Jump to content

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα

Πήγα σήμερα για ψώνια στο Carefour και στον πάγκο των αλιευμάτων είδα να πωλούν καραβίδες γλυκού νερού με προέλευση Γαλλία.

Ήταν δεν ήταν πάνω από 10-12 εκατοστά.

Το ωραίο είναι πως ήταν ολοζώντανες. :thumbup:

Και αμέσως άρχισα να σκέφτομαι

Αν αγόραζα και τις έριχνα σε νερό βρύσης θα είχαν πιθανότητες να επιζήσουν?

Χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη προσοχή?

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Κάθε παρατήρηση επιθυμητή :P

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλησπέρα

Πήγα σήμερα για ψώνια στο Carefour και στον πάγκο των αλιευμάτων είδα να πωλούν καραβίδες γλυκού νερού με προέλευση Γαλλία.

Ήταν δεν ήταν πάνω από 10-12 εκατοστά.

Το ωραίο είναι πως ήταν ολοζώντανες. :thumbup:

Και αμέσως άρχισα να σκέφτομαι

Αν αγόραζα και τις έριχνα σε νερό βρύσης θα είχαν πιθανότητες να επιζήσουν?

Χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη προσοχή?

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Κάθε παρατήρηση επιθυμητή :P

Λογικά πρέπει να είχαν κομμένες τις δαγκάνες... Το κοίταξες?

Ενδιαφέρουσα σκέψη καθότι πρόκειται για αρκετά ανθεκτικούς οργανισμούς, αλλά η ταλαιπωρία που τρώνε κατά την μεταφορά και όταν βρίσκονται στον πάγο δεν ξέρω μπορεί να ξεπεραστεί εύκολα. Καλό θα ήταν να μπορούσες να βρεις στο google καμιά φωτογραφία της καραβίδας για να δούμε το είδος και τα χαρακτηριστικά τους!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να είχαν κομμένες τις δαγκάνες... Το κοίταξες? Ήταν από το είδος, που δεν έχει δαγκάνες. Οσοι ασχολούνται με το υποβρύχιο ψάρεμα τις αντίστοιχες θαλασσινές τις λένε κωλοχτύπες.

Ενδιαφέρουσα σκέψη καθότι πρόκειται για αρκετά ανθεκτικούς οργανισμούς, αλλά η ταλαιπωρία που τρώνε κατά την μεταφορά και όταν βρίσκονται στον πάγο δεν ξέρω μπορεί να ξεπεραστεί εύκολα. Καλό θα ήταν να μπορούσες να βρεις στο google καμιά φωτογραφία της καραβίδας για να δούμε το είδος και τα χαρακτηριστικά τους!

Θα ψάξω για φωτό για να ανεβάσω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είδος χωρίς δαγκάνες? Δεν κάνω υποβρύχιο ψάρεμα και δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται κουφό να μην έχουν δαγκάνες... Πως τρέφονται?

Για βρες καμία πληροφορία να δούμε τι κάνουμε. Ενδιαφέρον ακούγεται :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι Καραβίδες ήταν σε μικρότερο μήκος όμως περίπου 10-12 εκατοστά κάπως σαν αυτές.

Οι συγκεκριμένες είναι θαλασσινές :thumbup:

post-12103-1279257831_thumb.jpg

post-12103-1279257925_thumb.jpg

post-12103-1279257935_thumb.jpg

post-12103-1279257942_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι Καραβίδες ήταν σε μικρότερο μήκος όμως περίπου 10-12 εκατοστά κάπως σαν αυτές.

Οι συγκεκριμένες είναι θαλασσινές :(

:thumbup::P:hysterical:

Αυτες ειναι κωλοχτυπες...... και ειναι πραγματι χωρις δαγκανες

:hysterical::hysterical::(

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Οι Καραβίδες ήταν σε μικρότερο μήκος όμως περίπου 10-12 εκατοστά κάπως σαν αυτές.

Οι συγκεκριμένες είναι θαλασσινές :thumbup:

Aυτη λεγεται Scyllarus Arctus.

Σε θαλασσα εχω πιασει και εγω,αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι αντιστοιχο σε γλυκου νερου.

Σιγουρα οι δαγκανες δεν ηταν κομμενες(σε αυτες που ειδες στο carefour);

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Εχετε φαει κολωχτυπα μακαροναδα??

Οτι καλυτερο!!

Σπανιο ειδος αλλα υπαρχει και στο αιγαίο.

Και οχι στα ανοιχτα... ακομα και στα παραλια του σουνιου εχουν βρεθει.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aυτη λεγεται Scyllarus Arctus.

Σε θαλασσα εχω πιασει και εγω,αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι αντιστοιχο σε γλυκου νερου.

Σιγουρα οι δαγκανες δεν ηταν κομμενες(σε αυτες που ειδες στο carefour);

mistake!! sorry!!

Έγινε επεξεργασία - Sparos
Link to comment
Share on other sites

Εχετε φαει κολωχτυπα μακαροναδα??

Οτι καλυτερο!!

