Jump to content

Αναγνωριση ψαριου


Recommended Posts

Ψαροκαμμενοι......

Ενας φιλος επιασε με ψαροντουφεκο αυτο το ψαρακι στις Ελληνικες θαλασσες....

Ξερουμε τι ειναι??

Με τριγκερ παντως μοιαζει!!! :thumbup:

35107_1523169528919_1525025876_1330704_1393843_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Balistes carolinensis

Grey triggerfish

Γουρουνοψαρο

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

είναι γουρούνοψαρο.

πολύ σκληρή επιδερμίδα, εύκολο να πιαστεί σε παγίδα (αν σε ενδιαφέρει)

Link to comment
Share on other sites

είναι γουρούνοψαρο.

πολύ σκληρή επιδερμίδα, εύκολο να πιαστεί σε παγίδα (αν σε ενδιαφέρει)

Εννοειται!!

Αλλα που? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας "δεινός" ψαραντουφεκάς που τώρα που καλοκαίριασε βγήκε "παγανιά" και χτυπάει ότι βρεθεί μπροστά του;

Συγνώμη για το off topic αλλά ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας "δεινός" ψαραντουφεκάς που τώρα που καλοκαίριασε βγήκε "παγανιά" και χτυπάει ότι βρεθεί μπροστά του;

Συγνώμη για το off topic αλλά ... :thumbup:

Καλα κανεις και το θετεις το θεμα εστω κι αν ειναι off topic.

Κι εγω του την ειπα!!

Κυριως που ΔΕΝ το επιασε ζωντανο.. να το βαλω ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

Με ένα κοὐρτο ...

Λίγα σκασμένα μύδια (για δόλωμα) τον ρίχνεις το βράδυ και νωρίς το πρωί τον σηκώνεις.

Στον Σαρωνικό (Αίγινα, Σαλαμίνα, Αγκίστρι, Διαπορια... ) σε βραχώδη παραλία...

Link to comment
Share on other sites

Νικο θα σε εχω στα υποψιν μου , η αυτο η το αλλο σ/κ που θα παω για ψαρεμα αν βρω κανενα να στο φερω ( ζωντανο ) .

Ειναι πολλη ευκολο να το ποιασεις

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας "δεινός" ψαραντουφεκάς που τώρα που καλοκαίριασε βγήκε "παγανιά" και χτυπάει ότι βρεθεί μπροστά του;

Συγνώμη για το off topic αλλά ... :thumbup:

:P

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Αυτό το ψάρι είναι ελληνικό ή μας ήρθε μέσω Διόρυγας Σουεζ από ερυθρά θάλασσα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Αυτό το ψάρι είναι ελληνικό ή μας ήρθε μέσω Διόρυγας Σουεζ από ερυθρά θάλασσα;

σχεδον απο το 1997 το βλεπω στις Ελληνικες θαλασσες .

Απο που ηρθε δεν γνωριζω παντος ο τυπος που το βαρεσε ηταν εκτος θεματος ....

Παλι καλα που δεν βαρεσε κανα κοπαδι καλογριες :thumbup::P:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σχεδον απο το 1997 το βλεπω στις Ελληνικες θαλασσες .

Απο που ηρθε δεν γνωριζω παντος ο τυπος που το βαρεσε ηταν εκτος θεματος ....

Παλι καλα που δεν βαρεσε κανα κοπαδι καλογριες :thumbup::P:hysterical::hysterical:

[offtopic] γιατι ηταν εκτος θεματος??? [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

[offtopic] γιατι ηταν εκτος θεματος??? [/offtopic]

το ψαρι αυτο ειναι τοσο νοχελικο που τη θεια μου τη κουλη να βαλω θα το ποιασει ( αρα χανετε η εννοια του ψαρεματος ) μονο και μονο απο αυτο ειναι εκτος θεματος .....

