδρείου μου.

Πρακτικό και ανέξοδο σύστημα παρακολούθησης !!!

Σε δοκιμές που έκανα επί δυο συνεχόμενες ημέρες δεν παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα, πχ να πέσει ο serrver ή κάποια άλλη δυσλειτουργία δικτύου.

Έχω και μια ερώτηση όμως...

Γνωρίζει κανείς τέτοια site αλλά να μην είναι σεξουαλικού περιεχόμενου?

Το log me in κανει αυτη την δουλεια.

https://secure.logmein.com/

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και αυτό... http://www.live-stream.net

Εγκαθίσταται το πρόγραμμα στον υπολογιστή, και αφού γίνει κάποιος μέλος μπορεί να εκθέτει με την κάμερα ότι θελήσει... δωρεάν σε κοινή θέα και με πληρωμή για ιδιωτική προβολή.

Ταυτόχρονα μπορεί να εγκαταστήσει κάποιος στο κινητό του το αντίστοιχο πρόγραμμα (υποστηρίζει πολλές πλατφόρμες) ώστε να παρακολουθεί το χώρο του όποτε θέλει... εναλλακτικά μέσα από το σίτε της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Προσθήκη άμμου.

Όλοι μας έχουμε προσπαθήσει κατά καιρούς να προσθέσουμε περισσότερη άμμο στο στημένο ενυδρείο μας και αν δεν γίνει με κάποιους συγκεκριμένους τρόπους, οι κόκκοι σκορπίζονται παντού θολώνοντας ταυτόχρονα και το νερό.

Εκτός από τη λύση του πλαστικού μπουκαλιού γεμάτο με άμμο και ανάποδα μέσα στο ενυδρείο ώστε να την αδειάζει, μια ακόμη λύση είναι χρήση ενός σωλήνα με μήκος όσο το ύψος του ενυδρείου μας και η χρήση ενός οικιακού χωνιού προσαρμοσμένο στην επάνω πλευρά του σωλήνα.

post-13206-0-79551300-1339693811_thumb.jpg

Προσθέτοντας την άμμο λίγο-λίγο στο χωνί και ρίχνοντας μέσα σ αυτό λίγο νερό από το ενυδρείο μας, η άμμος παρασύρεται προς τα κάτω χωρίς να δημιουργούνται τα προβλήματα που προαναφέρθηκαν.

Το πρακτικό με τη χρήση του σωλήνα είναι ότι μπορεί να χωθεί σε πιο δυσπρόσιτα σημεία απ ότι το μπουκάλι, αποφεύγοντας έτσι και στο να βάζουμε τα χέρια μας μέσα στο ενυδρείο.

Φυσικά η άμμος πρέπει να έχει πλυθεί πρώτα, και ειδικά για το θαλασσινό ενυδρείο δεν πρέπει να προστεθούν μονομιάς μεγάλες ποσότητες αραγωνίτη γιατί θα αυξηθούν τα νιτρικά και η αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό στην άμμο να κτίζεις παλάτια!!!...

...ας αλλάξουμε λοιπόν το «επίπεδο» του βυθό μας.

Πολλές φορές έχουμε προσπαθήσει να διαμορφώσουμε τον βυθό έτσι ώστε να μην είναι τελείως επίπεδος.

Για κάποιο διάστημα παραμένει έτσι, δίνοντας μια πιο φυσική όψη, αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα αποκτά μια πιο επίπεδη μορφή, είτε από δυνατή ροή της κυκλοφορίας του νερού, είτε από τους ζωντανούς οργανισμούς που σκάβουν συνεχώς ή ακόμη και με την σκούπα βυθού καθαρίζοντάς τον.

Μπορούμε να του δημιουργήσουμε επίπεδα, χρησιμοποιώντας βράχους με μακρόστενο σχήμα ή μικρά βραχάκια τοποθετημένα στη σειρά ως «φράγμα» (κάτι σαν ξερολιθιά), στα σημεία που θέλουμε να γίνει ο διαχωρισμός των επιπέδων και στη συνέχεια να γεμίσουμε με άμμο τους χώρους αυτούς, δίνοντας έτσι μια πιο ενδιαφέρουσα εικόνα του βυθού.

