Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!! :P:hysterical:

Είπα να κάνω μια μικρή "παρουσιασούλα" την οποία την έχω αργήσει και λιγάκι αλλά ελείψη καλής φωτογραφικής, τράβηξα 1-2 με το άχρηστο κινητό μου.. :(

Περιμένω πολλές συμβουλές και παρατηρήσεις με το μαλακό! Είμαι νέος, φρέσκος και ΑΡΧΑΡΙΟΣ. Έχω προσπαθήσει να διαβάσω ότι έχει σχέση με το αντικείμενο, αλλά πάντα έχω κενά και τπτ δεν εννοείται, οπότε είμαι όλος αυτιά...

:hysterical:

Πληροφορίες

Τυπος Juwel Rio 240

Όγκος:240 μεικτα , 200 περιπου καθαρα

Κατηγορία: chiclids malawi

Ψάρια:

4 x Labidochromis caeruleus (Lion's Cove) 4-4,5 cm

2 x Cynotilapia Afra 4-4,5 cm

2 x Metriaclima Estherae (Red Zebra) 6 cm

2 x Sciaenochromis Fryeri 6 cm (μου τα πούλησαν για ahli αλλά δεν έχουν άσπρη γραμμούλα οπότε υποθέτω πως είναι Fryeri)

Διακοσμητικά υλικά: αμμος θαλάσσης

Φόντο: απομιμηση πετρας της Juwel

Φωτισμός:2 x 30 T8 daylight κ 1 moonlight

Διάρκεια φωτισμού: 18:00-24:00 + 1 ωρα moonlight

Φιλτράρισμα:εσωτερικο της juwel κ ενα εξωτερικο της eheim 2215 και τα 2 φούλ στα σφουγγάρια και στα βιολογικά :hysterical:

Θερμοστάτης: 2 της Jager 200watt

Air-Condition: Ανεμιστηράκι 12άρι pcιού πάνω σε παλιό τροφοδοτικό που δίνει δροσά άπλετη :(:thumbup: (δουλεύει 5 ώρες κάθε μεσημεράκι)

Το ενυδρείο τρέχει από τέλη Απριλίου, έχουν καθαριστεί 2 φορές τα φίλτρα και όλα βαίνουν καλώς (εκτός από το Red Zebra θηλυκό που το έχασα 2 μέρες μετά την αγορά του και το αντικατέστησα 1,5 εβδομάδα μετά με νέο υγιέστερο).

ph: 8.3-8.4

gh: 11

kh: 10

Γνωρίζω πως τα ψάρια δεν είναι 1000% συμβατά αλλά είναι μικρά και το παλεύω ακόμα. Πέφτει κ λίγο καράτε, αλλά σε λογικά πλαίσια! Τα έχω το νου μου προς το παρόν. Ο μπαρμπα-fryeris είναι αρχηγός λόγω μεγέθους αλλά και ο mr afras, άμα τα πάρει γίνεται σα ζέβρα μοβ και σκουραίνει και ποιος τον είδε και δεν τον φοβήθηκε!!! :(

http://img819.imageshack.us/img819/7285/imag0074a.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/9751/imag0075c.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/4643/imag0076k.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/9608/imag0077a.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/7072/imag0081c.jpg

Αυτά για αρχή! :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας.Εχεις πολυ ομορφο ενυδρειο.Εγω εχω εκπαιδευσει τον fyeri να με χαιρετα ανοιγοντας το στωματου (σαν πιθαρι).Ο αρχηγος σεμενα ειναι το labido γιατι τον εβαλα πρωτο.Και παλι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :-)

Όταν λες τον έχεις εκπαιδεύσει, πως ακριβώς το έχεις κάνει; Γιατί κι εμένα καμιά φορά που κάνει τέτοια κόλπα... χεχε

Εγώ απλά νόμιζα πως "χασχουριέται".

Tα labido μπήκαν πρώτα, αλλά είναι πιο μικρά κι είναι και τα πιο ειρηνικά γενικώς σαν ψαράκια. Ο fryerης το παίζει μαγκάκος και κυνηγάει. Παίρνει πολύ σκούρο μπλε χρώμα αλλά μετά απο 4-5 κυνηγητά καταλαβαίνει πως δεν το'χει.. ο afrας από την άλλη είναι ήρεμη δύναμη, κυνηγάει μόνο τη θηλυκιά του, αλλά άμα τον αγριέψει ο fryeρης, γίνεται από γκριζοπός σαν ζέβρα με μωβ χοντρές ρίγες.. ;-)

