Jump to content

Breeding Discus


Discus.gr

Recommended Posts

Μετά το 2005-2007 είπα να ασχοληθώ και πάλι με τις αναπαραγωγές.

Αυτή τη φορά λίγο περισσότερο έμπειρος και βάζοντας και μερικούς στόχους.

Το πρώτο ζευγάρι είναι και τα δυο Red Dragons (pigeon type-broken lines)

To δεύτερο ζευγάρι είναι Blue snakeskin x Cobalt (και τα δυο με κίτρινα μάτια)

Το τρίτο ζευγάρι είναι Red Cover.

Το τέταρτο ζευγάρι είναι Solid Turquoise x Diamond cross ( το ένα με κόκκινα μάτια και το άλλο με κίτρινα μάτια)

Το πέμπτο ζευγάρι είναι Cobalt (selected grade) x Blue snakeskin (selected grade)

To έκτο ζευγάρι είναι Leopard snakeskin (selected grade) x Leopard snakeskin (face spotted)

To έβδομο ζευγάρι είναι Leopard snakeskin (2η Θέση Ιταλία) x Leopard (Show Grade)

Oλα τα ζευγάρια τα έχω σε νερό βρύσης με Ph 7.4-7.6 , μ/S 400-430 και θερμοκρασία 29-31.

Καθαρισμός των ζευγαριών δεν έγινε , έγινε όμως καθαρισμός των ενυδρείων πριν μπουν τα ζευγάρια .

Το νερό των αλλαγών είναι νερό βρύσης στρωμένο 24 ώρες σε δεξαμενή και οι αλλαγές που κάνω είναι περίπου 75% X 3 φορές κάθε μέρα. Τα φίλτρα που έχω είναι απλά σπόγγο- φίλτρα .

Το πρώτο ζευγάρι είναι και τα δυο Red Dragons (pigeon type-broken lines)

Σε αυτό το ζευγάρι θέλω να παρατηρήσω αργότερα το pattern στα μικρά.

To δεύτερο ζευγάρι είναι Blue snakeskin x Cobalt (και τα δυο με κίτρινα μάτια)

Σε αυτό το ζευγάρι θέλω να δω εάν υπάρξει κάποιο % ψαριών με κόκκινα μάτια (που να τα έχουν πάρει από παππού – γιαγιά , όπως και επίσης % σε Snakeskin και Cobalt καθώς και τα δυο ‘είδη’ είναι καφέ βάσης άρα γενετικά κυρίαρχα.

Το τρίτο ζευγάρι είναι Red Cover.

Σε αυτό το ζευγάρι θέλω να δω εάν η διαφορετική θερμοκρασία παίζει ρόλο στο % αρσενικών και θηλυκών. Σε άλλες Κιχλιδες έχω διαβάσει ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Ρώτησα τον Tan και μου λέει δοκίμασε μόνος σου και πες μου τι θα δεις. :excl: Άρα το ευκολότερο ζευγάρι για να τεστάρω αυτό είναι τα Red Cover γιατί το χρώμα τους είναι παράγοντας διαχωρισμού αρσενικού και θηλυκού. Εάν το έκανα με άλλο ζευγάρι θα έπρεπε να μεγαλώσω τα ψάρια και μετά να κάνω υποθέσεις που δεν είναι 100% σωστές ή να περιμένω να ζευγαρώσουν. Νομίζω αυτός είναι ο ευκολότερος δρόμος .

Το τέταρτο ζευγάρι είναι Solid Turquoise x Diamond cross ( το ένα με κόκκινα μάτια και το άλλο με κίτρινα μάτια)

Σε αυτό το ζευγάρι θέλω να δω το % ψαριών με κόκκινα μάτια και το % σε stripes.

Το πέμπτο ζευγάρι είναι Cobalt (selected grade) x Blue snakeskin (selected grade)

Σε αυτό το ζευγάρι θέλω να δω μέχρι ποιο μέγεθος μπορούν να φτάσουν τα ψάρια που θα βγουν , καθώς οι δυο γονείς είναι διαλεχτά ψάρια με γενετικά μεγάλο μέγεθος.

To έκτο ζευγάρι είναι Leopard snakeskin (selected grade) x Leopard snakeskin (face spotted)

Σε αυτό το ζευγάρι ο σκοπός είναι να δω το % των spots που θα περάσουν στα μικρά.

Το Leopard snakeskin (selected grade) είναι μεγάλο γενετικά αλλά στα βραγχιακά επικαλύμματα του δεν έχει τόσο καλά και ευδιάκριτα spots. Το Leopard snakeskin (face spotted) είναι μικρόσωμο αλλά στα βραγχιακα επικαλύμματα του , τα spots είναι πάρα πολύ καλά και έντονα .