Να εβλεπα καμια σφυριδα ποιασμενη απο τα ταρταρα να τον παραδεχομουνα , αλλα μονο και μονο απο αυτη την επιλογη παει να πει Η οτι ειναι αρχαριος και δεν ηξερε πως και τι Η το εκανε μονο και μονο για να πει οτι εποιασε κατι ( δεν δικαιολογητε αλλιως )

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι αυτο ειναι τοσο νοχελικο που τη θεια μου τη κουλη να βαλω θα το ποιασει ( αρα χανετε η εννοια του ψαρεματος ) μονο και μονο απο αυτο ειναι εκτος θεματος .....

Να εβλεπα καμια σφυριδα ποιασμενη απο τα ταρταρα(και η σφυριδα οταν κατεβεις στα ταρταρα και αναγκαστηκα της ριξεις το φακο μεσα στο θαλαμι για να δεις τι παιζει,σα χαζη θα μεινει ακινητη) να τον παραδεχομουνα , αλλα μονο και μονο απο αυτη την επιλογη παει να πει Η οτι ειναι αρχαριος και δεν ηξερε πως και τι Η το εκανε μονο και μονο για να πει οτι εποιασε κατι ( δεν δικαιολογητε αλλιως )

κατσε ρε αδερφε,και ο ροφος στο θαλαμι του οταν σε κοιταει και προσπαθει να δει τι εισαι ακινητος καθετε,και το χταποδι εννοειτε το ιδιο...τι παει να πει οτι δεν πρεπει να τα ποιασω επειδη καθοντε και με κοιτανε σα χαζα με αποτερο σκοπο να αναγνωρισουν ποιος ειναι ο εχθρος...και μαλλον δεν εχεις δει με τι ταχυτιτα κινουντε τα ελληνικα,και οχι μονο,triger οταν φοβηθουν...

Έγινε επεξεργασία - G.T
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε αδερφε,και ο ροφος στο θαλαμι του οταν σε κοιταει και προσπαθει να δει τι εισαι ακινητος καθετε,και το χταποδι εννοειτε το ιδιο...τι παει να πει οτι δεν πρεπει να τα ποιασω επειδη καθοντε και με κοιτανε σα χαζα με αποτερο σκοπο να αναγνωρισουν ποιος ειναι ο εχθρος...και μαλλον δεν εχεις δει με τι ταχυτιτα κινουντε τα ελληνικα,και οχι μονο,triger οταν φοβηθουν...

δεν ειμαι φαν στο κυνηγι της τρυπας , οποτε δεν ειμαι και φαν του φακου .....

Οτι γινει σε καρτερι και εξω απο το θαλαμι , δεν εχω καμια ορεξη για ξεβραχωματα , οποτε ολα τα παραπανω που λες δεν ισχυουν ( προσωπικα για μενα ) .Τα εχω δει αρκετες φορες , ειδικα οταν εχουν και μια βεργα περασμενη πανω τους .. τρεχουν σαν δαιμονισμενα :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας "δεινός" ψαραντουφεκάς που τώρα που καλοκαίριασε βγήκε "παγανιά" και χτυπάει ότι βρεθεί μπροστά του;

Συγνώμη για το off topic αλλά ... :thumbup:

+1000 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.

Ο άνθρωπος αρχάριος ή μη βγήκε για ψάρεμα και ψάρεψε αυτό το ψάρι προφανώς θα χάρηκε και ο σκοπός επιτελέστηκε.

Όσο και στραβό και χαζό να ήταν αυτό που έκανε δεν έκανε και κάποια οικολογική καταστροφή.

Ένας ψαροντουφεκάς ή χομπιστας ψαράς με το καλάμι σε όλοι του την ζωή δεν θα βγάλει τα ψάρια και δεν θα κάνει την καταστροφή που κάνει μια τράτα σε ένα μόνο ρίξιμο διχτιού.

Link to comment
Share on other sites

Νικο θα σε εχω στα υποψιν μου , η αυτο η το αλλο σ/κ που θα παω για ψαρεμα αν βρω κανενα να στο φερω ( ζωντανο ) .

Ειναι πολλη ευκολο να το ποιασεις

Ευχαριστω ρε γιωργη!!

ΘΑ περιμενω. :thumbup:

Απλα βαλτον σε μπολικο νερο με καθημερινές αλλαγες.... :P

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι φαν στο κυνηγι της τρυπας , οποτε δεν ειμαι και φαν του φακου .....

