Jump to content

Φυτεμενο ΜοναμοχοΕνυδρειο


Frapedomaxos

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ... Εχω ενα ενυδρειο 20 λιτρα κα8αρα με χαλικακι μεσα... εχω ενα ξυλο και πανω της εχω βαλει με πετονια μια anubia ... Στην γωνια του ενυδρειου εχω καλυψει με χαλικια μια Egeria Densa .. μεσα εχω τον Μονομαχο και εχω βαλει 3 8ηλυκιες ετσι ωστε να ζευγαρωσει ...

Χρειζομαι υποστωμα ? επιπλεον δεν εχω φωτισμο ... ειναι απαραιτητος για τα φυτα που εχω ?

Υ.Γ το ενυδρειο εχει γινει ζουγλιτσα με αρκετες κρυψωνες για τις θυληκιες ...

Περιμενω τις παρατηρησεις σας .. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ... Εχω ενα ενυδρειο 20 λιτρα κα8αρα με χαλικακι μεσα... εχω ενα ξυλο και πανω της εχω βαλει με πετονια μια anubia ... Στην γωνια του ενυδρειου εχω καλυψει με χαλικια μια Egeria Densa .. μεσα εχω τον Μονομαχο και εχω βαλει 3 8ηλυκιες ετσι ωστε να ζευγαρωσει ...

Χρειζομαι υποστωμα ? επιπλεον δεν εχω φωτισμο ... ειναι απαραιτητος για τα φυτα που εχω ?

Υ.Γ το ενυδρειο εχει γινει ζουγλιτσα με αρκετες κρυψωνες για τις θυληκιες ...

Περιμενω τις παρατηρησεις σας .. :thumbup:

Σε 20 λίτρα είναι πάρα πολλά τα ψαράκια που έχεις. Πιθανόν να έχεις προβλήματα. Οσες κρυψώνες και να έχεις ο χώρος είναι μικρός.

Το ζευγάρωμα απαιτεί προετοιμασία από θέμα θερμοκρασίας, ποιότητας νερού και διατροφής. Είσαι ενημερωμένος επ'αυτών?

Τα μικρά τι θα τα κάνεις? Πόσα άδεια ενυδρεία και τι λίτρων έχεις διαθέσιμα?

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λίτρα είναι πάρα πολλά τα ψαράκια που έχεις. Πιθανόν να έχεις προβλήματα. Οσες κρυψώνες και να έχεις ο χώρος είναι μικρός.

Το ζευγάρωμα απαιτεί προετοιμασία από θέμα θερμοκρασίας, ποιότητας νερού και διατροφής. Είσαι ενημερωμένος επ'αυτών?

Τα μικρά τι θα τα κάνεις? Πόσα άδεια ενυδρεία και τι λίτρων έχεις διαθέσιμα?

τα μικρα θα τα πουλησω . Ξερω οτι εχω πολλα... τις εβαλα τις μονομαχινες με την ιδεα οτι θα μου σκοτωσει καποιες ... διατροφη ειναι καλα ... τρωνε οσο μορουν να φαωε... λιγο για 4 ψαρια και 1 φορα την ημερα. ..

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα θα τα πουλησω . Ξερω οτι εχω πολλα... τις εβαλα τις μονομαχινες με την ιδεα οτι θα μου σκοτωσει καποιες ... διατροφη ειναι καλα ... τρωνε οσο μορουν να φαωε... λιγο για 4 ψαρια και 1 φορα την ημερα. ..

Αδεια ενυδρεια δεν εχω ... αλλα αν κατσει αναπαραγωγη θα βαλω τον μονομαχο σε ενα ποτηρι ... και μετα 8α βαλω τις μονομαχινες σε μια γυαλα ... για λιγο

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα θα τα πουλησω . Ξερω οτι εχω πολλα... τις εβαλα τις μονομαχινες με την ιδεα οτι θα μου σκοτωσει καποιες ... διατροφη ειναι καλα ... τρωνε οσο μορουν να φαωε... λιγο για 4 ψαρια και 1 φορα την ημερα. ..

Αδεια ενυδρεια δεν εχω ... αλλα αν κατσει αναπαραγωγη θα βαλω τον μονομαχο σε ενα ποτηρι ... και μετα 8α βαλω τις μονομαχινες σε μια γυαλα ... για λιγο

Λυπάμαι, αλλά με τις δύο παραπάνω λογικές δεν νομίζω πως θα βρεις κάποιον να σε βοηθήσει. Σκοπός της κάθε πετυχημένης αναπαραγωγής είναι να δώσεις ζωή και όχι να θυσιάσεις.

