Jump to content

ετοιμο το φιλτρο λιμνης


pozeras13

Recommended Posts

καλησπερα. τελικα φτιαχτηκε το φιλτρο για τη λιμνουλα που ελεγα. εγινε με πενυχρα θα ελεγα μεσα και χρησιμοποιοντας την τεχνικη σχεδον που εχει ενα εσωτερικο φιλτρο. το φιλτρο ειναι μια παραλληλογραμμη γλαστρα η οποια χωρεσαι 18λιτρα ελαφροπετρα 100% φυσικη απο το πρακτικερ και εβαλα και υαλοβαμβακα.

η τεχνικη που χρησιμοποιησα ηταν:

-εκανα τρυπες στην μια πλευρα της γλαστρας αριστερα

-γεμισα με ελαφροπετρα

-αφησα δεξια ενα μικρο χωρο για να μπει η ανλτια. το χωρο αυτο τον εκανα φτιαχνοντας ενα πλεγμα με πολυ μικρους πορους για να περνα μονο το νερο και οχι η ελαφροπετρες.

-μετα το πλεγμα εφτιαξα αλλο ενα που θα κραταει το βαμβακι

-τελος στο πιο δεξιο σημειο μπηκε η αντλια που θα εβγαζε το καθαρο νερο στη λιμνη. αυτη ηταν hydor pico 1000l/h.

να πω οτι η γλαστρα μπηκε πανω σε ενα στηριγμα που κανει τη γλαστρα να στεκεται μεσα στο νερο αλλα οχι να βυθιστει. ετσι το βρωμικο νερο αναγκαστηκα θα περασει απο τις ελαφροπετρες. ειναι σαν ενα φιλτρο εσωτερικο αλλα οριζοντιο, οχι καθετο.

το νερο απο την αντλια πεφτει 1 μετρο μακρια με ενα λαστιχο απο υψος για αναταραξη και οξυγονωση.

-μπηκε και ενα πλεγμα πανω απο τις ελαφροπετρες για να μην φυγουν στο νερο και εκει πανω θα βαλουν κατι σημερα για να κανει και σκια για τα βακτηρια.

παιδια ειλικρινα ηταν ο,τι καλυτερο μπορουσα να κανω εκει γτ και μαγαζια δεν ειχε στο χωριο και ορεξη απο την αρχη να μπει φιλτρο δεν ειχαν, οποτε καταλαβαινεται....

η λιμνη ειναι γυρω στα 900 λιτρα και 5-6 ωρες τη μερα εχουν και 3 μικρα συντριβανακια που κανουν και αναταραξη.

το θεμα αυτο ειναι μονο για το φιλτρο καθως η λιμνη γενικα ειναι ενα λαθος απο μονη της και ευελπιστω γρηγορα να κανουν την καινουρια...

ακολουθουν φωτος

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

φωτος του φιλτρου και της λιμνουλας. θα βγουν τα κοχιλια και θα μπει κατι για σκια...

post-19192-1279207220_thumb.jpg

post-19192-1279207243_thumb.jpg

post-19192-1279207264_thumb.jpg

post-19192-1279207284_thumb.jpg

post-19192-1279207318_thumb.jpg

post-19192-1279207340_thumb.jpg

post-19192-1279207370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μερικες ακομα

post-19192-1279207456_thumb.jpg

post-19192-1279207473_thumb.jpg

post-19192-1279207496_thumb.jpg

post-19192-1279207523_thumb.jpg

post-19192-1279207551_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στην 1 ειναι ο χωρος που θα γινει η μεγαλη λιμνη

στην 3 το στηριγμα της γλαστρας

στην4 το ενα πλεγμα

στην 5-6 ετοιμο το φιλτρο και περιμενει να μπει η αντλια

και οι υπολοιπες φωτος...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλη δουλια.Ουτε στης διακοπες δεν σταματας ψαροκαμενε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλη δουλια.Ουτε στης διακοπες δεν σταματας ψαροκαμενε. :hysterical:

