Jump to content

Πιθανον χαζη ερωτηση...


Recommended Posts

Καλησπερα....οπως λεει κ ο τιτλος μπορει η ερωτηση μου να χαρακτηριστει χαζη....

αλλα θα την κανω... :thumbup: (οσο ρωτας μαθαινεις) :P

Υπαρχει περιπτωση καποιες απο τις ασθενειες του ενυδρειου(ψαριων)να ειναι κολλητικες για τν ανθρωπο????? :hysterical::hysterical:

Υ.Γ. δν μιλαω μονο για την Fish Tuberculosis(Φυματίωση)..που αναφερεται κ στον πινακα ασθενειων του aquazone..λεω μηπως υπαρχουν κ αλλες..αν κ αυτη απο μονη της δν ειναι λιγη..

οπως επισης και πως θα μπορουσαμε να προφυλακτουμε μεχρι να το μαθουμε...μην ειναι αργα...

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....οπως λεει κ ο τιτλος μπορει η ερωτηση μου να χαρακτηριστει χαζη....

αλλα θα την κανω... :P (οσο ρωτας μαθαινεις) :hysterical:

Υπαρχει περιπτωση καποιες απο τις ασθενειες του ενυδρειου(ψαριων)να ειναι κολλητικες για τν ανθρωπο????? :hysterical::hysterical:

Καθόλου χαζή η ερώτησή σου :thumbup:

Η απάντηση είναι πως ναι, υπάρχουν ασθένειες που μπορεί να είναι κολλητικές αλλά και επικίνδυνες για τον άνθρωπο, αλλά είναι τόσο σπάνιες, που πλέον με τα μέτρα που παίρνονται στις εισαγωγές ψαριών, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο μία ασθένεια να περάσει πχ από την φάρμα ψαριών της Ινδιάς (που το νερό της είναι επικίνδυνο για χολέρα και άλλες παθήσεις) κάτι άρρωστο και προβληματικό προς την Ευρώπη. Σκέψου το κι αλλιώς. Αν περάσει κάποια τόσο σοβαρή ασθένεια, σε "ανεπτυγμένες" χώρες, θα πέσουν κεφάλια, θα τρανταχτούν καρέκλες και γενικώς θα παιχτούν πολλά εκατομμύρια. Οπότε όλοι λαμβάνουν τα μέτρα τους.

Τώρα... Υπάρχουν οι κοινές παθήσεις που μπορεί να κολλήσει ένα ψάρι μέσα στο ενυδρείο σου ενώ το πήρες υγιές. Τι γίνεται με αυτές?

Θα σου πω απλά πως το νερό του ενυδρείου σου καθώς και το πλήρως υγιές ψάρι του ενυδρείο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ να εισαχθεί στο ανθρώπινο σώμα. Άλλωστε τα περισσότερα ενυδρειακά προϊόντα και φάρμακα που παίρνουμε από τα petshop αναγράφουν πάνω πως δεν πρόκειται για προϊόντα που έχουν σκοπό την ιχθυοκαλλιέργεια με σκοπό την ανθρώπινη τροφή.

Οπότε...

Θα έλεγα πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρομάζεις και να φοβάσαι! Αυτό που χρειάζεται είναι μία σχετική προσοχή όταν συντηρούμε το ενυδρείο μας κι όταν ερχόμαστε γενικώς σε επαφή με αυτό.

Προσωπικά προτείνω πράσινο σαπούνι με ζεστό νερό πριν την εισαγωγή των χεριών στο ενυδρείο για να προστατέψουμε τα ψάρια (πολύ καλό ξέπλυμα) και πολύ καλό πλύσιμο όταν τελειώσουμε τις εργασίες στο ενυδρείο καθώς και κάποιο αντισηπτικό ή οινόπνευμα.

Μην βάζεις χέρια με πληγές μέσα στο νερό και απέφευγε το να ρουφάς νερό στις αλλαγές από τους σωλήνες. Προσωπικά έχω πιει πολύ νερό ενυδρείου. Το ότι δεν έπαθα τίποτα (γνωστοί μου διαφωνούν στο ότι δεν έπαθα τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) οφείλεται στον νόμο των πιθανοτήτων που όπως είπα και πιο πάνω, είναι εξαιρετικά σπάνιο να έχουμε πρόβλημα υγείας.

Γενικώς προσοχή και μη φοβάσαι. Δεν είναι κάτι το τρομακτικό, αλλά καλό είναι να είναι κανείς ενημερωμένος!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χαζή η ερώτησή σου :(

Η απάντηση είναι πως ναι, υπάρχουν ασθένειες που μπορεί να είναι κολλητικές αλλά και επικίνδυνες για τον άνθρωπο, αλλά είναι τόσο σπάνιες, που πλέον με τα μέτρα που παίρνονται στις εισαγωγές ψαριών, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο μία ασθένεια να περάσει πχ από την φάρμα ψαριών της Ινδιάς (που το νερό της είναι επικίνδυνο για χολέρα και άλλες παθήσεις) κάτι άρρωστο και προβληματικό προς την Ευρώπη. Σκέψου το κι αλλιώς. Αν περάσει κάποια τόσο σοβαρή ασθένεια, σε "ανεπτυγμένες" χώρες, θα πέσουν κεφάλια, θα τρανταχτούν καρέκλες και γενικώς θα παιχτούν πολλά εκατομμύρια. Οπότε όλοι λαμβάνουν τα μέτρα τους.

