Jump to content

γυμναστικη (bodybuilding)-καλοκαιρι


Recommended Posts

Δυστυχως αυτο που βλεπω εγω ειναι το πως θα αρεσουμε στον αλλο και το πως θα το κανουμε να φαινεται αυτο!το ποιος εχει καλυτερο αμαξι και ποιος κανει τους περισσοτερους τσαμπουκαδες και ειναι πιο μαγκας απο τους αλλους!

πρεπει να ξυπνησουμε πριν να ειναι αργα!!!ειδικα οι πιο νεοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μένα η γυμναστική έχει να κάνει με την καλή φυσική κατάσταση, ένα πρόγραμμα που θα περιλαμβάνει περισσότερη αερόβια άσκηση και λιγότερο ασκήσεις με βαρη η ασκήσεις δύναμης.

Το bodybuilding ειναι μια ιδεα περασμένων δεκαετιών, γιαυτο και πλέον τα γυμναστήρια λανσάρουν τα προγράμματα fitness.

Εκτός των ατόμων που ασχολούνται με τον πρωταθλητισμό και κάνουν συγκεκριμένα προγράμματα ανάλογα το άθλημα τους όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να βάλουν στην ζωή τους αρκετή εβδομαδιαία άσκηση, ένα πρόγραμμα με αερόβια άσκηση (τρέξιμο, περπάτημα, κολύμβηση, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χορός) 4-5 φορές την εβδομάδα για να πετύχουν καλή καρδιοαναπνευστική λειτουργία και κάποιες ασκήσεις δύναμης (όχι υποχρεωτικά με βαρη) για να βελτιώσουν και να τονώσουν το μυοσκελετικο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη....

Εχουμε ευκαιρο το τηλεφωνακι της κυριας??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η γυμναστική έχει να κάνει με την καλή φυσική κατάσταση, ένα πρόγραμμα που θα περιλαμβάνει περισσότερη αερόβια άσκηση και λιγότερο ασκήσεις με βαρη η ασκήσεις δύναμης.

Το bodybuilding ειναι μια ιδεα περασμένων δεκαετιών, γιαυτο και πλέον τα γυμναστήρια λανσάρουν τα προγράμματα fitness.

Εκτός των ατόμων που ασχολούνται με τον πρωταθλητισμό και κάνουν συγκεκριμένα προγράμματα ανάλογα το άθλημα τους όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να βάλουν στην ζωή τους αρκετή εβδομαδιαία άσκηση, ένα πρόγραμμα με αερόβια άσκηση (τρέξιμο, περπάτημα, κολύμβηση, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χορός) 4-5 φορές την εβδομάδα για να πετύχουν καλή καρδιοαναπνευστική λειτουργία και κάποιες ασκήσεις δύναμης (όχι υποχρεωτικά με βαρη) για να βελτιώσουν και να τονώσουν το μυοσκελετικο σύστημα.

Στα υπόψη πως ο Γιώργος είναι επαγγελματίας γυμναστής και γυμνάζεται σχεδόν καθημερινά και παρά τα 60 του χρόνια δεν μοιάζει ούτε για 55!!! (στο χρώσταγα :thumbup: ).

Πέραν της πλάκας, είναι επαγγελματίας και η απόψή του επί του συγκεκριμένου θέματος έχει βαρύτητα!

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξατε μια συζητηση πολυ πολυ σημαντική-για αυτους που γυμναζονται ή ακομα κ για αυτους που θελουν να γυμναστουν.. Καλο θα ηταν να γραφτουν κ 5-6 πραγματα απο καποιον γιατρο πχ (αν υπαρχει εδω μεσα κανεις) γιατι πραγματικα το "μαρκετινκ" του γυμναστιριου αλλα ακομα κ του φαρμακειου ειναι οτι χειροτερο εχει παραξει ο "εξελιγμενος" κοσμος ο οποιος ζουμε σημερα.

Γυμναζομαι απο πρωτη δημοτικου κανοντας tae kwon do(9 χρονια κ κατι ψιλα) απο τα δεκατρια μου περιπου ξεκινησα κ το γυμναστήριο(βαρακια παγκους κτλ)+τα λοιπα αθληματα που ελιωνα μεχρι κ τα 20 μου-μπασκετ-ποδοσφαιρο,βολεϊ,bmx μεχρι moto cross... κ φυσικα μια ζωη μεσα στην θαλασσα σαν γνησιως νησιώτης!ητε ως ψαροκυνηγος ητε για μπανιο-κολυμπι κτλ...Δεν εχω παραπονα απο το σωμα μου. Εχω μια καποια γραμμμωση κ μου αρκει.

Δεν φταινε τα παιδια που περνουν ολα αυτα τα σκευασματα. 'Η μαλλον στο μονο που φταινε ειναι οτι ΔΕΝ τους αρκει αυτο που εχουν.

Την "ζημια" την κανουν αυτοι που τα λανσαρουν σαν- τα πλεον ακακα προϊοντα- σε καποιον... ο οποιος καποιος με την σειρα του θα το πλασαρει κ στον φιλο του κ στον παραφιλο του φιλου του κ δε συμμαζευεται.Αυτο που πρεπει να κραταμε ειναι αυτο που πολυ σωστα ειπατε παραπανω-αλλο ο πρωταθλητισμος-κ αλλο η καθημερινοτητα ενως ανθρωπου που ΔΕΝ ασχολητε με αυτον(πρωταθλητισμο).

