Jump to content

Αναζήτηση είδους


alexander

Recommended Posts

Πρέπει να είναι ancistrus αλλά δεν ξέρω ποιο, μήπως την γνωρίζει κανείς αυτήν την φάτσα? Επίσης μπορώ κάπως να διακρίνω αρσενικό από θηλυκό?

post-17403-1279654404_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μιαζη με Ancistrus sp. `Rio Ucayali` φοβερος Ancistrus sp.να τον χερεσε

Link to comment
Share on other sites

Οι αρσενικοί ancistrus έχουν ''μουστάκια'' στην μουσούδα τους ,όπως έχει και ο δικός σου ,τα οποια θα μεγαλώσουν ακόμα αρκετά

Οι θηλυκοί ΔΕΝ έχουν μουστάκια και έιναι πιο μικρόσωμοι

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Το θέμα είναι ότι έχω δυο και πρέπει να είναι και τα 2 θηλυκά, προσπαθώ να φτιάξω ένα ζευγάρι για να είναι πιο χαρούμενα και αυτά και βέβαια μπας και γίνει καμία γέννα! Θα ανεβάσω φωτογραφίες και απ το δεύτερο και πιο μικρό και άμα βγει ότι είναι και τα 2 του ίδιου φύλου θα με ενδιέφερε μια ανταλλαγή η αγορά ώστε να γίνει σωστά η δουλεία.

Ευχαριστώ

Αλέξανδρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε freeman τώρα είδα την απάντηση σου. Άρα κρατάτε το 2 μέρος, δηλαδή όποιος έχει κανένα θηλυκό και θέλει αρσενικό ανταλλάσω. Επίσης άμα δεν βρεθεί στο forum τίποτα θα ψάξω και στα καταστήματα και άμα βρω θηλυκό τότε όποιος θέλει το παίρνει free το ένα αρσενικό.

Link to comment
Share on other sites

:excl: το σινκεκριμενο ειναι θηλικο

Οχ ναι έχεις δίκιο το έψαξα και διαβασα πως και τα θηλυκά μπορούν να βγάλουν μουστάκια αλλα πολύ πιο μικρά απο τα αρσενικά και μόνο λιγο πάνω απο τα χείλια τους.

Sorry για την παραπληροφόρηση :excl: ,τελικά ειναι όντος θηλυκό

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

αν μπορη να μας βαλη μια καλυτερη φωτο θα μπορουσα να σου πο ακριβος το φυλο :excl:

φρεεμαν ολοι κανουν λαθη

οι γνοσης που ξερουμε για τα πλεκο ειναι δεν ειναι τοσο πολες

Link to comment
Share on other sites

Οι αρσενικοί ancistrus έχουν ''μουστάκια'' στην μουσούδα τους ,όπως έχει και ο δικός σου ,τα οποια θα μεγαλώσουν ακόμα αρκετά

Οι θηλυκοί ΔΕΝ έχουν μουστάκια και έιναι πιο μικρόσωμοι

Τα θηλυκά είτε δεν έχουν μουστάκια καθόλου, είτε έχουν μόνο περιμετρικά του άνω χείλους τους.

Τα αρσενικά έχουν μουστάκια (συνήθως μεγαλύτερα) που ανεβαίνουν και πάνω στο κεφάλι τους.

Στη φωτογραφία (όπως είπε και ο djtonyel) είναι θηλυκό.

Σε μικρότερη ηλικία τα ancistrus μπορεί να μας μπερδέψουν με το φύλο τους καθότι μπορεί να δούμε μουστάκια περιμετρικά του άνω χείλους (τα οποία αναπτύσσονται και πρώτα στα αρσενικά) και να θεωρήσουμε πως είναι αρσενικά. Οι πιθανότητες να είναι αρσενικό είναι υπέρ μας, αλλά δεν είναι απόλυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να βγάλω μερικές κοντινές από την μούρη και των δυο και βλέπουμε. Πάντως εγώ που τα βλέπω και live βλέπω μουστάκια μόνο περιμετρικά. Καμία τάση μέχρι στιγμής για μουστάκια πιο πάνω. Μπορεί να είναι και νωρίς ακόμα, δεν ξέρω. Ίσως να περιμένω να μεγαλώσουν κι άλλο? Επίσης μπορώ να καταλάβω άμα είναι του ίδιου φύλου και από την συμπεριφορά που έχουν μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορώ να καταλάβω άμα είναι του ίδιου φύλου και από την συμπεριφορά που έχουν μεταξύ τους?

Ναι, αλλά δεν είναι απόλυτο. Συνήθως τα αρσενικά παίζουν ξύλο αλλά δεν αποκλείεται να είναι είτε δύο θηλυκά είτε δύο διαφορετικού φύλου.

Link to comment
Share on other sites

τα ancistrus γενικα πεζουν ξυλο . :excl:

και εγω το ειδιο προβλιμα ειχα αγορασα τρεια καο ολα ειτα θηλικα και τα πουλισα γενικα με τα ancistrus

ειμουν λιγο ατηχος.

προσοχη> μιν τους δινις πολες ταμπλετες δινετους πολλα λαχανικα γιατη τρονε μεχρι να σκασουν

Link to comment
Share on other sites

Μπα τους δίνω μια ταμπλέτα σε 4-5 κομματάκια για τα 2 ancistrus και 4 cory 2 φόρες την μέρα, όπου πρέπει να είναι λίγο. Λέω να το πάω στις 4 ταμπλέτες την μέρα τώρα που μεγάλωσαν λίγο. καλά δεν είναι η πρέπει κι άλλες? Λαχανικά δεν έχω βάλει ακόμα (δεν το ήξερα ότι γίνεται). Τώρα λέω να ξεκινήσω με κανένα αγγουράκι και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θηλυκά είναι και τα δύο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...