Jump to content

Απορεια περι εναεροβιων περιοχων...


Recommended Posts

Γραφω λιγο συνοπτικα γιατι σε μια ωρα απο τωρα θα πρεπει να βρισκομαι σε ταξι προς αεροδρομιο!(φευγω για 4ημερακι.....) μεσα στον ενθουσιασμο μου ξυπνοντας σημερα κ χαζευοντας τα ενυδρεια μου πινοντας την φραπεδια μου (πριν 5 λεπτα)-Καλημερα κιολας! Ειδα στο 120αρι μου 5-6 νεκρες γαριδες.

Χθες εκανα την καθιερωμένη εβδομαδιαια συντηρηση (αλλαγη 25%,κλαδεμα κτλ) ..Κλαδευοντας ομως -τραβηξα λιγο εναν εχιδνορο κ μια κρυπτοκορυνη κ απο τις ριζες τους εφυγαν πολλες φυσαλιδες....Μπορει αυτο να ειναι η αιτια θανατου των γαριδων?! Μετρησεις δυστυχως δεν εχω κανει αυτη την βδομαδα μιας κ το σετ με τα τεστακια το εχω στην βαλιτσα μου γιατι θα το παρω μαζι μου!(ακομα κ στις διακοπες ενυδρεια μετραω!!!!! :P) Τελευταιες μετρησεις πριν απο 10 μερες περιπου: Νο3=0,5 , ph=7,5 , kh=7 , gh=11 Γενικοτερα σπανια εχω διαφορετικες τιμες απο αυτες με την εξαίρεση παντα το Νο3 να παιζει μεταξυ 0.5-20 ..Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα στις τιμες-χωρις να ειμαι σιγουρος-εφοσον δεν εχω μετρησει προσφατα.Οι γαριδες δειχνουν να 'κατέληξαν' πριν λιγες ωρες μιας κ ειναι κοκκινες κοκκινες ακομα .... :thumbup:

Ξεχασα να αναφερω οτι στο ενυδρειο,απο ζωντανα, υπαρχουν 6 αμανο,μερικες δεκαδες red cherry,εκαντονταδες terbeculata και 5-6 helenas..

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι για το θάνατο των γαρίδων σου.

Γενικά αναφέρω τα σημαντικότερα σημεία.

Οι απότομες εναλλαγές (θερμοκρασία-παράμετροι νερού) επηρεάζουν.

Ανούμπιες και κρυπτοκορίνες αποφεύγουμε να έχουμε σε γαριδάδικο γιατί με κλαδέματα ή τραυματισμούς αποβάλλουν τοξικά που είναι επικίνδυνα για τις γαρίδες.

Τα helenas μπορούν να πιάσουν και να φάνε γαρίδες και το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει ξανασυμβει να βρω απο την μια μερα στην αλλη 5 νεκρες μαζι.(εκτος απο μια αλλη περιπτωση που θα την αναφερω οταν γυρισω-αλλο θεμα τελειως)Η αλλαγη νερου εγινε απο δοχειο προετοιμασιας (μονο αντιχλωριο) κ αφου τσεκαρα την θερμοκρασια.. Αυτο με τις ανουμπιες κ τις κρυπτοκορινες πολλοι λενε οτι ειναι μυθος κ εχει τυχει να τραυματισω καποτε μια ανουμπια ασχημα κιολας-σε 54αρι ενυδρειο-χωρις τετοια αποτελεσματα.....λες να ετυχε?! κ να εφτεξε το χθεσινο κλαδεμα?! ποιο θεωρεις ποιο επικυνδινο τα αερια των εναεροβιων περιοχων ή τις ουσιες των φυτων?!