Εχω φιλο(κολλητο) Ο οποιος μεσα σε 6 μηνες εφτιαξε οτι εφτιαξα εγω σε 10 χρονια.(λιποδιαλητες για αρχη μαζι με τρεξιμο,μετα πρωτεϊνες-με ταυρινες κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο,κρεατινες κτλ) Μπορει να ειμαι κ προκατειλημμένος δε λεω....κ θα συνεχιζω να ειμαι(αν ειμαι) μεχρι να μου ερθει καποιος γιατρουλης κ να μου πει....αυτο -αυτο κ αυτο ειναι ΟΝΤΩΣ φυσικο-ή φυτικο πχ κ μπορεις να το καταναλωσεις αφοβα! Γιατι ακομα κ αυτα που περνουν οι πρωταθλητες μας ΔΕΝ ξερουμε το ποσο "ακακα" ειναι.Ο φιλος περνει κατι το οποιο του ανεβαζει "φυσικα" λεει την παραγωγη τεστοστερονης που παραγει το σωμα του(Τα ιδια επερνε ο κεντερης-εγκεκριμενα απο ΕΟΦ κ πρασινα αλογα-εγω ΔΕΝ τα εμπιστευομαι).Αυτο το θεωρητε φυσικο!? ακομα κ φυσικο να ειναι....αυτο δεν εχει αντικτυπο στην ζωη σου?! δεν σε επηρεαζει!? Δεν σε τρελαινει!? απορια μεγαλη το εχω.........Τα πανκια "χτυπαγανε" αδρεναληνες κ γυριζαν ολη την ελλαδα με ενα πατινι.Το να ανεβασω εγω την παραγωγη τεστοστερονης μου δεν θα με επηρεασει καπως αντιστοιχα?! :thumbup: δεν θα την δω κινγκ κονγκ!? :hysterical:

Με 2 γυμναστες που εχει τυχει να μιλησω(ο ενας ηταν δασκαλος μου στο tae kwon do ,για καποιον καιρο, κ εκτος αναπληρωματικος στην εθνικη μας ομαδα ) μου ειπε οτι το μονο που θα μπορουσαμε να κανουμε ολοι εμεις που ΔΕΝ θελουμε να ασχοληθουμε με τον πρωταθλητισμο αλλα θελουμε να εχουμε "την σωματαρα" πχ ειναι μια ΒΑΡΒΑΤΗ διατροφη (6-8 γευματα την ημερα[στον ατμο-βραστα-οχι τηγανιτα κ ενα εκατομμυριο αλλα τετοια οπως οχι αναψηκτικα-ποτα κτλ) μαζι με την καθιερωμένη γυμναστική ΕΝΝΟΕΙΤΕ 3-5 φορες την εβδομαδα.(μην βγει κανεις κ πει οτι εγω τρωω 10 φορες την ημερα αλλα δεν εγινα φετες!!! αλλα ντουλαπα!!!ικανους μας εχω....) :P

Εγω προσωπικα αυτο που βλεπω σε μενα ειναι οτι εχω σταματησει την γυμναστικη σχεδον 6 χρονια κ ειμαι ακομα σχεδον οπως ήμουν...(αντε ...εχουν χαθει οι κατω κατω κοιλιακοι μου..κ απο 64 κιλα ειμαι 59...ουαααου!!! να παω να παρω χαπια?!?!?! ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ.) :hysterical:

Ετυχε να παω γυμανστηριο πριν 1,5 χρονο για 3 μηνες.Με ειδα κ τρομαξα.(για τα δικα μου δεδομενα παντα) :hysterical: Τι θελω να πω?- Οταν θα μαθεις τον οργανισμο σου να λειτουργει με ολα αυτα τα σκευσματα μην περιμενεις καποια στιγμή να ανταποκριθεί το ιδιο κ χωρις αυτα.Ο γυμναστης σε εκεινο το γυμναστηριο με πλησιασε την 5 φορα που πηγα εκει κ με ρωτησε τι "τρωω"!...Αυτο εμενα μου δειχνει οτι ΟΛΟΙ κατι περνουν.Ο συγγκεκριμενος εκανε ενοργανη ...55 χρονων κοντα κ οταν τον εβλεπες-τρομαζε το ματι σου! ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΘΗΡΙΟ! αλλα γιατι ειχε την απολυτη φυσικη κ δατηρημενη σωματαρα!Εγω αυτον τον ανθρωπο τον εχω σαν πρότυπο.Ετσι θελω να ειμαι οταν θα παω στην ηλικεια του κ οχι σαν κατι τυπους που βλεπω στην παραλια με το δερμα τους να κρεμετε πανω τους λες κ ειναι μπλουζα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω...παιζει ρολο κ η δυναμη βεβαια ...αλλα το μυαλο εχει να κανει πολλα περισσοτερα σε κατι τετοιο!κ μετα απο αυτο ...η ταχυτητα! ταχυτητα την οποια βεβαια ΔΕΝ θα βρεις ΠΟΤΕ σε εναν "φουσκωμένο" .

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξατε μια συζητηση πολυ πολυ σημαντική-για αυτους που γυμναζονται ή ακομα κ για αυτους που θελουν να γυμναστουν.. Καλο θα ηταν να γραφτουν κ 5-6 πραγματα απο καποιον γιατρο πχ (αν υπαρχει εδω μεσα κανεις) γιατι πραγματικα το "μαρκετινκ" του γυμναστιριου αλλα ακομα κ του φαρμακειου ειναι οτι χειροτερο εχει παραξει ο "εξελιγμενος" κοσμος ο οποιος ζουμε σημερα.

