Jump to content

Υδρες... Help


Recommended Posts

Sory που για μία ακόμη φορα σας πρίζω με αυτό το 20L μονομαχοενυδρείο αλλα μου έχει σπάσει τα νέυρα :excl:

Αυτές τις μέρες κατάλαβα την σημασία τις τροφικής αλυσίδας καλύτερα απο ποτέ

Εχουμε και λέμε:

Απο την αρχή αυτού του ενυδρείου υπηρχαν αρκετά κοπίποδα,σκουλίκια και γενικά πάρα πολών ειδών οργανισμοι.Ε εγω σκευτόμουν πως είναι μέρος του τεχνητου οικοσυστήματος που δημιούργησα και δεν ανυσηχούσα

Απο τότε όμως που έφυγαν οι red cherry εγινε το ενυδρείο άνω κάτω

-Οι red cherry τρεφόνταν απο τα κοπίποδα (μάλλον) και τα κρατάγανε σε χαμηλο πληθυσμό.Επίσης έτρωγαν και ένα είδος μυκητα που έβγαινε πάνω στα φυτά.

-Με το που έφυγαν οι red cherry τα κοπίποδα και τα σκουλίκια αυξήθηκαν δραματικά.Δεν σας κάνω πλάκα ,το βράδυ όταν κλείνω τα φώτα και ανάβω ένα μικρο φωτάκι γίνεται πραγματικά χαμός στο τζάμι

-Λεω μέσα μου πάλι εε δεν πειράζει το ενυδρείο σφύζει απο ζωή :excl: .Ελα όμως που αυξήθηκε και πάρα πολυ ο πληθυσμός των ύδρων οι οποίες μάλλον τρέφονται απο τα κοπίποδα και τα σκουλίκια.Είχα και μερικές πιο πρίν όταν είχα τις γαρίδες αλλα τώρα πια η κατασταση έφτασε στο απροχώρητο :thumbup:

Μπορώ να κάνω κάτι για να μειώσω έστω τον πληθυσμό τους?

Είμαι εντελώς αντίθετος με την χρήση χημικών...

Ταίζω πολύ λίγο και ποτέ δεν πέφτει τροφή στον βυθό

Nh3/Nh4:0

NO3:25

No2:0

GH:>7

KH:6

ph:7

temp:26 (ανεμιστηράκια DIY)

Ο μονομάχος τώει κάποιες φορές μερικά κοπήποδα και σκουλικια που κολυμπούν στο νερό αλλα δεν μπορώ να βασιστώ σε αυτόν.

Εχω μέσα και δυο σαλιγκαράκια

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Paul

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ολα αυτα εμφανιζονται στα ενυδρεια μας οταν εχουμε-ολιγον-βρωμικο βυθο!ητε απο σαπιες τροφες που μενουν ητε απο τις ακαθαρισιες των ψαριων!

Ειχα κ εγω στο 54αρι μου υδρες κ κατι σαν σκουλικακια πριν καιρο..μετα απο αυξηση των γενικοτερων ρουτινων που ακολουθουσα σε αυτο το ενυδρειο(απο 1 φορα την βδομαδα σε 2[αλλαγη νερου,σκουπισμα κτλ]) μεσα σε 2-3 βδομαδες εξαφανιστηκαν τελειως κ οι υδρες αλλα κ αυτα τα..δεν θυμαμαι τι ειναι-κοπιποδα ή τι αλλο τελος παντων(σκουλικακια)!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ολα αυτα εμφανιζονται στα ενυδρεια μας οταν εχουμε-ολιγον-βρωμικο βυθο!ητε απο σαπιες τροφες που μενουν ητε απο τις ακαθαρισιες των ψαριων!

Δεν τιθεται τέτοιο θέμα στην περίπτωση μου καθως ταίζω τον μονομάχο στο στόμα και δεν πεφτει τίποτε κάτω,ε και ένα ψάρι έχω τί ακαθαρσίες μπορέι να βγάζει? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Σε 20 λιτρα ενυδρειο(αρα περιπου 17 καθαρα) μπορει αυτο το 'λιγο' που βγαζει ο μονομαχος να ειναι πολυ γιαυτο το συστημα! Αλλα ας περιμενουμε κ τους μαθουσαλες του φορουμ να πουν κιαυτοι τπτ γιατι εγω δεν γνωριζω πολλα περι αυτου.... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μη κάνεις τίποτα, κυρίως αν δεν σου έρχεται κάποια μυρωδιά από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μη κάνεις τίποτα, κυρίως αν δεν σου έρχεται κάποια μυρωδιά από το νερό.

Το νερό μυρίζει εντελώς φυσιολογικά

Θα το παρακολουθώ αν έχει καμια νεα έξαρση απο υδρες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ολα αυτα εμφανιζονται στα ενυδρεια μας οταν εχουμε-ολιγον-βρωμικο βυθο!ητε απο σαπιες τροφες που μενουν ητε απο τις ακαθαρισιες των ψαριων!

Ειχα κ εγω στο 54αρι μου υδρες κ κατι σαν σκουλικακια πριν καιρο..μετα απο αυξηση των γενικοτερων ρουτινων που ακολουθουσα σε αυτο το ενυδρειο(απο 1 φορα την βδομαδα σε 2[αλλαγη νερου,σκουπισμα κτλ]) μεσα σε 2-3 βδομαδες εξαφανιστηκαν τελειως κ οι υδρες αλλα κ αυτα τα..δεν θυμαμαι τι ειναι-κοπιποδα ή τι αλλο τελος παντων(σκουλικακια)!

Τα περισσοτερα ειναι χρησιμα.

Μη τα πειραζετε αν δεν σιγουρευτειτε τι ειδος ειναι.

πχ τα detritus worms που ειναι πολυ χρησιμα καθως ζουν μεσα στο βυθο τον αεριζουν και τον καθαριζουν απο οργανικα καταλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα ειναι χρησιμα.

Μη τα πειραζετε αν δεν σιγουρευτειτε τι ειδος ειναι.

πχ τα detritus worms που ειναι πολυ χρησιμα καθως ζουν μεσα στο βυθο τον αεριζουν και τον καθαριζουν απο οργανικα καταλοιπα.

Δεν ειναι detritus worms,κρίμα.Ουτε πλανάρια σίγουρα.Περισσότερο μοιάζουν με Walterworms και Grindal.Αφου τα τρώει ο μονομάχος μου δεν παει να είναι οτι θέλουν :excl:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα ειναι χρησιμα.

Μη τα πειραζετε αν δεν σιγουρευτειτε τι ειδος ειναι.

ΔΕΝ το ηξερα...! :excl: Τις υδρες ομως?! υπαρχει λογος να τις αφησουμε? ακομα κ νεογεννητα να μην εχουμε... τι μπορουν να μας προσφέρουν αυτες?

(με τα grindal σου εκαναν παρτυ ολα τα ψαριδια μου! πλεον περιμενω να αναπαραχθουν παλι!) :excl:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ το ηξερα...! :excl: Τις υδρες ομως?! υπαρχει λογος να τις αφησουμε? ακομα κ νεογεννητα να μην εχουμε... τι μπορουν να μας προσφέρουν αυτες?

Οι ύδρες μάλλον τρεφονται απο μικρόσωμα ζωίφια που ζούν στα ενυδρεία μας όπως μικρά κοπίποδα.Γι αυτό σε μένα έχουν πολλαπλασιαστέι τοσο πολύ.

Κρατάνε το ''οικοσυστημα'' μας σε ισορροπία :excl:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...