Jump to content

Δεύτερο κλάδεμα


Freeman

Recommended Posts

Την πρώτη φορά που κλάδεψα το Nesaea crassicaulis μου όπως ήταν φυσικό απο εκέι και πάνω που το κλάδεψα σταμάτησε να μεγαλώνει και πέταξε δύο κλονάρια απο πλάγια.Αυτά τωρα έχουν μεγαλώσει αρκετά και θελω να τα κλαδεψω.Που να κόψω ώστε να μην τραυματιστεί το φυτό?

Δείτε την φωτό για να καταλάβετε :thumbup:

fdgd.jpg

Link to comment
Share on other sites

o δισκος ειναι απο Γερμανια Η Ασια ?

Γιατι βλεπω ενα περιεργο patern που ομολογω οτι δεν το εχω ξαναδει :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό είναι μόνο μια ρίζα; Δηλαδή ένα κλαδί μόνο; Θες να το κάνεις να φουντώσει από χαμηλά ή σε ενδιαφέρει να είναι οι διακλαδώσεις του ψηλά;

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό είναι μόνο μια ρίζα; Δηλαδή ένα κλαδί μόνο; Θες να το κάνεις να φουντώσει από χαμηλά ή σε ενδιαφέρει να είναι οι διακλαδώσεις του ψηλά;

:thumbup:

Εχω πολλά κλαρια αυτου του φυτου(ξεχωριστα όχι στίλ θαμνάκου) αλλα τώρα λέω γι'αυτο το συγκεκριμένο κλαρί

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Κόψε τα δύο νέα κλαδάκια όπως δείχνεις στο σχήμα και φύτεξε τα κατά προτήμιση δίπλα στο μητρικό φυτό. Το δε μητρικό φυτό κλάδεψε το αρκετά χαμηλά ώστε τα νέα κλαδάκια που θα πετάξει να βγουν και αυτά κοντά στο έδαφος και να δείξει περισότερο θάμνος. Φρίντισε βέβαια στο παλιό κοματι με τη ρίζα να μείνουν μερικά φυλλαράκια.

Εγώ δεν είχα ποτέ το συγκεκριμένο φυτό, αλλά αυτή την τακτική εφαρμόζω στην alternanthera reineckii

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα αυτό που μου είπε ο theodor72 δηλαδή τα κλαδεψα χαμηλα.Για 3-4 μέρες είχαν μήνει στάσημα και δεν έβγαζαν κάποιο καινουριο μίσχο.Υστερα όμως αρχησαν να ξεπετάγονται τα καινουρια κλοναράκια.Μάλιστα ένα πέταξε 3 καινούρια κλοναρια :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτό που μου είπε ο theodor72 δηλαδή τα κλαδεψα χαμηλα.Για 3-4 μέρες είχαν μήνει στάσημα και δεν έβγαζαν κάποιο καινουριο μίσχο.Υστερα όμως αρχησαν να ξεπετάγονται τα καινουρια κλοναράκια.Μάλιστα ένα πέταξε 3 καινούρια κλοναρια :excl::excl:

:thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...