Γυμναζομαι απο πρωτη δημοτικου κανοντας tae kwon do(9 χρονια κ κατι ψιλα) απο τα δεκατρια μου περιπου ξεκινησα κ το γυμναστήριο(βαρακια παγκους κτλ)+τα λοιπα αθληματα που ελιωνα μεχρι κ τα 20 μου-μπασκετ-ποδοσφαιρο,βολεϊ,bmx μεχρι moto cross... κ φυσικα μια ζωη μεσα στην θαλασσα σαν γνησιως νησιώτης!ητε ως ψαροκυνηγος ητε για μπανιο-κολυμπι κτλ...Δεν εχω παραπονα απο το σωμα μου. Εχω μια καποια γραμμμωση κ μου αρκει.

Δεν φταινε τα παιδια που περνουν ολα αυτα τα σκευασματα. 'Η μαλλον στο μονο που φταινε ειναι οτι ΔΕΝ τους αρκει αυτο που εχουν.

Την "ζημια" την κανουν αυτοι που τα λανσαρουν σαν- τα πλεον ακακα προϊοντα- σε καποιον... ο οποιος καποιος με την σειρα του θα το πλασαρει κ στον φιλο του κ στον παραφιλο του φιλου του κ δε συμμαζευεται.Αυτο που πρεπει να κραταμε ειναι αυτο που πολυ σωστα ειπατε παραπανω-αλλο ο πρωταθλητισμος-κ αλλο η καθημερινοτητα ενως ανθρωπου που ΔΕΝ ασχολητε με αυτον(πρωταθλητισμο).

Εχω φιλο(κολλητο) Ο οποιος μεσα σε 6 μηνες εφτιαξε οτι εφτιαξα εγω σε 10 χρονια.(λιποδιαλητες για αρχη μαζι με τρεξιμο,μετα πρωτεϊνες-με ταυρινες κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο,κρεατινες κτλ) Μπορει να ειμαι κ προκατειλημμένος δε λεω....κ θα συνεχιζω να ειμαι(αν ειμαι) μεχρι να μου ερθει καποιος γιατρουλης κ να μου πει....αυτο -αυτο κ αυτο ειναι ΟΝΤΩΣ φυσικο-ή φυτικο πχ κ μπορεις να το καταναλωσεις αφοβα! Γιατι ακομα κ αυτα που περνουν οι πρωταθλητες μας ΔΕΝ ξερουμε το ποσο "ακακα" ειναι.Ο φιλος περνει κατι το οποιο του ανεβαζει "φυσικα" λεει την παραγωγη τεστοστερονης που παραγει το σωμα του(Τα ιδια επερνε ο κεντερης-εγκεκριμενα απο ΕΟΦ κ πρασινα αλογα-εγω ΔΕΝ τα εμπιστευομαι).Αυτο το θεωρητε φυσικο!? ακομα κ φυσικο να ειναι....αυτο δεν εχει αντικτυπο στην ζωη σου?! δεν σε επηρεαζει!? Δεν σε τρελαινει!? απορια μεγαλη το εχω.........Τα πανκια "χτυπαγανε" αδρεναληνες κ γυριζαν ολη την ελλαδα με ενα πατινι.Το να ανεβασω εγω την παραγωγη τεστοστερονης μου δεν θα με επηρεασει καπως αντιστοιχα?! :thumbup: δεν θα την δω κινγκ κονγκ!? :hysterical:

Με 2 γυμναστες που εχει τυχει να μιλησω(ο ενας ηταν δασκαλος μου στο tae kwon do ,για καποιον καιρο, κ εκτος αναπληρωματικος στην εθνικη μας ομαδα ) μου ειπε οτι το μονο που θα μπορουσαμε να κανουμε ολοι εμεις που ΔΕΝ θελουμε να ασχοληθουμε με τον πρωταθλητισμο αλλα θελουμε να εχουμε "την σωματαρα" πχ ειναι μια ΒΑΡΒΑΤΗ διατροφη (6-8 γευματα την ημερα[στον ατμο-βραστα-οχι τηγανιτα κ ενα εκατομμυριο αλλα τετοια οπως οχι αναψηκτικα-ποτα κτλ) μαζι με την καθιερωμένη γυμναστική ΕΝΝΟΕΙΤΕ 3-5 φορες την εβδομαδα.(μην βγει κανεις κ πει οτι εγω τρωω 10 φορες την ημερα αλλα δεν εγινα φετες!!! αλλα ντουλαπα!!!ικανους μας εχω....) :P

Εγω προσωπικα αυτο που βλεπω σε μενα ειναι οτι εχω σταματησει την γυμναστικη σχεδον 6 χρονια κ ειμαι ακομα σχεδον οπως ήμουν...(αντε ...εχουν χαθει οι κατω κατω κοιλιακοι μου..κ απο 64 κιλα ειμαι 59...ουαααου!!! να παω να παρω χαπια?!?!?! ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ.) :(

Ετυχε να παω γυμανστηριο πριν 1,5 χρονο για 3 μηνες.Με ειδα κ τρομαξα.(για τα δικα μου δεδομενα παντα) :hysterical: Τι θελω να πω?- Οταν θα μαθεις τον οργανισμο σου να λειτουργει με ολα αυτα τα σκευσματα μην περιμενεις καποια στιγμή να ανταποκριθεί το ιδιο κ χωρις αυτα.Ο γυμναστης σε εκεινο το γυμναστηριο με πλησιασε την 5 φορα που πηγα εκει κ με ρωτησε τι "τρωω"!...Αυτο εμενα μου δειχνει οτι ΟΛΟΙ κατι περνουν.Ο συγγκεκριμενος εκανε ενοργανη ...55 χρονων κοντα κ οταν τον εβλεπες-τρομαζε το ματι σου! ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΘΗΡΙΟ! αλλα γιατι ειχε την απολυτη φυσικη κ δατηρημενη σωματαρα!Εγω αυτον τον ανθρωπο τον εχω σαν πρότυπο.Ετσι θελω να ειμαι οταν θα παω στην ηλικεια του κ οχι σαν κατι τυπους που βλεπω στην παραλια με το δερμα τους να κρεμετε πανω τους λες κ ειναι μπλουζα!