:thumbup: ευχαριστω φιλε! ασε για κανα μπανιο χαλκιδικη πηγαμε και σε λιμνουλες καταληξαμε... :P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ιδεα ο τροπος τοποθετησης της γλαστρουλας μπραβο πολυ εξυπνο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια ιδεα ο τροπος τοποθετησης της γλαστρουλας μπραβο πολυ εξυπνο

σε ευχαριστω πολυ. καλα η φαση εκει ηταν ο,τι ναναι: ξερεις κοιτας γυρω σου και προσπαθεις να χρησιμοποιησεις ο,τι βλεπεις. και η ανλτια ηταν μονο 1000λ/ω οποτε για ορθιο φιλτρο δεν....αφου δεν ειχε δυναμη να σπρωξει το νερο...μονο ενα οριζοντιο εσωτερικο επερνε...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! μια ενημερωση: το φιλτρο δουλευει μια χαρα. αλλαχτηκε 2η φορα το βαμβακι και οπως μου ειπαν ηταν μαυρο και αραχνο... :thumbup: επλυναν και τις ελαφροπετρες γιατι και αυτες ειχαν γεμησει βρωμια και τωρα θα βρωμιζει πολυ λιγοτερο. να πω οτι η βρυση τους στο χωριο δεν εχει νερο με χλωριο και οτι τωρα θα αλλαζουν το βαμβακι 1 φορα τη βδομαδα και θα πλενουν μια ποσοτητα απο τις ελαφροπετρες 1 φορα το μηνα.

κατι χρησιμο: στην εξοδο του λαστιχου δεν βλεπεις μειωμενη ροη για να καταλαβεις οτι εχει αρχησει να στουμπωνει, αφου η αντλια ειναι σε σημειο που ερχεται το καθαρο νερο. αυτο που βλεπεις ειναι οτι στο θαλαμο που ειναι η αντλια αρχιζει να πεφτει η σταθμη του καθαρου νερου, δηλαδη πεταει περισσοτερο καθαρο νερο στο ενυδρειο απο αυτο που φιλτραρεται...

επισης επειδη ειναι ολα τα καλωδια εκτος σπιτιου, για προστασια απο βροχιες κτλ κτλ εχουν φτιαξει ενα κουτι γυρω στα 2 μετρα ψιλο και κατω απο προστατευτικο, οπου εκει καταληγουν οι πριζες και περνουν ρευμα. αυτο το κουτι κλεινει αεροστεγος και οι πριζες βγαινουν απο πολυ μικρες τρυπες που ισα ισα τις χωρουν απο κατω!

τελος κανουν και αλλαγη νερου 50% περιπου καθε 1 βδομαδα(μην ξεχναμε οτι το φιλτρο ειναι μικρο σε σχεση με τη λιμνη)

:P

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα κανεις πατριωτη!!! Μπραβο σου!! Κανε κανα φωτο/update να δουμε κιαλλα!!! :excl:

Το ψηνω κ εγω για καμια λιμνουλα στο πατρικο μου αλλα με βλεπω στην ''εξορία'' μετα!! Ειπα στους δικους μου να κανουν χωρο στο υπογειο για να στηθουν τα 7 ενυδρειακια μου κ ψιλοκολλησαν.....που να τους πω οτι θα τους γκρεμισω κ τον κηπο τωρα!!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα κανεις πατριωτη!!! Μπραβο σου!! Κανε κανα φωτο/update να δουμε κιαλλα!!! :excl:

Το ψηνω κ εγω για καμια λιμνουλα στο πατρικο μου αλλα με βλεπω στην ''εξορία'' μετα!! Ειπα στους δικους μου να κανουν χωρο στο υπογειο για να στηθουν τα 7 ενυδρειακια μου κ ψιλοκολλησαν.....που να τους πω οτι θα τους γκρεμισω κ τον κηπο τωρα!!!! :excl:

πατριωτη ειμαι στο νησι και η λιμνη για να κανω update απεχει γυρω στα 900 χιλιομετρα :thumbup:

θα κανω φωτορεπορταζ απο τη μεγαλη που ειναι στα σκαρια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...