Jump to content

200lt για Πυράνια


Wizard!

Recommended Posts

Σε συνέχεια λοιπόν της συζήτησης που ξεκίνησε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4530 και αφού "κρίνομαι κατάλληλος" για να το κάνω, φυσικά με στενή παρακολούθηση από εσάς :lmao: ξεκινάω να μαζεύω πληροφορίες για το τι χρειάζομαι για να στήσω ένα 200άρι (φυσικά εκτός από το ενυδρείο :lmao:)

Αρχικά, θα χρειαστώ έπιπλο για να πατήσει? Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μικρό γραφείο, ξύλινο, που έχει Π κάθετα στην επιφάνειά του, οριζόντια δοκό, χώρο από κάτω και αρκετά συρτάρια για τροφές κλπ. Φυσικά οι διαστάσεις του είναι αρκετές για το 200άρι. Έχει αντέξει αρκετή βαρβαρότητα στο παρελθόν. Υπάρχει λόγος να πάρω βάση, και αν ναι σε τι κόστος?

Ενυδρείο στα 200lt τι προτείνετε? Δεν έχω πρόβλημα να πάρω από εξωτερικό αν αυτό συμφαίρει.

Λοιπό εξοπλισμό? Τι φίλτρο? Ο Γιάννης (istellas) μου πρότεινε το 2217, αλλά τι είναι αυτό? Μάρκα? Που το βρίσκω? Τι άλλο θα χρειαστεί?

Διακόσμιση? Υπάρχει περιορισμός του τι θα βάλω? Διάβαζα στα άρθρα ότι επηρρεάζουν την ποιότητα του νερού. Βάζοντας πιράνχα τι θα είναι πιό ευέλικτο και πιό κατάλληλο?

Τέλος και φυσικά το κυριότερο, σκέφτομαι να βάλω κάποια από τα παρακάτω:

Serrasalmus Rhombeus, Pygocentrus Piraya, Pygocentrus Cariba, Pygocentrus Naterreri.

Η επιλογή είναι καθαρά από εμφάνιση, δεν έχω ψάξει για συμβατότητες, μεγέθη, κλπ. Επίσης, θα μπορούν να συγκατοικήσουν με γλύφτη & Apple Snails? Ρωτάω γιατί με το που έβαλα τέτοια στο υπάρχον, ησύχασα από καθάρισμα & άλγη. Τέλος που μπορώ να τα βρω αυτά? Διάβασα διάφορα για καταστήματα που τα πουλάνε δήθεν αλλά δεν είναι ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το γραφείο που λες ότι έχει αντέξει βαρβαρότητες είσαι σίγουρος ότι θα σηκώσει τα 250 περίπου κιλά (ανάλογα με το τι θα βάλεις)!

Δεν είναι καλό να καταρρεύσει με το ενυδρείο πάνω μιλάμε για μεγάλη ζημιά!

Κόστος για καινούργιο έπιπλο δεν μπορώ να σου πω μια και θα βρεις πολλά στην Αθήνα και στο νετ και θα κρίνεις μόνος σου!

Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος Istellas σου πρότεινε αυτό:

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...al-filter-2217/

Και νομίζω ότι θα σε υπερκαλύψει για τα λίτρα σου και δυνατότητα αναβάθμισης σου δίνει και όλοι λένε πώς είναι αθάνατα!

Δεν ξέρω αν θα χρειαστείς να πάρεις και λοιπό εξοπλισμό (βάνες, σωλήνες κ.α) για να το συνδέσεις μια και δεν έχω ακόμα εξωτερικό!

Για τον διάκοσμο και κυρίως τις πέτρες θα φροντίσεις να δεις τις απαιτήσεις των ψαριών σε σκληρότητες και pH και θα πράξεις ανάλογα!

Ξύλα απ’ ότι ξέρω καλό θα είναι να βάλεις και λίγα φυτά νομίζω είναι καλά για το οικοσύστημα που θα φτιάξεις!

Είδη φυτών δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Το γραφείο που λες ότι έχει αντέξει βαρβαρότητες είσαι σίγουρος ότι θα σηκώσει τα 250 περίπου κιλά (ανάλογα με το τι θα βάλεις)!

Δεν είναι καλό να καταρρεύσει με το ενυδρείο πάνω μιλάμε για μεγάλη ζημιά!