:hysterical:

Εκει ειναι η διαφορα σε αυτον που γυμναζεται χωρις συμπληρωματα και αποκτα αυτο που θελει με κοπο και υπομονη,χωρις να το χασει οταν σταματησει, και εκεινου που βιαζεται να το καταφερει σε λιγους μηνες με τη χρηση συμπληρωματος,που φυσικα αν σταματησει τη γυμναστικη και τα συμπληρωματα σε λιγους μηνες,οχι μονο θα πεσει αλλα θα γινει και χειροτερος απο οτι ξεκινησε,γιατι ολο αυτο το οφελος που κερδισε θα μετατραπει σε λιπος και κιταριτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλο(κολλητο) Ο οποιος μεσα σε 6 μηνες εφτιαξε οτι εφτιαξα εγω σε 10 χρονια.(λιποδιαλητες για αρχη μαζι με τρεξιμο,μετα πρωτεϊνες-με ταυρινες κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο,κρεατινες κτλ) Μπορει να ειμαι κ προκατειλημμένος δε λεω....κ θα συνεχιζω να ειμαι(αν ειμαι) μεχρι να μου ερθει καποιος γιατρουλης κ να μου πει....αυτο -αυτο κ αυτο ειναι ΟΝΤΩΣ φυσικο-ή φυτικο πχ κ μπορεις να το καταναλωσεις αφοβα! Γιατι ακομα κ αυτα που περνουν οι πρωταθλητες μας ΔΕΝ ξερουμε το ποσο "ακακα" ειναι.Ο φιλος περνει κατι το οποιο του ανεβαζει "φυσικα" λεει την παραγωγη τεστοστερονης που παραγει το σωμα του(Τα ιδια επερνε ο κεντερης-εγκεκριμενα απο ΕΟΦ κ πρασινα αλογα-εγω ΔΕΝ τα εμπιστευομαι).Αυτο το θεωρητε φυσικο!? ακομα κ φυσικο να ειναι....αυτο δεν εχει αντικτυπο στην ζωη σου?! δεν σε επηρεαζει!? Δεν σε τρελαινει!? απορια μεγαλη το εχω.........Τα πανκια "χτυπαγανε" αδρεναληνες κ γυριζαν ολη την ελλαδα με ενα πατινι.Το να ανεβασω εγω την παραγωγη τεστοστερονης μου δεν θα με επηρεασει καπως αντιστοιχα?! :thumbup: δεν θα την δω κινγκ κονγκ!? :P

Παραπάνω γράφτηκε ''Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια αυτά……….''

Δεν θα πω και εγώ κάτι παραπάνω.Απλά όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν και μάλλον γελάνε.Δεν θέλω να σε υποτιμήσω αλλά αν πιστεύεις ο φίλος σου ότι έγινε έτσι πως λες με λιποδιαλυτες και ταυρίνη τότε μάλλον γελάει αυτός μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε κ το αλλο....Τα αναβολικα κ ολα τα λοιπα ΔΕΝ σου δινουν δυναμη.Αλλα μονο ογκο κ λιγο περισσοτερη αντοχη. Μονο πρήξιμο κ τπτ ποιο ουσιωδες.....γιατι να κανω στον ευατο μου κατι τοσο δήθεν?!

Ας το σκεφτουμε κ αλλιως.

2 ανθρωποι γυμναζονται 10 χρονια παρεα...ο ενας χωρις να παρει τπτ κ ο αλλος απο τον πρωτο χρονο εχει "φαει" οτι υπαρχει κ δεν υπαρχει.........τους πετας κ τους 2 σε ενα κλουβι σαν αυτο που εδειξαν παραπανω για το street fighting.....τι πιστευτε οτι θα γινει!??!?!?! Αν ψαξετε στο youtube για αγωνες ufc κτλ θα βρειτε ΑΠΕΙΡΑ παραδειγματα του αποτελεσματος που σας περιγραφω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω γράφτηκε ''Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια αυτά……….''

Δεν θα πω και εγώ κάτι παραπάνω.Απλά όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν και μάλλον γελάνε.Δεν θέλω να σε υποτιμήσω αλλά αν πιστεύεις ο φίλος σου ότι έγινε έτσι πως λες με λιποδιαλυτες και ταυρίνη τότε μάλλον γελάει αυτός μαζί σου.

Τι εννοεις?! γιατι εγω αυτο που ειπα ειναι οτι απο εκει που δεν ειχε τπτ...γραμμωσε κ εφτιαξε ενα σωμα που σε 6 μηνες ουτε στα καλυτερα ονειρα του δεν θα ειχε....αλλα εφοσον δεν ξερω πολλα περι αυτων των πραγματων ..(εγραψα πουθενα οτι ξερω? ή οτι ασχολουμε? ή οτι το εχω ψαξει οσο αλλοι εδω μεσα?!?!)θα ηθελες να με διαφωτησεις κ εμενα!? Απλα ανεφερα 3 πραγματα τα οποια ακουσα απο αυτον χωρις να ξερω τι αλλο περνει ή τι κανουν αυτα που περνει....Δεν καταλαβα γιατι απαντησες με αυτο το υφος.Αν ειπα κατι τοσο κουλο εξηγησε μου να καταλαβω κ εγω, τι ηταν αυτο σε παρακαλω, κ οχι να μου την λες ετσι απο το πουθενα...Εγω γελασα με κανεναν αρχαριο εδω μεσα με οτι γραφει οτι να ναι για τα ψαρια του?! οχι βεβαια. απλα του εδειξα που ειναι το λαθος του-ΑΝ μπορουσα.......μπορεις κ εσυ να μου εξηγησεις γιατι απαντας με τετοιο στυλ τωρα?

