Jump to content

Νέος Αφρικάνος Κιχλιδάτος Malawiανός


Delijohn

Recommended Posts

Να'σαι καλά βρε kixlidate! Σου λέω με το που το τελείωσα κι άναψαν τα φώτα, έλεγα δε μπορεί, πάει να πέσειιιιιι...χαχαχ

Έβαλα τις παλιές κάτω, για να έχω μεγάλη και πλατιά βάση. Ήθελα κάτι σταθερό και με περίεργο σχήμα για να κάτσουν οι κροκάλες, γιατί οι περισσότερες είναι ολοστρόγγυλες! Οι moonstone έχουν περίεργο σχήμα και ενώ φαίνεται πως απλά ακουμπάνε πάνω τους οι υπόλοιπες, έχουν "δέσει" καλά. Όταν τις έβαζα, τις κουνούσα λιγάκι να δω αν φεύγουν εύκολα..

Μου λες σε ποια φώτο βλέπεις αυτό που μου λες;

Σιγάαα σιγά τώρα, θα μπει στο πρόγραμμα κανά σπαρτό και μάλλον 2ο εξωτερικό φίλτρο. Προς το παρόν έχω το 2215 και έβγαλα και τα πολλά σφουγγάρια από το εσωτερικό και έριξα μέσα κανά 3λιτρο βιολογικό "μπαλάκι" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την δεξια πλευρα ειναι η 6η φοτο,και γιατο κεντρο δεξια ειναι η 12η.Πραγματικα ειναι πανεμορφο,και με ξερεις λιγο φανταζομαι,αν κατι δεν μου ειχε αρεσει θα στο ελεγα :) Ναι να βαλεις καιλιγη πρασιναδα.

Link to comment
Share on other sites

Για την δεξια πλευρα ειναι η 6η φοτο,και γιατο κεντρο αριστερα ειναι η 12η.Πραγματικα ειναι πανεμορφο,και με ξερεις λιγο φανταζομαι,αν κατι δεν μου ειχε αρεσει θα στο ελεγα :) Ναι να βαλεις καιλιγη πρασιναδα.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεξιά μεριά, έχω βάλει από κάτω τις 2 πορώδεις ελαφρόπετρες που είχα να περνούν ανάμεσα τα ψάρια. Είναι σαν βάση και δεν κουνιέται τπτ.. στην άλλη πλευρά την έχω σιγουρέψει καλά πάνω στην άσπρη γιατί από κάτω έχει επιφάνεια αυλακωτή.. την πιέζει από πάνω κι η άλλη και νομίζω είναι οκ...

Link to comment
Share on other sites

Στη δεξιά μεριά, έχω βάλει από κάτω τις 2 πορώδεις ελαφρόπετρες που είχα να περνούν ανάμεσα τα ψάρια. Είναι σαν βάση και δεν κουνιέται τπτ.. στην άλλη πλευρά την έχω σιγουρέψει καλά πάνω στην άσπρη γιατί από κάτω έχει επιφάνεια αυλακωτή.. την πιέζει από πάνω κι η άλλη και νομίζω είναι οκ...

:)

Link to comment
Share on other sites

:):):)

Πολυ ομορφη παρουσιαση.

Μου αρεσε πολυ η μπιχτη για το παρελθον.

Εχει καμια σχεση,αυτο με το αλλο;Το βλαπεις και το χαιρεσαι.

Το δικοσου τωρα ειναι καθαρο Αφρικανικο,το δικο μου ειναι και λιγο μαιμου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις συμβουλάτορες άτομα με μεγάλη εμπειρία και καλή διάθεση αλλά έχεις κι όρεξη για διάβασμα, όλα γίνονται!

Είμαι ήδη σε αναζήτηση και 2ου εξωτερικού φίλτρου και φυτών.

Επίσης αναμένω από το εξωτερικό νέα τροφή, που δεν τη βρήκα στην Ελλάδα, αλλά διάβασα πως είναι ότι καλύτερο για φυτοφάγες κιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::wootwoot:

Θέεενκς θένκς! Παιδιά χωρίς εσάς εδώ στο φόρουμ δεν θα είχα καταφέρει τπτ. :):)

Άρα σε σας τα χρωστάω όλα. Ε τώρα αν έχω και όρεξη να το προσπαθήσω, είναι επειδή το είχα κάψα από μπόμπιρας να έχω ψάρια. Ξεκίνησα τον Απρίλη κι έχω μάθει ήδη τόσα πολλά. Κι έχω ακόμα τον κάθε άσχετο να μου λέει: Πόσο καιρό τα έχεις; Και δε σε παιδεύουν; Και έχουν αρχίσει να ψοφάνε; Ξέρω εγώ τι σου λέω είναι ευαίσθητα, είχε ο τάδε και του ψόφισαν όλα.. :wootwoot:

'Ααααασε μας ρε φίλε! Στο aquazone έμπαινε;;;;; :wootwoot:

Και φώτος και βιντεάκια κι ότι θέλετε! Ειδικά με το που ρίξω τροφή, το τι γίνεται δε περιγράφεται.. ένα βιντεάκι το χρωστάω! ;)

