Jump to content

βοηθεια σε εναν παντελως ασχετο με χρυσοψαρο και κόι


Recommended Posts

καλησπερα.

ειμαι τελειως ανενημερωτος στο θεμα των ψαριων και των καταλληλων συνθηκων για την ζωη τους και θα ηθελα την βοηθεια σας.

μου εφερε ενας φιλος 4 κόι (απο τα οποια το ενα επεζησε) και ενα χρυσοψαρο (αργοτερα, οταν εμεινε το ενα κόι μονο) και ενα μικρο ενυδρειο-γυαλλα (σχημα ορθογονιο) που στο πρωτο γεμισμα της χωρεσε 6 με 6,5 μπουκαλια εμφιαλομενου νερου (του λιτρου παντα). μου ειπε ομως οτι δεν χρειαζοταν κανενα φιλτρο και μου εδωσε μια τροφη σε μικρα καφε μπαλακια.

αγορασα μονος μου μια τροφη σε flakes και ενα φιλτρο που θεωρησαν στο pet shop οτι θα κανει για το ενυδρειο-γυαλλα μου (μεγαλο σε μεγεθος - σχεδον σαν κινητο τηλεφωνο) το οποιο τοποθετησα ισα ισα κατω απο την επιφανεια του νερου.

το φιλτρο το αγορασα διοτι το νερο χωρις αυτο θολωνε αμεσως. εριχνα και γυρω στις 5 σταγονες ανα λιτρο απο ενα μπουκαλακι με μπλε υγρο για να κανει το νερο της βρυσης καταλληλο για τα ψαρια (θα το εκτιμουσα αν θα μπορουσατε να μου πειτε ποιος ειναι ο σωστος τροπος χρυσης του υγρου αυτου και η σωστη δοσολογια) αλλα και παλι θολωνε.

παρατηρησα οτι με το φιλτρο πολλες φορες τα ψαρακια ανησυχουσαν. καθοντουσαν δηλαδη πολυ κοντα στον πατο και σχεδον ακινητα... ενω αλλες φορες κολυμπαγαν ολη την ωρα.

θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας ωστε να διατηρησω τα ψαρακια στη ζωη. πως να χρησιμοποιω το φιλτρο και αν χρειαζεται, ποσες σταγονες του μπλε υγρου να βαλω, καθε ποτε να τους αλλαζω το νερο, αν ειναι καλυτερο να τους αλλαζω το νερο με εμφιαλομενο και οχι με βρυσης, αν πρεπει να βαλω χαλικακια κατω στον πατο, ποση τροφη να τους δινω, αν πρεπει να εχω μικρα διακοσμητικα (οπως ενα βραχο με πλαστικα - μαλλον - φυλα ή ενα δηθεν κοραλι - και τα 2 αγορασμενα απο pet shop), κλπ.

ξερω οτι ισως και να ειναι απαντημενα ολα αυτα καπου στο φορουμ. αλλα επειδη δεν γνωριζω το παραμικρο σχετικα με τα ψαρια και τα ενυδρεια θα σας ημουν ευγνωμων εαν θα μπορουσατε να μου απαντησετε εδω στα γρηγορα.

ευχαριστω και παλι για την οποια βοηθεια και καλησπερα.

υγ. παρατηρησα και 2 φορες κατι διαφανεις μακριες ακαθαρσιες τους (που καπου διαβασα οτι ειναι προιον υδροπεκιασης ή καπως ετσι) αλλα δεν τις ξαναειδα απο τοτε στον ενα μηνα που τα εχω.

Έγινε επεξεργασία - kon
Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε καλως ορισες.

αρχιζουμε: :P

1ον: τα λιτρα σου ειναι ελαχιστα. το χρυσοψαρο θελει μονο του καμια 30-40 λιτρα. το κοι αστω θελει λιμνη...

2ον: θα σου παραθεσω το προφιλ των ψαριων σου παρακατω καθως και αρθρο για το στρωσιμο του ενυδρειου σου.

3ον: στο νερο βαζουμε αντιχλωριο και σε ποσοτητα οσο λεει πανω στο μπουκαλακι του. πχ λεει 5 ml στα 40 λιτρα, και αναλογα ποσα λιτρα θα βαλεις κανεις τον υπολογισμο.

4ον:σε αυτη τη γυαλλα δεν νομιζω να μπορει οποιοδηποτε ψαρι να φιλοξενηθει ικανοποιητικα, οποτε καλο θα ηταν να πας σε κατι μεγαλυτερο και αναλογα με τι ψαρι θα βαλεις μεσα.