Κόστος για καινούργιο έπιπλο δεν μπορώ να σου πω μια και θα βρεις πολλά στην Αθήνα και στο νετ και θα κρίνεις μόνος σου!

Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος Istellas σου πρότεινε αυτό:

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...al-filter-2217/

Και νομίζω ότι θα σε υπερκαλύψει για τα λίτρα σου και δυνατότητα αναβάθμισης σου δίνει και όλοι λένε πώς είναι αθάνατα!

Δεν ξέρω αν θα χρειαστείς να πάρεις και λοιπό εξοπλισμό (βάνες, σωλήνες κ.α) για να το συνδέσεις μια και δεν έχω ακόμα εξωτερικό!

Για τον διάκοσμο και κυρίως τις πέτρες θα φροντίσεις να δεις τις απαιτήσεις των ψαριών σε σκληρότητες και pH και θα πράξεις ανάλογα!

Ξύλα απ’ ότι ξέρω καλό θα είναι να βάλεις και λίγα φυτά νομίζω είναι καλά για το οικοσύστημα που θα φτιάξεις!

Είδη φυτών δεν ξέρω!

31731[/snapback]

Φίλε wizard

Όπως ακριβώς στα είπε ο koyzman.

Βεβαιώσου ότι το έπιπλο αντέχει τουλάχιστον 250 κιλά βάρος.

Πως θα το κάνεις δεν ξέρω. Βάλε την οικογένεια να ανέβει πάνω για παράδειγμα :lmao:

Όσο για το φίλτρο όντως κορυφαία επιλογή με καλό κόστος και Plug & Play. Το βγάζεις απο το κουτί και το βάζεις σε λειτουργία.

Θα χρειασθείς βέβαια εκτός απο τα σφουγγάρια και κάποιο βιολογικό έξτρα υλικό όπως siporax ή substrate pro για γεμίσεις τον κάδο του.

Για τον διάκοσμο μερικές ρίζες και φυτά και θα είναι κούκλα το 200αρακι σου.

Όσο για τα είδη των πιράνιων δεν ξέρω να σου πω. Ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό εξοπλισμό? Τι φίλτρο? Ο Γιάννης (istellas) μου πρότεινε το 2217, αλλά τι είναι αυτό? Μάρκα? Που το βρίσκω? Τι άλλο θα χρειαστεί?

Διακόσμιση? Υπάρχει περιορισμός του τι θα βάλω? Διάβαζα στα άρθρα ότι επηρρεάζουν την ποιότητα του νερού. Βάζοντας πιράνχα τι θα είναι πιό ευέλικτο και πιό κατάλληλο?

Τέλος και φυσικά το κυριότερο, σκέφτομαι να βάλω κάποια από τα παρακάτω:

Serrasalmus Rhombeus, Pygocentrus Piraya, Pygocentrus Cariba, Pygocentrus Naterreri.

Η επιλογή είναι καθαρά από εμφάνιση, δεν έχω ψάξει για συμβατότητες, μεγέθη, κλπ. Επίσης, θα μπορούν να συγκατοικήσουν με γλύφτη & Apple Snails? Ρωτάω γιατί με το που έβαλα τέτοια στο υπάρχον, ησύχασα από καθάρισμα & άλγη. Τέλος που μπορώ να τα βρω αυτά? Διάβασα διάφορα για καταστήματα που τα πουλάνε δήθεν αλλά δεν είναι ...  :lmao:

31702[/snapback]

1. Για το θέμα φίλτρο θες δυνατό φιλτράρισμα και η πρόταση του istellas είναι μια χαρά..

2.Όσο πιο βιοτοπικό γίνεται...Προσοχή στην επιλογή χαλικιού(χρειάζεσαι ουδέτερο χαλίκι) και στις πέτρες αν τυχόν τοποθετήσεις να μην είναι ασβαστολιθικές και επηρεάσουν τις τιμές του νερού σου.

Για τα είδη που αναφέρεις στην Ελλάδα πιθανόν να μην βρείς εκτός από τα naterreri που είναι γνωστά στα pet shop καθώς και στο ευρύ κοινό.Στα 200 λίτρα που αναφέρεις μπορείς να βάλεις 3 αφού μεγαλώνοντας κάθε ενήλικο ψάρι χρειάζεται 70 λίτρα.....Εκτός αν έχεις σκοπό να φτιάξεις μεγαλύτερο...

