Jump to content

Διαρροη απο τα φιλτρα


kixlidatos

Recommended Posts

Καλη σας μερα.Εδω εχουμε πολυ βρωμικο ρευμα,ειδικα τωρα το καλοκαιρι.Εχω 2 φιλτρα της Rena.Το ενα ειναι XP 3 και το αλλο XP 4.To μεγαλο ειναι συνδεδεμενο με UPS για μεγαλυτερη ασφαλεια γιατι λειπω πολες ωρες απο το σπιτι.Χθες εντελως τυχαια βρισκοταν η γυναικαμου σπιτι (συμβενει σπανια τετοια εποχη) και εκανε διακοπη ολιγων δευτερολεπτον,κανονικα σφυριξε το UPS και μολις ηρθε το ρευμα σταματησε.Μετα απο 20 λεπτα περιπου πλημμυρισε το σπιτι.Χυθηκαν 150 λτ νερου στην τραπεζαρια.Η διαρροη ερχοταν και απο τα δυο φιλτρα στο στομιο του καδου.Περιτο να σας πω για τον πανικο της γιατι ηταν μονη της.Υποτιθεται οτι το μεγαλο το ειχα εξασφαλισμενο με το ups.Τωρα ειμαι στην δουλια και το μυαλο μου ειναι σπιτι.Ξερει κανεις τι μπορει να εχει συμβει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Το Ups είναι καλό για να έχουμε προσωρινή παροχή ρεύματος σε μια διακοπή, και εξωμαλυνη κατά κάποιο τρόπο την τάση σε μικρές εναλλαγές της τάσης αλλά εάν φάει μια γερή σφαλιάρα από το δίκτυο μπορεί να σου καούν όλα ακόμα και τα ψάρια. Για ασφαλέστερο Ups υπάρχουν τα on line τα οποία δεν δίνουν κατευθείαν ρεύμα από το δίκτυο αλλά μέσω της μπαταρίας τους. Βέβαια κοστίζουν και από τιμές πολλές και διάφορες αλλά σίγουρα είναι ότι καλύτερο. Τώρα όσο αφορά την περίπτωση σου εφόσον δουλεύουν και πάλι όλα ρολόι είσαι οκ αλλά ο κίνδυνος παραμονεύει. Επίσης καλό θα ήταν εάν μπορείς να γειώσεις τα ενυδρεία σου γιατί και τα ψάρια σου μπορούν να την ακούσουν έως και να τα βρεις καμία μέρα τούμπα. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και δυστυχώς στα νησιά το πρόβλημα με το ρεύμα είναι συχνό φαινόμενο και είναι αναγκαίο να πάρεις όλες τις προφυλάξεις που μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδέσεις έχεις κάνει.

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει η διακοπή ρεύματος με την διαρροή.

Κανονικά ένα φίλτρο όταν δεν έχει ρεύμα απλά σταματάει να λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Το Ups είναι καλό για να έχουμε προσωρινή παροχή ρεύματος σε μια διακοπή, και εξωμαλυνη κατά κάποιο τρόπο την τάση σε μικρές εναλλαγές της τάσης αλλά εάν φάει μια γερή σφαλιάρα από το δίκτυο μπορεί να σου καούν όλα ακόμα και τα ψάρια. Για ασφαλέστερο Ups υπάρχουν τα on line τα οποία δεν δίνουν κατευθείαν ρεύμα από το δίκτυο αλλά μέσω της μπαταρίας τους. Βέβαια κοστίζουν και από τιμές πολλές και διάφορες αλλά σίγουρα είναι ότι καλύτερο. Τώρα όσο αφορά την περίπτωση σου εφόσον δουλεύουν και πάλι όλα ρολόι είσαι οκ αλλά ο κίνδυνος παραμονεύει. Επίσης καλό θα ήταν εάν μπορείς να γειώσεις τα ενυδρεία σου γιατί και τα ψάρια σου μπορούν να την ακούσουν έως και να τα βρεις καμία μέρα τούμπα. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και δυστυχώς στα νησιά το πρόβλημα με το ρεύμα είναι συχνό φαινόμενο και είναι αναγκαίο να πάρεις όλες τις προφυλάξεις που μπορείς

Σε ευχαριστω πολυ :thumbup: Θα το γειωσω το ενυδρειο.Η διαρροη και απο τα δυο φιλτρα ομως πως προεκυψε?Και τι μπορω να κανω γιαυτο για να μην το βρω καμια μερα αδειο.Δεν μπορω να βρω λογικη σε αυτο που μου συνεβει.Το ροταω και σε αλλους φιλους αν ξερουν κατι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ :thumbup: Θα το γειωσω το ενυδρειο.Η διαρροη και απο τα δυο φιλτρα ομως πως προεκυψε?Και τι μπορω να κανω γιαυτο για να μην το βρω καμια μερα αδειο.Δεν μπορω να βρω λογικη σε αυτο που μου συνεβει.Το ροταω και σε αλλους φιλους αν ξερουν κατι.

