Jump to content

Γέννα Neolamprologus Occelatus


Vaggef

Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι αυτό... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=400256

Μετά τον διαχωρισμό (6 μήνες) και την εισαγωγή ενός βαρβάτου αρσενικού (που έβαλε τα 3 κορίτσια σε τάξη) είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι γεννήσαμεεεεεεεεε.....

Το διαπίστωσα μετά από πολύ προσεκτική παρακολούθηση γιατί τα μικρά δεν τα αφήνουν οι μανάδες τους να βγουν έξω από τα κοχύλια ....

Επίσης κάποια είναι λευκά –διαφανές και κάποια άλλα ασπρόμαυρα....φαίνονται να είναι 5-6 ημερών.

Εχθές εντόπισα ένα μικρό έξω και όταν το πίρε χαμπάρι ο πατέρας του το άρπαξε και τον ‘έφτυσε ‘ σε ένα κοχύλι....

Τέλος προσπαθώ να τα ταΐσω Mikrovit hi-protein TROPIKAL διαλυμένο σε νεράκι και βιταμίνη.

Μάλλον είναι η πρώτη τους γέννα . Φαίνονται καλοί γονείς

ΥΓ . Δεν έχω καλή μηχανή και είναι πολύ μικρά τα σκασμένα

post-11936-1279541547_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια, να τα χαίρεσαι τα μικρά και πάντα τέτοια. Προτείνω να φτιάξεις σε αυτό το θέμα ένα είδους ημερολόγιο όπου θα μας γράφεις παρατηρήσεις και με φωτογραφίες και βίντεο θα παρακολουθούμε την εξέλιξη.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο μάγκας πιάστηκε στο μέρος των Punks και για λίγο θα ζήσει τη διαμορφωμένη γεννιστρα για να σιγουρευτώ ότι τρώει...

Ναι το ξέρω , δεν είναι κατάλληλη μέθοδος για Κιχλιδες αλλά μετά από πολλές ανεπιτυχείς γέννες με αυτά τα μικρά ψάρια θα πρέπει να δοκιμάζουμε και νέες μεθόδους...

Καλή του διαμονή... :thumbup:

post-11936-1279564661_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο μάγκας πιάστηκε στο μέρος των Punks και για λίγο θα ζήσει τη διαμορφωμένη γεννιστρα για να σιγουρευτώ ότι τρώει...

Ναι το ξέρω , δεν είναι κατάλληλη μέθοδος για Κιχλιδες αλλά μετά από πολλές ανεπιτυχείς γέννες με αυτά τα μικρά ψάρια θα πρέπει να δοκιμάζουμε και νέες μεθόδους...

Καλή του διαμονή... :P

post-11936-1279564661_thumb.jpg

Να σου ζήσουν!! Ευχομαι να σου πάνε όλα καλά!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε κι άλλες φωτό οταν μεγαλώσουν

Καλή επιτυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τάισα αρτεμια ζωντανή μιας μέρας....

Χαμός- κυνήγησε την τροφη του και έφαγε αρκετά (επιτέλους

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τάισα αρτεμια ζωντανή μιας μέρας....

Χαμός- κυνήγησε την τροφη του και έφαγε αρκετά (επιτέλους

Με ποια συχνότητα θα ταίζεις αρτέμια?

Καλή συνέχεια :excl:

Link to comment
Share on other sites

2 φορές την ημέρα.

Για καμία εβδομάδα έχω στο νου μου, μέχρι να δήξει ενδιαφέρον και στην τριμμένη κατεψυγμένη αρτεμια και αργότερα στις ξηρές τροφες.

• ζούνε και αλλά δυο μικρά μαζί με τους γονής τους(εκτός γεννιστρας)

είναι πολύ δύσκολο να τα εντοπίσεις –κρύβονται συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πιάστηκε τελικά και δεύτερος μικρός!

Ο ΄νέος΄ έχει το μισό μέγεθος του ΄παλιού’ και φοβήθηκα μην τον χάσω...με τις κοιλίτσες τους τούμπανο θα πάνε για ύπνο. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πιάστηκε τελικά και δεύτερος μικρός!

Ο ΄νέος΄ έχει το μισό μέγεθος του ΄παλιού’ και φοβήθηκα μην τον χάσω...με τις κοιλίτσες τους τούμπανο θα πάνε για ύπνο. χαχαχα

post-11936-1279759628_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά.

Τα μικρά αφότου εντοπίσθηκαν έβαλα το χέρι μου και με το δάχτυλο μου το οδήγησα (φοβέρισα) στο μπροστινό τζάμι όπου το εγκλώβισα σε ένα πλαστικό ποτήρι. Όταν το ψαράκι κατευθύνθηκε προς τον πάτο του ποτηριού σήκωσα το ποτήρι !!!

Ενώ εδώ και 3 μέρες τρώνε ζωντανή αρτεμια μιας-δυο ημερών, σήμερα φάγανε (με λιγότερη όρεξη) κατεψυγμένη αρτεμια από αυτήν που είχα φτιάξει ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Για σου Στράτο!

Εχτές το βράδυ γύρισα μετά από πενταμερές διακοπές.

Το τάισμα το είχε αναλάβει οι αδερφή μου και στα μικρά έδινε κατεψυγμένη αρτεμια 1ας μέρας.