To έβδομο ζευγάρι είναι Leopard snakeskin (2η Θέση Ιταλία) x Leopard (Show Grade)

Αυτό το ζευγάρι είναι γενετικά μεγάλο και δυνατό οπότε θέλω να δω τι μπορεί να βγει.

Το πρώτο ζευγάρι είναι και τα δυο Red Dragons (pigeon type-broken lines)

Οι πρώτες δυο γέννες φαγώθηκαν. Καλά πήγε η τρίτη γέννα. 25 μικρά κολύμπησαν στις 26/6/2010. Το ζευγάρι έκανε ακόμα μια γέννα και περιμένω τα μικρά να κολυμπήσουν σήμερα.

To δεύτερο ζευγάρι είναι Blue snakeskin x Cobalt (και τα δυο με κίτρινα μάτια)

Οι πρώτες δυο γέννες έβγαλαν μικρό αριθμό μικρών τα οποία φαγώθηκαν. Η τρίτη και φαρμακερή έδωσε περίπου 100+ μικρά τα οποία κολύμπησαν στις 5/7/2010. Σε αυτά τα μικρά ακόμα και στις 6-7 μέρες παρατηρούσα ένα % να είναι διάφανα και ένα άλλο % να είναι σκούρα. Αυτό ίσως να έχει να κάνει με το Snakeskin (14 μπάρες) άρα ίσως αυτά να είναι τα σκούρα.

Το τρίτο ζευγάρι είναι Red Cover . Το ζευγάρι αυτό έκανε μια γέννα όπου έφαγε τα αυγά. Στην επόμενη γέννα είχαν μικρό αριθμό αυγών και μόλις 7 μικρά. Μόλις αυτά κολύμπησαν και βρήκαν τους γονείς φαγώθηκαν. Η τρίτη γέννα πάλι είχε μικρό αριθμό αυγών και μόλις 10 μικρά τα οποία κολύμπησαν και βρήκαν τους γονείς στις 20/7/2010.

Το τέταρτο ζευγάρι είναι Solid Turquoise x Diamond cross ( το ένα με κόκκινα μάτια και το άλλο με κίτρινα μάτια)

Αυτό το ζευγάρι πιέστηκε να ζευγαρώσει. Πρώτη γέννα 50+ μικρά κολύμπησαν ελεύθερα και βρήκαν τους γονείς στις 20/7/2010.

Τα άλλα ζευγάρια έχουν αυγά ή ακόμα καθαρίζουν. Έχουμε χρόνο γι αυτά.

Στα πρωτα δυο ζευγάρια παρακολουθώ τον ρυθμό ανάπτυξης τους μέχρι τώρα. (μετρώ στην τύχη μερικά ψάρια από την κάθε γέννα)

Στην 8η μέρα (free swim) ο Μ.Ο είναι 0.7cm SL και 0.9cm TL.(και τα δυο)

Στην 17η μέρα (free swim) ο Μ.Ο είναι 1.2cm SL και 1.5cm TL. (και τα δυο)

Στην 26η μέρα (free swim) ο Μ.Ο είναι 2.0cm SL και 2.4cm TL.(μόνο Red Dragons)

Υπάρχουν και άλλες παρατηρήσεις που θα τις βάλω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη βαλε φωτο να αρρωστησουμε εδω περα !!!!

Καλη επιτυχια με ολα τα ζευγαρια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 video.....

Τωρα τα ειδα.

Καλη επιτυχια σου ευχομαι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μράβο Μιχάλη.Καλη συνέχεια στο αξιόλογο πειραμά σου και περιμένουμε τις εξελίξεις και παρατηρήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε τι ηταν αυτα τα μικρα ψαρακια που κολλουσαν πανω στα μεγαλα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε τι ηταν αυτα τα μικρα ψαρακια που κολλουσαν πανω στα μεγαλα?

νεογέννητα δισκάκια;!

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να μπενουν σε διαφορετικο ενυδρειο τα νεογεννητα ή σε γεννηστρα η κατι τετοιο γιατι θα τα φαει το μεγαλο ψαρι?

Και ακομη κατι, οι δισκοι ποσα στοιχιζουν περιπου?? (για εγκυκλοπαιδιακες γνωσεις)

Συγνωμη αν λεω χαζα αλλα ειμαι πρωταρης στο χομπι..