Μου εχεις βαλει σε πλαγια γραμματα καποιες αλλες φρασεις μου τι οποιες θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις για να μου πεις οτι καπου κανω λαθος αλλα κ να με διαφωτησεις. Με τον τροπο που εκανες παραθεση στα λεγομενα μου νιωθω οτι θιγομαι απο το πουθενα.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μην πας να δημιουργήσεις θέμα.Δεν έχω σκοπό ούτε να σου τι πω ούτε τίποτα(μιας και δεν το έχω κάνει πότε και σε κανέναν).Σου είπα δεν θέλω να σε υποτιμήσω και ούτε να το παίξω σπουδαίος.Τώρα αν παρεξηγήθηκες ζητάω συγγνώμη.

Τώρα αν έχει καταφέρει κάτι καλό ο φίλος μέσα σε 6 μήνες όπως λες θα σου πω το παρακάτω.Ένας άνθρωπος μπορεί να αυξήσει με έντονη άσκηση το χρόνο(4-5φορές/βδομάδα) 1,5 μυικό κιλό.Με πολύ σωστή διατροφή και φουλ συμπληρώματα σε ένα εξάμηνο να πήρε 0,8με 1κιλό.Γι αυτό σου λέω ότι είναι παράλογο αυτό που γράφεις.Τώρα αν ο φίλος σου είναι π.χ1,85 70κιλά γραμμωμένος τότε αλλάζει το θέμα στο τι θεωρεί ο καθένας σπουδαίο.

Τέλος επειδή όπως λες δεν ξες καλό θα ήταν να μην γράφεις πράγματα απόλυτα που δεν τα γνωρίζεις.

π.χ

''Τα αναβολικα κ ολα τα λοιπα ΔΕΝ σου δινουν δυναμη.Αλλα μονο ογκο κ λιγο περισσοτερη αντοχη. Μονο πρήξιμο κ τπτ ποιο ουσιωδες.....''

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω γράφτηκε ''Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια αυτά……….''

Δεν θα πω και εγώ κάτι παραπάνω.Απλά όσοι γνωρίζουν καταλαβαίνουν και μάλλον γελάνε.Δεν θέλω να σε υποτιμήσω αλλά αν πιστεύεις ο φίλος σου ότι έγινε έτσι πως λες με λιποδιαλυτες και ταυρίνη τότε μάλλον γελάει αυτός μαζί σου.

Ολα τα φαρμακα και τα σκευασματα οφειλουν να εχουν οδηγιες χρησης που να αναφερουν τις δοσολογιες τα πλεονεκτηματα και τις αντενδειξεις.

Ακομα και τα παυσιπονα που ολοι εχουμε παρει,στις οδηγιες αναφερουν δοσολογια πλεονεκτηματα και αντενδειξεις.

Τα συμπληρωματα το μονο που αναφερουν ειναι οτι θα σε κανουμε "schwarzenegger".

Aρα λοιπον αν καποιος τα χρισημοποιει μονο για αυτο το λογο και δεν γνωριζει τις αντενδειξεις και τις συνεπειες και αυτος δεν λεγεται ενημερωμενος αλλα παραμενει ημιμαθης.

Επισης μια συμβουλη απο ενα γυμναστη που τα λανσαρει η' απο ενα φιλο που τα χρισημοποιει δεν μπορει θα θεωρηθει εγκηρη και ιατρικη συμβουλη,εφοσον εχει να κανει αμμεσα με την υγεια μας και οχι μονο με την εξωτερικη μας εμφανιση.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Θεμα δεν θελω να δημιουργήσω κ συγνωμη αν φανηκε ετσι. :hysterical: (ο γραπτος λογος παρεξηγητε ευκολοτερα)

Παρεξηγηθηκα γιατι μου λες οτι αυτο που εγραψα ειναι για γελια χωρις να μου αναφερεις περισσοτερα ....σαν να μου λες "απαξιω να σου εξηγησω" εν ο λίγης.....ενω ,αφου σου ειπα οτι με ενοχλησε το σχολιο σου, το εκανες ...θα μπορουσες να το κανεις στην πρωτη σου απαντηση για να μην παρεξηγηθω! -Πολυ σωστα μου ειπες ομως οτι -τουλαχιστον-θα επρεπε να αναφερω καπου οτι οτι γραφω δεν ειναι εξακριβωμενα ή οτι ειναι η προσωπικη μου γνωμη πχ. :( sorry again.

