Jump to content

6 χρυσόψαρα σε 15 λίτρα ενυδρείο


Savou

Recommended Posts

καλησπέρα φίλοι μου! είμαι καινούργιος και πολύ αρχάριος στο θέμα ψάρια και ενυδρείο.ετσι πηγα και αγορασα 6 χρυσόψαρα για ένα ενυδρείο 15 λίτρα χωρίς καπάκι..το ενυδρείο εχει μεσα έκτος απο τα ψαρια εναν θερμοστατη,ενα φίλτρο, πετραδάκια διάφορων χρωμάτων ενα ψεύτικο φυτό και μερικα κοχυλάκια..

Έγινε επεξεργασία - Savou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών

6 χρυσόψαρα είναι υπερβολικά πολλα για 15 λίτρα και δεν νομίζω να σου ζήσουν και πολύ

Σου προτείνω να τα πάς πίσω στο pet shop

Τα χρυσόψαρα δεν θέλουν θερμοστάτη

Ενα χρυσόψαρο θέλει περίπου 30-40 λίτρα νερο

Βγάλε και τα κοχύλια γιατι κάνουν το νερό σου πιο σκλήρό πράγμα που δεν θέλουμε για αρχή

Πόσο χρονο τρέχει το ενυδρείο?

Σε ένα 15λιτρο μπορείς να βάλεις μόνο έναν μονομάχο

Αν θές κάτι περισότερο πρέπει να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 50-60 λιτρα

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπών

6 χρυσόψαρα είναι υπερβολικά πολλα για 15 λίτρα και δεν νομίζω να σου ζήσουν και πολύ

Σου προτείνω να τα πάς πίσω στο pet shop

Τα χρυσόψαρα δεν θέλουν θερμοστάτη

Ενα χρυσόψαρο θέλει περίπου 30-40 λίτρα νερο

Βγάλε και τα κοχύλια γιατι κάνουν το νερό σου πιο σκλήρό πράγμα που δεν θέλουμε για αρχή

Πόσο χρονο τρέχει το ενυδρείο?

Σε ένα 15λιτρο μπορείς να βάλεις μόνο έναν μονομάχο

Αν θές κάτι περισότερο πρέπει να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο 50-60 λιτρα

το ενιδρύω μου το έδωσαν και στα χέρια μου δουλεύει περίπου μια βδομάδα. αλλά πριν από εμένα περίπου 4-5 χρόνια... όπως είπα το ενυδρείο δεν έχει καπάκι και έχω μάθει ότι οι μονομάχοι πηδάνε!

Link to comment
Share on other sites

το ενιδρύω μου το έδωσαν και στα χέρια μου δουλεύει περίπου μια βδομάδα. αλλά πριν από εμένα περίπου 4-5 χρόνια... όπως είπα το ενυδρείο δεν έχει καπάκι και έχω μάθει ότι οι μονομάχοι πηδάνε!

εσυ τι σκευτεσαι να κανεις να δωσεις τα ψαρακια και να βαλεις εναν μονομαχο η να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο??

αν κρατησεισ και τα 6 χρειαζεσαι ενα 200λιτρο σιγουρα :excl:

Link to comment
Share on other sites

εσυ τι σκευτεσαι να κανεις να δωσεις τα ψαρακια και να βαλεις εναν μονομαχο η να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο??

αν κρατησεισ και τα 6 χρειαζεσαι ενα 200λιτρο σιγουρα :excl:

κοίτα έχω σκοπό πιο μετά να αγοράσω ένα ενιδρύω μεγαλύτερο με σκοπό να βάλω μέσα ένα καρχαρία μικρο αν είναι δυνατόν.. αλλά αυτή τη στιγμή προτιμώ λόγο οικονομικού να πάω τα ψαράκια πίσω και να πάρω ένα μονομάχο απλά φοβαμε επειδή μου έχουν πει ότι πηδάει έξω από το ενιδρύω και το ενιδρύω μου δεν έχει καπάκι φοβαμε..