Οτι γινει σε καρτερι και εξω απο το θαλαμι , δεν εχω καμια ορεξη για ξεβραχωματα , οποτε ολα τα παραπανω που λες δεν ισχυουν ( προσωπικα για μενα ) .Τα εχω δει αρκετες φορες , ειδικα οταν εχουν και μια βεργα περασμενη πανω τους .. τρεχουν σαν δαιμονισμενα :thumbup::P

τοτε παω πασο τοτε,γιατι προσωπηκα εγω στα 15 χρονια που κανω ψαροντουφεκο,ποτε δεν αντεξα το καρτερι...1000 φορες ξεβραχομα και ξεθαλαμομα...εξαλλου τα ωραια θηραματα (ροφοι,στυρες,σαργοι,σφυριδες,χτοποδια) ειναι στα βραχια...

αλλα αυτο δεν σε καμει κιολας να μπορεις να την λες στον αλλον που εβγαλε αυτο το ψαρι...κι εγω πανω σε στιγμη ατυχιας που δεν εβρισκα ουτε λεπι,εχω χτυπισει και μικροτερα ειδη ψαριων(μικρες χειλουδες,κατσουλες,περκες)μεχρι να μαζεφτουν καμια 20αρια και να μην ειναι αδεια η σακουλα οστε να δγει ο μεζες....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου.

Ο άνθρωπος αρχάριος ή μη βγήκε για ψάρεμα και ψάρεψε αυτό το ψάρι προφανώς θα χάρηκε και ο σκοπός επιτελέστηκε.

Όσο και στραβό και χαζό να ήταν αυτό που έκανε δεν έκανε και κάποια οικολογική καταστροφή.

Ένας ψαροντουφεκάς ή χομπιστας ψαράς με το καλάμι σε όλοι του την ζωή δεν θα βγάλει τα ψάρια και δεν θα κάνει την καταστροφή που κάνει μια τράτα σε ένα μόνο ρίξιμο διχτιού.

Φιλε μου το ψαροτουφεκο ειναι το ποιο επιλεκτο ψαρεμα ...

Βλεπεις , κρινεις , βαρας .

Ολα τα αλλα ειδη ψαρεματος ειναι οτι κατσει στη πετονια και οτι κατσει στα διχτυα .

Σαφως και δεν εγινε οικολογικη καταστροφη με το ψαρι που εποιασε αλλα δεν ειναι κριμα ? ψαρι που δεν θα φαγωθει να το χτυπησουμε ετσι για τα ματια του κοσμου ?

Και βεβαιως συμφωνω για την καταστροφη απο τρατες , γρι γρι , φουρνελα , νυχτερινα , μπουκαλαδικα ψαρεματα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τοτε παω πασο τοτε,γιατι προσωπηκα εγω στα 15 χρονια που κανω ψαροντουφεκο,ποτε δεν αντεξα το καρτερι...1000 φορες ξεβραχομα και ξεθαλαμομα...εξαλλου τα ωραια θηραματα (ροφοι,στυρες,σαργοι,σφυριδες,χτοποδια) ειναι στα βραχια...

αλλα αυτο δεν σε καμει κιολας να μπορεις να την λες στον αλλον που εβγαλε αυτο το ψαρι...κι εγω πανω σε στιγμη ατυχιας που δεν εβρισκα ουτε λεπι,εχω χτυπισει και μικροτερα ειδη ψαριων(μικρες χειλουδες,κατσουλες,περκες)μεχρι να μαζεφτουν καμια 20αρια και να μην ειναι αδεια η σακουλα οστε να δγει ο μεζες....

κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει ποιο ωραια στιγμη απο το να κανεις καρτερι και να βλεπεις το ψαρι και να ( παιζεις ) με τη συμπεριφορα του μεχρι να σου ερθει σε αποσταση βολης :thumbup:

Να ξερες ποσες φορες εχω ερθει σπιτι με αδειο το ψυγειο ....