Η διαδικασία της αναπαραγωγής είναι η χαρά του να αφήσεις τα ψάρια να εκπληρώσουν τον κύκλο τους και όχι να ικανοποιηθούν οι δικές σου ανάγκες (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη).

Το μόνο που έχω να σου πω είναι να αποκτήσεις χομπίστικη νοοτροπία... Στην υπογραφή σου γράφεις "Αγαπώ τα ψάρια..."! Απόδειξέ το!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά με τις δύο παραπάνω λογικές δεν νομίζω πως θα βρεις κάποιον να σε βοηθήσει. Σκοπός της κάθε πετυχημένης αναπαραγωγής είναι να δώσεις ζωή και όχι να θυσιάσεις.

Η διαδικασία της αναπαραγωγής είναι η χαρά του να αφήσεις τα ψάρια να εκπληρώσουν τον κύκλο τους και όχι να ικανοποιηθούν οι δικές σου ανάγκες (για να μη χρησιμοποιήσω άλλη λέξη).

Το μόνο που έχω να σου πω είναι να αποκτήσεις χομπίστικη νοοτροπία... Στην υπογραφή σου γράφεις "Αγαπώ τα ψάρια..."! Απόδειξέ το!!!

stroop γιατι παρεξηγηθηκες ... ? δεν θελω να μου σκοτωσει καποια ... επειδη διαβαζω συνεχως πολλα ξεωα site επιστημονικου επιπεδου το λενε μεσα... με μονομαχο 2-3 θηλυκες γιατι καποιες θα τις σκοτωσει ..

οσο για το ποτηρι θα ναι προσωρινο ... γιατι αν δω γεννα 8α αγορασω γεννηστρα ...

Τρελαθηες φιλαρακι χωρις λογο :thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical::(

Link to comment
Share on other sites

stroop γιατι παρεξηγηθηκες ... ? δεν θελω να μου σκοτωσει καποια ... επειδη διαβαζω συνεχως πολλα ξεωα site επιστημονικου επιπεδου το λενε μεσα... με μονομαχο 2-3 θηλυκες γιατι καποιες θα τις σκοτωσει ..

οσο για το ποτηρι θα ναι προσωρινο ... γιατι αν δω γεννα 8α αγορασω γεννηστρα ...

Τρελαθηες φιλαρακι χωρις λογο :thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical::(

Δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό site που να προτείνει τις πολλές θηλυκές για την πιθανότητα να σκοτωθούν!!! Όταν γίνεται αναπαραγωγή στους μονομάχους γίνεται με συγκεκριμένη προετοιμασία και διαδικασία και δεν υπάρχουν θύματα! Χρειάζεται συγκεκριμένη τροφή (για τους γονείς και τα νεογνά), συγκεκριμένες συνθήκες νερού, συγκεκριμένη θερμοκρασία, συγκεκριμένη φίλτρανση και φυσικά συγκεκριμένα λίτρα.

Εγώ δεν παρεξηγήθηκα... Απλά σου λέω πως δεν θα υπάρχει χομπίστας που θα σε "συμβουλέψει" να κάνεις αναπαραγωγή με αυτόν τον τρόπο, καθότι δεν πρόκειται για συμβουλή.

Αν θες να κάνεις επιτυχημένη αναπαραγωγή μονομάχων, θα σου πρότεινα να επιστρέψεις από σήμερα τις θηλυκές στο petshop που τις πήρες και να ξεκινήσουμε μαζί βήμα βήμα να σου δώσουμε τις απαραίτητες συμβουλές για το πως γίνεται αυτή η διαδικασία!

Η επιλογή είναι δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα επιστημονικό site που να προτείνει τις πολλές θηλυκές για την πιθανότητα να σκοτωθούν!!! Όταν γίνεται αναπαραγωγή στους μονομάχους γίνεται με συγκεκριμένη προετοιμασία και διαδικασία και δεν υπάρχουν θύματα! Χρειάζεται συγκεκριμένη τροφή (για τους γονείς και τα νεογνά), συγκεκριμένες συνθήκες νερού, συγκεκριμένη θερμοκρασία, συγκεκριμένη φίλτρανση και φυσικά συγκεκριμένα λίτρα.

Εγώ δεν παρεξηγήθηκα... Απλά σου λέω πως δεν θα υπάρχει χομπίστας που θα σε "συμβουλέψει" να κάνεις αναπαραγωγή με αυτόν τον τρόπο, καθότι δεν πρόκειται για συμβουλή.