Tα ψάρια σκάβουν συνεχώς..ειδικά τα red zebra κάθονται στην άμμο και τρίβονται ξαφνικά με αποτέλεσμα να σηκώνουν σύννεφο άμμου. Έχουν κάνει τρελά περάσματα πίσω και ανάμεσα από τις πέτρες, οπότε πλέον το κυνηγητό μεταξύ τους είναι πιο άφοβο! ;-)

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη ηταν ο πιο περιεργος.Τα βραδια που καθομαι και τα θαυμαζω ηταν ο μοναδικος που στηνοταν απενατι μου και με παρατηρουσε,ενω τα αλλα εφευγαν.Ενα βραδυ οπος τον χαζευα μουρι μουρι μου ανοιξε το στωματου,και εγω του το ανταπεδωσα.Ετσι αρχισαν τα πραγματα.Τωρα καθε βραδυ πριν φανε χαιρετιομαστε κανονικα 3-4 φορες.Οταν αγριευει και το κορμιτου γινεται σαν τοξο τεντωμενο.Ειναι υπεροχο ψαρι.Εχω ομος ενα προβλημα,δεν εχω το θηλυκο του.Πιστευω αν ειχε συντροφο θα εβλεπα και αλλες συμπεριφορες.Να τα χαιρωμαστε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι φοβερά!!!! :thumbup:

Εμένα κάνει κι ένα άλλο περίεργο. Όταν τους ρίξω TETRA, παίρνει ένα στικάκι στο στόμα και το μασάει λίγο λίγο ενώ το υπόλοιπο προεξέχει.. μένει ακίνητος και αιωρείται! Τις πρώτες φορές, νόμιζα πως πνίγεται ή πως του έχει κάτσει στο λαιμό! χαχαχ Εμένα με βλέπουν μόνο από το πλάι στο ενυδρείο γιατί η μπροστινή πλευρά είναι καθρέφτης. Έτσι τουλάχιστον νομίζω, μη λέω και βλακείες...

Πάντως εγώ έχω μια αδυναμία στα afra! :P Ειδικά όταν σκουραίνουν, παίρνουν πολύ ωραίες μωβ αποχρώσεις! Είναι πιο μικρά από τα fryeri αλλά ελπίζω να μεγαλώσουν γρήγορα.

Πανέμορφο χρώμα παίρνει και το θηλυκό red zebra που αντί για απλό πορτοκαλί, γίνεται λίγο πιο απαλό κόκκινο προς ροζ! :hysterical: Σύντομα θα βάλω κι άλλες φώτος! :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!!!! :P:(

Είπα να κάνω μια μικρή "παρουσιασούλα" την οποία την έχω αργήσει και λιγάκι αλλά ελείψη καλής φωτογραφικής, τράβηξα 1-2 με το άχρηστο κινητό μου.. :(

Περιμένω πολλές συμβουλές και παρατηρήσεις με το μαλακό! Είμαι νέος, φρέσκος και ΑΡΧΑΡΙΟΣ. Έχω προσπαθήσει να διαβάσω ότι έχει σχέση με το αντικείμενο, αλλά πάντα έχω κενά και τπτ δεν εννοείται, οπότε είμαι όλος αυτιά...

:hysterical:

Πληροφορίες

Τυπος Juwel Rio 240

Όγκος:240 μεικτα , 200 περιπου καθαρα

Κατηγορία: chiclids malawi

Ψάρια:

4 x Labidochromis caeruleus (Lion's Cove) 4-4,5 cm

2 x Cynotilapia Afra 4-4,5 cm

2 x Metriaclima Estherae (Red Zebra) 6 cm

2 x Sciaenochromis Fryeri 6 cm (μου τα πούλησαν για ahli αλλά δεν έχουν άσπρη γραμμούλα οπότε υποθέτω πως είναι Fryeri)

Διακοσμητικά υλικά: αμμος θαλάσσης

Φόντο: απομιμηση πετρας της Juwel

Φωτισμός:2 x 30 T8 daylight κ 1 moonlight

Διάρκεια φωτισμού: 18:00-24:00 + 1 ωρα moonlight

Φιλτράρισμα:εσωτερικο της juwel κ ενα εξωτερικο της eheim 2215 και τα 2 φούλ στα σφουγγάρια και στα βιολογικά :(

Θερμοστάτης: 2 της Jager 200watt Νομίζω 1 αρκεί!