Τώρα... Υπάρχουν οι κοινές παθήσεις που μπορεί να κολλήσει ένα ψάρι μέσα στο ενυδρείο σου ενώ το πήρες υγιές. Τι γίνεται με αυτές?

Θα σου πω απλά πως το νερό του ενυδρείου σου καθώς και το πλήρως υγιές ψάρι του ενυδρείο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ να εισαχθεί στο ανθρώπινο σώμα. Άλλωστε τα περισσότερα ενυδρειακά προϊόντα και φάρμακα που παίρνουμε από τα petshop αναγράφουν πάνω πως δεν πρόκειται για προϊόντα που έχουν σκοπό την ιχθυοκαλλιέργεια με σκοπό την ανθρώπινη τροφή.

Οπότε...

Θα έλεγα πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να τρομάζεις και να φοβάσαι! Αυτό που χρειάζεται είναι μία σχετική προσοχή όταν συντηρούμε το ενυδρείο μας κι όταν ερχόμαστε γενικώς σε επαφή με αυτό.

Προσωπικά προτείνω πράσινο σαπούνι με ζεστό νερό πριν την εισαγωγή των χεριών στο ενυδρείο για να προστατέψουμε τα ψάρια (πολύ καλό ξέπλυμα) και πολύ καλό πλύσιμο όταν τελειώσουμε τις εργασίες στο ενυδρείο καθώς και κάποιο αντισηπτικό ή οινόπνευμα.

Μην βάζεις χέρια με πληγές μέσα στο νερό και απέφευγε το να ρουφάς νερό στις αλλαγές από τους σωλήνες. Προσωπικά έχω πιεί πολύ νερό ενυδρείου. Το ότι δεν έπαθα τίποτα (γνωστοί μου διαφωνούν στο ότι δεν έπαθα τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) οφείλεται στον νόμο των πιθανοτήτων που όπως είπα και πιο πάνω, είναι εξαιρετικά σπάνιο θα έχουμε πρόβλημα υγείας.

Γενικώς προσοχή και μη φοβάσαι. Δεν είναι κάτι το τρομακτικό, αλλά καλό είναι να είναι κανείς ενημερωμένος!

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Κατ αρχην ευχαριστω... :thumbup::P:hysterical:

με καλυψες αλλα οχι πληρως... :(

οταν λες.(γνωστοί μου διαφωνούν στο ότι δεν έπαθα τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι εννοεις..??

Και καλα που ρωτησα...γιατι αν δν ειχα διαβασει τον καταλογο με τις ασθενειες δν θα μου δημιουργοταν η ερωτηση και θα εκανα και πολλα λαθη...μια και προσεχω πολυ πριν βαλω τα χερια μου...αλλα καθολου οταν τα βγαζω....οπως επισης ρουφαω το νερο με το σωληνακι... :( και τελευταια να μαθω και τον γιο μου :(

ευχαριστω και παλιιιι :hysterical::hysterical::(

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

με καλυψες αλλα οχι πληρως... :thumbup:

οταν λες.(γνωστοί μου διαφωνούν στο ότι δεν έπαθα τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι εννοεις..??

Είναι σαν αυτό που λέμε στα παιδιά , να μην βάζουν στο στόμα τους ότι βρουν .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν αυτό που λέμε στα παιδιά , να μην βάζουν στο στόμα τους ότι βρουν .

Αν εχεις παιδια πρεπει να ξερεις ηδη..οτι αυτο ειναι ακατορθωτο πρακτικα :hysterical: ..οσο και να το προσπαθουμε οι γονεις....

χωρις να σημαινει οτι πρεπει να παψουμε να προσπαθουμε να τους κανουμε πλυση εγκεφαλου..μεχρι να το εμπεδωσουν :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

με καλυψες αλλα οχι πληρως... :thumbup:

οταν λες.(γνωστοί μου διαφωνούν στο ότι δεν έπαθα τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι εννοεις..??

Έχεις δίκιο... Ξέχασα να βάλω αυτό " :P ". Ειρωνικό/πλακίτσα/αυτοσαρκασμός ήταν. Μη δίνεις σημασία σε αυτό και συγγνώμη που σε έβγαλα από το νόημα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

οπως επισης ρουφαω το νερο με το σωληνακι... :thumbup:

Κι εγώ ρουφάω ακόμα το νερό από το σωληνάκι... Απλά φροντίζω το σωληνάκι να έχει μεγάλο μήκος για να αποφύγω την όποια επαφή του νερού με το στόμα μου. Δεν λέω πως αυτή είναι η λύση... Το σωστό είναι να γεμίζεις τον σωλήνα με νερό πριν τον βάλεις στο ενυδρείο για να ξεκινήσει η ροή αμέσως.

Μιας κι έχεις μικρό παιδί, καταλαβαίνω την ανησυχία σου και καλό είναι να του δώσεις το σωστό παράδειγμα γενικώς. Σου ξαναλέω πως δεν είναι κάτι που πρέπει να τρομάζεις. Οι ασθένειες από κατοικίδια τύπου γάτας/σκύλου που μπορούν να περάσουν στον άνθρωπο είναι πιο πιθανές, για να η μιλήσω από τα ερπετά και τις "αθώες" χελωνίτσες που πουλάνε τα περισσότερα petshop. Παρ'όλα αυτά δεν έχει ακουστεί κρούσμα από τα παραπάνω, οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να ακουστεί από τα ψάρια.

Απλή προσοχή κι ενημέρωση. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωω παιδιααα :excl::excl::thumbup::bowdown:

θα εχω περισσοτερο το νου μου στο εξης... ;) αλλα και χωρις υπερβολες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...