Για τη νσυγκατοίκηση με pleco δεν στο προτείνω..Αν επιχειρήσεις κάτι τέτοιο φρόντισε να του παρέχεις αρκετές κρυψώνες,να είναι αρκετά μεγαλύτερος από τα πιράνια και να προυπάρχει αρκετό καιρό στο ενυδρείο πριν την τοποθέτηση των πιρανίων.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για την συγκατοίκηση με pleco δεν στο προτείνω..Αν επιχειρήσεις κάτι τέτοιο φρόντισε να του παρέχεις αρκετές κρυψώνες,να είναι αρκετά μεγαλύτερος από τα πιράνια και να προυπάρχει αρκετό καιρό στο ενυδρείο πριν την τοποθέτηση των πιρανίων.... :lmao:

31768[/snapback]

Μπορώ αντί για pleco να χρησιμοποιήσω Apple Snails? Θα έχουν τα ίδια αποτελέσματα στο "συγύρισμα" του ενυδρείου με ένα pleco?

Ρωτάω, γιατί από τη μέρα που τον έβαλα, καθάρισε το ενυδρείο μου, τα τζάμια, τα χαλίκια, και γενικά είναι πολύ διαφορετική η κατάσταση. Δε γνωρίζω αν έκανα κάτι λάθος και ο pleco απλά το διορθώνει, αλλά είδα μεγάλη διαφορά μαζί του. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Τέλος και φυσικά το κυριότερο, σκέφτομαι να βάλω κάποια από τα παρακάτω:

Serrasalmus Rhombeus, Pygocentrus Piraya, Pygocentrus Cariba, Pygocentrus Naterreri.

Η επιλογή είναι καθαρά από εμφάνιση, δεν έχω ψάξει για συμβατότητες, μεγέθη, κλπ. Επίσης, θα μπορούν να συγκατοικήσουν με γλύφτη & Apple Snails? Ρωτάω γιατί με το που έβαλα τέτοια στο υπάρχον, ησύχασα από καθάρισμα & άλγη. Τέλος που μπορώ να τα βρω αυτά? Διάβασα διάφορα για καταστήματα που τα πουλάνε δήθεν αλλά δεν είναι ...

Λοιπον ορθες οι επιλογες σου φιλε μου . ΑΛΛΑ ! :lmao:

τα serrasalmus ειναι κατα βαση ψαρια που ζουν ΜΟΝΑ τους και οχι σε κοπάδι. αν βαλεις rhombeuw μαζι με Pygos το πιθανοτερο ειναι ο rhom να τα διαλυσει :/

τωρα Piraya και caribe πολυ δυσκολα θα βρεις έστω και με παραγγελια απο εξωτερικο.

τα natts ειναι αυτα που τελικα θα επιλεξεις και πιστεψε με αξιζουν τον κοπο ^^

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Γι'αυτό ρωτάω άλλωστε, μην προχωρήσω σε κινήσεις που θα βλάψουν τα ψάρια :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς το Σάββατο και βρήκα τα εξής:

2 ενυδρεία της Juwel, 240lt και 400lt αντίστοιχα. Τα χαρακτηριστηκά τους είναι παρακάτω, και τα δύο είναι με το έπιπλο και με το δικό τους εσωτερικά φίλτρο:

121 x 41 x 55cm, 240 lt --> 600€

151 x 51 x 62 cm, 400 lt --> 900€

Αν και μάλλον για το 1ο θα πάω, περισσότερο λόγω χώρου, οι τιμές είναι καλές?

Link to comment
Share on other sites

wizard φιλε μου δε με λενε χρηστο ! με λενε γιωργο. το chris ειναι ψευδωνυμο που μου ειχαν βγαλει οι φιλοι μου για την αγαπη που εχω για εναν μπασκετμπολιστα τον chris webber :lmao:

μιας και ειδα οτι ψαχνεις ενυδρειο πουλαω εγω juwel 240.

δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4605

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα σε τιμές 40-60€, τα παρακάτω:

1. Pygocentrus Cariba

2. Serrasalmus Rhombeus

3. Pygocentrus Naterreri

Τα έχω βάλει με σειρά προτίμησης :thumbup:

Μου είπαν όμως, ότι δε μπορώ να τα βάλω σε 200lt, γιατί υπολογίζοντας 60lt για κάθε ψάρι, θα πρέπει να πάρω 3 (που ήταν και το αρχικό πλάνο), αλλά αυτά για να μην τσακώνονται πρέπει να είναι τουλάχιστον 6... Διαφορετικά θα πρέπει να βάλω μόνο 1... :angry2:

Ισχύει αυτό? Γιατί το να βάλω 400lt για 6, σε αυτή τη φάση δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει και χώρος, καθόλου... :D

Επίσης βρήκα ένα ενυδρείο, 180lt, που λείπει ένα κομμάτι γυαλί στο πίσω μέρος, πάνω δεξιά. Είναι ένα τρίγωνο περίπου 3cm η κάθε πλευρά του και βρίσκεται πάνω από τη στάθμη του νερού. Μου το δίνουν 100€ μαζί με τη βάση του. Αξίζει να το πάρω? Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το γυαλί και να μαζεύω ψάρια από το πάτωμα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε wizard (εχουμε και ομοιο nickname) προσωπικα δεν θα σου προτεινα να παρεις ενα ενυδρειο αμφιβολου προελευσης - κατασκευης! Καλυτερα να παρεις ενα απο τα ετοιμα του εμποριου! Για τα Juwel που ειπες ειναι πολυ καλα ενυδρεια, με πολυ καλη κατασκευη αλλα εγω στην θεση σου δεν θα εμενα με το δικο τους φιλτρο γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο! Καλυτερα βαλε παραληλα και το 2217 που σου προτεινε και ο Γιαννης και χρησιμοποιησε το εσωτερικο για μηχανικο - χημικο καθαρισμο και βαλε το εξωτερικο για βιολογικο! Ειναι η καλυτερη λυση! Εγω εχω ενα ενυδριεο Juwel vision 450 και μαζι με το εσωτερικο φιλτρο, του εβαλα και 2 εξωτερικα eheim 2028 για να ειμαστε σιγουροι! Ισως να σου φαινεται υπερβολικο αλλα η φιλτρανση του νερου ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας για την καλη κατασταση του ενυδρειου!

Τα cariba που τα βρηκες;

Έγινε επεξεργασία - Wizart
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα σε τιμές 40-60€, τα παρακάτω:

1. Pygocentrus Cariba

2. Serrasalmus Rhombeus

3. Pygocentrus Naterreri

Τα έχω βάλει με σειρά προτίμησης :thumbup:

Μου είπαν όμως, ότι δε μπορώ να τα βάλω σε 200lt, γιατί υπολογίζοντας 60lt για κάθε ψάρι, θα πρέπει να πάρω 3 (που ήταν και το αρχικό πλάνο), αλλά αυτά για να μην τσακώνονται πρέπει να είναι τουλάχιστον 6... Διαφορετικά θα πρέπει να βάλω μόνο 1... :angry2:

Ισχύει αυτό? Γιατί το να βάλω 400lt για 6, σε αυτή τη φάση δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει και χώρος, καθόλου... :D

Επίσης βρήκα ένα ενυδρείο, 180lt, που λείπει ένα κομμάτι γυαλί στο πίσω μέρος, πάνω δεξιά. Είναι ένα τρίγωνο περίπου 3cm η κάθε πλευρά του και βρίσκεται πάνω από τη στάθμη του νερού. Μου το δίνουν 100€ μαζί με τη βάση του. Αξίζει να το πάρω? Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει το γυαλί και να μαζεύω ψάρια από το πάτωμα? :thumbup:

Aς τα πάρουμε με την σειρά..

1.Αναφέρεις ότι βρήκες 3 είδη πιρανίων..Αν θές μας λές και που τα βρήκες καθώς

άσε με να έχω μια μικρή αμφιβολία για τα caribe και για το rhombeus(αν είναι).

2.Ποίος ήταν αυτός που σου είπε να βάλεις μόνο ένα μην μου πέσουν τα μαλλάκια μου..Όχι ώντας

κοπαδόψαρα ο σωστός αριθμός είναι 3+ και καλύτερα είναι να κρατούνται σε αριθμό των 5+...Ο

αριθμός 2 είναι απαγορευτικός(καθώς συνήθως επιβιώνει μόνο το 1) και ο αριθμός 1 για μένα

δεν υπάρχει καθώς μιλάμε για pygocentrus και όχι για serrasalmus...

