Jump to content

Μικρές και πρακτικές συμβουλές


Recommended Posts

αντε,για ομαδικο κατουρημα ειμαστε ετοιμοι..... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

30 ύψος Χ 17 μήκος Χ 9 πλάτος

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

αντε,για ομαδικο κατουρημα ειμαστε ετοιμοι..... :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-72:

Λες να κρατήσουμε μερικούς για τα γεράματα?

Link to comment
Share on other sites

ποσο ευκολα σφηνωνει η ενωση του καθετηρα με τα σωληνακια της αντλιας?ρωταω επειδη υπαρχει μια καποια πιεση βαγγελη.μην εχουμε διαρροες.

Link to comment
Share on other sites

αρκετά καλά, αλλά έριξα μια σταγόνα logo για καλό και για κακό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ........οχι καλο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ........οχι καλο αυτο.

Γιατί ?

Link to comment
Share on other sites

γιατι λογω πιεσης προτιμω αυτουσιο το σωληνακι χωρις ενωσεις....και παντα οι χαζομαρες γινονται οταν λειπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μα ειδικά στις ενώσεις δεν ασκείται καμία πίεση και τόσο μεγάλη ώστε να δημιουργήσει τέτοια προβλήματα.... με την ίδια λογική θα μπορούσε να συμβεί "ατύχημα" και στον σύνδεσμο αντλίας-σωληνάκι στην υπάρχουσα κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

αλλο πραγμα εκεινος ο σφιχτος συνδεσμος και αλλο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις που το νερό μας απλά δεν αρκεί και το αλάτι που χρησιμοποιούμε είναι φτωχό στις τιμές..(όπως πχ instant ocean) μπορούμε να το εμπλουτίσουμε με σπασμένο κοράλλι...η μέθοδος είναι μόνο για συνθετικό αλάτι και ποτέ για νερό θάλασσας.Οι λόγοι είναι κατανοητοί νομίζω απο όλους.

Για χρόνια είχα στο βαρέλι προετοιμασίας του θαλασσινού νερού ένα στρώμα σπασμένο κοράλλι που εμπλούτιζε τις τιμές πρίν το χρησιμοποιήσω.Η τεχνική μου ήταν να προετοιμάζω το νερό ολόκληρου του μήνα και να έχω πάντα έτοιμο νερό χρησιμοποιώντας μόνο όσο χρειαζόμουν κάθε βδομάδα για τις αλλαγές και ασφαλίζοντας το υπόλοιπο στο δοχείο με ένα κυκλοφορητή και ένα θερμοστάτη.Μην ψάχνετε άδικα περισσότερες πληροφορίες στο google είναι αρκετά old scool κολπάκι.Αργότερα πρόσθετα έβαλα και στο ρεφιούτζιουμ σπασμένο κοράλλι και είχα πάλι τα ίδια αποτελέσματα.Ασβέστιο και διττανθρακικά δεν χρειάσθηκε να προσθέσω ποτέ με τιμές dKH 10-12 σταθερά.Το υλικό χάνει τις ιδιότητες αυτές μετά απο αρκετά χρόνια(δεκαετίες).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Βάλτε βαζελίνη....

...σε οποιοδήποτε μηχάνημα περιλαμβάνει λαστιχένια εξαρτήματα (φλάντζες, Ο-ring) και θα διατηρηθούν για πολύ πολύ καιρό.

Σε κάθε συντήρηση λοιπόν του εξοπλισμού σας καλό είναι έχετε και ένα βαζάκι φαρμακευτικής (χωρίς άρωμα) βαζελίνης.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μ αρέσει η κινδυνολογία, στο χόμπι μας πρέπει να παίρνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για τις τυχόν "στραβές" !!!

Ετοιμάστε στο μυαλό σας τα χειρότερα σενάρια που θα μπορούσαν να συμβούν στο ενυδρείο σας, ώστε να είστε προετοιμασμένοι στη περίπτωση που συμβούν, ειδάλλως μέσα στον πανικό της στιγμής θα κάνετε σπασμωδικές ενέργειες.

-Τι θα πρέπει να κάνω σε μια διαρροή?

-Τι θα πρέπει αν βγει ή σπάσει ο Χ σωλήνας?

Το πρώτο που θα πρέπει να κάνετε (αν δεν πέσει μόνο του) είναι να κόψετε την παροχή ρεύματος και πάντα να έχετε έναν πρόχειρο φακό κεφαλής με μπαταρίες.... μπορεί να είναι βράδυ το συμβάν !!!

233.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Απο τη σειρα μαγκαιβερ τα πηρατε ολα αυτα;Μονο αυτο δεν εχω δει ακομα.Τον βαγγελη με αυτο στο κεφαλι βραδυ.(ουτε μερα τον εχω δει........) :bigemo_harabe_net-75::bigemo_harabe_net-74:

Μπραβο παντως στα παιδια που μοιραζονται τετοιες σκεψεις κ προσωπικες εμπειριες.Εχουν σωθει πολλοι αρχαριοι απο τετοια θεματα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

....Μονο αυτο δεν εχω δει ακομα.Τον βαγγελη με αυτο στο κεφαλι βραδυ.(ουτε μερα τον εχω δει........)

..που να με δεις να φοράω και κάτι τέτοιο !!!

led_head_magnifier_with_flip_down_lens_and_loupe.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...