Jump to content

ανεμηστηράκια έτοιμα για χρήση


bouldoza

Recommended Posts

Καλημέρα! Οπως λέει και ο τίτλος ψάχνω έτοιμα ανεμηστηράκια για το ενυδρείο μου record800. Ξέρει κανείς σε ποιό μαγαζί μπορώ να βρώ? Εχω δει σε μερικά αλλά πήρα τηλ και μου είπαν πως τελείωσαν. Τα χρειάζομαι άμεσα γιατί μεθάυριο φεύγω για διακοπές. Μέχρι τώρα επειδή δούλευε μόνιμα το air condition δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβληα με την ζέστη. Ευχαριστώ :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - bouldoza
Link to comment
Share on other sites

Αν φυγεις διακοπες μη βαλεις ανεμιστηρακια.

Ιδιως αν δεν βαλεις και controller θερμοκρασιας.

Θα μεινει χωρις νερο το ενυδρειο.

Εκτος κι αν βαλεις και αυτοματη αναπληρωση.

Καλυτερα με ζεστο νερο τα ψαρια παρα χωρις καθολου νερο.

Θα μπορουσες να μειωνες σταδιακα (-20 λεπτα/ημερα) τη φωτοπεριοδο στις 3-4 ωρες την ημερα.

Ετσι α) θα επιβαρυνοταν λιγοτερο η θερμοκρασια του ενυδρειου απο τις λαμπες, β) σε φυτεμενα θα επεφτε η αναπτυξη των φυτων ισον μειωση αναγκης λιπασματων και κλαδεματος γ) τα ψαρια θα ετρωγαν λιγοτερο ισον λιγοτεροι ρυποι στο νερο.

Κακως το σκεφτηκες να ρωτησεις μονο 3 μερες πριν φυγεις.

Ενημερωτικα, οσο πιο μικρο το ενυδρειο και οσο πιο φορτωμενο σε ψαρια και ξεφορτωτο σε φυτα ειναι, τοσο πιο μικρος ο χρονος που μπορει να μεινει μονο του.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηράκια, πάντως, θα βρεις σίγουρα στο πλαίσιο Στουρνάρη ή the mall. Μιλάω για 90 mm.

Έχω το ίδιο ενυδρείο με σένα και με 2 90άρια (ένας βάζει ένα βγάζει) επιτυγχάνω την πτώση στις θερμοκρασίες που θέλω.

Όμως, πολύ σωστά όπως αναφέρθηκε, θα έχεις εξάτμιση νερού. Αν λείπεις για περισσότερο από 7-8 μέρες η στάθμη θα κατέβει πολύ.

Αν όμως λείψεις για λιγότερο, υπάρχει και η μέση λύση: ρυθμίζεις τα 12v ανεμιστηράκια σε χαμηλότερη τάση, ώστε να μη φυσάνε πολύ.

Ψάξε σε παλιότερα ποστ και θα δεις αναλυτικά και πώς να το κάνεις. Μην κάνεις τίποτα βιαστικό όμως την τελευταία στιγμή. :excl:

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

τσεκαρε το παρακατω link....

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2067

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...