Air-Condition: Ανεμιστηράκι 12άρι pcιού πάνω σε παλιό τροφοδοτικό που δίνει δροσά άπλετη :(:thumbup: (δουλεύει 5 ώρες κάθε μεσημεράκι)

Το ενυδρείο τρέχει από τέλη Απριλίου, έχουν καθαριστεί 2 φορές τα φίλτρα και όλα βαίνουν καλώς (εκτός από το Red Zebra θηλυκό που το έχασα 2 μέρες μετά την αγορά του και το αντικατέστησα 1,5 εβδομάδα μετά με νέο υγιέστερο).

ph: 8.3-8.4

gh: 11

kh: 10

Γνωρίζω πως τα ψάρια δεν είναι 1000% συμβατά αλλά είναι μικρά και το παλεύω ακόμα. Πέφτει κ λίγο καράτε, αλλά σε λογικά πλαίσια! Τα έχω το νου μου προς το παρόν. Ο μπαρμπα-fryeris είναι αρχηγός λόγω μεγέθους αλλά και ο mr afras, άμα τα πάρει γίνεται σα ζέβρα μοβ και σκουραίνει και ποιος τον είδε και δεν τον φοβήθηκε!!! :(

Την εισαγωγή του εξωτερικού φίλτρου μπορείς να την βάλεις αριστερά και να την κρύψεις πισω απο τις πετρες!!

http://img819.imageshack.us/img819/7285/imag0074a.jpg

http://img203.imageshack.us/img203/9751/imag0075c.jpg

http://img638.imageshack.us/img638/4643/imag0076k.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/9608/imag0077a.jpg

http://img823.imageshack.us/img823/7072/imag0081c.jpg

Αυτά για αρχή! :(

Καλως ήλθες στην Αφρική! :hysterical:

Έχεις κάνει μια κάλη προσπάθεια για αρχή και μπράβο!

Αρχικά θα σου πρότεινα να δείς λίγο ΕΔΩ

Εγω στη θέση σου θα αφηνα μόνο τα labido με τα afra στο ενυδρείο!

Όσον αφορά το ενυδρείο σίγουρα χρειάζεσαι επιπλέον πέτρες!Αν κάποιες απο αυτές που έχεις είναι βαμμένες θα σου έλεγα να τις βγάλεις.

Επίσης ο φωτισμός νομίζω πως είναι αρκετός!Για καλυτερα χρώματα στα ψάρια σου και για να νιώθουν πιο ανετα, ασε μια daylight και αν θες και δευτερη προτιμησε μια μεχρι 6000kelvin.(Ή κράτησε μόνο αυτη με τα 6000kelvin)

Μπορείς να γεμίσεις το εξωτερικό σου φίλτρο με βιολογικό υλικό ενισχύοντας την βιολογία σου και να αφήσεις καποια σφουγγάρια στο εσωτερικό για μηχανική φιλτρανση!

Να μας ενημερώνεις!!!Εύχομαι καλή συνέχεια!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Thx για τις συμβουλές! Όπως είπα ξέρω για την ασυμβατότητα.. προς το παρόν, δεν θέλω να τα αποχωριστώ αφού είναι μικρά κι όχι τόσο επιθετικά. Σιγά σιγά, ειδικά όταν μεγαλώσουν αρκετά τα fryeri, θα τα δώσω αφού δεν θα γίνεται κι αλλιώς. Τα έχω βέβαια συνεχώς το νου μου και τσεκάρω για το πόσο επικίνδυνες είναι οι αψιμαχίες τους. Τα red zebra πάλι, είναι φιλικά θα έλεγα.. το θηλυκό κάνει "παρέα" με όλα ενώ το αρσενικό απλά βολτάρει και πειράζει τη θηλυκιά που και που.

Πέτρες θέλω σίγουρα αλλά δεν ξέρω που να βρω ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Χθες έκανα κάτι μικροαλλαγές στο αριστερό μέρος και φαίνεται πως τους άρεσε η νέα θέση των πετρών.. Αμέσως πήγαν και ταμπουρώθηκαν μέσα τα ψαράκια. Μέχρι τώρα είχα δημιουργήσει μόνο περάσματα κι όχι και ασφαλείς κρυψώνες. Θα το παλέψω κι άλλο αλλά με πιο κατάλληλες πέτρες... Βαμμένες πέτρες δεν έχω.

Όσο για το φωτισμό ίσως έχεις ένα δίκιο. Απλά το ενυδρείο το αγόρασα από άλλο μέλος του φόρουμ και τότε που το πήρα, δεν είχα ιδέα για φωτισμούς και λάμπες.. θα αλλαχτεί όμως σύντομα όλο το καπάκι με τις λάμπες! :-)

