Jump to content

Διαρροη απο τα φιλτρα


kixlidatos

Recommended Posts

Εχω και εγω τα ιδια συμπτωματα με τον basilis.Κατα καιρους γεμιζει το ενυδρειο με φυσαλιδες.Αρα ειναι αυτο που λες,περνει αερα.Αλλα επιμενω.Τοση καντεμια? και τα δυο ταυτοχρονα ?Εχω μια φλαντζα ρεζερβα,θα βαλω και βαζελινη,και ελπιζω να λυσω το προβλημα.Ξερεις τι ειναι να πηγενεις σπιτι και το πρωτο πραγμα που κοιτας να ειναι το δαπεδο απο τον φοβο της πλυμμηρας.Αστα να πανε.Σε ευχαριστω παρα πολυ. :excl:

Σε καταλαβαίνω, είναι να μην μπλέξεις!!! :excl:

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα σου και να πάνε όλα καλά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη

Αν θέλεις σπρέι έχω

Πέρνα από το μαγαζί να σου δώσω αλλά αυτό είναι πιό πολύ για τη φτερωτή

Η βαζελίνη είναι ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη

Αν θέλεις σπρέι έχω

Πέρνα από το μαγαζί να σου δώσω αλλά αυτό είναι πιό πολύ για τη φτερωτή

Η βαζελίνη είναι ό,τι καλύτερο.

Σε ευχαριστω Μιχαλη.θα βαλω βαζελινη. :excl: Να δουμε ποτε θα πιουμε τον καφε

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Μιχαλη.θα βαλω βαζελινη. :excl: Να δουμε ποτε θα πιουμε τον καφε

Το χαμογελο ειναι για το τελος .Μην παρεξηγηθουμε κιολας και μας βγει και το ονομα :excl::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο ειχες απωλειες; Η απλα επεσε η σταθμη αρκετα και εμεινες χωρις φιλτρανση;

Η βαζελινη ειναι το πρωτο βημα σε καθε προβλημα στεγανοποιησης.

Σε καποια φιλτρα της η Eheim δινει ενα μικρο σακουλακι με μια μικρη ποσοτητα βαζελινης για αυτην την δουλεια. (πως φαινεται οτι μια εταιρια ειναι η καλυτερη...)

Το δικο μου φιλτρο μετα απο συμβουλη του ειδικου (delta66) το εχω βαλει μεσα σε ενα πλαστικο λεκανακι. Αυτο ειναι για να κρατησει τα νερα σε περιπτωση μικρης διαροης, βαζω εκει τους σωληνες οταν κανω αλλαγη εαν τρεξουν λιγο νερο και τις βρεγμενες αποχες που χρησιμοποιω. Στην περιπτωση σου με τα 150 λιτρα δεν θα σε ειχε βοηθησει καθολου βεβαια αλλα σε καποια αλλη περιπτωση ισως και να εκανε δουλεια.

Λεγε οτι θες με το γελακι, εμεις θα περπαταμε τοιχο-τοιχο απο τωρα και στο εξης :excl: :excl: :thumbup::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο ειχες απωλειες; Η απλα επεσε η σταθμη αρκετα και εμεινες χωρις φιλτρανση;

Η βαζελινη ειναι το πρωτο βημα σε καθε προβλημα στεγανοποιησης.

Σε καποια φιλτρα της η Eheim δινει ενα μικρο σακουλακι με μια μικρη ποσοτητα βαζελινης για αυτην την δουλεια. (πως φαινεται οτι μια εταιρια ειναι η καλυτερη...)

Το δικο μου φιλτρο μετα απο συμβουλη του ειδικου (delta66) το εχω βαλει μεσα σε ενα πλαστικο λεκανακι. Αυτο ειναι για να κρατησει τα νερα σε περιπτωση μικρης διαροης, βαζω εκει τους σωληνες οταν κανω αλλαγη εαν τρεξουν λιγο νερο και τις βρεγμενες αποχες που χρησιμοποιω. Στην περιπτωση σου με τα 150 λιτρα δεν θα σε ειχε βοηθησει καθολου βεβαια αλλα σε καποια αλλη περιπτωση ισως και να εκανε δουλεια.

Λεγε οτι θες με το γελακι, εμεις θα περπαταμε τοιχο-τοιχο απο τωρα και στο εξης :excl: :excl: :thumbup::bowdown:

Αυτο δεν ηταν διαρροη,ειχε βακουμαρι γιατι πηρε αερα.Γιατι μετα που πηγα σπιτι απλα τα εβαλα στην πριζα και ολα ηταν οκ.Και εαν δεν ηταν η γυναικα μου θα ειχε αδιασει ολο το ενυδρειο.600λτ.τι να σου κανει η λεκανη.Και τωρα η σταθμη στον καδο ειναι λιγο κατω ,δλδ στοα φιλτρα εχει λιγο αερα.πιστευω με βαζελινη ;) να φτιαξει.Θα αλλαξω και την μια φλαντζα τωρα.

Ρε καλαπαιδακια ωρα ειναι να μου κολλησετε την ρετσινια στα γεραματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω με τη βαζελινη να λυθει το προβλημα (μονιμα).

Η βαζελινη ειναι για προληψη.

Να μη ξεραθουν τα λαστιχενια μερη του φιλτρου.

Απαξ και χαλασε ο ελαστικος παρακυκλος ( :excl: ) δεν επιδιορθωνεται, θελει αλλαγη.

