Jump to content

Έχω μια απορία με θερμοστάτη


Recommended Posts

Πήρα στα χέρια μου σήμερα τον eliwell. Με την συνδεσμολογία όλα καλά.

Έχω μια απορία με τη ρύθμισή του. Έχω τον θερμοστάτη μου ρυθμισμένο στους 26,3 C. Τον eliwell λέω να τον ρυθμίσω στους 27 C, (όπου θα έιναι η μέγιστη του καλοκαιριού) για να έχω μια διαφορά θερμοκρασίας από χειμώνα σε καλοκαίρι.

Η απορία μου είναι η εξής: Τα ανεμιστηράκια άμα πάρουν τη θερμοκρασία στους 27 C θα σταματάνε, βάση του eliwell. Το θερμοστάτη χρείαζεται να αλλάξω τη ρύθμιση του ή να τον αφήσω στους 26.3 που είναι τώρα.

Με λίγα λόγια το θερμοστάτη του αλλάζω τη ρύθμιση με βάση αυτή του eliwell ή τον αφήνω όπως είναι??????????

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...&hl=eliwell

.. στο βήμα 5 αναφέρει την ρύθμιση για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωταει νομιζω.

Οι 27 που λεει ειναι για ρύθμιση ψυξης (SP2).

Αν θελεις το χειμωνα να εχεις 26.3 θα πρεπει να ρυθμισεις την θερμασνη SP1 στον eliwell στους 26.3, και το θερμαντηρα πανω απο 26.3 (πχ 27).

Η ρυθμιση του θερμαντηρα πλεον εξαρταται απο τον κοντρολερ και δεν αναβει απο μονος του.

Το καλοκαιρι θα ρυθμισεις την ψυξη SP2 (ανεμιστηρακια) στον eliwell 27 και αυτο φτανει.

(αρκει να μην εχεις ρυθμισει στο βημα 7, το περιθώριο να ειναι πανω απο 0.7 γιατι θα γινεται μπερδεμα με τη ρυθμιση της θερμανσης)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Η απορία μου ήταν όντως αυτή που εξήγησε ο Delta66.

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω. Το χειμώνα τα ανεμιστηράκια τα βγάζω από το ενυδρείο αφού δε χρειάζονται. Αυτό μήπως μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον Eliwell??? Τι γίνεται στη περίπτωση που δουλεύει μόνο με ένα σώμα (θερμαντικό για παράδειγμα)?????????????

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω. Το χειμώνα τα ανεμιστηράκια τα βγάζω από το ενυδρείο αφού δε χρειάζονται. Αυτό μήπως μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον Eliwell??? Τι γίνεται στη περίπτωση που δουλεύει μόνο με ένα σώμα (θερμαντικό για παράδειγμα)?????????????

τίποτα δεν παθαίνει μπορείς να τα ξηλώσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να ξηλώσω, ποιά εννοείς??? Δηλαδή να αποσυνδέσω και τους ανεμιστήρες και τον eliwell και να μείνω με το θερμοστάτη???

Link to comment
Share on other sites

Να ξηλώσω, ποιά εννοείς??? Δηλαδή να αποσυνδέσω και τους ανεμιστήρες και τον eliwell και να μείνω με το θερμοστάτη???

Eννοει οτι μπορεις να αποσυνδεσεις τα ανεμιστηρακια απο τον eliwell,οχι και τον eliwell.

Aν αποσυνδεσεις και τον eliwell θα εισαι οπως πριν με ελενχο της θερμοκρασιας απο τον θερμοστατη του θερμαντηρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...