δεν μπορει να εχει αμεσση σχεση η διαροη με τη διακοπη ρευματος. αλοιμονο . κατι αλλο τρεχει κι θα το βρεις μολις πας στη γυαλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδέσεις έχεις κάνει.

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει η διακοπή ρεύματος με την διαρροή.

Κανονικά ένα φίλτρο όταν δεν έχει ρεύμα απλά σταματάει να λειτουργεί.

Τα εχω συνδεσει κανονικα και ανεξαρτητα.Απλα νομιζω οτι οταν σταματα πεφτει η σταθμη στον καδο και οπως ξεκινα ξανα με βρωμικο ρευμα η φτερωτη δεν δουλευει νορμαλ και εκανε διαρροη.Πως ομως?

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδέσεις έχεις κάνει.

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει η διακοπή ρεύματος με την διαρροή.

Κανονικά ένα φίλτρο όταν δεν έχει ρεύμα απλά σταματάει να λειτουργεί.

για απαντα λιγο εδω γιατι οντως τι σχεση εχει η διακοπη ρευματος με την διαρροη?

κατι λαθος εχεισ κανει με τις συνδεσεις βαλε και καμια φωτο ισως βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 6 μηνων και δεν ειχα κανενα προβλημα.Το συμβαν εγινε χθες.Πηγα σπιτι αρον αρον τα εβαλα στο ρευμα και λειτουργουν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα νομιζω οτι οταν σταματα πεφτει η σταθμη στον καδο και οπως ξεκινα ξανα με βρωμικο ρευμα η φτερωτη δεν δουλευει νορμαλ και εκανε διαρροη.Πως ομως?

δεν μπορει να χανεται η στεγανοτητα της συσκευης αναλογα με την αποδοση της (αν δουλευει ο κυκλοφορητης της η οχι) απο αλλου εχεις προβλημα, ψαξε επισταμενα

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να χανεται η στεγανοτητα της συσκευης αναλογα με την αποδοση της (αν δουλευει ο κυκλοφορητης της η οχι) απο αλλου εχεις προβλημα, ψαξε επισταμενα

Και στα δυο ταυτοχρονα? Μετα απο δικοπη δευτερολεπτων.Τοση καντεμια?

Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο ταυτοχρονα? Μετα απο δικοπη δευτερολεπτων.Τοση καντεμια?

Κάνε ένα πειραματακι!

Βγάλε την πρίζα των φίλτρων για ένα λεπτό και μετά ξαναβαλτη και πες μας τις παρατηρήσεις σου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω.αλλα θα ηθελα απο καποιον φιλο που εχει αυτα τα φιλτρα να μου πει εαν και σε αυτον πεφτει η σταθμη στον καδοτου,η μονο σεμενα συμβενει.Γιατι αμα συνεβενε μονο στο ενα θα ειχε μια λογικη,θα αλλαζα την τσιμουχα πχ. Αλλα και τα δυο?Γιατι σε καποιο αλλο θεμα που ειχα αναφερει για τα συγκεκριμενα φιλτρα καποιος φιλος μου ειχε πει οτι δεν τα εχει και πολυ εμπιστοσινη.Μιπως αυτο εννωουσε?Αν ειναι εδω παρακαλω να μου απαντησει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου συνέβη αυτό με ένα ΕΗΕΙΜ 2018 όταν είχε ξεραθεί η βαζελίνη της τσιμούχας του priming και με κάθε σταμάτημα του φίλτρου λόγω της πίεσης έχανε νερό από την κεφαλή αργά και σταθερά.

Λύθηκε η κεφαλή, περάστηκε νέα στρώση βαζελίνη στον κύλινδρο του priming και το πρόβλημα λύθηκε.