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά των Δίσκων έχουν την εξής ιδιαιτερότητα. Πρέπει στις πρώτες μέρες της ζωής τους να τραφούν από το «δέρμα» των γονέων τους. Από εκεί και πέρα την μέρα που θα δεχτούν και θα φάνε αρτεμια μπορείς να τα χωρίσεις και να τα βάλεις σε δικό τους ενυδρείο.

Φαινόμενα όπου οι γονείς τρώνε τα μικρά υπάρχουν σίγουρα.

Οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας της ποικιλίας και του μεγέθους. Ξεκινούν από 15-20 ευρώ και πάνε……

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα ζευγάρια τα έχω σε νερό βρύσης με Ph 7.4-7.6

αυτο ειναι ολα τα λεφτα μπορω να πω.

Μιχαλη το νερο το περνας απο προφιλτρα η μπλουμ κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο ,αντιχλωριο και τερμα?

Link to comment
Share on other sites

Kαλη επιτυχια στο εγχείρημα σου φιλε μου!!!! :excl::excl::thumbup:

Απο τις καλητερες φασεις του χομπυ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.Πιστευω οτι ήδη κρατάς αναλυτικές σημειώσεις κάθε μέρα.Να μας κρατάς ενήμερους. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Προφιλτρο ανθρακα στην παροχη , αντιχλωριο στη δεξαμενη 24 ωρες και μετα μπλουμ.....

Link to comment
Share on other sites

Προφιλτρο ανθρακα στην παροχη , αντιχλωριο στη δεξαμενη 24 ωρες και μετα μπλουμ.....

και εμεις πολεμαμε με Α/Ο καθαρμα ε???????

:excl::excl::thumbup::bowdown:

δες και το πμ που σου εστειλα.

Έγινε επεξεργασία - akoylini
Link to comment
Share on other sites

Φοβερά και τα δύο βιντεάκια :excl: να σου ζήσουν τα μικρά !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:excl: αυτά είναι κ.Μικέ :excl: αντε να δούμε εξελίξεις... θα έχει πολύ ενδιαφέρον
Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα πιανει το νερο βρυσης , σε αλλον πιανει η σκετη Α/Ο , σε αλλον μισο μισο...ειναι οτι δουλευει καλυτερα στον καθε ενα....το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο οπως και το καθε ψαρι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα πιανει το νερο βρυσης , σε αλλον πιανει η σκετη Α/Ο , σε αλλον μισο μισο...ειναι οτι δουλευει καλυτερα στον καθε ενα....το καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο οπως και το καθε ψαρι διαφορετικο.

καλα καλα,αυριο θασαι στο μαγαζι? γιατι θαρθω με πολυβολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια Μιχάλη :excl:

Αναμένουμε παρατηρήσεις, σχόλια, αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mιχαλη κανα update θα δωσεις σε μας τους ματακιδες ???

;):D

Link to comment
Share on other sites

Κατι σκαρωνει αυτος εκει πανω.... ;)

Μιλαμε για πολυ ομορφα ψαρια!!!(οι γονεις)και πιστευω οτι αναλογης ποιοτητας θα βγουν και τα μικρα τους.

Προσωπικα για μενα εχει και μεγαλη σημασια το θεμα του νερου βρυσης περασμενο μονο απο τα προφιλτρα που λεμε και η συνεχεια στο εγχειρημα σου Μιχαλη πραγματικα για μενα θα εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον!!!

Καλη επιτυχια!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κατι σκαρωνει αυτος εκει πανω.... :D

Μιλαμε για πολυ ομορφα ψαρια!!!(οι γονεις)και πιστευω οτι αναλογης ποιοτητας θα βγουν και τα μικρα τους.

Προσωπικα για μενα εχει και μεγαλη σημασια το θεμα του νερου βρυσης περασμενο μονο απο τα προφιλτρα που λεμε και η συνεχεια στο εγχειρημα σου Μιχαλη πραγματικα για μενα θα εχει πολυ μεγαλο ενδιαφερον!!!

Καλη επιτυχια!!! :blush:

Aν θες και σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις για ποιο λογο πιστευεις οτι εχει μεγαλη σημασια το περασμα του νερου βρυσης μονο απο τα προφιλτρα και οχι απο ολοκληρωμενο συστημα αντιστροφης οσμωσης ?

Για να μαθαινω και γω ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι κριμα να χαλασουμε το θεμα του Μιχαλη γιατι αυτη ειναι μεγαλη συζητηση και θα ξεφυγει το θεμα και δεν ειναι σωστο για το Μιχαλη ανοιξε καινουριο θεμα εαν θες να σου απαντησω! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...