Σπανιο ειδος αλλα υπαρχει και στο αιγαίο.

Και οχι στα ανοιχτα... ακομα και στα παραλια του σουνιου εχουν βρεθει.

:(

εγω παντως δεν θα ετρωγα κατι που προτεινει ο κυριος νικος!!! εδω ο ανθρωπος σε αλλο θεμα λεει τις κατσαριδες τραγανες :thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical::(

περαν της πλακας παντος ειναι ενδιαφερον αν μπορουν να ζησουν αυτα τα πλασματα σε ενυδρειο και δεν ειναι μονο προς καταναλωση. οποιος ξερει μπορει να μας διαφωτησει. και ειναι και οικονομικη λυση για να τις αγορασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε φαει κολωχτυπα μακαροναδα??

Οτι καλυτερο!!

Σπανιο ειδος αλλα υπαρχει και στο αιγαίο.

Και οχι στα ανοιχτα... ακομα και στα παραλια του σουνιου εχουν βρεθει.

:thumbup:

Δεν τις δοκιμασα Νικο αλλα επιασα 5-6 στη μαρινα Ζεας πριν 3-4 χρονια.

Τις ειδα για πρωτη φορα τοτε και δεν ηξερα τι ειναι,μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε δαγκανες,πλησιασε ενας παππους και μου ειπε οτι λεγοντε κωλοχτυπες η' αλλιως "ψυρες".

Το ιδιο βραδυ εψαξα στο νετ και τη βρηκα.

To επιστημονικο της ονομα ειναι scyllarus arctus η' αλλιως Scyllarides latus

στην Ελλαδα εχει πολλα ονοματα οπως κωλοχτυπα,λασποκαβουρι,καρακουκος .

Επισης να προσθεσω οτι απο το 1998 αυτο το ειδος μαζι με καποια αλλα προστατεβονται νομοθετικα.

Παραθετω και το κειμενο:

ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ της 21ης Δεκεμβρίου 1998 για την έγκριση εξ ονόματος της Κοινότητας, των τροποποιήσεων των παραρτημάτων ΙΙ και ΙΙΙ της σύμβασης της Βέρνης σχετικά με τη διατήρηση της αγρίας ζωής και του φυσικού περιβάλλοντος στην Ευρώπη που ενεκρίθη κατά τη δέκατη έβδομη συνεδρίαση της Μόνιμης Επιτροπής της σύμβασης (98/746/ΕΚ)

ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ,

Έχοντας υπόψη:

τη συνθήκη περί ιδρύσεως της Ευρωπαϊκής Κοινότητας και ιδίως το άρθρο 130 Σ, παράγραφος 4, καθώς και το άρθρο 228, παράγραφος 2, πρώτη πρόταση και παράγραφος 3, πρώτο εδάφιο,

την πρόταση της Επιτροπής (1),

τη γνώμη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (2),

Εκτιμώντας:

ότι η Ευρωπαϊκή Κοινότητα είναι συμβαλλόμενο μέρος της σύμβασης για τη διατήρηση της αγρίας ζωής και του φυσικού περιβάλλοντος στην Ευρώπη, βάσει της απόφασης 82/72/ΕΟΚ (3) 7

ότι κατά τη δέκατη έβδομη συνεδρίαση της μόνιμης επιτροπής της σύμβασης της Βέρνης, που πραγματοποιήθηκε στο Στρασβούργο από 1 έως 5 Δεκεμβρίου 1997, χάρη στην αποφασιστική υποστήριξη της Κοινότητας, 4 είδη προσετέθησαν στο παράρτημα ΙΙ της σύμβασης και 22 είδη προσετέθησαν στο παράρτημα ΙΙΙ της σύμβασης, και ότι η Επιτροπή έλαβε μέρος στη συνεδρίαση αυτή εξ ονόματος της Κοινότητας 7

ότι δύο από τα είδη αυτά καλύπτονται από την οδηγία 79/409/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 2ας Απριλίου 1979 περί της διατηρήσεως των αγρίων πτηνών (4) και ότι τρία από τα είδη αυτά καλύπτονται από την οδηγία 92/43/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 21ης Μαΐου 1992 για τη διατήρηση των φυσικών οικοτόπων καθώς και της άγριας πανίδας και χλωρίδας (5) 7

ότι κατ' εφαρμογή του άρθρου 17 της σύμβασης, οι τροποποιήσεις των παραρτημάτων της σύμβασης τίθενται σε ισχύ για όλα τα κράτη μέλη, εξαιρουμένων όσων κοινοποιούν αντιρρήσεις σύμφωνα με την παράγραφο 3 του ως άνω άρθρου, τρεις μήνες μετά την έγκρισή τους εκ μέρους της μόνιμης επιτροπής 7

ότι η Κοινότητα καλείται να εγκρίνει τις ως άνω τροποποιήσεις των παραρτημάτων ΙΙ της ΙΙΙ της σύμβασης που ενεκρίθησαν κατά την δέκατη έβδομη συνεδρίαση της μόνιμης επιτροπής, σύμφωνα με το άρθρο 17 της σύμβασης,

