Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

E τότε δεν έχωμεν τίποτα άλλο παρά να το φυτέψωμεν το σπαρτό!!!! :):P

Και τα δυο είναι όμορφα...! Απλά ίσως παιδευτώ λιγάκι να τα προσθέσω μετά τις πέτρες, αφού θα πρέπει να πιάσουν άμμο!

όρμα και καλή επιτυχία.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

E τότε δεν έχωμεν τίποτα άλλο παρά να το φυτέψωμεν το σπαρτό!!!! :):P

Και τα δυο είναι όμορφα...! Απλά ίσως παιδευτώ λιγάκι να τα προσθέσω μετά τις πέτρες, αφού θα πρέπει να πιάσουν άμμο!

Της ανουμπιες μπορεις να της δεσεις και σε πετρες

Link to comment
Share on other sites

Και μια μικρή παρένθεση για τα υπέροχα demasoni...

Χθες κάποια στιγμή, τους έριξα λίγα flakes φυτικά. Όρμηξαν όλα λοιπόν και 2-3 πήρανε από ένα μεγάλο flake και πήγαν σε μια άκρη και έκαναν το εξής τρομερό. Έβαζαν όλο το flake στο στόμα, έκοβαν κομματάκι, έφτυναν το υπόλοιπο, μασούλαγαν λιγάκι και ξαναάρπαζαν το flake και ξαναέκοβαν κομμάτι. Αυτό γινόταν μέχρι να το φάνε όλο!! Το σκηνικό ήταν πολύ αστείο γιατί έβλεπες ψάρια να αιωρούνται ακίνητα μέσα στο ενυδρείο και να μασάνε σα διαολεμένα με την τροφή να μπαινοβγαίνει στο στόμα τους!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λόγω υποχρεώσεων σήμερα κατάφερα να πάω από ΕΡΜΗ. Με βάλατε σε νέες δουλειές βρε παλιόπαιδα αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο. Κροκαλα βασάλτης 8-13cm επί το πλείστον, αλλά και μερικές μεγαλύτερες. Δεν πρόλαβα να αλλάξω το σκηνικό, αλλά θα σας ανεβάσω φώτος με το πριν και το μετά και νομίζω θα χαρείτε το ίδιο με μένα! Θέλω να κάνω και μια μεγάλη αλλαγή νερού να έχουν φρέσκο νερό τα demasonia οπότε ελπίζω αύριο να δείτε τις αλλαγές! Να εύχεστε να μην τα παιδέψω πολύ μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Για να πω τη μαύρη αλήθεια, ξεκίνησα αργά να το φτιάχνω. :wootwoot:

Μου έπεσε η μέση χθες με τις πέτρες. Όπως σας είπα πήγα στον ΕΡΜΗ κι αντί για μια σακούλα (25kg) που έλεγα να πάρω.. πήρα δύο! Έπρεπε να μαγειρέψω, είχαμε και τον αγώνα στη Μόντσα οπότε η προετοιμασία ξεκίνησε αφού έπεσε η καρό σημαία.. :wootwoot:

Πάνω που τέλειωσα την πρώτη σακούλα πέτρες, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω κάποιες από τις παλιές που είχα, σαν βάση. Έτσι έβαλα χαμηλά κάποιες moonstone και κάποιες με περίεργα σχήματα, ώστε να έχω όσο περισσότερα περάσματα και φωλιές για τα ψάρια. ;) Επίσης οι πέτρες, λόγω του σχήματός τους (σφαιρικό), ήθελαν πολύ προσοχή στο στήσιμο και κάθε λίγο με ένα κροτάλισμα (κροκάλες) με προειδοποιούσαν πως θέλουν καλύτερο στήσιμο. Πήρα το μέγεθος 8-13 και ήταν δύσκολο να μπουν έτσι όπως πρέπει... λίγο οι μεγαλύτερες όμως που βοήθησαν, λίγο ο μεγάλος αριθμός των πετρών, έφτιαξαν ένα απίστευτο σκηνικό.

