Jump to content

μονομαχοενυδρειο


nestoras7

Recommended Posts

Εχω ενα μονομαχο σε ενα ενυδρειο 80 λιτρων μe 2 σαλιγκαρακια!

Μπορω να του βαλω 2-3 θηλυκα μεσα?

Η ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο?

Επισης τα θηλυκα ειναι πιο μεγαλα η πιο μικρα σε μεγεθος?

Έγινε επεξεργασία - nestoras7
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα θηλυκά είναι λίγο πιο μικρά απο τα αρσενικά και δέν έχουν όλα αυτά τα φανταχτερά πτερίγια.

Θηλυκές μονομαχίνες βάζουμε με αρσενικούς μονομάχους μόνο για να ζευγαρώσουν και μετα τις απομακρύνουμε άμμεσα γιατι θα τις σκοτώσουν κατα πάσα πιθανότητα οι αρσενικοί.Δεν ξέρω αν κάνει να βάλεις στα λίτρα σου και θηλυκές οπώτε σε αυτό θα σου απαντήσει κάποιος άλλος

Αυτά απο μένα

Μια σημαντική πληροφορία που θα μπορούσες να μας δώσεις ωστε να έχεις καλύτερες απαντήσεις είναι αν το ενυδρέιο σου έχει αληθηνα φυτά και αν είναι πυκνοφυτεμένο.

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις αρκει φυσικα να εχεις καποια φυτα μεσα ετσι ωστε να μπορουν να κρυφτουν οι θυλικες. αν θελεις μπορω να σου δωσω εγω κλαδεμματα. φιλικα ο φιλος της Βικτωριας. valblanis

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καταρχήν να μη βάλεις πάνω από δύο θηλυκές. Χρειάζεται πολύ καλό φύτεμα το ενυδρείο όχι τόσο για να κρύβονται, αλλά για να ορίζονται πιο εύκολα οι περιοχές τους. Όπως και να έχει θα πρότεινα να μπει πρώτα ο αρσενικός, μετά από καμιά εβδομάδα η μία θηλυκιά και μετά από άλλη μία εβδομάδα η δεύτερη εφόσον όλα κυλήσουν ομαλά και δεν πέσουμε σε νταή αρσενικό!

Σε περίπτωση που δέσουν τα ψάρια μεταξύ τους, πολύ πιθανόν να δεις αναπαραγωγή, οπότε πρέπει να σκεφτείς καλά τη κίνηση πριν μπλέξεις αρσενικό με θηλυκές.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ τακτικη να μπουν οι θηλυκες σε δυο διαφορετικους χρόνους:

1) Αν ο αρσενικος ειναι τσαμπουκας, θα μοιραστει η επιθετικότητα.

2) Αν ο αρσενικός με την πρωτη θηλυκια μοιρασουν τις περιοχές τους, η δευτερη θηλυκια θα εχει να αντιμετωπισει τις επιθεσεις και των δυο.

Σε καθε περιπτωση παντως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να χωρισεις τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ τακτικη να μπουν οι θηλυκες σε δυο διαφορετικους χρόνους:

1) Αν ο αρσενικος ειναι τσαμπουκας, θα μοιραστει η επιθετικότητα.

2) Αν ο αρσενικός με την πρωτη θηλυκια μοιρασουν τις περιοχές τους, η δευτερη θηλυκια θα εχει να αντιμετωπισει τις επιθεσεις και των δυο.

Σε καθε περιπτωση παντως πρεπει να εισαι προετοιμασμενος να χωρισεις τα ψαρια...

Δεν έχεις άδικο αλλά όλα εξαρτώνται και από τους χαρακτήρες των ψαριών. Εγώ πειραματίστηκα αρκετά σε 75λιτρο ενυδρείο με εισαγωγές κι εξαγωγές ψαριών αλλά πάντα είχα την "καβάτζα" των επιπλέον ενυδρείων για να κάνω τον διαχωρισμό.

Ο μόνος λόγος που πρότεινα τμηματική εισαγωγή είναι ότι αν τελικά αποδειχτεί τσαμπουκάς ο αρσενικός να είναι πιο εύκολος ο διαχωρισμός της μίας θηλυκιάς απ'ότι των δύο.

Εκεί που εγώ θα επιμείνω πάντως περισσότερο είναι στο θέμα της όποιας πιθανής αναπαραγωγής και το αν ο φίλος μας είναι έτοιμος να υποστεί αυτή την διαδικασία, το οποίο σημαίνει πως θα χρειαστούν τουλάχιστον άλλα δύο έτοιμα ενυδρεία (των 20 λίτρων περίπου το καθένα) σε πρώτη φάση για να χωριστούν οι γονείς από τα μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο αλλά όλα εξαρτώνται και από τους χαρακτήρες των ψαριών. Εγώ πειραματίστηκα αρκετά σε 75λιτρο ενυδρείο με εισαγωγές κι εξαγωγές ψαριών αλλά πάντα είχα την "καβάτζα" των επιπλέον ενυδρείων για να κάνω τον διαχωρισμό.