Οι πιτσιρικάδες έχουν μεγαλώσει αρκετά οπός θα δείτε...

Τα ευχάριστα δεν σταματούν καθώς υπάρχει δεύτερη γέννα στα occelatus –εδώ και κάνα 10ημερο ο αρσενικός είχε εκτοπίσει τις άλλες 2 θηλυκές και είχε επικεντρωθεί στην ποιο μικρόσωμη που περιτριγύριζε αυτήν και το κοχύλι της-

Εχθές το βράδυ λυπών συνελήφθη και τοποθετήθηκε στην «μεγαλοστρα» ένας άτακτος μικρούλης που είχε φύγει από το κοχύλι της μαμάς του και περιφερόταν στην πλευρά των Caudopunctatus. Μετά από επίμονη παρατήρηση εμφανίσθηκε και δεύτερος που ακόμα ζει στο κοχύλι της μητέρας του ειπώ προστασία.

Θέλω τελειώνοντας να τονίσω το τρομερό ταμπεραμέντο που έχουν αυτά τα ψαράκια ακόμα και νεογέννητα κινούνται, κρύβονται, κυνηγάνε την τροφή τους και όταν πλησιάζει κάποιο άλλο μικρό πολύ κοντά τους τσαμπουκαλεβοντε και διεκδικούν τον χώρο τους.

post-11936-1280672991_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Βαγγελη.

Συνεχισε να μας ενημερωνεις,ωστε να βλεπουμε τη συνεχη προοδο και αναπτυξη τους. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δικαίωμα να ανεβάσω άλλες Φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δικαίωμα να ανεβάσω άλλες Φωτογραφίες :helpsmilie:

Πηγαινε στη διαχειρηση συνημμενων σου,και ψαξε παλιες φωτογραφιες που ειχες ανεβασει,μηπως καποιες απο αυτες μπορεις να τις διαγραψεις.

Η κανε λογαριασμο στο photobucket η κατι τετοιο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεννοβολάνε κάθε 15 μέρες ....

Εχθές είδα καμία 15αρια μικρά στο ενυδρείο (πρώτη φορά βλέπω τόσα πολλά!)

Δεν ξέρω τι να κάνω με τον διαχωρισμό... μαλών θα χρειαστούν νέο ενυδρείο.

Πριν καμία εβδομάδα βρέθηκε νεκρή μια θηλύκια.... χωρίς κάποιο σημάδι ασθένειας η επίθεσης.

Τα ψάρια δεν εμφανίζουν κανένα σημάδι ασθένειας ‘η διαφορετικής συμπεριφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Γεννοβολάνε κάθε 15 μέρες ....

Εχθές είδα καμία 15αρια μικρά στο ενυδρείο (πρώτη φορά βλέπω τόσα πολλά!)

Δεν ξέρω τι να κάνω με τον διαχωρισμό... μαλών θα χρειαστούν νέο ενυδρείο.

Πριν καμία εβδομάδα βρέθηκε νεκρή μια θηλύκια.... χωρίς κάποιο σημάδι ασθένειας η επίθεσης.

Τα ψάρια δεν εμφανίζουν κανένα σημάδι ασθένειας ‘η διαφορετικής συμπεριφοράς.

post-11936-1282071769_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά την ποιο πρόσφατη γέννα.

Διαπίστωσα κάτι πολύ ανατρεπτικό....για τα μέχρι τώρα δεδομένα.

Βλέποντας τον αριθμό των μικρών να μειώνεται σταδιακά αποφάσισα να βάλω το χεράκι μου και με την γνωστή μέθοδο του ποτηριού να μαζέψω τα 2 από τα τέσσερα μικρά (πριν 3 μέρες 10μικρα) που τριγυρνούσαν στην περιοχή του ζευγαριού.

Τότε με μεγάλη μου έκπληξη είδα τη δεύτερη θηλυκιά που αυτόν τον καιρό έχει εκτοπιστεί σε μια γωνία του χώρου 40χ30χ40εκ να ορμά σε ένα από τα μικρά και να το καταβροχθίζει μπροστά στα μάτια μου, δεν πρόλαβα να βγάλω το χέρι μου και αρπάζοντας την ευκαιρία της αναμπουμπούλας αρπάζει και δεύτερο μικρό και το μασουλάει....

Μετά από αυτό αποφάσισα να αποχωριστώ την δεύτερη θηλυκια (στους 2 3ος δεν χωρεί και να μείνει το ζευγάρι μόνο του....

Link to comment
Share on other sites

απίστευτο! :)

είσαι σίγουρος πάντως ότι τα έφαγε και δεν τα πήρε στο στόμα της για να τα πρόστατέψει για λίγο?

σε ρωτάω γιατί έχω δει ένα θηλυκό multif μου , να αρπάζει με το στόμα ένα μικρό και να το "φτύνει" στη φωλιά του....

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα μουλτι είναι πολύ καλοί γονείς....

Το θηλυκό που τα άρπαξε δεν ήταν η μανά τους αλλά το δεύτερο θηλυκό που βρίσκετε στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι τα μουλτι είναι πολύ καλοί γονείς....

Το θηλυκό που τα άρπαξε δεν ήταν η μανά τους αλλά το δεύτερο θηλυκό που βρίσκετε στο ενυδρείο.

Συνηθισμενο φαινομενο στα αφρικανακια.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...