Για τα φίλτρα έχω κάνει περίπου αυτό που μου είπες. Στο εσωτερικό έχω 4-5 είδη σφουγγάρια και λίγο βιολογικό υλικό (1 καλτσάκι), ενώ στο εξωτερικό έχω βάλει 4 καλτσάκι βιολογικό υλικό (μπαλάκια και μακαρόνι) εναλλάξ, 2 μπλε σφουγγάρια που είχε μέσα το eheim, ένα πυκνό κι ένα πιο αραιό και τον υαλοβάμβακα που είχε.. Η βιολογία μου πρέπει να είναι πολύ καλή πάντως γιατί άργησα να βάλω ψάρια κι έκανα καλό στρώσιμο. Μάλιστα κάποια στιγμή έκανα μετρήσεις και δεν έβρισκα σχεδόν καθόλου αμμωνία, που σημαίνει πως είχα κάνει πλήρη κύκλο... αυτή τη περίοδο κάνω μετρήσεις μια φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σας και πάλι... άλλαξα λιγάκι το setup των "βράχων" κι είπα να προσπαθήσω να τραβήξω μερικές φωτογραφίες. Πάλι με το κινητό δυστυχώς!

http://img828.imageshack.us/img828/1615/imag0001copy.jpg

http://img840.imageshack.us/img840/7263/imag0004copy.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/359/imag0016copy.jpg

http://img830.imageshack.us/img830/884/imag0017copy.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/2522/imag0018copy.jpg

http://img72.imageshack.us/img72/2387/imag0024s.jpg

Επίσης έχω την εξής απορία. Την τελευταία φορά που πήγα στο pet shop ζήτησα άλλη μια τροφή αντί αυτών που έχω, μήπως χαρούνε λίγο παραπάνω οι καημένες οι κιχλιδούλες μου. Έτσι για ποικιλία. Μου έδωσαν λοιπόν την πρώτη από αριστερά.

http://img683.imageshack.us/img683/448/imag0021e.jpg

Καταρχήν οι άλλες 3 είναι σωστές;;;;;; Η πρώτη είναι μου είπε "φυτική", αλλά τα ψάρια μου εμένα είναι "σαρκοφάγα". Παρατηρώ πως όποτε τους δώσω από την πρώτη, σε όοοολα τα ψάρια κρέμονται για αρκετή ώρα ακαθαρσίες. Που απ'ότι έχω διαβάσει δεν είναι καλό. Και μου κάνει εντύπωση γιατι αυτό γίνεται ΑΜΕΣΩΣ με το που φάνε αυτή τη τροφή.

Κι έρχομαι και στο τρίτο μέρος... άλλαξα το setup, οι πέτρες έχουν πιο πολλές κρυψώνες πια εκτός από περάσματα. Τα ψάρια έχουν ηρεμήσει και δεν κυνηγιούνται όπως πριν. Οι μετρήσεις από το νερό είναι ΤΕΛΕΙΕΣ. Και παρατηρώ το εξής! Μετά την θηλυκιά red zebra, ένα από τα δυο afra μου τουμπάνιασε η κοιλιά του.

http://img230.imageshack.us/img230/5327/imag0019x.jpg

Κι είναι πολύ χειρότερα από όσο φαίνεται, απλά δεν το έπιασα σε καλή γωνία. Μετά πάλι κρύφτηκε κάτω από τις πέτρες και δεν το βλέπω καν.

ΟΚ το έχω χάσει ήδη, το ξέρω. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως φταίει η τροφή.. έχω άδικο;;;;; Ξέρω πως δεν το σώνω αλλά τι να κάνω;;; Και την άλλη φορά, μέσα σε ένα βραδάκι έχασα την red zebra. Ποιον να εμπιστευτώ;;;; Αυτά που μου λένε οι πετ σοπάδες;; Αν είναι να χάνω ένα ψάρι το μήνα είναι κρίμα. Χαλάνε και τα ζευγαράκια και μετά δε βρίσκω ταίρι.. Όχι για τα λεφτά, αλλα πιο πολύ επειδή τα λυπάμαι. Και δε μπορώ να ψάχνω συνεχώς να βρω καλά και υγιή ψαράκια!

Περιμένω συμβουλές...

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Για τις τροφές θα έλεγα καλύτερα να συνεχίσεις μόνο με τις πρώτες δύο από αριστερά (Tropical malawi και spirulina). Το στήσιμο είναι καλύτερα από πριν αν και κατά τη γνώμη μου θέλει ακόμη πέτρες και δευτερευόντως συμμάζεμα κάπως οι μηχανισμοί που φαίνονται.