Ο μόνος λόγος που πρότεινα τμηματική εισαγωγή είναι ότι αν τελικά αποδειχτεί τσαμπουκάς ο αρσενικός να είναι πιο εύκολος ο διαχωρισμός της μίας θηλυκιάς απ'ότι των δύο.

Εκεί που εγώ θα επιμείνω πάντως περισσότερο είναι στο θέμα της όποιας πιθανής αναπαραγωγής και το αν ο φίλος μας είναι έτοιμος να υποστεί αυτή την διαδικασία, το οποίο σημαίνει πως θα χρειαστούν τουλάχιστον άλλα δύο έτοιμα ενυδρεία (των 20 λίτρων περίπου το καθένα) σε πρώτη φάση για να χωριστούν οι γονείς από τα μικρά.

ΣΩΣΤΟΣ!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Eχω ενα 20αρι και ενα 18αρι ακομα οποτε δεν υπαρχει τετοιο προβλημα!

Να παρω να βαλω μεσα 2 θηλυκα δηλαδη και να κοψω αντιδρασεις?

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση η δικια μου ειναι:

Εχεις καποιο συγκεκριμμενο λογο που θελεις να προσθεσεις μονομαχινες?

Αν οχι, κατα τη γνωμη μου μην το κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που θελω να το κανω ειναι οτι το ενυδρειο ειναι αδειο και δε θελω να βαλω καποιο αλλο ειδος!Μαρεσει ο μονομαχος!

Αντε και τον εβαλα στο 20αρι μονο του,μετα τι θα βαλω μεσα στο 80αρι?

guppies?Δε μαρεσουν...

Link to comment
Share on other sites

ε βαλε κορυ! καθαριζουν και το βυθο! δες συνθηκες και πραξε αναλογα! εγω ειχα προβλημα πιο πολυ με τις θυληκιες μεταξυ τους παρα της θηλυκης και του αρσενικου! ειναι στο χαρακτηρα τουυ καθε ψαριου και λιγα πραγματα ειναι σιγουρα αν δεν δοκιμασεις! αλλα απο την αλλη πρεπει να εχεις εναλακτικη αν κατι δεν πηγαινει σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε τιγρακια ειναι ενα

πολυ δραστηριο ψαρακι που δεν σταματαει ποτε να κολυμπα :excl:

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

βαλε τιγρακια ειναι ενα

πολυ δραστηριο ψαρακι που δεν σταματαει ποτε να κολυμπα :excl:

Τα Puntius tetrazona έχουν την κακιά συνήθεια να τσιμπάνε τις ουρές των άλλων ψαριών ιδιαίτερα των μακρύπτερων όπως τα Αγγελόψαρων, των Guppy ή των μονομάχων.

Πρέπει να κρατούνται σε ομάδες 6+ ψαριών για να μοιράζεται μεταξύ τους η επιθετικότητα αλλά και μειώνεται η τάση να τσιμπάνε τα άλλα ψάρια. Θα νιώσουν όμορφα σε ένα φυτεμένο ενυδρείο με αρκετό χώρο για κολύμπι.

το παραπανω ειναι απο το προφιλ τους. αν θελει μονομαχο μεσα....δυσκολο

για μονα τους :excl::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα Puntius tetrazona έχουν την κακιά συνήθεια να τσιμπάνε τις ουρές των άλλων ψαριών ιδιαίτερα των μακρύπτερων όπως τα Αγγελόψαρων, των Guppy ή των μονομάχων.

Πρέπει να κρατούνται σε ομάδες 6+ ψαριών για να μοιράζεται μεταξύ τους η επιθετικότητα αλλά και μειώνεται η τάση να τσιμπάνε τα άλλα ψάρια. Θα νιώσουν όμορφα σε ένα φυτεμένο ενυδρείο με αρκετό χώρο για κολύμπι.

το παραπανω ειναι απο το προφιλ τους. αν θελει μονομαχο μεσα....δυσκολο

για μονα τους :excl::thumbup:

εγω το ειπα γιατι ειπε να βαλει τον μονομαχο που εχει μονο του σε ενα 20λιτρο αλλιως δεν θα του ελεγα να τα

βαλει.τον πρωτο μηνα(νοεμβρη που ξεκινισα)ειχα ενα αγγελοψαρο με 5 τιγρακια που τσιμπουσαν το αγγελοψαρο

συνεχεια :bowdown: ..τα εδωσα αφου αρχησα να διαβαζω εδω αλλα πραγματικα ηταν πολυ ωραια ψαρακια

με ωραια συμπεριφορα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...