Jump to content

Απορια για το Redsea Aquazone 200 Plus Ozonizer


panoscorfu

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας Ενας φιλος μου χαρισε το redsea 200 plus ozonizer με ενσοματομενο redox controler η απορια μου ειναι η εξης δεν γνωριζω εαν παραγει οζον διοτι το χρισιμοποιουσε σταθερα για ενα διαστημα ενα χρονο περιπου και μετα το εβαλε στην ακρη.Εκανα σωστα την συνδεσμολογια οπως αναγραφει και το μανιουαλ το οποιο κατεβασα απο ιντερνετ το ενυδρειο μου ειναι ρειφακι 450 λιτρα ρυθμισα το οζον στο 50mg/h το orp set point στο 300 και με το ζωρι απο χθες που το συνδεσα το orp reading εχει παει στο 175 πως λοιπον θα καταλαβω πως δουλευει οκ η συσκευη παραγει κανονικα οζον και το ηλεκτροδιο ειναι οκ? :thumbup: ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας Ενας φιλος μου χαρισε το redsea 200 plus ozonizer με ενσοματομενο redox controler η απορια μου ειναι η εξης δεν γνωριζω εαν παραγει οζον διοτι το χρισιμοποιουσε σταθερα για ενα διαστημα ενα χρονο περιπου και μετα το εβαλε στην ακρη.Εκανα σωστα την συνδεσμολογια οπως αναγραφει και το μανιουαλ το οποιο κατεβασα απο ιντερνετ το ενυδρειο μου ειναι ρειφακι 450 λιτρα ρυθμισα το οζον στο 50mg/h το orp set point στο 300 και με το ζωρι απο χθες που το συνδεσα το orp reading εχει παει στο 175 πως λοιπον θα καταλαβω πως δουλευει οκ η συσκευη παραγει κανονικα οζον και το ηλεκτροδιο ειναι οκ? :thumbup: ευχαριστω εκ των προτερων

τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα προμηθευσου υγρα μπαφερ για να καλυμπραρεις το ρεντοξ ηλεκτροδιο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Ozon, αλλά θα σου πρότεινα εφ όσον δεν γνωρίζεις εάν λειτουργεί σωστά είτε το σύστημα διοχέτευσης είτε το ηλεκτρόδιο, να το σταματήσεις διότι μπορεί να στα "τινάξει όλα στον αέρα" από λάθος διοχέτευση ή ενδείξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Ozon, αλλά θα σου πρότεινα εφ όσον δεν γνωρίζεις εάν λειτουργεί σωστά είτε το σύστημα διοχέτευσης είτε το ηλεκτρόδιο, να το σταματήσεις διότι μπορεί να στα "τινάξει όλα στον αέρα" από λάθος διοχέτευση ή ενδείξεις

+1000

μην χρησιμοποιεις τοσο επικινδυνο προιον αν πρωτα δεν γνωριζεις το τι πρεπει πρωτα να κανεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καποιες γενικές οδηγιες, που ισχυουν για ολες τις μαρκες.

Καταρχην θα πρεπει να τοποθετηθει το probe του controller, καπου με μαι μεση κυκλοφορία.

Και να εχει μια κυκλοφορια, αλλα και να μην γινεται της τρελλης οπως πχ μπροστα σε εναν κυκλοφορητη.

Επισης πολύ βασικό, να μην το κτυπάει το φως, γιατί θα γεμίσει πολύ γρήγορα αλγη.

Ενα πολύ βασικό επίσης, ειναι να προμηθευτεις ειδικό υγρό καθαρισμού για το probe, γιατι απο καθαρισμο σε καθαρισμο παιζουν πολύ μεγάλες διαφορές.

Επίσης, αν εχεις υπόψην σου, οτι οι τιμές μπορει να απαιτουν και 24 ωρες για να φανουν στο οργανο.

Οποτε πρεπει να εισαι πολύ προσεκτικος στις αλλαγες παραμέτρων, οσο αφορα το οζον.

Για αυτο και πολλές ετερειες κατασκευης συσκευων κοντρολλερ οζον, εχουν και μια χρονοκαθυστερηση, ωστε να λαμβανεται υποψην αυτη η καθυστερηση.

Αλλα και παλι να επαναλαβω οτι το Α και το Ω στο οζον ειναι το probe και ο σωστος καθαρισμος και τοποθετηση στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες γενικές οδηγιες, που ισχυουν για ολες τις μαρκες.

Καταρχην θα πρεπει να τοποθετηθει το probe του controller, καπου με μαι μεση κυκλοφορία.

Και να εχει μια κυκλοφορια, αλλα και να μην γινεται της τρελλης οπως πχ μπροστα σε εναν κυκλοφορητη.

Επισης πολύ βασικό, να μην το κτυπάει το φως, γιατί θα γεμίσει πολύ γρήγορα αλγη.

