Jump to content

Έμεινε ένας Δίσκος


ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΚΙ

Recommended Posts

Μετά από την απώλεια τον δύο από τους τρεις Δίσκους μου :lmao::lmao: έκανα δύο απεγνωσμένες προσπάθειες να βάλω ξανά καινούριους, διαβάζοντας στο site ότι ο Δίσκος είναι ψάρι ομαδικό από 3-4 άτομα. Ο πρώτος που έβαλα ήταν πολύ μικρότερος από τον δικό μου στην αρχή τα πράγματα πήγαιναν καλά αλλά την δεύτερη βδομάδα άρχισαν τα προβλήματα κυνηγητό με μοιραία αποτελέσματα. Ο δεύτερος που έβαλα είπα να τον πάρω λίγο μεγαλύτερο το μισό του δικού μου αυτός δεν τα κατάφερε ούτε βδομάδα.

Τι να κάνω; :rasp::rasp::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βαλεις δισκο στο ιδιο μεγεθος με τον δικο σου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί στο pet shop που ψωνίζω μια φορά που είδα έναν ήταν λίγο ακριβούλης για μένα. :lmao::lmao:

Εάν όμως αυτή είναι η λύση θα το κάνω γιατί τον λυπάμαι μόνο του. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξανδρε κρίμα να χάνεις έτσι τα ψαράκια σου, να σε ρωτήσω όμως, πόσο μεγάλος είναι ο δίσκος που έχεις και τι φύλου? Να πάρεις του αντιθέτου (αν είναι εφικτό βέβαια να βρεις μικρό δίσκο που να ξεχωρίζει το γένος του) αν τα οικονομικά σου δε σου επιτρέπουν ένα μεγαλούτσικο. Από κει και πέρα θεωρώ ότι ως ενός σημείου μετράει ο "τσαμπουκάς" του ψαριού παρά το μέγεθός του. Είχα ένα rainbow θηλυκό περίπου στα 8cm και τσάκιζε τους πάντες και κατά πολύ μεγαλύτερους του. Ελπίζω να ήταν η τελευταία απώλεια που είχες! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έρχεσαι σε συμφωνία με το κατάστημα που ψωνίζεις να κάνεις μια ανταλαγή. Να δώσεις τον μεγάλο και να πάρεις δυο μικρούς ....????

Με ακόμη δυο μικρούς θα έχεις και την τετράδα που χρειάζονται οι δίσκοι !!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι του αρέσει η ιδέα αυτή :lmao:

Μια λύση που δεν ξέρω αν θα έχει αποτελέσματα είναι η εξής :

Χώρισε ένα κομμάτι του ενυδρείου σου με σίτα και βάλε εκεί τον μικρό νεοφερμένο δισκάκο. Πιστεύω οτι με τον καιρό θα τον συνηθίσουν και δεν θα τον πειράξουν όταν τον αμολύσεις.

Βέβαια θα στρεσαριστεί ο μικρός λόγω χώρου αλλά πιστεύω ότι έτσι μπορεί να κάνεις κάτι.

Πάντα θεωρητικά. Ας μας πει την γνώμη του βέβαια και κάποιος απο τους έμπειρους δισκάδες της παρεάς.

Κύριε Νίκο Ψάλτη, Κύριε Nidal και λοιποί.. Τι λέτε ;;;

Τα φώτα σας περικαλώ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Το να βαλεις εναν ακομα ιδιου μεγεθους δεν ειναι και οτι καλυτερο.Ακομα και του αντιθετου φιλου να ειναι(Αν μπορει καποιος να ειναι σιγουρος γι'αυτο.....) δεν σημαινει οτι θα ειναι ενα αρμονικο ζευγαρι.Τα ζευγαρια προκυπτουν μεσα απο κοπαδια και δυστυχως για εμας οχι απο "προξενιο"!!!

Η ουσια στους δισκους ειναι πανω απο ολα ο σχηματισμος κοπαδιων.Αναλογως λοιπον των λιτρων που διαθετουμε φροντιζουμε να δημιουργησουμε ενα ικανοποιητικο σε αριθμο κοπαδι ουτως ωστε να περιοριστει το στρεςς και η επιθετικοτητα των ψαριων μας.Κατα τη γνωμη μου η ιδανικοτερη λυση θα ηταν να προσθεσεις ταυτοχρονα 3-4 δισκους.Με την ταυτοχρονη εισαγωγη των ψαριων στο ενυδρειο,ο παλιος θα "πελαγωσει" και υποχρεωτικα θα μοιρασει την επιθετικοτητα του στο συνολο των ανταγωνιστων με αποτελεσμα πολυ συντομα να χαλαρωσει και να τους δεχτει στο χωρο του :lmao:

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι του αρέσει η ιδέα αυτή

Ούτε όμως και να έχει ένα δίσκο μόνο του και να χάνει όποιον άλλο επιχειρεί να βάλει μέσα.

Δυο επιλογές υπάρχουν.