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι να τα βαλεις αγγελια μπας και τα παρει κανενας απο εδω.μπορει να τα παρει καποιος που

φτιαχνει λιμνη και οχι μονο και να εχουν μια καλυτερη τυχη σε σχεση με το να τα δωσεις σε πετ σοπ.τωρα

για τους μονομαχους δεν ξερω και πολλα αλλα απ'οτι εχω καταλαβει το ενυδρειο που εχεις ειναι τελειως σκετο

:excl: .για βαλε μια φωτο να δουμε πως ειναι...

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το ενιδρύω

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μπορω να δω ειναι τα κοινα χρυσοψαρα που γινονται μεγαλα κ η λιμνη θα τους ειναι τελεια

Τωρα για το καπακι μπορεις να παρεις τις διαστασεις του κ να πας να του κοβουν σε αυτες τις διαστασεις ενα φαιμπεργκλας (πλαστικο) ή παρε τουλι κ ραψε στις ακρες του βαντουζες μονο που μ αυτο θα χανεις τη θερμοκρασια κ θα δουλευει ολη την ωρα το χειμωνα ο θερμοστατης εκτος κ αν το εχεις σε πολυ ζεστο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μπορω να δω ειναι τα κοινα χρυσοψαρα που γινονται μεγαλα κ η λιμνη θα τους ειναι τελεια

Τωρα για το καπακι μπορεις να παρεις τις διαστασεις του κ να πας να του κοβουν σε αυτες τις διαστασεις ενα φαιμπεργκλας (πλαστικο) ή παρε τουλι κ ραψε στις ακρες του βαντουζες μονο που μ αυτο θα χανεις τη θερμοκρασια κ θα δουλευει ολη την ωρα το χειμωνα ο θερμοστατης εκτος κ αν το εχεις σε πολυ ζεστο χωρο

φίλε είδα κάτι αγγελίες και μου φαίνεται ότι θα αλλάξω ενιδρύω.. αλλά δεν μπορώ στο forum να βάλω αγγελία για τα ψαράκια θα είναι κρίμα να πάνε πίσω στο πετσοπ...!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τα 6 χρυσόψαρα χαρίζονται εποικινωνηστε είναι κρίμα να πάνε πίσω ...!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Savou άνοιξα ένα θέμα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=45524 για να βάλεις την αγγελία σου. Παρακάμπτουμε τον κανονισμό λόγο του ότι αυτην την ώρα επείγει να σώσουμε τα ψάρια που είναι στριμωγμένα.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω γραψει και στην αγγελια εαν δεν τα θελει καποιος αλλος χομπιστας απο εδω μεσα , μπορουν τα χρυσοψαρα να μπουν στη λιμνουλα μου

Link to comment
Share on other sites

κοίτα έχω σκοπό πιο μετά να αγοράσω ένα ενιδρύω μεγαλύτερο με σκοπό να βάλω μέσα ένα καρχαρία μικρο αν είναι δυνατόν..

Ετοιμασου για χαρισμα παλι.

Οτι ειναι μικρο ..... μεγαλωνει.

Και μεγαλωνει πολυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλοι "καρχαριες" που δεν εχει κανενας απ'οτι εχω δει εδω...

να και ενα

απο αυτους :excl: Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αλλοι "καρχαριες" που δεν εχει κανενας απ'οτι εχω δει εδω...

να και ενα

απο αυτους :excl:

Βρισκεις αλλα σε λαθος συνθηκες, γιατι οι περισσοτεροι προτιμανε να δωσουν τα 600 λιτρα που χρειαζονται σε τιποτα δισκους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36769

Link to comment
Share on other sites

Βρισκεις αλλα σε λαθος συνθηκες, γιατι οι περισσοτεροι προτιμανε να δωσουν τα 600 λιτρα που χρειαζονται σε τιποτα δισκους.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36769

Αυτοι που δινουν αυτα τα λιτρα σε δισκους ξερουν τι κανουν.

Αυτοι που αγοραζουν αυτα τα ψαρια,δεν ξερουν τι κανουν,και φροντιζουν να ενημερωθουν εκ των υστερων

Link to comment
Share on other sites

παντως αν και βγηκαμε λιγο εκτος και χαλαμε το θεμα θα μου αρεσε να

βλεπαμε και αλλα ενυδρεια περα απο κιχλιδες-μονομαχους-δισκους-θυρευτες

και ζωοτοκα.θα μου αρεσε πχ να δω ενα μεγαλο 600λιτρο ενυδρειο με χρυσοψαρα η bala shark..