Σε διακόσια λίτρα μπορείς να βάλεις 3,καθώς σωστά είπες ο κανόνας ορίζει 70 λίτρα ανά ψάρι...

3.Τέλος για το ενυδρείο που αναφέρεις,λόγω ότι έχει τριγωνικό σχήμα τα πιράνια δεν θα

το εκτημήσουν και πολύ.Προτείνω να στραφείς σε κλασικό παραλληλόγραμο..

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

Φιλε wizard (εχουμε και ομοιο nickname) προσωπικα δεν θα σου προτεινα να παρεις ενα ενυδρειο αμφιβολου προελευσης - κατασκευης! Καλυτερα να παρεις ενα απο τα ετοιμα του εμποριου! Για τα Juwel που ειπες ειναι πολυ καλα ενυδρεια, με πολυ καλη κατασκευη αλλα εγω στην θεση σου δεν θα εμενα με το δικο τους φιλτρο γιατι δεν ειναι και οτι καλυτερο! Καλυτερα βαλε παραληλα και το 2217 που σου προτεινε και ο Γιαννης και χρησιμοποιησε το εσωτερικο για μηχανικο - χημικο καθαρισμο και βαλε το εξωτερικο για βιολογικο! Ειναι η καλυτερη λυση! Εγω εχω ενα ενυδριεο Juwel vision 450 και μαζι με το εσωτερικο φιλτρο, του εβαλα και 2 εξωτερικα eheim 2028 για να ειμαστε σιγουροι! Ισως να σου φαινεται υπερβολικο αλλα η φιλτρανση του νερου ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας για την καλη κατασταση του ενυδρειου!

Τα cariba που τα βρηκες;

Βασικά στην περίπτωση που αποφασίσω για το Jewel, ναι, θα χρησιμοποιήσω και τα δύο φίλτρα και για λόγους backup.

Aς τα πάρουμε με την σειρά..

1.Αναφέρεις ότι βρήκες 3 είδη πιρανίων..Αν θές μας λές και που τα βρήκες καθώς

άσε με να έχω μια μικρή αμφιβολία για τα caribe και για το rhombeus(αν είναι).

2.Ποίος ήταν αυτός που σου είπε να βάλεις μόνο ένα μην μου πέσουν τα μαλλάκια μου..Όχι ώντας

κοπαδόψαρα ο σωστός αριθμός είναι 3+ και καλύτερα είναι να κρατούνται σε αριθμό των 5+...Ο

αριθμός 2 είναι απαγορευτικός(καθώς συνήθως επιβιώνει μόνο το 1) και ο αριθμός 1 για μένα

δεν υπάρχει καθώς μιλάμε για pygocentrus και όχι για serrasalmus...

Σε διακόσια λίτρα μπορείς να βάλεις 3,καθώς σωστά είπες ο κανόνας ορίζει 70 λίτρα ανά ψάρι...

3.Τέλος για το ενυδρείο που αναφέρεις,λόγω ότι έχει τριγωνικό σχήμα τα πιράνια δεν θα

το εκτημήσουν και πολύ.Προτείνω να στραφείς σε κλασικό παραλληλόγραμο..

1. Συνήθως στα forums που γράφω, δεν αναφέρονται καταστήματα για να μη θεωρείται διαφίμηση, έτσι λοιπόν κι εγώ δεν έγραψα κάτι. Αν επιτρέπεται, φυσικά να το μοιραστώ μαζί σας, δεν είναι μυστικό :D Πάντως θα τα φέρει από Γερμανία.

2. Μου το είπαν από το κατάστημα, αλλά αν το θεωρούσα σωστό, δε θα ρώταγα εδώ :thumbup:

3. Το ενυδρείο δεν είναι τριγωνικό, ίσως το έγραψα λάθος. Το κομάτι από το γυαλί που λείπει, είναι ένα μικρό τριγωνάκο. Κανονικό παραλληλόγραμμο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις Cariba φέρε εσύ καμια 2000 κομμάτια και 8α τα πάρουμε εμεις χοχοχοχοχοχοχο

Πλάκα κάνω... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην περίπτωση που αποφασίσω για το Jewel, ναι, θα χρησιμοποιήσω και τα δύο φίλτρα και για λόγους backup.