Κρατάς αυτών που έχεις και βάζεις 3-4 ακόμη όλους μαζί οπώς προτείνει ο nidal ή ανταλλάσεις αυτών και πάλι βάζεις τουλάχιστον 4 νέους όλους μαζί.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω πως εχεις Δυο επιλογές

Κρατάς αυτον που έχεις και βάζεις 3-4 ακόμη όλους μαζί οπώς προτείνει ο nidal ή ανταλλάσεις αυτών και πάλι βάζεις τουλάχιστον 4 νέους όλους μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε george hmmy ο Δίσκος είναι αυτός που έχω ως φωτογραφία +-12cm όσο για φύλο δεν νομίζω ότι έχω τις γνώσεις και την εμπειρία για να το ξέρω :rasp: .

Όπως σωστά επισήμανε ο φίλος SW1IXC η ιδέα να τον δώσω δεν με κάνει να νιώθω και τόσο καλά γιατί τον έχω 3 χρόνια. :rip:

Άρα μάλλον μου μένει η άλλη λύση της προσθήκης μαζικά 3-4 Δίσκων χωρίς να τον βγάλω. :rasp::rasp::ballistic:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας. :lmao::D:lmao::D

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν ειναι +- 12cm και βαλεις αλλους 3-4 ιδιου μεγεθους δεν θα εχουν προβλημα μεταξυ τους αλλα πιστευω πως 4 με 5 12 εκατοστων δισκοι σε 200λ ειναι αρκετα στριμωγμενοι θα χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα 400.και εφοσον ειναι τοσο μεγαλοι δεν αξιζει να πειραματιζεσαι και να τους στριμωχνεις με αποτελεσμα να τους στρεσαρεις.

Κλεινοντας χωρις να σε κουραζω πιστευω πως 4-5 12 cm σε 200λ ειναι πολυ αβολα για αυτα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν ειναι +- 12cm και βαλεις αλλους 3-4 ιδιου μεγεθους δεν θα εχουν προβλημα μεταξυ τους αλλα πιστευω πως 4 με 5  12 εκατοστων δισκοι σε 200λ ειναι αρκετα στριμωγμενοι θα χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα 400.και εφοσον ειναι τοσο μεγαλοι δεν αξιζει να  πειραματιζεσαι και να τους στριμωχνεις με αποτελεσμα να τους στρεσαρεις.

Κλεινοντας χωρις να σε κουραζω πιστευω πως 4-5 12 cm σε 200λ ειναι πολυ αβολα για αυτα τα ψαρια

31990[/snapback]

Αυτός που έχω είναι +- 12cm οι καινούργιοι αν κατάλαβα καλά θα είναι μικρότεροι. :lmao:

Αν βάλω 2 θα είναι καλύτερα γιατί τα 400 λίτρα είναι όνειρο θερινής νυκτός :ballistic: που θα ήθελα πολύ να το δω. :lmao::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το 400λ οπως λες ειναι ονειρο θερινης νυκτος θα σου προτεινα να βαλεις αλλους 2 για να ειναι μονος αριθμος και παντα ιδιου μεγεθους με αυτων που εχεις για να μην εχεις τσακωμους και κανε αρκετουτσικες αλλαγες καθε εβδομαδα 40-50%

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι αν ειναι +- 12cm και βαλεις αλλους 3-4 ιδιου μεγεθους δεν θα εχουν προβλημα μεταξυ τους αλλα πιστευω πως 4 με 5 12 εκατοστων δισκοι σε 200λ ειναι αρκετα στριμωγμενοι θα χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα 400.και εφοσον ειναι τοσο μεγαλοι δεν αξιζει να πειραματιζεσαι και να τους στριμωχνεις με αποτελεσμα να τους στρεσαρεις.

Κλεινοντας χωρις να σε κουραζω πιστευω πως 4-5 12 cm σε 200λ ειναι πολυ αβολα για αυτα τα ψαρια

Κάθε ενήλικος δίσκος χρειάζεται 50 λίτρα. Ενήλικος δίσκος μπορεί να φτάσει τα 15 ακόμη και τα 18 εκατοστά, 4 δίσκοι των 12 cm στα 200 λίτρα δεν θεωρούνται στριμωγμένοι ........ !!!!!!!

Αυτός που έχω είναι +- 12cm οι καινούργιοι αν κατάλαβα καλά θα είναι μικρότεροι. 

Αν βάλω 2 θα είναι καλύτερα γιατί τα 400 λίτρα είναι όνειρο θερινής νυκτός  που θα ήθελα πολύ να το δω.

Οι καινούργιοι θα είναι μικρότεροι και πρέπει να είναι τουλάχιστον τρείς. Να διευκρινήσω ότι δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα αν είναι των 12 cm αλλά η απόκτηση τέτοιου μεγέθους δίσκων "ταράζει" προυπολογισμούς .......