Τώρα όσον αφορά το ψάρι το βλέπω να έχει πρόβλημα το οποίο κατά πάσα πιθανότητα δεν οφείλεται στη νέα τροφή αλλά στις προηγούμενες που τάιζες (δηλαδή τις δύο από δεξιά). Θα ήταν καλό αν έχεις άλλο ενυδρείο να το απομακρύνεις το ψαράκι. Η συνήθης θεραπεία για το bloat (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ) είναι το flagyl που περιέχει Metronidazole που είναι η ενεργή ουσία. Αν δεν έχει όρεξη για φαγητό τα πράματα έχουν προχωρήσει προς το χειρότερο. Αν έχει χαθεί και δεν το βρίσκεις, μάλλον αποδήμησε. Στην περίπτωση αυτή μία γενναία αλλαγή νερού θα ήταν πολύ σοφή κίνηση από την πλευρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα σου είπε ο Ανδρέας και θα πρότεινα επίσης να διορθώσεις την σύνθεση των ψαριών δημιουργώντας χαρέμια του ενός αρσενικού με 3 θηλυκές. Όπως σου είπε και ο prince παραπάνω εγώ θα κρατούσα τα labido και τα afra.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας!!!

Για τις τροφές σκέφτομαι να σε εμπιστευτώ. Αν και να σου πω την αλήθεια τη μαύρη τρώνε σαν τρελά. Απλά με φόβισαν στο pet shop και μου είπαν να μην τους δίνω μόνο πρωτεΐνες γιατί λέει η κιχλίδα κυρτώνει προς τα κάτω. Γίνεται σαν U ανάποδο δηλαδή. Αν υπάρχει κι άλλη τροφή που μπορώ να τους δίνω, να πάω να την πάρω. Απλά τουλάχιστον ό,τι μου προτείνετε εσείς, θα ξέρω πως είναι σωστό!!!

Το ψάρι εμφανίζεται πότε πότε.. έχω το νου μου μήπως το προλάβω και το βγάλω. Αν δω ότι αντέχει και τρώει ακόμα, θα πάω να πάρω αύριο πρωί πρωί φάρμακο μήπως το σώσω.

Πέτρες δεν έχω βρει χρόνο να πάω να βρω εδώ απέναντι σε μια αλάνα στο Μοσχάτο. Το στήσιμο είναι καλύτερο νιώθω κι εγώ επειδή τώρα τα ψάρια έχουν νοητά το καθένα τη περιοχή του. Είναι πιο ήρεμα και το καθένα βρίσκει τη κρυψώνα του και να το κυνηγήσει κάποιο άλλο.. αν βρω νέες πέτρες προτείνετε να μπουν στα πλάγια ή στη μέση σαν σε "στοίβα";;

Τα ψαράκια τα έχω υπόψιν μου να τα αλλάξω. Δύσκολα θα τα αποχωριστώ αλλά αν χάσω και το ένα afra και βάλω πιο πολύ μυαλό, με βλέπω να κάνω την αλλαγή πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά με φόβισαν στο pet shop και μου είπαν να μην τους δίνω μόνο πρωτεΐνες γιατί λέει η κιχλίδα κυρτώνει προς τα κάτω.

Αντίθετα, οι δύο πρώτες είναι τροφές με χαμηλή ζωική πρωτείνη και είναι κατάλληλες για τα malawi (γενικά, γιατί έχε υπόψη ότι δεν είναι όλα απολύτως χορτοφάγα).

Οι άλλες δύο που έχεις είναι ζωική πρωτείνη και δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα Labidochromis λέει πως είναι omnivore.

afra λέει carnivore.

red zebra πάλι omnivore και τα fryeri πάαααλι carnivore :helpsmilie::helpsmilie::) οπότε είχα εφησυχαστεί πως καλά κάνω και τους δίνω ζωικά και πότε πότε φυτικά... :blink::blink::)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματι πιο ομορφο και πιο λειτουργικο.Να βαλεις και αλες πετρες στο υψος αριστερα και δεξια.Λειτουργει σαν πολυκατοικια,σου καλυπτουν και τα εξαρτηματα.Οσο για της τροφες οι δασκαλοι μιλησαν :) .Εγω παντος απο την αρχη τα εδινα σπιρουλινα και γαριδακια κοκινα(αν θελεις να τα βγαλω φοτο για να τα δεις)και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.Καλη συνεχεια :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δύσκολη μέρα σήμερα αφού μετά από 3 μαγαζιά βρήκα κάτι να βάλω στο afra. Δεν ήταν σίγουροι τι να μου δώσουν και στο ένα μαγαζί μάλιστα μου πρότειναν να το αφήσω νηστικό 2 μέρες να ξεπρηστεί.. Τελικά ήταν αργά αφού το απογευματάκι το έχασα. Έφαγε ότι του έδωσα αλλα δεν πρόλαβε να κάνει κάτι η αντιβίωση. Τουλάχιστον είμαι λίγο ήσυχος για τα άλλα αφού πλέον δίνω σωστές τροφές και το afra το είχα απομονώσει από χθες το μεσημέρι.

kixlidate για τροφή αυτή μου λες;;; Την είδα σήμερα σε ένα από τα μαγαζιά αλλά είπα να σε ρωτήσω πρώτα.