Εκτος αυτου....Εσυ μιλας για αυξηση κιλων(ογκο)..ενω εγω για γραμμωση.....στην γραμμωση περνεις κιλα?γιατι συνηθως ενας ανθρωπος που παει στο γυμναστήριο για να "γραμμωσει" παει για να χασει κ οχι για να παρει-αν δεν κανω λαθος..(η μαλλον για να χασει τα πολλα-περιττα κιλα- κ μετα να γραμμωσει)...Ρωταω για να μαθω! Δεν ξερω αν ειναι τιμη μου ή βλακεια μου που ειμαι 10 χρονια+ στα γυμναστιρια μεσα κ δεν εχω ενημερωθει οπως αλλοι..προτιμώ παντως να ειμαι προκατελημενος απέναντι σε αυτα τα σκευσματα αλλα ποτε μου δεν ημουν προκατελειμενος στον διαλογο.....ή στην εκμαθηση! :thumbup:

κ τωρα σαν 'δηλωμενος αμπαλος' στο θεμα αυτο... θα ηθελα να ρωτησω κ κατι αλλο επι της ευκαιριας κ ας γελασεις παλι! :(

Η δυναμη του ανθρωπου δεν ειναι κ καπως αναλογη με τα κιλα του.....!?ΠΧ:ενας ανθρωπος που ηταν 50 κιλα κ ειχε "χ" δυναμη ..μετα τα αναβολικα που εγινε 70 κιλα κ εχει την "ψ" δυναμη....εγινε ποιο δυνατος? :hysterical:

Στο θεμα του φιλου μου τωρα να πω οτι δεν ηταν ποτε του χοντρος ή πλαδαρος ..ολοι μια ζωη στην θαλασσα ημαστε κ μπαλα απο το πρωι μεχρι το βραδυ....απλα επιδη τον ξερω ολη μου την ζωη ειδα κατι που μου φανηκε 'καπως' κ ολα αυτα ξεκινησαν απο την στιγμη που άρχισε να τρωει αυτα που τρωει κ ταυτοχρονα κανοντας λιγη γυμναστικη το σωμα του αλλαξε υπερβολικα γρηγορα.... εγω παντως που τον ξερω πιστευω οτι χωρις αυτα που περνει ουτε σε 2 χρονια δεν θα γινοταν ετσι με την γυμναστικη που κανει! εκτος αν δεν εκανε τιποτα αλλο ολη μερα- 7 φορες την εβδομαδα.....πραγμα που δεν εκανε.Δεν λεω οτι εγινε θηριο! Απλα οτι απο σχεδον αγυμναστος εγινε γραμμωμενος εως γυμνασμενος σε χρονο dt ...σε 6 εως 8 μηνες.

βεβαια παιζει ρολο ο σωματοτυπος οπως κ ο μεταβολισμος του καθε ανθρωπου, οπως εχει αναφερθει κ ποιο πριν.....αλλα αν αυτο οφείλετε στον μεταβολισμο του φιλου μου πχ τοτε να περιμενω οτι θα γινει σαν bodybuilder χωρις να παρει στεροειδή?! :( Δεν ξερω τι να πω...Μακαρι!

Αυτο που ειπα περι δυναμης ...εχω ακουσει απο πολλους που ασχολουντε να λενε οτι σου δινουν κ λιγη παραπανω δυναμη αλλα διπλασια αντοχη..κ οτι στην ουσια τα περισσοτερα απο αυτα τα πραγματα τα περνουν για να εχουν αυτη την διπλασια αντοχη ετσι ωστε να μπορουν κ να γυμνασουν τους μυες στο επακρο καθε φορα που κανουν γυμναστικη...-απο την στιγμη που μου τα ειπαν "φουσκωτοι" αυτα δεν εκατσα να δω αν μου λενε αληθεια ή οχι κ να το ψαξω περαιτερω......κακως απο οτι μου δειχνει η απαντηση σου.. :(

οποτε χοντρικα οπως ειπα το μονο που σου κανουν ειναι να σου αυξησουν τον ογκο αλλα οχι κ την δυναμη σου....(το λιγο δεν το μετραω ) :P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μην το ψαχνεις το θεμα οι περισσοτεροι γυμναστες δεν προκειτε να ασχοληθουν ποτε με εσενα ..καθως μεσα σε ενα απλο γυμναστηριο ειναι επιφορτισμενοι με πολλα ....απο δημοσιες σχεσεις με τον κοσμο οπως και με ενα πολυ μεγαλο αριθμο ανθρωπων ..αφου πολλες φορες μπορει να φτασει ενας ανα 30 ατομα ...το καλυτερο ειναι personal training με ..αλλα αυτο κοστιζει ..επισης βαλε και οτι πολλοι γυμναστες δεν γνωριζουν καλα το αντικειμενο που εχουν σπουδασει οποτε παλι δεν κανεις τπτ

...Γενικα καποιος που ξεκινα ..καλυτερα να αποφυγει μικρα γυμναστηρια /σιδεραδικα οπου εκει πεφτει ''ΚΑΡΓΑ'' ντοπα

και να ψαξει να βρει ενα γυναστηριο που

1) ..μεσα να ειναι αρκετα καθαρο

2)...να υπαρχουν μεσα προθυμοι γυμναστες σε καθε απορροια σου (Αν πατε καπου πχ που το προσωπικο εχει στυλακι κλπ ..προφανως το συγκεκριμενο γυμναστηριο δεν κανει για εσας)

3)...να σας αλλαζουν τακτικα προγραμματα πχ 2μηνο

4)...γενικα αν δινουν πρωτεινες κτλπ εσεις να τις αποφυγετε και να σας αρκει η διασκεδαση/ψυχαγωγια που σας προσφερει η γυμναστικη

δεν ειναι απαραιτητο να δινεται ενα σωρο λεφτα ...αλλα πρεπει οπωσδηποτε να το επισκεπτεστε 3-4 φορες την εβδομαδα