Αν θες να κάνεις επιτυχημένη αναπαραγωγή μονομάχων, θα σου πρότεινα να επιστρέψεις από σήμερα τις θηλυκές στο petshop που τις πήρες και να ξεκινήσουμε μαζί βήμα βήμα να σου δώσουμε τις απαραίτητες συμβουλές για το πως γίνεται αυτή η διαδικασία!

Η επιλογή είναι δική σου...

δες αυτο μια

http://fish.mongabay.com/belontiidae.htm

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν βλέπω τι μπορεί να χαρακτηρίζει αυτό το site εξειδικευμένο και επιστημονικό όσον αφορά τα ενυδρεία. Επίσης οι πληροφορίες που προσφέρει για τα ψάρια είναι ελλιπέστατες. Τέλος δεν βλέπω πουθενά να λέει/προτείνει να γίνει εισαγωγή πολλών θηλυκών γιατί κάποιες θα σκοτωθούν.

Θα σου πρότεινα εσύ να δεις τα παρακάτω Links:

Προφίλ μονομάχου

Αναπαραγωγή μονομάχων 1

Αναπαραγωγή μονομάχων 2

Link to comment
Share on other sites

http://aqualandpetsplus.com/Betta,%20Basics.htm και εχει και αλλα για τα betta ..

Μη συνεχίζεις να μου στέλνεις links... Τα ξέρω τα περισσότερα και ξαναλέω πως:

Πρώτον, τίποτα δεν χαρακτηρίζει ως επιστημονικά αυτά τα site και

δεύτερον, πουθενά δεν αναφέρεται η πιθανή θυσία θηλυκιάς μονομαχίνας!

Διάβασε αυτά που σου έγραψα πιο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

Μη συνεχίζεις να μου στέλνεις links... Τα ξέρω τα περισσότερα και ξαναλέω πως:

Πρώτον, τίποτα δεν χαρακτηρίζει ως επιστημονικά αυτά τα site και

δεύτερον, πουθενά δεν αναφέρεται η πιθανή θυσία θηλυκιάς μονομαχίνας!

Διάβασε αυτά που σου έγραψα πιο πάνω!

:P:hysterical::hysterical::hysterical: κατεστρεψα φωλια χρις να το ξερω .... :(:(:(:(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια....

οσο για αυτα που ειπες πιο πριν....απλα κριμα!!!

εγω θα λοιπομουν να εβαζα το ψαρι σε ποτηρι...

καλυτερα μπες εσυ για λιγο σε ενα πορτπαγκαζ και μετα ελα να μας πεις τις εμπειριες σου :thumbup::P:hysterical::hysterical:

Έγινε επεξεργασία - paris_athens
Link to comment
Share on other sites

stroop γιατι παρεξηγηθηκες ... ? δεν θελω να μου σκοτωσει καποια ... επειδη διαβαζω συνεχως πολλα ξεωα site επιστημονικου επιπεδου το λενε μεσα... με μονομαχο 2-3 θηλυκες γιατι καποιες θα τις σκοτωσει ..

οσο για το ποτηρι θα ναι προσωρινο ... γιατι αν δω γεννα 8α αγορασω γεννηστρα ...

Τρελαθηες φιλαρακι χωρις λογο :thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical::(

Οσα γραφεις δεν εχουν λογικη κατσε διαβασε σχετικες δημοσιευσεις που εχουν γινει στο φορουμ ..ειδαλως θα ταλεπωρεις τα ζωντανα σου αδικα ! ....αυτα και ακου προσεκτικα οσα σου γραφει ο stormtrooper

Link to comment
Share on other sites

:P:hysterical::hysterical::hysterical: κατεστρεψα φωλια χρις να το ξερω .... :(:(:(:(:thumbup:

Κατσε διαβασε! :(

Link to comment
Share on other sites

.....

Περιμενω τις παρατηρησεις σας .. :thumbup:

εδω γραφεις οτι δες παρατηρησεις -συμβουλες αλλα τελικα κανεις του κεφαλιου σου

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κλέψει και την υπογραφή μου.... :thumbup:

χαίρομε που σου άρεσε :P .

Βγάλε τα ψαράκια ...χάρισε τα.....κράτα ένα αρσενικό....πάρε μερικές πληροφορίες από ανθρώπους του forum που έχουν καταφέρει αναπαραγωγές και θα δεις ότι θα πάρεις μεγάλες χαρές από το μικρο σου ενυδρείο χωρίς θανάτους και αρρώστιες...

Καλή συνεχεία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...