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ:

Άρθρο 1

Η προσθήκη των ειδών Acipenser sturio, Puffinus yelkouan, Phalacrocorax aristotelis (στη Μεσόγειο), Valencia leutourneuxi στο παράρτημα ΙΙ της σύμβασης σχετικά με τη διατήρηση της αγρίας ζωής και του φυσικού περιβάλλοντος στην Ευρώπη και των ειδών Hippospongia communis, Spongia agaricina, Spongia officinalis, Spongia zimocca, Antipathes sp. plur., Corallium rubrun, Paracentrotus lividus, Homarus gammarus, Maja squinado, Palinurus elephas, Scyllarides latus, Scyllarides pigmaeus, Scyllarus arctus, Epinephelus marginatus, Isurus oxyrichus, Lamma nasus, Mobula mobular, Prionace glauca, Raja alba, Scioena umbra, Squatina squatina, Umbrina cirrosa (τα είκοσι δύο είδη στη Μεσόγειο) στο παράρτημα ΙΙΙ αυτής της σύμβασης εγκρίνεται εξ ονόματος της Ευρωπαϊκής Κοινότητας.

Άρθρο 2

Η παρούσα απόφαση δημοσιεύεται στην Επίσημη Εφημερίδα των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.

Βρυξέλλες, 21 Δεκεμβρίου 1998.

Για το Συμβούλιο

Ο Πρόεδρος

M. BARTENSTEIN

(1) ΕΕ C 116 της 16. 4. 1998, σ. 24.

(2) ΕΕ C 328 της 26. 10. 1998, σ. 81.

(3) ΕΕ L 38 της 10. 2. 1982, σ. 1.

(4) ΕΕ L 103 της 25. 4. 1979, σ. 1. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία από την οδηγία 97/49/ΕΚ (ΕΕ L 223 της 13. 8. 1997, σ. 9).

(5) ΕΕ L 206 της 22. 7. 1992, σ. 7. Οδηγία όπως τροποποιήθηκε τελευταία από την οδηγία 97/62/ΕΚ (ΕΕ L 305 της 8. 11. 1997, σ. 42).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

@ dragonld

:thumbup:

Άντε τώρα να βρούμε και του γλυκού νερού γιατί πολύ μιλήσαμε για αλμύρα :P

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκια

οι καραβίδες όντως ήταν ολοζώντανες

σκέφτομαι μετά τις διακοπές που ξεκινούν την άλλη εβδομάδα να αγοράσω μερικές (αν έχουν ξαναφέρει) και να επιχειρήσω να στήσω ενυδρείο με νερό και μπόλι από το γαριδάδικό μου. :thumbup:

Τροφή υπολογίζω, ότι θα δέχονται ίδια με τις γαρίδες.

Η τιμή τους στο συγκεκριμένο κατάστημα ήταν περ'ίπου 25 ευρώ το κιλό, αλλά κάθε κιλό είναι πάνω από 10 κομμάτια.

Νομίζω, ότι 3-4 κομμάτια (δηλαδή κάτω από 12 ευρώ) θα είναι ότι πρέπει για ένα ενυδρείο στα 80 καθαρά.

Βλέποντας και κάνοντας :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις δοκιμασα Νικο αλλα επιασα 5-6 στη μαρινα Ζεας πριν 3-4 χρονια.

Τις ειδα για πρωτη φορα τοτε και δεν ηξερα τι ειναι,μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε δαγκανες,πλησιασε ενας παππους και μου ειπε οτι λεγοντε κωλοχτυπες η' αλλιως "ψυρες".

Το ιδιο βραδυ εψαξα στο νετ και τη βρηκα.

την επομενη φορα προσοχη στα δαχτυλα,ισως εισαι τυχερος που δεν εγινε καποιο ατυχημα....

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα προσοχη στα δαχτυλα,ισως εισαι τυχερος που δεν εγινε καποιο ατυχημα....

:P

Δεν τις εβγαλα με το χερι :thumbup:

Τις επιασα με καλαμι ενω ψαρευα σαργους,φενεται τους αρεσε πολυ ο "φαραω"(δολωμα).

Μολις τις εφερνα κοντα μου,πατημα με το ποδι και εβγαζα το αγκιστρι με πενσακι.

Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα προσοχη στα δαχτυλα,ισως εισαι τυχερος που δεν εγινε καποιο ατυχημα....

:thumbup:

Το εξηγείς λιγάκι αυτό? Ποια είναι η δράση του συγκεκριμένου αστακού?

Link to comment
Share on other sites

Οταν πανικοβαλλεται εχει την ταση να μαζευει το σωμα του ωστε να εκτοξευθει μακρια απο τον εχθρο του.Στην περιπτωση αυτη εαν καποιο δαχτυλο ειναι κατω απο το σκληρο του κελυφος στο μαζεμα εχει την δυναμη να κοπει και δαχτυλο!!!για αυτο πιανεται απο το πανω μερος κι οχι ολοκληρο και απο κατω!

δες την δραση του και την κινηση του

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...