Τα helenas τα εχω παρατηρησει αρκετα.Τα εχω δει να τρωνε γαριδα αλλα οχι να την πιανουν κιολας...οποτε δεν ειμαι 100% σιγουρος-χωρις να θελω να σε αμφισβητισω εννοειτε! απλα αυτες τις 2 φορες που ετυχε να δω τετοια κατασταση ηταν σε αλλο ενυδρειο χωρις παρασιτικα σαλλιγγαρια-οποτε πιστευω οτι εγινε λογο λιμοκτονίας .... Στο 120αρι ομως που γινετε του terbeculata?! Λες? Αλλα κ παλι η γαριδες δεν ηταν φαγομενες....ισα ισα που ηταν άθικτες κιολας! λες κ πεθαναν με το που ανοιξαν τα φωτα!! τι να πω....Δεν φαινεται να τις εχει πειραξει καποιος παντως(στην συγγεκριμενη περιπτωση τα σαλιγγαρια μιας κ δεν υπαρχει κ τπτ αλλο μεσα στο ενυδρειο!)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

μάλλον τα "αθώα" Helena...

σε 120 λίτρα μάλλον δεν τίθεται θέμα από τις κρυπτοκορίνες και το άζωτο.

Γενικά όμως οι αναερόβιες περιοχές σε γαριδάδικο είναι ένα σημαντικό θέμα, γι αυτό προτιμούμε λεπτόκοκκο χαλίκι ή φίλτρο βυθού.

Link to comment
Share on other sites

χαλικι εχω κ εγω......Παντως κατα την αποψη μου τα helenas μπορει να μην ειναι κ τοσο "αθωα" οσο τα θεωρουν αλλοι αλλα σε αυτο το ενυδρειο δεν νομιζω οτι την εκαναν αυτα την ζημια! τι στο καλο?! τωρα το θυμηθηκαν?! 1χρονο ειναι εκει μεσα κ μονο σημερα ειδα νεκρες γαριδες ...5 μαζι κιολας! Εκτος απο καποιο αλλο προσφατο περιστατικο με καποιες "ταξιδιαρες" που μου ηρθαν απο γερμανια κ .....δεν....μπορει να μην αντεξαν κ τους 30 βαθμους που βρισκεται το ενυδρειο μου μονιμα εδω κ 1 μηνα......Ελπιζω σε 4 μερες που θα γυρισω να μην τα βρω ολα 'τουμπα'..

Ευχαριστω για την βοηθεια σου κ τις πληροφοριες......Φευγω...Το ταξι ειναι απο κατωωωωωωωω!!!! c yaaaa

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να εχεις αναεροβιες περιοχες στο βυθο εχωντας φυτα με ριζες που μεσω αυτων οξυγονονεται ο βυθος αλλα και μεσω των εκατονταδων turbeculata που ζουν μεσα στο βυθο και με την κινηση τους τον οξυγονώνουν.

Τα helena πολυ δυσκολο να επιασαν γαριδες και μαλιστα 5-6 μαζι και αν τις επιαναν θα τις ετρωγαν και δεν θα τις αφηναν να τις δεις.

Δεν σκοτωνουν για διασκεδαση.

Εμενα πανε διπλα διπλα και τις πειραζουν καθολου.

Και ειναι απο τα δικα σου helena :thumbup:

(γαριδες κορυφη, μιξη απο γαριδες των raven viciouscircle και PsyTrancer)

Το μονο που μενει ανεξελεγκτο ειναι το νερο αν δεν εχεις αλλαξει κατι αλλο στις ρουτινες σου.

Αν δεν "ξεπλυνες" τις σωληνωσεις του δικτύου πριν παρεις νερο και μετεφεραν πολυ χαλκο, ιδιως αν ειχε μεινει πολυ ακινητο το νερο μεσα τους.

αλλα με πιο πιθανη αιτια θανατου την παραμετρο θερμοκρασια του ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψα κ ολα δειχνουν καλα....Δεν ειδα αλλες νεκρες κ ολες υπολοιπες δειχνουν μια χαρα....