To ύψος του κάθε επίπεδου (ή πιο σωστά το βάθος της άμμου), θα καθοριστεί και από το μέγεθος των βράχων.

Με αυτόν τον τρόπο (εκτός του αισθητικού αποτελέσματος), δημιουργούμε και χώρους με περισσότερο βάθος όπου μπορούν πιο εύκολα να φυτευτούν τα φυτά, αν πρόκειται για γλυκό νερό, ή να τοποθετηθούν εκεί διάφοροι οργανισμοί που απαιτούν περισσότερο βάθος σε άμμο, όπως σπειρογράφοι και tube anemone αν πρόκειται για θαλασσινό, σαν αυτούς που διακρίνονται στη φωτογραφία.

post-13206-0-25331900-1339693962_thumb.jpg

Μπορούμε να πειραματίσουμε και να δημιουργήσουμε παραπάνω από ένα επίπεδο,…. φανταστείτε κάτι σαν τους ορυζώνες της Κίνας. Αλλά να μην το παρακάνουμε !!!

rice-field--ryzoviste-bali.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα πολύ χρήσιμο ΄΄θαμμενο΄΄ θέμα!

Link to comment
Share on other sites

...Συμμετοχή δεν βλέπω όμως..... βρείτε, αναρτήστε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δοχεία Balling και σωληνάκια.

Οι εταιρίες που πουλάνε περισταλτικές αντλίες ή και μπιτόνια, δεν φροντίζουν ώστε ο σωλήνας αναρρόφησης να είναι από πιο σκληρό υλικό και αρκούνται στα συνηθισμένα σωληνάκια αέρα που συνοδεύουν την συσκευή και που ποτέ δεν είναι κάθετα μέσα στο δοχείο.

Η λύση είναι να προμηθευτείτε ιατρικούς καθετήρες. (από ιατρικά είδη, 0.50 λεπτά ο καθένας).

Είναι μη τοξικοί από σιλικονούχο υλικό που αν και εύκαμπτοι, τουλάχιστον είναι ίσιοι σε όλο τους το μήκος, μέχρι και 40 εκατοστά.

Τους προσαρμόζετε πολύ εύκολα σε οιοδήποτε δοχείο κόβοντας λοξά το περίσσευμα.

Υπάρχουν με διάφορα χρώματα στο στέλεχος όπου μπορείτε να σφηνώσετε το σωληνάκι της περισταλτικής.

Με τους καθετήρες μάλιστα μπορείτε να κάνετε και στοχευμένη σίτιση σε ορισμένα είδει κοραλλιών, αν προσαρμόσετε στην άκρη μια σύριγγα των 60ml.

Όσον αφορά τα δοχεία...

Μπορείτε να αγοράσετε από σούπερ μάρκετ δοχεία των 4 λίτρων με απιονισμένο νερό που κοστίζουν 1 ευρώ !!!

Στη φωτογραφία μια πρόταση από δοχείο τροφίμων της ΙΚΕΑ με 4 ευρώ, χωρητικότητας 2300 ml για όσων τα ντουλάπια δεν έχουν πολύ χώρο.

post-13206-0-44278200-1345127191_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, Klaz. σας έχω πάρει σωληνάκια.... εεε καθετήρες ήθελα να πω !!!

Θωμά. και εσύ έχεις περισταλτική ε?... έχω και για σένα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Άλεξ, Klaz. σας έχω πάρει σωληνάκια.... εεε καθετήρες ήθελα να πω !!!

Θωμά. και εσύ έχεις περισταλτική ε?... έχω και για σένα.

:bigemo_harabe_net-117: Thanks

Βαγγέλη μπορείς να μου πεις τίς διαστάσεις από το δοχείο του ΙΚΕΑ?

Έγινε επεξεργασία - ttarkin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...