Jump to content

τραβενιτης ή Ponce


bababrilios

Recommended Posts

Ο τραβερτίνης είναι πέτρωμα ανθρακικό, με ανοιχτό, καστανοκίτρινο χρώμα και με χαρακτηριστική πορώδη υφή. Το ανθρακικό ασβέστιο αποτίθεται γύρω από φυτικά μέρη, τα οποία μετά την αποσύνθεσή τους απομακρύνονται και αφήνουν τους πόρους στο πέτρωμα. Στη Β. Ελλάδα υπάρχει στην περιοχή της Έδεσσας - Νάουσας και Σκρα Κιλκίς.

http://www.geo.auth.gr/106/theory/pet_sedimentary.htm

Η κίσηρη ή κίσσηρη, κοινώς ελαφρόπετρα (ετυμ. ανάλυση: ελαφρύς + πέτρα = ελαφριά πέτρα) είναι ένα πορώδες ηφαιστειογενές ορυκτό, χημικά αδρανές. Δημιουργείται από την ηφαιστειακή δράση και το πορώδες του υλικού οφείλεται στα κενά που δημιουργούνται από τη διαφυγή ατμού κατά την ψύξη της λάβας.

Λόγω του μικρού της Βάρους / χαμηλής πυκνότητας, της ακουστότητας και των άλλων θερμομονωτικών και ηχοαπορροφητικών ιδιοτήτων αποτελεί ένα ιδανικό αδρανές υλικό για την κατασκευή δομικών προϊόντων.

Ο ανόργανος χαρακτήρας της, οι 'κατάλληλες κοκκομετρικές διαβαθμίσεις, η ανθεκτικότητα της στο χρόνο, οι χημικές και μηχανικές ιδιότητες και το χαμηλό κόστος αποτελούν σημαντικά πλεονεκτήματα για τη χρησιμοποίηση της σε πλήθος εφαρμογών όπως η γεωργία (υδροπονικές και μη καλλιέργειες), εφαρμογές καλοτεχνίας, οι γεωτεχνικές κατασκευές, οι φαρμακευτικές - καλλυντικές χρήσεις.

http://www.translatum.gr/forum/index.php?t...0#ixzz0tvzzHQkK

http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=66473.0

παρακαλω τα φωτα σας οι εμπειροι γιατι 70-80 κιλα ολο φιτζι δεν βγενει

Link to comment
Share on other sites

Για τον τραβερτίνη δεν ξερω,αλλα ελαφροπετρα εχουν χρησιμοποιησει αρκετοι χομπιστες ως νεκρο βραχο με πολυ καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο τραβερτίνης καλύπτει τις βασικές προϋποθέσεις. Δηλαδή είναι πορώδης και ασβεστολιθικός αλλά δε γνωρίζω αν είναι δυνατόν να υπάρχουν προσμίξεις επικίνδυνες για τα ενυδρείο μας σε περίπτωση που ελευθερωθούν. Αν το επιχειρήσεις άφησέ το να μείνει πολύ καιρό στο νερό έτσι ώστε να διαλυθεί το μεγαλύτερο μέρος από τις προσμίξεις, πριν το βάλεις στο ενυδρείο. Επίσης έχεις βρει κάπου;;; Σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε ένα βαρέλι για καιρό με θαλασσινό νερό και να δούμε τι επιπτώσεις έχει στην ποιότητα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ο τραβερτίνης καλύπτει τις βασικές προϋποθέσεις. Δηλαδή είναι πορώδης και ασβεστολιθικός αλλά δε γνωρίζω αν είναι δυνατόν να υπάρχουν προσμίξεις επικίνδυνες για τα ενυδρείο μας σε περίπτωση που ελευθερωθούν. Αν το επιχειρήσεις άφησέ το να μείνει πολύ καιρό στο νερό έτσι ώστε να διαλυθεί το μεγαλύτερο μέρος από τις προσμίξεις, πριν το βάλεις στο ενυδρείο. Επίσης έχεις βρει κάπου;;; Σκέφτομαι να το δοκιμάσω σε ένα βαρέλι για καιρό με θαλασσινό νερό και να δούμε τι επιπτώσεις έχει στην ποιότητα του νερού.

Ο τραβερτίνης δεν περιέχει κάποια ουσία επικίνδυνη. Το μόνο που θα μπορούσε να επηρρεάσει αρνητικά είναι τυχόντα υπολείμματα οργανικών στις τρύπες τις οποίες έχει. Αλλά πιστεύω πως με ένα καλό πλύσιμο δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα για την χρήση του σε θαλασσινά, δεν γνωρίζω...

Link to comment
Share on other sites

Tην ελαφρόπέτρα δεν μπορούμε όμως να την βρούμε σε μεγάλο βράχο.

Πήρα τηλ σε έναν έμπορο και μου είπε ότι μόνο σε μέγεθος από χαλήκι η πιο μικρό. Αν κάποιος ξέρει κάτι για πιο μεγάλο μέγεθος ας μην το κρατάει άλλο μυστικο. θα είναι μια χαρά για χρήση στο sump .

Τώρα όσον αφορά τον τραβενιτη ή σπαγκετι είναι σε μεγάλο βράχο και έχει και εντυπωσιακή εμφάνιση θα είναι ότι πρέπει για την βάση του βράχου.

Μίας και έχω αρκετό χρόνο μπροστά μου , για λόγους οικονομίας σκεφτώμε να πάρω ακούραριστο βράχο και νεκρο και να βάλω μέσα και τον τραβενιτη και να κάνει και αυτός αποικίες.

Ποιες μετρήσεις θα μου δώσουν την ένδειξη ότι δεν θα κάνει?

Ή αν αυτός θα είναι βλάβερος για τους οργανισμούς που θα έχει ο βράχος.

Μην πάρω ζωντανώ και μου γίνει νεκρός.

Στο κούραρισμα σίγουρα δεν θα έχω μέσα ψάρια και κοραλια.

Τι λέτε αξίζει ο κόπος;

Link to comment
Share on other sites

όλα αυτά που συζητάμε έχουν τεθεί υπό συζήτησή πριν απο 6 χρόνια κάπου αλλού απο κάποιους άλλους

Γα... :excl: τα αγγλικά μου.

Τελικά κάποιος έχει τέτοιο βράχο 4 χρονιά χωρίς πρόβλημά. και κάποιος χημικός λέει ότι είναι οκ

Καλά κατάλαβα ή να πάω πάλι Α jounior?

Αν έχει έτσι η κατάστασή τον βουτάω μέσα μαζί με ζωντανό για κουραρισμα και σε 6 μήνες θα είναι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...