Γυρνάω πολλές φορές σπίτι μετά τις 12 που σβήνουν τα φώτα και ξενερώνω που δεν μπορώ να τα χαζέψω κι άλλο! :)

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!!!!!!!!!!! :):)

κάτι τέτοιο έχω κι εγώ στο μυαλό μου από ψαράκια... αν επιτρέπεται η 10άδα τί περίπου κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρομαι που σας αρέσει! :)

georgemarousi τα πήρα πολύ μικρά αλλά και πάλι είχε "τσούξει". Ήταν νομίζω 2-2,5 cm το καθένα και τα πήρα 6,5€ το ένα. Και τώρα που μου ήρθε πάντως email από το μαγαζί, τόσο τα έχουν. Μάλλον έφεραν καινούρια γιατί όσο μεγαλώνουν, τόσο ανεβαίνει κι η τιμή! :)

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα με τη νύχτα... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρομαι που σας αρέσει! :)

georgemarousi τα πήρα πολύ μικρά αλλά και πάλι είχε "τσούξει". Ήταν νομίζω 2-2,5 cm το καθένα και τα πήρα 6,5€ το ένα. Και τώρα που μου ήρθε πάντως email από το μαγαζί, τόσο τα έχουν. Μάλλον έφεραν καινούρια γιατί όσο μεγαλώνουν, τόσο ανεβαίνει κι η τιμή! :)

Κατάλαβα, thanks!

Θέλω να ανέβω σε λίτρα και σκέφτομαι για κάτι τέτοιο.. και κάνω τον προυπολογισμό μου!.. Να τα χαίρεσαι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

MIHALHS ευχαριστώ, με τιμά η γνώμη σου!

georgemarousi θα ήταν μια ωραία επιλογή αν ανέβαινες σε λίτρα.

Για τον προϋπολογισμό, σιγά σιγά. Μην αγχώνεσαι. Μη σου πω πως αν γίνει κανά αστείο και έχω γέννες, να σου δώσω με όλη μου την καρδιά! Αλλα δε βλέπω να φτάνω τέτοια επίπεδα τελειότητας ενυδρείου.. χεχε το παλεύω πάντως! :)

Link to comment
Share on other sites

ph >8.4

gh 15

kh 10

no2 0-0,001

no3 10-15 (?!?!?!??!)

no4 <0,01

Πως τα κόβετε ρε παιδιά;;;;

Με τι μετράς???

Παρακολούθησε λίγο τα no2 & no4 γιατι στα ψηλά pH είναι πολυ πιο τοξικά!

Link to comment
Share on other sites

Τα Ν0 3 μην σε προβληματιζουν.τα αλλα να τα παρακολουθεις.Κανε μια αλλαγη :)

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά τεστάκια tropic marine. Μωρέ οκ τάισα κατα τις 11 και πες δικαιολογείται. Εγώ για το no3 ανησύχησα πιο πολύ! Δεν είναι περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Μετράω με υγρά τεστάκια tropic marine. Μωρέ οκ τάισα κατα τις 11 και πες δικαιολογείται. Εγώ για το no3 ανησύχησα πιο πολύ! Δεν είναι περίεργο;

Εγω στη βρυση εχω 10,και μεσα τελος εβδομαδος φτανω 40 :) Αλλα οπως μου ειχε πει ο Κυρ.Γεωργιου με τακτικες αλλαγες,δεν εχω κανενα προβλημα.Εγω θα βαλω και κερατοφυλλο,γιατι μου ειπαν οτι ρουφα πολυ τα Ν0 3.Αν και δεν μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η αμμωνία με έβαλε σε σκέψεις... έχω σταματήσει το τάισμα 4 φορές/μέρα πάνω από 2 εβδομάδες και αυτό το καιρό ταΐζω 1-2.. και μένει σε επίπεδα που δεεεν τα προσπερνάς.. ξαναμέτρησα και χθες που πέρασαν και ώωωρες από το τάισμα της Κυριακής, αλλά ακόμα το τεστάκι ήταν κίτρινο...

Σε αυτή τη φάση να σκεφτώ ότι φταίει η όχι τόσο συχνή αλλαγή νερού ή ότι πρέπει να βάλω καλύτερη φίλτρανση; Στο τελευταίο καθαρισμό φίλτρων έβαλα substat pro ΚΑΙ στο εσωτερικό φίλτρο και αύξησα ακόμα λίγο την ποσότητα και στο 2215. Δεδομένης της ποσότητας των ψαριών, μήπως θα έπρεπε να σκέφτομαι πιο άμεσα για μεγαλύτερο φίλτρο;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

φορες την ημερα ειναι πολυ,εκτος αν τα δινεις λιγη τροφη.Θυμησε μου ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;Αν μπορεις να βαλεις ενα δευτερο φιλτρο,θα σε ξελασπωσει απο πολλα προβληματα.Και λιγη αμμωνια δεν ειναι φυσιολογικο για ενα στρωμενω.Ψαξε τι φτεει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...