5ον: καλη αρχη στο κοσμο των ενυδρειων. καλο διαβασμα και σε λιγο καιρο θα εισαι κομπλε!!! :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εδω θα μας συστηθεις(κανοντας νεο θεμα): http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=11

προφιλ χρυσοψαρου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323424

στρωσιμο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

η κυρια κατηγορια σου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=23

διαφορες μετατροπες που μπορει να χρειαστεις: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21

ολα αυτα και αλλα πολλα ειναι στο φορουμ. ο,τι χρειαζεσαι θα το βρεις παραπανω και σε αλλες κατηγοριες που υπαρχουν. για οποιαδηποτε πληροφορια ρωτα!! καλη αρχη και παλι!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

ειμαι τελειως ανενημερωτος στο θεμα των ψαριων και των καταλληλων συνθηκων για την ζωη τους και θα ηθελα την βοηθεια σας.

μου εφερε ενας φιλος 4 κόι (απο τα οποια το ενα επεζησε) και ενα χρυσοψαρο (αργοτερα, οταν εμεινε το ενα κόι μονο) και ενα μικρο ενυδρειο-γυαλλα (σχημα ορθογονιο) που στο πρωτο γεμισμα της χωρεσε 6 με 6,5 μπουκαλια εμφιαλομενου νερου (του λιτρου παντα). μου ειπε ομως οτι δεν χρειαζοταν κανενα φιλτρο και μου εδωσε μια τροφη σε μικρα καφε μπαλακια.

αγορασα μονος μου μια τροφη σε flakes και ενα φιλτρο που θεωρησαν στο pet shop οτι θα κανει για το ενυδρειο-γυαλλα μου (μεγαλο σε μεγεθος - σχεδον σαν κινητο τηλεφωνο) το οποιο τοποθετησα ισα ισα κατω απο την επιφανεια του νερου.

το φιλτρο το αγορασα διοτι το νερο χωρις αυτο θολωνε αμεσως. εριχνα και γυρω στις 5 σταγονες ανα λιτρο απο ενα μπουκαλακι με μπλε υγρο για να κανει το νερο της βρυσης καταλληλο για τα ψαρια (θα το εκτιμουσα αν θα μπορουσατε να μου πειτε ποιος ειναι ο σωστος τροπος χρυσης του υγρου αυτου και η σωστη δοσολογια) αλλα και παλι θολωνε.

παρατηρησα οτι με το φιλτρο πολλες φορες τα ψαρακια ανησυχουσαν. καθοντουσαν δηλαδη πολυ κοντα στον πατο και σχεδον ακινητα... ενω αλλες φορες κολυμπαγαν ολη την ωρα.

θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας ωστε να διατηρησω τα ψαρακια στη ζωη. πως να χρησιμοποιω το φιλτρο και αν χρειαζεται, ποσες σταγονες του μπλε υγρου να βαλω, καθε ποτε να τους αλλαζω το νερο, αν ειναι καλυτερο να τους αλλαζω το νερο με εμφιαλομενο και οχι με βρυσης, αν πρεπει να βαλω χαλικακια κατω στον πατο, ποση τροφη να τους δινω, αν πρεπει να εχω μικρα διακοσμητικα (οπως ενα βραχο με πλαστικα - μαλλον - φυλα ή ενα δηθεν κοραλι - και τα 2 αγορασμενα απο pet shop), κλπ.

ξερω οτι ισως και να ειναι απαντημενα ολα αυτα καπου στο φορουμ. αλλα επειδη δεν γνωριζω το παραμικρο σχετικα με τα ψαρια και τα ενυδρεια θα σας ημουν ευγνωμων εαν θα μπορουσατε να μου απαντησετε εδω στα γρηγορα.

ευχαριστω και παλι για την οποια βοηθεια και καλησπερα.

υγ. παρατηρησα και 2 φορες κατι διαφανεις μακριες ακαθαρσιες τους (που καπου διαβασα οτι ειναι προιον υδροπεκιασης ή καπως ετσι) αλλα δεν τις ξαναειδα απο τοτε στον ενα μηνα που τα εχω.

φιλε μου τα ψαρια που εχεις ΔΕΝ διατηρουντε σε γυαλα ουτε καν σε μικρο ενυδρειο ( ειδικα το κοι )

βαλε μονο με το μυαλο σου οτι το χρυσοψαρο θελει κοντα στα 50λιτρα ανα ψαρι και το κοι κοντα στα 500λιτρα ανα ψαρι . Δυστυχος οτι και να κανεις ειναι λιγο ( εαν δεν πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...