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου....Εσυ μιλας για αυξηση κιλων(ογκο)..ενω εγω για γραμμωση.....στην γραμμωση περνεις κιλα?γιατι συνηθως ενας ανθρωπος που παει στο γυμναστήριο για να "γραμμωσει" παει για να χασει κ οχι για να παρει-αν δεν κανω λαθος..(η μαλλον για να χασει τα πολλα-περιττα κιλα- κ μετα να γραμμωσει)...Ρωταω για να μαθω! Δεν ξερω αν ειναι τιμη μου ή βλακεια μου που ειμαι 10 χρονια+ στα γυμναστιρια μεσα κ δεν εχω ενημερωθει οπως αλλοι..προτιμώ παντως να ειμαι προκατελημενος απέναντι σε αυτα τα σκευσματα αλλα ποτε μου δεν ημουν προκατελειμενος στον διαλογο.....ή στην εκμαθηση! :thumbup:

Για να αποκτήσει κάποιος γράμμωση θα πρέπει να έχει κάτι να γραμμώσει :P.Μπορεί τώρα να μου απαντήσεις μα καλά αλλά εγώ έχω φίλο που είναι 1,80 έφτασε 50 κιλά και φαίνονται τα πάντα!Σίγουρα αλλά και ένα ψάρι αν σταματήσεις να το ταΐζεις θα γραμμώσει.Πρέπει όμως να αναρωτηθεί έκανα καλό στον εαυτό μου,έχασα λίπος,έχασα μυς ,έτρωγα υγιεινά,αύξησα το μεταβολισμό μου?και πολλά άλλα ερωτήματα.Με τα σκευάσματα καλά κάνεις και είσαι μαζεμένος ,όπως θα έπρεπε να είναι ο καθένας αλλά και ο μιχάλης που σίγουρα στην ηλικία του δεν χρειάζεται.

κ τωρα σαν 'δηλωμενος αμπαλος' στο θεμα αυτο... θα ηθελα να ρωτησω κ κατι αλλο επι της ευκαιριας κ ας γελασεις παλι! :(

Η δυναμη του ανθρωπου δεν ειναι κ καπως αναλογη με τα κιλα του.....!?ΠΧ:ενας ανθρωπος που ηταν 50 κιλα κ ειχε "χ" δυναμη ..μετα τα αναβολικα που εγινε 70 κιλα κ εχει την "ψ" δυναμη....εγινε ποιο δυνατος? :hysterical:

Καταρχάς ο μυς αποκτά πάρα πολυ δύναμη και μεγαλώνει αλλά οι οινες δεν δυναμώνουν γρήγορα και μπορεί να υπάρξει τραυματισμός.Τώρα στην ερώτηση σου εννοείτε ότι θα έχει πολύ μεγάλη αύξηση δύναμης.Μπορώ με σιγουρία να σου πω όμως ότι αν αυτός συναντηθεί με έναν ο οποίος έχει αποκτήσει με τα χρόνια αυτά τα 20 κιλά τότε η επιμονή και η υπομονή θα κερδίσουν για πλάκα.

Στο θεμα του φιλου μου τωρα να πω οτι δεν ηταν ποτε του χοντρος ή πλαδαρος ..ολοι μια ζωη στην θαλασσα ημαστε κ μπαλα απο το πρωι μεχρι το βραδυ....απλα επιδη τον ξερω ολη μου την ζωη ειδα κατι που μου φανηκε 'καπως' κ ολα αυτα ξεκινησαν απο την στιγμη που άρχισε να τρωει αυτα που τρωει κ ταυτοχρονα κανοντας λιγη γυμναστικη το σωμα του αλλαξε υπερβολικα γρηγορα.... εγω παντως που τον ξερω πιστευω οτι χωρις αυτα που περνει ουτε σε 2 χρονια δεν θα γινοταν ετσι με την γυμναστικη που κανει! εκτος αν δεν εκανε τιποτα αλλο ολη μερα- 7 φορες την εβδομαδα.....πραγμα που δεν εκανε.Δεν λεω οτι εγινε θηριο! Απλα οτι απο σχεδον αγυμναστος εγινε γραμμωμενος εως γυμνασμενος σε χρονο dt ...σε 6 εως 8 μηνες.

βεβαια παιζει ρολο ο σωματοτυπος οπως κ ο μεταβολισμος του καθε ανθρωπου, οπως εχει αναφερθει κ ποιο πριν.....αλλα αν αυτο οφείλετε στον μεταβολισμο του φιλου μου πχ τοτε να περιμενω οτι θα γινει σαν bodybuilder χωρις να παρει στεροειδή?! :( Δεν ξερω τι να πω...Μακαρι!

Αυτο που ειπα περι δυναμης ...εχω ακουσει απο πολλους που ασχολουντε να λενε οτι σου δινουν κ λιγη παραπανω δυναμη αλλα διπλασια αντοχη..κ οτι στην ουσια τα περισσοτερα απο αυτα τα πραγματα τα περνουν για να εχουν αυτη την διπλασια αντοχη ετσι ωστε να μπορουν κ να γυμνασουν τους μυες στο επακρο καθε φορα που κανουν γυμναστικη...-απο την στιγμη που μου τα ειπαν "φουσκωτοι" αυτα δεν εκατσα να δω αν μου λενε αληθεια ή οχι κ να το ψαξω περαιτερω......κακως απο οτι μου δειχνει η απαντηση σου.. :(

οποτε χοντρικα οπως ειπα το μονο που σου κανουν ειναι να σου αυξησουν τον ογκο αλλα οχι κ την δυναμη σου....(το λιγο δεν το μετραω ) :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

@Salamander

""Για να αποκτήσει κάποιος γράμμωση θα πρέπει να έχει κάτι να γραμμώσει ""

Δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει μυες! Εστω κ "λιγους" ή "μικρους"....Μαλλον η διαφορα ειναι σε αυτο που ειπες πριν..."το τι ειναι σπουδαίο για τον καθενα"

