Jump to content

''σπιτι ετοιμο σχεδον για γεννα""


Recommended Posts

μιας και ετοιμαζω το σπιτι για να φιλοξενησω με το καλο τα νεογεννητα των ζωοτοκων ψαριων μου,εχω μερικες αποριες!

το ενυδρειακι ειναι καινουργιο καθως και το φιλτρακι του!

μιας και εχω και ενα 50αρι ενυδρεαιακι ειχα σκοπο να βγαλω μια μικρη ποσοτητα και να την προσθεσω στο μικρο(8λιτρα)!απο κει και περα τι ενεργεις πρεπει να κανω?

1)εφοσον τοποθετηθει το νερο πρεπει να δουλευει συνεχεια το φιλτρακι?

2)χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο στο νερο του ενυδρειου?

3)στο φιλτρο καθως υπηρχε μονο σφουγγαρι προσεθεσα και τις (ασπρες μπιλιτσες)νομιζω περλιττης λεγεται!χρειαζεται κατι αλλο?

4)χρειαζεται να μπει ανθρακας?

5)κατι αλλο??????

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειχες κανει* για να στρωσεις το 50αρι που λες οτι εχεις τωρα τα ζωοτοκα σου -ακριβως το ιδιο πρεπει να κανεις κ γιαυτο το 8λιτρο! Τι ειχες κανει τοτε?! οταν πηρες το 50αρι σου?

Προκαταβολικα να πουμε οτι τα τοσο μικρα ενυδρειακια ειναι δυσκολο να συντηρηθουν κ να διατηρηθουν ,γενικοτερα ,με σταθερες παραμετρους νερου κ θερμοκρασιας οπου οι οποιες μεταβολες προκληθουν θα ειναι οτι χειροτερο, για τα ψαρια γενικοτερα, αλλα ακομα χειροτερο για τα νεογεννητα που θελεις να φιλοξενησεις εστω κ προσωρινα...

*Μπορεις βεβαια να χρησιμοποιησεις μπολι(στρωμενο βιολογικο υλικο) απο το φιλτρο του στρωμενου σου ενυδρειου ωστε να στρωθει ποιο γρηγορα κ το μικρο!

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

μιας και ετοιμαζω το σπιτι για να φιλοξενησω με το καλο τα νεογεννητα των ζωοτοκων ψαριων μου,εχω μερικες αποριες!

το ενυδρειακι ειναι καινουργιο καθως και το φιλτρακι του!

μιας και εχω και ενα 50αρι ενυδρεαιακι ειχα σκοπο να βγαλω μια μικρη ποσοτητα και να την προσθεσω στο μικρο(8λιτρα)!απο κει και περα τι ενεργεις πρεπει να κανω?

1)εφοσον τοποθετηθει το νερο πρεπει να δουλευει συνεχεια το φιλτρακι?

2)χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο στο νερο του ενυδρειου?

3)στο φιλτρο καθως υπηρχε μονο σφουγγαρι προσεθεσα και τις (ασπρες μπιλιτσες)νομιζω περλιττης λεγεται!χρειαζεται κατι αλλο?

4)χρειαζεται να μπει ανθρακας?

5)κατι αλλο??????

ευχαριστω!

1. Αυτό εννοείται. Και καλύτερα θα ήταν να μην είχε και μεγάλη ροή.

2. Καλό θα ήταν να πάρεις μπόλι από το άλλο ενυδρείο.

3. Αν είχες sera siporax mini, θα ήταν καλό. Ή τέλως πάντων λίγο βιολογικό υλικό θα ήταν καλό.

4. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να μπει άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

4. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να μπει άνθρακας.

Ο ανθρακας καλο ειναι να μπαινει σε καινουργια ενυδρεια για ενα 24ωρακι τουλαχιστον το πολυ 2 μερες κ μετα-πεταμα....(ειδικά αν ειναι ολα καινουργια-ενυδρειο κ εξοπλισμος)

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό εννοείται. Και καλύτερα θα ήταν να μην είχε και μεγάλη ροή.