Όσο για το φωτισμό που μου είπε ο φίλος prince πιο πάνω, τσέκαρα σήμερα για λάμπες στα μαγαζιά. Η daylight είδα σήμερα σε μαγαζί πως είναι 4100 κελβίν ενώ όταν ρώτησα για 6000-6500 κελβίν, μου είπαν πως δεν υπάρχει για το rio 240. Τέσπα...

Προς το παρόν τα ψάρια μένουν ως έχει επειδή θα λείψω και 15 Αύγουστο και αφού επιστρέψω βλέπουμε. Πέτρες ίιιιιισως κι αύριο! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δύσκολη μέρα σήμερα αφού μετά από 3 μαγαζιά βρήκα κάτι να βάλω στο afra. Δεν ήταν σίγουροι τι να μου δώσουν και στο ένα μαγαζί μάλιστα μου πρότειναν να το αφήσω νηστικό 2 μέρες να ξεπρηστεί.. Τελικά ήταν αργά αφού το απογευματάκι το έχασα. Έφαγε ότι του έδωσα αλλα δεν πρόλαβε να κάνει κάτι η αντιβίωση. Τουλάχιστον είμαι λίγο ήσυχος για τα άλλα αφού πλέον δίνω σωστές τροφές και το afra το είχα απομονώσει από χθες το μεσημέρι.

kixlidate για τροφή αυτή μου λες;;; Την είδα σήμερα σε ένα από τα μαγαζιά αλλά είπα να σε ρωτήσω πρώτα.

Όσο για το φωτισμό που μου είπε ο φίλος prince πιο πάνω, τσέκαρα σήμερα για λάμπες στα μαγαζιά. Η daylight είδα σήμερα σε μαγαζί πως είναι 4100 κελβίν ενώ όταν ρώτησα για 6000-6500 κελβίν, μου είπαν πως δεν υπάρχει για το rio 240. Τέσπα...

Προς το παρόν τα ψάρια μένουν ως έχει επειδή θα λείψω και 15 Αύγουστο και αφού επιστρέψω βλέπουμε. Πέτρες ίιιιιισως κι αύριο! :)

Σημασία έχει να είσαι κατω απο 6500 κελβιν!

Αν είναι πράγματι 4100 κλεβιν, τοτε είσαι εντάξει!(Γράφει στο κουτί της λάμπας αν το έχεις).

Απλά να ξέρεις οτι το έντονο φως δεν αναδεικνύει τα χρώματα των ψαριών!

Ευχομαι καλή συνέχεια!!! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δύσκολη μέρα σήμερα αφού μετά από 3 μαγαζιά βρήκα κάτι να βάλω στο afra. Δεν ήταν σίγουροι τι να μου δώσουν και στο ένα μαγαζί μάλιστα μου πρότειναν να το αφήσω νηστικό 2 μέρες να ξεπρηστεί.. Τελικά ήταν αργά αφού το απογευματάκι το έχασα. Έφαγε ότι του έδωσα αλλα δεν πρόλαβε να κάνει κάτι η αντιβίωση. Τουλάχιστον είμαι λίγο ήσυχος για τα άλλα αφού πλέον δίνω σωστές τροφές και το afra το είχα απομονώσει από χθες το μεσημέρι.

kixlidate για τροφή αυτή μου λες;;; Την είδα σήμερα σε ένα από τα μαγαζιά αλλά είπα να σε ρωτήσω πρώτα.

Όσο για το φωτισμό που μου είπε ο φίλος prince πιο πάνω, τσέκαρα σήμερα για λάμπες στα μαγαζιά. Η daylight είδα σήμερα σε μαγαζί πως είναι 4100 κελβίν ενώ όταν ρώτησα για 6000-6500 κελβίν, μου είπαν πως δεν υπάρχει για το rio 240. Τέσπα...

Προς το παρόν τα ψάρια μένουν ως έχει επειδή θα λείψω και 15 Αύγουστο και αφού επιστρέψω βλέπουμε. Πέτρες ίιιιιισως κι αύριο! :)

Καλησπερα.Η τροφες που δινω ειναι

1) Tetra Prima Discus

2)Aquarium Flake Food. σπιρουλινα.