1. Συνήθως στα forums που γράφω, δεν αναφέρονται καταστήματα για να μη θεωρείται διαφίμηση, έτσι λοιπόν κι εγώ δεν έγραψα κάτι. Αν επιτρέπεται, φυσικά να το μοιραστώ μαζί σας, δεν είναι μυστικό :thumbup: Πάντως θα τα φέρει από Γερμανία.

2. Μου το είπαν από το κατάστημα, αλλά αν το θεωρούσα σωστό, δε θα ρώταγα εδώ :thumbup:

3. Το ενυδρείο δεν είναι τριγωνικό, ίσως το έγραψα λάθος. Το κομάτι από το γυαλί που λείπει, είναι ένα μικρό τριγωνάκο. Κανονικό παραλληλόγραμμο είναι.

Μακάρι να φέρει και θα πάρουμε και μείς :D

Το κομμάτι που λείπει στην πλάτη του ενυδρείου το έχω δει πολλές φορές σε

κατασκευές παλαιού ή μάλλον ξεπερασμένου τύπου και χρησίμευε στο να

παιρνούν τα καλώδια,οι σωληνώσεις κ.α..Τώρα δεν μπορώ να σου πώ να

το πάρεις ή όχι αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να φέρει και θα πάρουμε και μείς :D

Το κομμάτι που λείπει στην πλάτη του ενυδρείου το έχω δει πολλές φορές σε

κατασκευές παλαιού ή μάλλον ξεπερασμένου τύπου και χρησίμευε στο να

παιρνούν τα καλώδια,οι σωληνώσεις κ.α..Τώρα δεν μπορώ να σου πώ να

το πάρεις ή όχι αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Δεν πρέπει να είναι για καλώδια, εμένα μου φαίνεται για σπάσιμο... Δε με ενοχλεί αισθητικά, αλλά δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει την αντοχή του γυαλιού και με τα 180lt μαζεύω καμμιά μέρα ψάρια από το χαλί :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα… πήρα ένα 200 λίτρο ενυδρείο σκεπτόμουν να βάλω δίσκους αλλά δεν το βλέπω. Απ’ όσο έψαξα τα πυράνια μου αρέσουν πολύ… δεν ξέρω όμως τι να βάλω κοπάδι από 3 Naterreri η ένα serrasalmus? Λευκή χαλαζιακή άμμο θέλει όπως μου είπε ένας φίλος για τους δίσκους? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα 200 λίτρα για δίσκους είναι απαγορευτικά.

Όσον αφορά τα πιράνια και συγκεκριμένα τα Nattereri (Red Bellies) όντας κοπαδόψαρα πρέπει να είναι απο 5 και πάνω. Οπότε μιλάμε για 300 λίτρα minimum.

Σε 200 λίτρα (με ελάχιστο μήκος 1μ) θα ήταν προτιμότερο κάποιο μοναχικό είδος (serrasalmus).

Προσωπικά θεωρώ λάθος να λέμε κοπάδι 3 ψάρια και να τα περιορίζουμε σε αυτά τα λίτρα (200). Τουλάχιστον αυτό έχει δείξει η προσωπική μου εμπειρία απο αυτά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

ενα πιρανχα που ειναι μονο και ζει πολυ καλα σε τετοια λιτρα ειναι serrasalmus sachenzi, φτανει τα 15 εκατοστα και απο εμπειρια μου σε ενα καλοστημενο φυτεμενο ενυδρειο θα εχει πολυ ενδιαφερον

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=554

Και υπαρχει καποιο αρθρο εδω στο Aquazone για αυτο το ψαρι αλλα τωρα βαριεμε να το κανο λινκ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου αλλά μπορείτε να μου πείτε περίπου πόσα κιλά άμμο να πάρω διαστάσεις 80Χ40.3

Link to comment
Share on other sites

Απο πρωσοπικη εμπειρια λογω του οτι θα ξεκινησεις τωρα με τα πιρανια καλυτερα να πας σε κατι κοπαδιαστο οπως pygocentrous naterreri,πολυ καλα σου ειπαν οτι θελει 70 λιτρα το ψαρι,εγω προσωπικα δινω και naterreri wild & μεγαλωμενα απο 1 cm . Επισεις δινω και ενα serrasalmus manueli ειδος αρκετα σπανιο και ακριβο το οποιο βεβαια δεν κανει με τιποτα αλλο μαζι του,βεβαια με pleco αρκετα μεγαλυτερο του και σαλιγγαρια τα ειχα μαζι για ενα χρονο χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...