Δεν ξερω τι αερια ηταν αυτα παντως ειδα αρκετες φυσαλιδες να βγαινουν κατω απο τα 2 φυτα οταν τα κουνησα.... :P ..απο τις ρουτινες μου δεν αλλαξα τπτ απολύτως.Μονο το οτι εκανα κ καθαρισμο των τζαμιων(πραγμα που δεν κανω συνεχεια!) με μια τηλεκαρτα την οποια εχω ξαναχρησιμοποιησει για τον ιδιο λογο κ αφου την ξέπλυνα καλα με καθαρο νερο....

Αυτο που με κολλησε τωρα ειναι αυτο που ειπε ο φιλος delta για το νερο απο τις χαλκινες σωληνώσεις ....τον Οκτώβριο αλλαξαμε τις σωληνωσεις του διαμερισματος μου βαζοντας εξωτερικες γιατι καπου εχαναν οι παλιες...περαστηκαν δλδ καινουργιοι χαλκινοι σωληνες .... αλλα αυτο εγινε μηνες πριν....κ δεν ειχα δει κατι αντιστοιχο τον πρωτο καιρο...ολα μια χαρα πηγαιναν! :hysterical: να εμεινε καιρο μεσα στους σωληνες μερος του νερου που εβαλα στο ενυδρειο το αποκλειω γιατι το μπανιο ειναι συνεχεια σε χρηση!Να εκανα αλλαγη με το που γυριζα απο διακοπες να πω οκ! αλλα την εκανα πριν φυγω για διακοπες!

Τις blue tiger ειμαι σχεδον σιγουρος(αν οχι 100%) οτι τις εχασα λογο θερμοκρασιας.Red cherry ομως δεν εχω παρατηρησει να μου πεθαινουν απο την ανοδο της θερμοκρασιας.....παλαιοτερα τις ειχα κ σε 54 λιτρα οπου σηκωνε περισσοτερη θερμοκρασια...κ δεν ειδα ποτε μου 5 νεκρες μαζι.

Τα helenas μου εχουν τροφη για 10 χρονια με τοσα turbeculata εκει μεσα! αλλα εκτος αυτου αν την εκαναν αυτα την ζημια θα τις ετρωγαν κιολας οπως τα εχω δει να τρωνε γαριδα! μάρτυς ο panos1990!Ηταν εδω την μια απο τις 2 φορες που ειδα κατι τετοιο!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τις blue tiger ειμαι σχεδον σιγουρος(αν οχι 100%) οτι τις εχασα λογο θερμοκρασιας.

Καλα μην εισαι σιγουρος γιαυτο.

Αν ηταν φρεσκοαγορασμενες απο καταστημα, μπορει να ηταν ηδη "αρπαγμενες", πχ απο το ταξιδι ή απο λαθος διατηρηση τους εκει

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλα μην εισαι σιγουρος γιαυτο.

Αν ηταν φρεσκοαγορασμενες απο καταστημα, μπορει να ηταν ηδη "αρπαγμενες", πχ απο το ταξιδι ή απο λαθος διατηρηση τους εκει

Φρεσκοαγορασμενες ηταν αλλα δεν πηρα μονο εγω...ηταν ομαδικη παραγγελία 3-4 ατομων κ μονο σε εμενα πεθαναν ολες.(την πρωτη μερα -μετα την προσαρμογη τους,μεσα σε λιγες ωρες 'μας αφησαν' οι 4 απο τις 7) μετα απο λιγο καιρο εφυγα για 10 μερες κ γυρνοντας δεν ειδα τις υπολοιπες 3-ουτε τις ειδα μεχρι σημερα-τι στο καλο?! κρυφτο παιζουμε?!μπορει βεβαια! 120αρι γαριδοενυδρειο ειναι αυτο!!-μακαρι δλδ) Βεβαια μπορει καποια απο τα ειδοι που εφεραν οι υπολοιποι να ειναι ηταν απλα ανθεκτικότερα απο τις δικες μου...αλλα κ αλλος φιλος που πηρε κ αυτος τις ιδιες ειχε μονο μια απωλεια κ αυτη μετα απο 2-3 μερες αν θυμαμαι καλα...... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...