Μιας και το 400λ οπως λες ειναι ονειρο θερινης νυκτος θα σου προτεινα να βαλεις αλλους 2 για να ειναι μονος αριθμος και παντα ιδιου μεγεθους με αυτων που εχεις για να μην εχεις τσακωμους και κανε αρκετουτσικες αλλαγες καθε εβδομαδα 40-50%

Αν το σύνολο των δίσκων είναι μονός ή ζυγός αριθμός δεν επιρεάζει την συμπεριφορά τους ..... πρέπει να είναι τουλάχιστων 4 ψάρια !!!!!

Οι αλλαγές 40-50% θεωρούνται ώς δεδομένο απο κάποιον χομπίστα που έχει δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι η απόκτηση τέτοιου μεγέθους δίσκων "ταράζει" προυπολογισμούς ....... αλλα αν παρει μικροτερους απο αυτον που εχει πιστευω οτι θα εχει προβλημα στο οτι οι δισκοι πρεπει να ειναι μονος αριθμος 3,5,7 επιμενω σε αυτο γιατι το εχω διαβασει και το εχω παρατηρησει και εγω ο ιδιος στα ενυδρεια μου.Οι δισκοι σχηματιζουν κοπαδακια και αν ειναι ζυγος αριθμος 2,4,6 ο ποιο ανεπτυγμενος και πιο ζωηρος επιβαλεται και εχουμε προβληματα σιτησης ακομα και θανατο στο πλεοναζοντα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου.Το 40-50% εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι δεδομενο σε δισκαδες που εχουν c02 με ph controller αλλιως το στρες στα ψαρια ειναι μεγαλο.Και οσο για τα λιτρα πιστευω οτι ειναι λιγα για να εχουμε σωστη αναπτυξη και λιγοτερους τσακωμους αν βαλει 4-5

Link to comment
Share on other sites

Το 40-50% εβδομαδιαιες αλλαγες ειναι δεδομενο σε δισκαδες που εχουν c02 με ph controller αλλιως το στρες στα ψαρια ειναι μεγαλο

Τι θες να πείς με αυτό φίλε pan. Δεν το κατανοώ ;;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πω οτι οσο και να δουλευεις το νερο που θελεις να κανεις αλλαγη σε ενα βαρελι δεν θα το φερεις ποτε σχεδον στις συνθηκες ph που θα ειναι στο ενυδρειο σου.Αρα με μεγαλες αλλαγες αλλαζεις περισσοτερο και πιο δραστικα τις συνθηκες νερου του ενυδρειου σου σε συνεπεια να μην εχεις απολυτα σταθερες συνθηκες διαβιωσης για τους δισκους σου πραγμα που καταφερνει το ph controller

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά οφείλω να ομολογήσω ότι έχω μπερδευτεί λίγο. :rasp:

Το γεγονός πάντως είναι ότι όταν ήταν 3 δεν είχα κανένα πρόβλημα :lmao: ‘τον αριθμό δεν τον διάλεξα ήταν τυχαίος’ :lmao: , η ανάπτυξη τους δεν ήταν ίδια με όχι πολύ μεγάλες αποκλείσεις βέβαια.

Δεν έχω CO2 με ph controller

Κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές του 30%.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεσαι με ph controller κτλ και σου κανουμε την ζωη δυσκολη αν αντεχεις οικονομικα παρε 3 στο ιδιο μεγεθος με τον δικο σου και κανε τις αλλαγες νερου οπως τις εκανες και μπορει να σχηματισεις και κανα ζευγαρι ή αν βλεπεις οτι δεν αντεχεις οικονικα δωσε με μεγαλη λυπη σου και δικια μου τον δικο σου και παρε 3 ή 5 μικρους να τους μεγαλωσεις εσυ.

Η αποφαση δικη σου :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά ήμουν σε άδεια. ;)

Όπως επισήμανε και ο φίλος pan ο προϋπολογισμός θα δήξει. B)

Ευχαριστώ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας να με και πάλι άργησα λίγο αλλά λόγο της αποφάσεις μου να πάρω τελικά Δίσκους του ιδίου μεγέθους με αυτόν που είχα, έπρεπε να ωριμάσει ο προϋπολογισμός. :angry2:

Πήρα άλλους δύο που είναι λίγο πιο μεγάλοι 1 με 2cm. :angry2:

Προς το παρόν (1 βδομάδα) τα πράγματα πάνε πολύ καλά, πάνε όλοι μαζί χωρίς να υπάρχουν αψιμαχίες. :thumbup::angry2:

Θα σας κρατάω ενήμερους για τις περαιτέρω εξελίξεις. :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Να τους χαιρεσαι τους νεους σου δισκους.

Περιμενουμε συντομα και φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν...... :D Περιμένουμε Φωτό για να τους θαυμάσουμε κι εμείς......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους να και οι φωτογραφίες από κινητό αλλά νομίζω ότι την δουλειά τους την κάνουν. ;)

Οι δύο καινούριοι της παρέας και μια όλοι μαζί. :blush:

post-340-1161351199_thumb.jpgpost-340-1161351215_thumb.jpgpost-340-1161351230_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...