""Μπορεί τώρα να μου απαντήσεις μα καλά αλλά εγώ έχω φίλο που είναι 1,80 έφτασε 50 κιλά και φαίνονται τα πάντα! ""

Αυτο δεν ειναι "αναδεικνύω το σωμα μου" αλλα κατι σαν αυτο που κανουν τα "γκομενακια" που ειπε καποιος ποιο πανω για να τις λεμε εμεις "γκομενακια" <=> Νευρικη ανορεξια πχ. :hysterical:

""Μπορώ με σιγουρία να σου πω όμως ότι αν αυτός συναντηθεί με έναν ο οποίος έχει αποκτήσει με τα χρόνια αυτά τα 20 κιλά τότε η επιμονή και η υπομονή θα κερδίσουν για πλάκα. ""

Αρα?! Τα αναβολικα κ τα στεροιδη ειναι τσαμπα φούσκωμα κ ψεμα!(ογκος κ τπτ αλλο) Καλα τα ελεγα εγω κ μου 'την ειπες' κιολας... :P:hysterical:

(παντα στα πλαισια της φιλικής συζητησης κ τις πλακας ετσι?! :thumbup: )

@krisos

"Μην το ψαχνεις το θεμα οι περισσοτεροι γυμναστες δεν προκειτε να ασχοληθουν ποτε με εσενα "

Επιδη μονο κ μονο θα τους πω οτι ΔΕΝ θελω συμπληρωματα εννοεις?! δλδ μου λες οτι ψαρευουν πελατες που ξερουν οτι θα 'κατσουν' να τους ταίσουν πχ?! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ας βρεθει ενα moderator να διαγραψει τα μυνηματα που εχουν προσωπικη εμπαθεια ...γιατι θα πρεπει να υπαρχει παντα καποιος ανοητος-ανοητοι που θα χαλανε τα θεματα?

Link to comment
Share on other sites

@Salamander

Αρα?! Τα αναβολικα κ τα στεροιδη ειναι τσαμπα φούσκωμα κ ψεμα!(ογκος κ τπτ αλλο) Καλα τα ελεγα εγω κ μου 'την ειπες' κιολας... :P:hysterical:

(παντα στα πλαισια της φιλικής συζητησης κ τις πλακας ετσι?! :thumbup: )

@krisos

Πρόσεξε τα στεροειδή δεν δημιουργήθηκαν για να τα παίρνουν κάποιοι και να φουσκώνουν ο λόγος ύπαρξης είναι καθαρά ιατρικός (βλέπε οστεοπόρωση).Θεωρούνται παράνομα στην Ελλάδα(στην Αμερική όχι) και δεν επιτρέπετε η εισαγωγή τους από άλλες χώρες.Χορηγούνται μόνο με ιατρική συνταγή που σημαίνει ότι τα φαρμακεία για το κέρδος τα δίνουν παράνομα.Τώρα αυτό που λες για το τσάμπα όγκος κτλ συμφωνώ και εγώ.Αλλά θα στο πω αλλιώς , οι περισσότερες ιατρικές εταιρίες θυσιάζουν ζώα για να κάνουν πειράματα.Η βιομηχανία του bodybulding δημιουργεί τέρατα με τα στεροειδή λέγοντας ότι αυτοί πήραν το τάδε συμπλήρωμα και γίνανε έτσι.Οπότε ο καθένας ) τρέχει για να τους μοιάσει .

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ας βρεθει ενα moderator να διαγραψει τα μυνηματα που εχουν προσωπικη εμπαθεια ...γιατι θα πρεπει να υπαρχει παντα καποιος ανοητος-ανοητοι που θα χαλανε τα θεματα?

Σε ποιον αναφερεσαι φιλε μου?! Το μονο ατομο που μπορω να σκεφτω αυτη την στιγμη διαβαζοντας τις 2 τελευταιες σελιδες ειμαι εγω.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ...

Περιμενω να δω αν θα παρει θεση καποιος admin. Αν θα σβησει την "εμπαθεια" (αν υπαρχει) αλλα κ αν θα πεσει κ το απαραιτητο warning εκει που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε την απάντηση του krisos μιας και δεν έχουμε διαπιστώσει κάποια προσωπική εμπάθεια ή κάποιον ανόητο-ανόητους στη συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

παιδια το θεμα εχει ξεφυγει μην χαλατε τις διαθεσεις σας χωρις λογω ολα ειναι μια χαρα..! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλιεμαι φιλε maik με ατομα που δεν σκεφτονται πριν μιλησουν.Αλλα το να λες καποιον ανοητο,δημοσια, χωρις να τον ξερεις.....ειναι το λιγοτερο παιδιαστικο-οτι κ να εχει κανει ή πει ο αλλος!

Πραγματικα ειναι πολυ κριμα ..ατομα που ασχολουντε με το φορουμ τοσο να μην εχουν μαθει εστω να σεβονται τα υπολοιπα μελοι του χωρου αυτου.

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρια ανοίξατε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση (για αρκετούς από εσάς), στην οποία δεν είδα που πουθενά ούτε εμπάθεια ούτε ανοησία ούτε χαλασμα, άσχετα αν μερικές φορές γραπτώς ανταλλάσσονται κάποιες κουβεντούλες που όμως ξεκαθαρίζονται.

Παρακαλώ συνεχίστε επάνω στο θέμα.

Οι ατυχείς και βεβιασμένοι χαρακτηρισμοί περί ανοησίας κλπ παρακαλώ ας μην επαναληφθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βρηκα ενα βιντεο που διχνει τις συνεπειες των αναβολικων ειναι καπως σκληρο οποτε οσοι δεν αντεχουν ας μην το δουν

Αναβολικα συνεπειες!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...