Αλλα γεματος ευχαριστηση που βουτηξα στο νερο και εκανα το ψαρεματακι εστω και χωρις αποτελεσμα .

Ειναι αναλογα το χαρακτηρα φιλε μου , εχω συμβιβαστει με τα να ερχομαι σπιτι και οχι να εχω βαρεσει αλλα ουτε καν να εχω δει ψαρι ( αξιολογο ) μπροστα μου .

Εν κατακλειδι ισως να προσβαλα το φιλο με το πρωτο μου ποστ , εγινε αθελα μου και οχι επιτηδες , ευχομαι τα επομενα ψαρεμα του να ειναι αποδοτικοτερα και με αξιολογα θηραματα :P

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστεςυω οτι ηταν οτι να ναι το παλικαρι που το επιασε γιατι πηγε και αγορασε εξοπλισμο χαλασε βενζινη για να παει στο εκαστοτε σημειο να ψαρεψει ενω το συγκεκριμενο ψαρι το εχει στο water inn με 10 ευροπουλα!!!

χαχαχαχαχαα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστεςυω οτι ηταν οτι να ναι το παλικαρι που το επιασε γιατι πηγε και αγορασε εξοπλισμο χαλασε βενζινη για να παει στο εκαστοτε σημειο να ψαρεψει ενω το συγκεκριμενο ψαρι το εχει στο water inn με 10 ευροπουλα!!!

χαχαχαχαχαα!!!!!

Χρηστο :thumbup::P:hysterical:

Πας για το ψαρεμα ( ολη τη φαση ) και οχι μονο για το ψαρι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο :thumbup::P:hysterical:

Πας για το ψαρεμα ( ολη τη φαση ) και οχι μονο για το ψαρι :hysterical:

ρε συ με αυτο το ψαρι δεν ψαρευεις.....

οπως προαναφερθηκε ειναι πολυ ευκολο να πιαστει αρα δεν εχει νοημα....

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι χομπίστας ψαράς με καλάμια με ψαροντουφεκο και με καμάκια γι α χταπόδια.

Πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε την φύση για αυτά που μας δίνει. Εγώ είμαι ψαράς και χαίρομαι που βουτώ μέσα στην φύση για να ψάξω το θήραμα το οποίο θα το καταναλώσω, νιώθω την χαρά της αυτοσυντήρησης. Εκεί που θα πάω να αγοράσω ένα κιλό ψάρια για να φάει η οικογένεια πάω παιδεύομαι και τα βγάζω μόνος μου η χαρά μου είναι διπλή καθώς προσφέρω στην οικογένεια μου τροφή και νιώθω όμορφα, τέλος πάντων δύσκολα να περιγράψεις τα αισθήματα που νιώθεις αν δεν είσαι ψαράς.

Το θέμα είναι ότι εμείς η ψαράδες κρατάμε της τεχνικές μας μυστικό φοβούμενη μήπως και μας πάρουν τα ψάρια.

Όταν πριν δεκαετίες ασχολήθηκα με το ψάρεμα κανείς δεν μου έμαθε τίποτα και δεν μου είπε κάποια μυστικά και λογικό επακόλουθο ήταν να κάνω και εγώ τα λάθει μου. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και εδώ στο φόρουμ με τους χομπιστες που παίρνουν ακατάλληλα ψάρια και τα συντηρούν σε ακατάλληλες συνθήκης με της όποιες αρνητικές συνέπειες.

Ένα παλικάρι λοιπόν έβγαλε ένα ψάρι πάνω στον ενθουσιασμό του, ή το έκανε επίτηδες δεν γνωρίζω.

1. Αν το έκανε επίτηδες όσο και να φωνάζουμε θα το ξανακάνει.

2. Αν το έκανε από άγνοια και τον ενημερώσουμε ορθά και σωστά ίσος να μην το ξανά κάνει, αν όμως τον κράξουμε εξ αρχής είναι στην ανθρώπινη φύση να μην ακούει κραξίματα και στην τελική μόνο κακό κάνουμε.

Θα ήταν πιο ορθό και φρόνιμο να τον βοηθήσουμε με κάποιας συμβουλές παρά να τον κράξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...