Φιλε μου και εγω αρχαριος ειμαι.Οταν το ξεκινισα το ενυδρειο ο μαγαζατορας μου εδωσε αυτες της τροφες.Και εγω τοτε απορισα γιατι στο κουτι εχει φοτο με δισκους.Αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τους αρεσει παρα πολυ και εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη.Τα χρωματα τους ειναι πολυ καθαρα.Εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.Αλλα ας μας πει και ενας αδελφος Αφρικανος αν ειναι ενταξει αυτη η τροφη που προτεινω. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Η τροφες που δινω ειναι

1) Tetra Prima Discus Αν θυμαμαι καλα περιπου 48% πρωτεινη,ψαρι και παραγωγα ψαριου

2)Aquarium Flake Food. σπιρουλινα.

Φιλε μου και εγω αρχαριος ειμαι.Οταν το ξεκινισα το ενυδρειο ο μαγαζατορας μου εδωσε αυτες της τροφες.Και εγω τοτε απορισα γιατι στο κουτι εχει φοτο με δισκους.Αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τους αρεσει παρα πολυ και εχουν πολυ γρηγορη αναπτυξη.Τα χρωματα τους ειναι πολυ καθαρα.Εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.Αλλα ας μας πει και ενας αδελφος Αφρικανος αν ειναι ενταξει αυτη η τροφη που προτεινω. :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα mbuna εχουμε πει πως θελουν πρωτεινη και παραγωγα πρωτεινης φυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ότι κυρτώνουν έχουμε κάτι σίγουρο; Ή μου έλεγαν βλακείες στο pet-shop?

Παιδιά σήμερα παρατήρησα κάτι πολύ παράξενο (για μένα που είμαι αρχάριος). Με το που έχασα το afra, το οποίο ήταν το αρσενικό.. άλλαξαν οι ισορροπίες στο ενυδρείο. Το αρσενικό fryeri και το αρσενικό red zebra πέθαιναν στο κυνήγι και το δάγκωμα την θηλυκιά fryeri. Δεν έχω ξαναδεί τόσο μανία και τόσο επιμονή. Δε σταματούσαν με τίποτα. Η θυληκιά fryeri εκμεταλλευόταν κάθε γωνιά του ενυδρείου και κάθε τρύπα, ενω η θηλυκιά red zebra αμέτοχη είχε κρυφτεί κάτω από μαι πέτρα λες και περίμενε μπόρα. Έτσι λοιπόν, μετά από αυτό το ασταμάτητο κυνηγητό το οποίο συνεχιζόταν μέχρι πριν λίγο, πήγα απέναντι εδώ σε μια αλάνα, μάζεψα πέτρες και ήρθα και άλλαξα πάααλι το setup. Τελικά είναι θέμα εμπειρίας το πόσο καλό θα το κάνεις.. ομολογώ πως αυτή τη φορά το "σήκωσα" πιο πολύ, αλλά δε μου πάει κάτι καλά στο μάτι. Χρησιμοποίησα και μερικά μικρά κομμάτια πλάκας που βρήκα και δε δένουν νομίζω.. επειδή κοψομεσιάστηκα όμως, οι φωτογραφίες σε λιγάκι που θα ανάψουν και τα φώτα στο ενυδρείο. Έχει σηκωθεί και λίγο άμμος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησες δεν είναι καθόλου τυχαίο. Στο ενυδρείο συμβαίνει διαρκώς μια διαδικασία για το ποιο ψάρι θα κυριαρχήσει έναντι των άλλων δημιουργώντας έτσι μια ιεραρχία. Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί τα κυρίαρχα ψάρια θα εμφανίσουν έντονα τα χρώματα τους, ενώ τα υπόλοιπα θα αποχρωματιστούν υποδηλώνοντας την υποταγή τους. Οτιδήποτε συμβεί όπως η απώλεια ενός ψαριού ή η εισαγωγή ενός νέου στο ενυδρείο, η διαδικασία αρχίζει από την αρχή και όλα τα ψάρια παίρνουν την θέση τους στην καινούργια ιεραρχία. Αυτή φίλε μου είναι η Αφρική...

:)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο γραφείο που διάβαζα ένα βιβλίο χαζεύοντας, είδα μια "λεπτομέρεια" που τα λέει όλα. Συνίσταται με κάθε προσθήκη νέου ψαριού στο ενυδρείο, αλλαγή του aquascape ώστε κανένας να μην το παίζει "παλιός" και όλοι να βρίσκουν την "άκρη" τους βάσει δυναμικότητας από την αρχή..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι λοιπόν δριμύτερος :blush: αφού ακολούθησα τις συμβουλές σας και έτσι ελπίζω πως έχω ένα καλύτερο ενυδρειάκι. Γύρισα από διακοπές με μια όρεξη και μια καταναλωτική μανία οπότε έφυγα για τα ψώνια μου.