να μου πεις τωρα για καποιο λογο θα γινεται αυτο :excl: .το βλεπω και απο προσωπικη εμπειρια με σκαλαρια που

εχω εδω και 3 εβδομαδες και εχουν απιστευτο χαρακτηρα τρωνε απο το χερι μου και γενικα κανουν σαν μικρα

κουταβακια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

παντως αν και βγηκαμε λιγο εκτος και χαλαμε το θεμα θα μου αρεσε να

βλεπαμε και αλλα ενυδρεια περα απο κιχλιδες-μονομαχους-δισκους-θυρευτες

και ζωοτοκα.θα μου αρεσε πχ να δω ενα μεγαλο 600λιτρο ενυδρειο με χρυσοψαρα η bala shark..

να μου πεις τωρα για καποιο λογο θα γινεται αυτο :excl: .το βλεπω και απο προσωπικη εμπειρια με σκαλαρια που

εχω εδω και 3 εβδομαδες και εχουν απιστευτο χαρακτηρα τρωνε απο το χερι μου και γενικα κανουν σαν μικρα

κουταβακια. ;)

Oταν βαλεις δισκους θα δεις συμπεριφορα :excl::thumbup::bowdown:;)

Link to comment
Share on other sites

επιμενω θελω ενα 600λιτρο με bala shark :thumbup: ..αν και ετσι οπως το βλεπω με εσας εδω μεσα οταν φτιαξω με

το καλο ενα anubias 600 λιτρα καθαρα δισκους-σκαλαρια-ραμιρεζι θα εχω μεσα :excl: .οσον αφορα τον φιλο

μας καλυτερα γνωμη μου να παρει καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο(αναλογα και τα λευτα που εχει)γιατι αυτο ακομα

και για μονομαχο δεν ειναι μικρο ?:excl:

Link to comment
Share on other sites

παντως αν και βγηκαμε λιγο εκτος και χαλαμε το θεμα ...

Δεν βγηκαμε καθολου εκτος θεματος.

Εχει ψαρια (τα χρυσοψαρα) σε πολυ μικρο ενυδρειο ακαταλληλο γι'αυτα και παει να κανει και δευτερο λαθος απο αγνοια, με "καρχαριακι".

Το θεμα ειναι να τον ενημερωσουμε για να μη τρεχει.

Αυτοι που δινουν αυτα τα λιτρα σε δισκους ξερουν τι κανουν.

Αυτοι που αγοραζουν αυτα τα ψαρια,δεν ξερουν τι κανουν,και φροντιζουν να ενημερωθουν εκ των υστερων

:excl: Συνηθως ετσι ειναι.
Link to comment
Share on other sites

τι εξελιξη εχουμε με τα ψαρακια?

[/quo

λοιπόν φίλε μου...το ένα ψαράκι πήδηξε έξω και πέθανε έξω από το ενυδρείο... δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι εκείνη στην ώρα... τώρα λοιπόν έχουν μηνει 2 ψαράκια στο ενυδρείο και είναι πολύ πιο διαφορετικά βέβαια πάλι πιεσμένα στα λίγα λίτρα που τους προσφέρονται και τα αλλα 3 πήγαν πίσω στο πετσιτι...

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω γι'αυτα ψαχνεις το 60λιτρο???

ναι για αυτά, γιαυτό τα κράτησα για να τα βάλω σε μεγαλύτερο ενυδρείο με καλύτερη φίλτρανση και γενικά καλύτερα πράγματα για καλύτερες συνθήκες ..και να μάθω σίγα σίγα..και στην πράξη όχι μονό στα λόγια γιατί από εδώ μέσα έχω μάθει πάρα πολλά πράγματά.. καιρός να τα κάνω και στην πράξη..

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις μην τσιγκουνευτεις στα λιτρα παρε ακομα μεγαλυτερο και θα στο ανταποδωσουν τα ψαρακια :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...