Για δες μήπως είναι από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωση ΕΗΕΙΜ 2028

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω συνδεσει κανονικα και ανεξαρτητα.Απλα νομιζω οτι οταν σταματα πεφτει η σταθμη στον καδο και οπως ξεκινα ξανα με βρωμικο ρευμα η φτερωτη δεν δουλευει νορμαλ και εκανε διαρροη.Πως ομως?

Το ότι πέφτει η στάθμη στον κάδο όταν το σταματάς δεν νομίζω ότι είναι καλό.

Λογικά από κάπου παίρνει αέρα και έχεις αυτό το φαινόμενο, ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος. Καλό είναι να δοκιμάσεις με την βαζελίνη όπως ανέφερε ο φίλος και περιμένουμε νέα σου από το τι έγινε με το πείραμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι πέφτει η στάθμη στον κάδο όταν το σταματάς δεν νομίζω ότι είναι καλό.

Λογικά από κάπου παίρνει αέρα και έχεις αυτό το φαινόμενο, ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος. Καλό είναι να δοκιμάσεις με την βαζελίνη όπως ανέφερε ο φίλος και περιμένουμε νέα σου από το τι έγινε με το πείραμα.

Καλη σου μερα και σε ευχαριστω πολυ.Ομως το μεγαλο φιλτρο ειναι μολις 6 μηνων.Και το παραξενο ειναι και τα δυο ταυτοχρονα εκαναν την διαρροη απο το ιδιο σημειο,δλδ απο το χειλος του καδου.Χθες εκανα μερικα stop start,και ολα ειναι οκ.Αλλα παλι εχει λιγο κενο αερα στον καδο.Εχεις δικιο πρεπει απο καπου να περνει αερα,αλλα απο που?Οταν λες να βαλω βαζελινη εννοεις να την βαλω πανω στην τσημουχα γυρο γυρο?Αυτο ομως θαρθει σε επαφη με το νερο.Και δεν υπαρχει προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Καθαρη βαζελινη απο το φαρμακιο χωρις προσθετα ή http://www.eheim.com/base/eheim/inhalte/in...iten_31172_ehen

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αλλα εδω δεν νομιζω να την βρω.Αν δεν βρω σε sprey μπορω να βαλω απο την αλοιφη?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αλλα εδω δεν νομιζω να την βρω.Αν δεν βρω σε sprey μπορω να βαλω απο την αλοιφη?

Εννοείτε πως ναι, απλά σου έβαλα το λινκ για να δεις ποια σημεία να ψεκάσεις η να αλείψεις. Εάν βάλεις βαζελίνη και σου το ξανακάνει κατά μεγάλο ποσοστό παίζει να είναι η φλάντζα από το καπάκι που κουμπώνει στον κάδο. Μπορεί να είναι 6 μηνών η αγορά του φίλτρου αλλά μπορεί να είναι και χρόνια στο ράφι και οι τσιμούχες να έχουν ξεραθεί το ίδιο. Εφόσον έχεις την εγγύηση ακόμα εάν μπορείς αλλαξετες όσο είναι καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως ναι, απλά σου έβαλα το λινκ για να δεις ποια σημεία να ψεκάσεις η να αλείψεις. Εάν βάλεις βαζελίνη και σου το ξανακάνει κατά μεγάλο ποσοστό παίζει να είναι η φλάντζα από το καπάκι που κουμπώνει στον κάδο. Μπορεί να είναι 6 μηνών η αγορά του φίλτρου αλλά μπορεί να είναι και χρόνια στο ράφι και οι τσιμούχες να έχουν ξεραθεί το ίδιο. Εφόσον έχεις την εγγύηση ακόμα εάν μπορείς αλλαξετες όσο είναι καιρός.

:excl::excl::thumbup::bowdown:;);)

Τι θα εκανα αν δεν σας ειχα καλοι μου φιλοι.

Link to comment
Share on other sites

νας για όλους και όλοι για έναν!!! :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω τα ιδια συμπτωματα με τον basilis.Κατα καιρους γεμιζει το ενυδρειο με φυσαλιδες.Αρα ειναι αυτο που λες,περνει αερα.Αλλα επιμενω.Τοση καντεμια? και τα δυο ταυτοχρονα ?Εχω μια φλαντζα ρεζερβα,θα βαλω και βαζελινη,και ελπιζω να λυσω το προβλημα.Ξερεις τι ειναι να πηγενεις σπιτι και το πρωτο πραγμα που κοιτας να ειναι το δαπεδο απο τον φοβο της πλυμμηρας.Αστα να πανε.Σε ευχαριστω παρα πολυ. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...