Jump to content

ΦΙΛΤΡΟ ΝΕΡΟΥ


ΒΑΡΘΑΛΙΤΗΣ

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι,

σε λιγες ημερες θα παραλλαβω το νεο μου ενυδρειο συνολικου ογκου 400 λιτρα, θα ηθελα αν καποιος μπορει να με ενημερωσει για το πιο φιλτρο θα ηταν το καταλληλο για το συγκεκριμενο ενυδρειο.

φιλικα,

Βαρθαλιτης Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι,

σε λιγες ημερες θα παραλλαβω το νεο μου ενυδρειο συνολικου ογκου 400 λιτρα, θα ηθελα αν καποιος μπορει να με ενημερωσει για το πιο φιλτρο θα ηταν το καταλληλο για το συγκεκριμενο ενυδρειο.

φιλικα,

Βαρθαλιτης Αγγελος

φίλε μου καλώς ήρθες και με το καλό να δεχτείς το νέο σου ενυδρείο.

Δώσε μας λίγες πληροφορίες σχετικά με τα ψάρια που θέλεισ να βάλεις μέσα και αν έχει το ενυδρείο σου και κάποιο εσωτερικό φίλτρο.

ένα πολύ καλό φίλτρο είναι το eheim 2217 , αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα καλά φίλτρα.

καλό ειναί το φίλτρο σου να περνάει τα λίτρα του ενυδρείου σου 3 φορες , δηλ. αν έχεις 400λτ καθαρα τότε 1200 λτ/ω ροή.

το 2217 έχει 1000λτ/ω πραγματικά με τα υλικά του μέσα .

Link to comment
Share on other sites

Eheim professionell 3 2080

Κατά την γνώμη μου το ιδανικότερο για 400 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Eheim professionell 3 2080

Κατά την γνώμη μου το ιδανικότερο για 400 λίτρα

Πολύ καλή επιλογή :thumbup:

Βέβαια ανάλογα τα ψάρια που θα μπουν μέσα... το 2080 σηκώνει και δίσκους στα 400 από μόνο του! Μπορείς να βάλεις βασικά από το 2075 και πάνω :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλορίζικο !!!

Προσωπικά θεωρώ πολύ καλά τα προϊόντα της eheim και για αυτό επέλεξα και για το δικό μου ενυδρείο το eco pro 200.

To professional 2080 μάλλον είναι υπερβολή για τα λίτρα σου και καλό θα ήταν να λάβεις υπόψην σου και την κατανάλωση ρεύματος. (Εκτός και αν σκοπεύεις να πας σε πιο μεγάλο ενυδρείο μελλοντικά :thumbup: ).

Εκτιμώ λοιπόν (με τα λίγα -βεβαια- που γνωρίζω) πως το αρκετά πιο φτηνό EHEIM professionel 3 600 - 2075- είναι ικανοποιητικό για τα λίτρα σου και έχει το πλεονέκτημα σε σχέση με το κλασικό 2217 πως έχει όλα τα υλικά ήδη τακτοποιημένα μέσα.

Τα χαρακτηριστικά του είναι

- for aquaria up to 600 l

- Pump output: 1250 l/h

- power consumption: 16 W

- canister volume: 6.0 l + 0.5 l (prefilter)

- Dimensions (hight x width x depth): 453 x 238 x 244

- incl. all filter media (SUBSTRATpro, MECHpro, bioMECH)

Επίσης συμπαθώ και τα προΙόντα της jbl , οπότε ρίξε αν θέλεις και μια ματιά στο JBL CristalProfi e1500:

for aquaria from 200 up to 600 l

Power connection: 230 V/50 Hz 35 W

Pump output max.: 1500 l/h adjustable

Filter volume: 12 litres

Filter insets: 3 filter baskets with prefilter

Dimensions: 200 x 235 x 460 mm (length x width x height)

4 Years warranty

Ελπίζω να βοήθησα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Α! Επίσης ρίξε μια ματιά και εδώ, μιας και είναι η πιο κατάλληλη κατηγορία για το ερώτημά σου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια λιτρα με αφρικανες εχω το JBL CristalProfi 500.

Εχει ροη 1200λ/ω, καταναλωση 23W, ογκος υλικων περιπου 7,5 λιτρα. Το εχω γεμισει 6 λιτρα siporax, ενα σφουγγαρι και βιοσφαιρες. Ειναι ουσιαστικα στα κυβικα του 2075.

Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα ουτε εχω καμια παραξενη μετρηση, ταιζω συχνα (3-5 φορες την ημερα) αλλα ισως να βοηθαει οτι τα ψαρια ειναι μικρα ακομη.

Link to comment
Share on other sites

Στα ιδια λιτρα με αφρικανες εχω το JBL CristalProfi 500.

Εχει ροη 1200λ/ω, καταναλωση 23W, ογκος υλικων περιπου 7,5 λιτρα. Το εχω γεμισει 6 λιτρα siporax, ενα σφουγγαρι και βιοσφαιρες. Ειναι ουσιαστικα στα κυβικα του 2075.

Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα ουτε εχω καμια παραξενη μετρηση, ταιζω συχνα (3-5 φορες την ημερα) αλλα ισως να βοηθαει οτι τα ψαρια ειναι μικρα ακομη.

ουτε και θα δεις περίεργη μέτρηση... μια χαρά καθαρίζουν σχεδόν ΟΛΑ τα φίλτρα το νερό, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό που πληρώνεις extra στα eheim είναι η αξιοπιστία... απλά το βάζεις και το ξεχνάς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

To professional 2080 μάλλον είναι υπερβολή για τα λίτρα σου και καλό θα ήταν να λάβεις υπόψην σου και την κατανάλωση ρεύματος.

Δεν συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

To professional 2080 μάλλον είναι υπερβολή για τα λίτρα σου και καλό θα ήταν να λάβεις υπόψην σου και την κατανάλωση ρεύματος.

H σειρά electronic έχει και ρυθμιστή ροής και η κατανάλωση μπορεί να κατέβει στα 10 watt. Γενικά και στο θέμα κατανάλωσης η EHEIM υπερτερεί

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

To 2080 το έχω κι εγώ σε Rio 400 και τρέχει μια χαρά και με οριακή ιχθυοφόρτηση.

Ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...