Πρώτη στάση ήταν στην ΕΨΕΜ για έναν 915 eliwell. To πήρα στο κουτάκι του με πλαστικό αισθητήρα και αναρωτιόμουν πως θα το συνδέσω. Χρησιμοποίησα τις αναλύτικότατες οδηγίες εδώ και τον σύνδεσα με τον πρώτο τρόπο, με τις γεφυρώσεις. Ρυθμίστηκε να δίνει ρεύμα σε 3 12άρια ανεμιστηράκια όταν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 27,3 C και να ανάβει τον θερμαντήρα του ενυδρείου όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 25,3C. Έτσι φεύγω από το σπίτι έχοντας το κεφάλι μου ήσυχο (όσο μπορεί να γίνει αυτό) και αυτό χάρη στη βοήθεια του φόρουμ :thumbup:delta66 :):P;)

Αγοράστηκαν νέες λάμπες για το ενυδρείο. Είχα 2 x juwel daylight οι οποίες όμως ήταν πολύ έντονες και "ενοχλούσαν" τις κιχλίδες μου(9500 kelvin). Έτσι άκουσα τις συμβουλές των παιδιών και πήρα μια juwel nature και μια juwel colour (4100 και 6800 kelvin). Η μια δίνει πιο ζεστό κι απαλό χρώμα ενώ η άλλη βοηθά στην ανάδειξη του μπλε και των μωβ χρωμάτων. Αργότερα που θα βγει κι η άλγη, ίσως βάλω 2η nature ώστε τα ψάρια να είναι ακόμα πιο "χαλαρά"...

Επίσης, επειδή το ενυδρείο μου ήταν γεμάτο πέτρα και δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ έψαξα για κάτι διαφορετικό. Δεν είδα και κανά καλό σχόλιο, αλλά η αλήθεια είναι πως είχα μαζέψει κι ότι πέτρες να΄ναι. :helpsmilie: Έτσι τσίμπησα από μια αγγελία μια γαλέρα ναυάγιο, κάτι πλαστικά λουλουδάκια, έναν αμφορέα κι ένα βαρελάκι. Έτσι θεώρησα πως το ενυδρείο θα άλλαζε τελείως.

Έκανα όμως και άλλη μια αλλαγή. Όταν γύρισα από διακοπές, είδα πως τα 2 θηλυκά (red zebra και fryeri) είχαν δεχθεί πολύ άσχημες επιθέσεις. Τα βρήκα σε άσχημη κατάσταση και τα καημένα κρύβονταν από όλα τα ψάρια όλη μέρα. Είχαν γίνει σαν ξεσκισμένες εφημεριδούλες. Δεν είχαν ούτε ένα ολόκληρο πτερύγιο. Έτσι αφού έριξα ειδικά υγρά με aloe vera για γρήγορη επούλωση, τα έδωσα σε έναν φίλο με μεγαλύτερο ενυδρείο πακέτο με τα αρσενικά τους και τα afra. Έτσι, είχα μείνει με τα 4 labido. Φεύγοντας από το pet shop όμως, το μάτι μου έπεσε σε μια γυάλα με καμιά 25αριά........demasoni! :helpsmilie: Παρόλο που ήταν πανάκριβα και δεν θεωρώ πως έχω την ανάλογη εμπειρία για τέτοια ψαράκια, τσίμπησα 10 κι έφυγα πανευτυχής για το νέο στήσιμο του ανανεωμένου ενυδρείου μου. :helpsmilie::helpsmilie:

Ξέρω πως το ενυδρείο μου πρέπει να γεμίσει πέτρα αλλά δεν έχω ούτε το χρήμα για την ώρα, ούτε το χρόνο να πάω να ψάξω για ΚΑΛΗ πέτρα. Ελπίζω πως με το στήσιμο που έχω κάνει, είναι οκ για την ώρα. Σίγουρα είναι κάτι πιο όμορφο από πριν αλλά φοβάμαι πως δεν κάνει, ειδικά για τα demasoni. Έγιναν φιλαράκια με τα labido αμέσως και βολτάρουν συνεχώς. Αν θελήσουν, κρύβονται και δε μπορώ να τα βρω!!!! Έχω αφήσει περάσματα και "σπηλιές" πίσω και δεν είναι εύκολα προσβάσιμες... Το καλό είναι πως από τα 10, βλέπω πολύ έντονα χρώματα σε 2-3 μόνο από αυτά. Φαίνονται υγιέστατα και πολύ ζωηρά! Τρώνε συνεχώς οπότε τα ταΐζω 3-4 φορές τη μέρα από λίγο. Θα κάνω και μετρήσεις για αμμωνία να δω αν κάνω καλά ή όχι. Πάντως τα χαζεύω με τις ώρες και είναι μακράν από τα πιο ενδιαφέροντα θεάματα.

Φώτος το συντομότερο...

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...