Σίγουρα στις τελικές φώτο δεν θα φαίνονται τα περάσματα και όλες οι κρυψώνες, αλλά πιστέψτε με πιο πολλές δεν γινόταν να δημιουργήσω. Από την ώρα που έφτιαχνα το σκηνικό, αλλά και μέχρι τώρα που δεν έχουν ανάψει τα φώτα ακόμα, τα 14(!!!!) ψάρια έχουν εξαφανιστεί. Τα labido κάνουν καμιά βόλτα αλλά τα demasoni μάλλον βρήκαν αυτό που ήθελαν!!! Λίγο υπομονή ακόμα για να φορτίσω και τη μηχανή και θα δείτε το αποτέλεσμα.

Μέχρι τότε, ας προσευχηθούμε όλοι :):):):thumbup::wootwoot: να μην έχω κανά άδειασμα στο σαλόνι γιατι μιλάμε για ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ ΠΕΤΡΑ!

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με άμα πει κάποιος ότι χρειάζονται κι άλλες, θα πάρω το klark του ΕΡΜΗ και θα πάω να αδειάσω σπίτι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):):)

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με άμα πει κάποιος ότι χρειάζονται κι άλλες, θα πάρω το klark του ΕΡΜΗ και θα πάω να αδειάσω σπίτι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):):)

Φοβηθηκε το ματι σου,αποτι καταλαβα.Δεν ειμαι χαζος να σου πω βαλε κιαλλες,και μου γεμισεις την αυλη μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χαρά σας! :) Άργησα αλλά ήρθα πάλι με πολύ υλικό αφού πλέον έχω και μηχανή για φώτος και δεν τραβάω με το κινητό. Πριν ξεκινήσει το "υπερθέαμα", να πω πως τα ψάρια είναι 14.

4 labidochromis caeruleus (1m+3f) και 10 pseudotropheus demasoni. Μέχρι τώρα τα είχα με το setup με τη γαλέρα και τα ψεύτικα φυτά. Ήταν ήρεμα γενικώς και κυνηγητά υπήρχαν μόνο μεταξύ των demasoni αλλά πάρα πολύ λίγα. Δεν τους φαίνεται καν ότι είναι επιθετικά ψάρια. Ίσα ίσα δείχνουν φιλικά και κάνουν όλο τούμπες ειδικά με το που δουν ότι πάω να τα ταΐσω. Tα μεν αγνοούν τα δε, και τα κίτρινα ενώ δείχνουν πιο μεγάλα και κυρίαρχα προς το παρών, είναι προσεκτικά και δίνουν χώρο στα 10 διαβολάκια!

p9100004.th.jpgp9100005x.th.jpgp9100006.th.jpgp9100007.th.jpgp9100008.th.jpg

Μετά την αλλαγή και αφού προστέθηκαν οι νέες πέτρες, χάθηκαν όλα τα ψάρια με πιο θαρραλέα τα κίτρινα. Τα demasoni τώρα έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν και να κάθονται στο φακό (δυστυχώς δεν το'χω ούτε με αυτή την κάμερα). Δείχνουν πιο ευτυχισμένα και αυτό που μου αρέσει είναι που σε μια στιγμή κυνηγήθηκαν και το αρσενικό έχασε το θηλυκό μέσα στις πέτρες και βγήκε και το έψαχνε... κανονικό κρυφτό δηλαδή!

p9120009.th.jpgp9120010.th.jpgp9120011.th.jpgp9120012.th.jpgp9120013.th.jpgp9120014.th.jpgp9120015i.th.jpgp9120017.th.jpgp9120020.th.jpgp9120021.th.jpgp9120023.th.jpgp9120024.th.jpgp9120025.th.jpgp9120027.th.jpgp9120039.th.jpgp9120033.th.jpgp9120032.th.jpgp9120031.th.jpgp9120029p.th.jpgp9120028.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια !

Άκουσες τις συμβουλές και άλλαξες το στήσιμο και τώρα έχεις φτιάξει ένα περιβάλλον ιδανικό για τα ψάρια που φιλοξενείς.