Δεν αξιζει το κοστος του τον κοπο επιδιορθωσης αλλο και το ρισκο για πλημμύρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το αναφέρεις, φίλε Σπύρο "άρχοντα της φίλτρανσης" χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα

ψάχνω εδώ και καιρό τσιμούχα priming για ΕΗΕΙΜ 2018 & 2080 σε μαγαζιά και δεν έχουν

Ψάχνω στα aquaristic και δεν υπάρχει ούτε κωδικός

Εχεις καμιά ιδέα;

Και πάλι sorry αν χαλάω το θέμα το αναρτώ και χωριστά...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παλι τα ιδια.Χθες βραδυ με πειρε τηλ.η φιλη μου που τα φροντιζει .,και μου ειπε οτι αδιασε σχεδον ολο το νερο.Εμεινε περιπου 10 ποντους μεσα νερο.Με τις συμβουλες που τις εδωσα,εβαλε μπρος τα φιλτρα,γεμισε νερο περιπου 250 λιτρα ,εβαλε ακουταν.Η θερμοκρασια επεσε στους 20 βαθμους.

Σημερα κατεβαινω κατω να δω τι εγινε.Περιτο να σας πω οτι το σπιτη εγινε λουτσα.

Μετα απο πολυ σκεψη,κατεληξα οτι φταιει ο πλαστικος σφυχτηρας που δενει στο φιλτρο ,μαλλον ειναι λατσκα.

Τα ερωτηματα μου ειναι.

Ποση ζημια επαθα στην βιολογια.

Τωρα που θα κατεβω κατω να το γεμισω η να περιμενω για να το γεμισω μερικες μερες.

Τελος της εβδομαδας θα παραλαβω τα καινουργια 12 ψαρακια,να το καθυστερισω ?

Η χαμιλη θερνοκρασια εχει βλαψει τα ψαρακια μου?

Αυτην την στιγμη ολα ειναι οκ.

Τα φωτα σας .Πολυ καντεμια,και η ζωη συνεχιζετε

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια.Χθες βραδυ με πειρε τηλ.η φιλη μου που τα φροντιζει .,και μου ειπε οτι αδιασε σχεδον ολο το νερο.Εμεινε περιπου 10 ποντους μεσα νερο.Με τις συμβουλες που τις εδωσα,εβαλε μπρος τα φιλτρα,γεμισε νερο περιπου 250 λιτρα ,εβαλε ακουταν.Η θερμοκρασια επεσε στους 20 βαθμους.

Σημερα κατεβαινω κατω να δω τι εγινε.Περιτο να σας πω οτι το σπιτη εγινε λουτσα.

Μετα απο πολυ σκεψη,κατεληξα οτι φταιει ο πλαστικος σφυχτηρας που δενει στο φιλτρο ,μαλλον ειναι λατσκα.

Τα ερωτηματα μου ειναι.

Ποση ζημια επαθα στην βιολογια.

Τωρα που θα κατεβω κατω να το γεμισω η να περιμενω για να το γεμισω μερικες μερες.

Τελος της εβδομαδας θα παραλαβω τα καινουργια 12 ψαρακια,να το καθυστερισω ?

Η χαμιλη θερνοκρασια εχει βλαψει τα ψαρακια μου?

Αυτην την στιγμη ολα ειναι οκ.

Τα φωτα σας .Πολυ καντεμια,και η ζωη συνεχιζετε

Θα σου προτεινα να καθυστερησεις την παραλαβη νεων ψαριων,ωσπου να αποκατασταθει η οποια βλαβη σου εκανε την ζημια και να ερθει το ενυδρειο σου στα ''ισια''.

Ποση ωρα εμειναν εκτος λειτουργιας τα φιλτρα;Αν η πτωση εγινε σταδιακα δεν εχεις θεμα με την θερμοκρασια,αρκει να ανεβει αμεσα στα επιθυμητα επιπεδα.Βασικα μην ταισεις καλυτερα 1-2 μερες,αλλα και μετα προσοχη.

Παρατηρησε καλου κακου τα ψαρια τις επομενες μερες και ενημερωσε μας.

Ελπιζω να σταματησουν οι ατυχιες καπου εδω :D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να καθυστερησεις την παραλαβη νεων ψαριων,ωσπου να αποκατασταθει η οποια βλαβη σου εκανε την ζημια και να ερθει το ενυδρειο σου στα ''ισια''.

Ποση ωρα εμειναν εκτος λειτουργιας τα φιλτρα;Αν η πτωση εγινε σταδιακα δεν εχεις θεμα με την θερμοκρασια,αρκει να ανεβει αμεσα στα επιθυμητα επιπεδα.Βασικα μην ταισεις καλυτερα 1-2 μερες,αλλα και μετα προσοχη.

Παρατηρησε καλου κακου τα ψαρια τις επομενες μερες και ενημερωσε μας.

Ελπιζω να σταματησουν οι ατυχιες καπου εδω :D

Ειχε 5 ωρη διακοπη απο της 8 το πρωι,και το ρευνα ηρθε στης μια η ωρα.Μαλλον τοτε ξεκινησε η διαρροη,και η φιλη μου το ανακαλψε στης 8 το βραδυ,και τοτε με το τηλ εκανα οτι μπορουσα.

Να βαλω νιτριβεκ?

Το ενυδρειο ωρα εναι μισο,νατο γεμισω μολις φθασω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...