Ενα πολύ βασικό επίσης, ειναι να προμηθευτεις ειδικό υγρό καθαρισμού για το probe, γιατι απο καθαρισμο σε καθαρισμο παιζουν πολύ μεγάλες διαφορές.

Επίσης, αν εχεις υπόψην σου, οτι οι τιμές μπορει να απαιτουν και 24 ωρες για να φανουν στο οργανο.

Οποτε πρεπει να εισαι πολύ προσεκτικος στις αλλαγες παραμέτρων, οσο αφορα το οζον.

Για αυτο και πολλές ετερειες κατασκευης συσκευων κοντρολλερ οζον, εχουν και μια χρονοκαθυστερηση, ωστε να λαμβανεται υποψην αυτη η καθυστερηση.

Αλλα και παλι να επαναλαβω οτι το Α και το Ω στο οζον ειναι το probe και ο σωστος καθαρισμος και τοποθετηση στο ενυδρειο.

και πάντα με ιδιαίτερη προσοχή καθώς λάθος χρήση μπορεί να το μετατρέψει απο ευεργετικό σε πολύ επικίνδυνο και όχι μονο ηι ατα ψααρακια σου!

Link to comment
Share on other sites

και πάντα με ιδιαίτερη προσοχή καθώς λάθος χρήση μπορεί να το μετατρέψει απο ευεργετικό σε πολύ επικίνδυνο και όχι μονο ηι ατα ψααρακια σου!

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλά για πείτε μου βρε παιδιά που μπορώ να προμηθευτώ καινούριο ηλεκτροδιο; Έχει κάποιος το μηχάνημα για να μου πει προμηθευτή κτλπ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.marinedepot.com/Red_Sea_AquaZon...-RS3655-vi.html

Δες τι παιζει εκει.

Αλλα καλυτερα στειλε mail στην RedSea να ρωτησεις αν το συγκεκριμενο μηχανημα μπορει να δουλεψει και με αλλης ετερειας probe.

Λογικά θα μπορεί, αλλα καλυτερα να εισαι βεβαιος.

Αλλα μπορει να μην θελει αλλαγη το probe.

Καθαρισε το καλα ,με ειδικο υγρο το οποιο ειναι το 7040.20 της Tunze.

Προμηθευσου αυτο το συγκεκριμενο και για εμενα προσωπικα δεν θελεις τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

http://www.marinedepot.com/Red_Sea_AquaZon...-RS3655-vi.html

Δες τι παιζει εκει.

Αλλα καλυτερα στειλε mail στην RedSea να ρωτησεις αν το συγκεκριμενο μηχανημα μπορει να δουλεψει και με αλλης ετερειας probe.

Λογικά θα μπορεί, αλλα καλυτερα να εισαι βεβαιος.

Αλλα μπορει να μην θελει αλλαγη το probe.

Καθαρισε το καλα ,με ειδικο υγρο το οποιο ειναι το 7040.20 της Tunze.

Προμηθευσου αυτο το συγκεκριμενο και για εμενα προσωπικα δεν θελεις τιποτα αλλο

τέλεια σε ευχαριστώ πολύ να σε ερωτησω και κάτι αλλο πως μπορώ να καταλάβω πως σαν συσκευή δουλεύει εντάξει ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οτι και να κανεις, το πρωτο και βασικοτερο στο οζον ειναι να μην υπερβεις καποιες τιμες, γιατι θα τα κάψεις ολα.

Για αυτο τον λόγο το μηχανημα σου ειναι ΚΑΙ controller.

Κανονικά (για μενα), μια καλη τιμη ειναι στα 350.

Για ασφαλεια βαλε το στα 250(επειδη ειπες εισαι στα 175 αν θυμαμαι καλα).

Μια αποτομη μεταβολη απο 175 στα 350 (...), δεν θα ειναι και οτι καλυτερο.

Οποτε 250 για αρχη.

Και ΠΕΡΙΜΕΝΕ....

Οπως σου εχω γραψει και πιο πανω, οι τιμες εμφανιζονται στο οργανο με μεγαλη καθυστερηση, μπορει και 24 ωρες.

Πραγμα που σημαινει οτι μπορει να εισαι στα 250 και να δινεις ακομα οζον και να πας στα 350+ και να μην εχει προλαβει το οργανο να το αντιληφθει.

Για αυτο και πιο "εξελιγμενα" οργανα οπως της Tunze που εχω, εχουν και χρονοκαθυστερηση.

Καλυτερα παντως να εισαι λιγοτερο παρα περισσοτερο.

Και επαναλαμβανω, να προμηθευτεις τον συγκεκριμενο κωδικο του υγρου της Tunze.

Παρε στο Water inn 210 8003097 να ρωτησεις.(δεν ειναι διαφημιση, απλα εκει το εχω δει).

Εγω το ηρα απο εξωτερικο γιατι οταν το ηθελα δεν υπηρχε εδω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...