Να τα χαίρεσαι το ενυδρείο σου και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι !!! :)

Πιστεύω οτι έιναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το ναυάγιο.. φυσικό 100% μπράβο! :)

Link to comment
Share on other sites

ναι πολυ καλυτερα!!!! πολυ πιο ομορφο και συγουρα θα εχεις και πολλες γεννες!!! μπραβο και απο μενα και να το χερεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση, το τσουβάλι το 25κιλο δεν πιστεύω να κόστισε ιδιαίτερα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωωω!!! Να'στε καλά ρε παιδιά!!! :)

Η αλήθεια είναι πως στα αδέρφια μου δεν άρεσε τόσο, αλλά εγώ όσο το βλέπω, τόσο το ερωτεύομαι! Είναι μαγικό. Κάνει μπαμ η αλλαγή στη συμπεριφορά τους! Τα ψάρια πιάνουν μια τρύπα το καθένα και βλέπεις 14 μουρίτσες να κοιτάνε έξω, να βγαίνουν λίγο και να ξανακρύβονται... για τις 2 σακούλες έδωσα 29+ ευρώ. Αλλά χαλάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος που έβαλα και τις moonstone χωρίς φόβο να χαλάσει το γενικό χρώμα είναι η άλγη.. με τις υπάρχουσες λάμπες, σε 2-3 εβδομάδες θα είναι αγνώριστο το ενυδρειάκι μου. Η μία που είχα μέσα, είναι καφέ ολόκληρη! Πήγαιναν πάνω της και τσιμπολογούσαν τα demasoni καμιά φορά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωωω!!! Να'στε καλά ρε παιδιά!!! :)

Η αλήθεια είναι πως στα αδέρφια μου δεν άρεσε τόσο, αλλά εγώ όσο το βλέπω, τόσο το ερωτεύομαι! Είναι μαγικό. Κάνει μπαμ η αλλαγή στη συμπεριφορά τους! Τα ψάρια πιάνουν μια τρύπα το καθένα και βλέπεις 14 μουρίτσες να κοιτάνε έξω, να βγαίνουν λίγο και να ξανακρύβονται... για τις 2 σακούλες έδωσα 29+ ευρώ. Αλλά χαλάλι!

Ούκ ολίγα για τις πέτρες!?! αλλά χαλάλι!

Αν δε βρώ κάτι καλό ..στη φύση.. θα πάω να χτυπήσω κι εγώ κάτι παρόμοιο :)

Link to comment
Share on other sites

Εύγε!!!! Πολλά μπράβο για το κουράγιο σου και το νέο στήσιμο! Μ'αρέσει πολύ! Ελπίζω να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας τις απαντήσεις σας αλλά και το τελικό αποτέλεσμα, να είστε σίγουροι πως ξέχασα όλη την κούραση. Αξίζει τον κόπο να παιδεύεσαι γι'αυτά τα "μαμουνάκια"! Έχω λιώσει να το χαζεύω και τα ψάρια κάνουν ακόμα τα κόλπα τους...δείχνουν πιο ευτυχισμένα και η όρεξη αμείωτη!

(στη 4η φωτογραφία από το τέλος, μου ξέφυγε το φλας.. θαυμάστε όμως ένα αρσενικό "μπριζομένο") :):)

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

;):blush:;)

:):):)

:wootwoot::wootwoot::wootwoot:

:hysterical::rasp::rasp:

Αυτος εισαι.Ειλικρινα ειναι πανεμορφο,και μου αρεσει πολυ που εβαλες και της παλιες μεσα.Σπαει την κυκλικοτητα των υπολοιπων.Ειναι φανταστικο.

Τον δυτη θα τον κρατησω τελικα. :hysterical:

Εισαι και πολυ καλο παιδη

Συγχαρητηρια

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε στο κεντρο λιγο αριστερα,πανω απο την πετρα που ειναι σαν αυγο,η πανω παταει στην μυτη,και δεξια αν και δεν βλεπω καλα η δυο πρωτες μου φαινωντε λιγο αιωρουμενες.Κοιτα να μην γινει καμια ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...