2. Καλό θα ήταν να πάρεις μπόλι από το άλλο ενυδρείο.

3. Αν είχες sera siporax mini, θα ήταν καλό. Ή τέλως πάντων λίγο βιολογικό υλικό θα ήταν καλό.

4. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να μπει άνθρακας.

εγω εχω το JBL Micro Mec,δεν ειναι το ιδιο με το sera siporax mini?

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!αν θυμηθω η χρειαστω κατι αλλο θα σας ξαναρωτησω! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο υλικο ειναι κ αυτο...οποτε εισαι οκ.

Απλα να ξαναπουμε οτι το αστρωτο υλικο χρειαζεται περιπου 10 μερες για να στωσει σε ενυδρειο ηδη στρωμενο...Ή περιπου 35-40 μερες αν μπει σε αστρωτο ενυδρειο οπου το στρωσιμο του γινετε με το κλασικο "ταϊσμα" του ενυδρειου....

Αν στο μικρο(8λιτρα) βαλεις λιγο βιολογικο υλικο μαζι με νερο απο το κυριως ενυδρειο σου(οπως κ λιγο βυθο αν θελεις κ αν μπορεις) το στρωσιμο θα γινει σε χρονο dt (αν δεν χασεις την βιολογια κατα την μεταφορα της).

Στο λεω γιατι εισαι ετοιμος για γεννες οπως λες κ απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις χρονο για να στρωσεις το ενυδρειακι απο την αρχη! Κ τα νεογεννητα δεν θα την βγαλουν αν δεν ειναι στρωμενο το 8λιτρο κ αν γενικοτερα δεν προσεξεις τις παραμετρους του....(αμμωνια κυριως αλλα κ τα λοιπα...)

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικο υλικο ειναι κ αυτο...οποτε εισαι οκ.

Απλα να ξαναπουμε οτι το αστρωτο υλικο χρειαζεται περιπου 10 μερες για να στωσει σε ενυδρειο ηδη στρωμενο...Ή περιπου 35-40 μερες αν μπει σε αστρωτο ενυδρειο οπου το στρωσιμο του γινετε με το κλασικο "ταϊσμα" του ενυδρειου....

Αν στο μικρο(8λιτρα) βαλεις λιγο βιολογικο υλικο μαζι με νερο απο το κυριως ενυδρειο σου(οπως κ λιγο βυθο αν θελεις κ αν μπορεις) το στρωσιμο θα γινει σε χρονο dt (αν δεν χασεις την βιολογια κατα την μεταφορα της).

Στο λεω γιατι εισαι ετοιμος για γεννες οπως λες κ απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις χρονο για να στρωσεις το ενυδρειακι απο την αρχη! Κ τα νεογεννητα δεν θα την βγαλουν αν δεν ειναι στρωμενο το 8λιτρο κ αν γενικοτερα δεν προσεξεις τις παραμετρους του....(αμμωνια κυριως αλλα κ τα λοιπα...)

ωραια!καταλαβα!σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχεια σου ευχομαι κ περιμενουμε κ φωτο-Παρακαλω! :excl:

ευχαριστω και γω με την σειρα μου!

μια ερωτηση....τι μπορω να βαλω ετσι ωστε να χωρισω το ενυδρειο στη μεση (κατι καθετο)με την λογικη αν γεννησει η μανα τ αμικρα να μπορουν να πανε στο μισο ενυδρειο για να μην μπορει να τα φαει?ν απερνανε τα μικρα αλλα οχι η μανα!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να βαλεις την μανα καταρχην στο μικρο αφου την δεις οτι ειναι ετοιμη να σκασει (λιγο πριν γεννησει δλδ) κ μολις γεννησει να την βγαλεις απο εκει κ να αφησεις μονο τα μικρα στο 8λιτρο....Αν δεν εισαι σιγουρος για το ποτε στο περιπου θα γεννησει μπορεις να την βαλεις στο μικρο μαζι με αρκετο κερατοφυλλο(το οποιο καλο ειναι να υπαρχει ετσι κ αλλιως στο ενυδρειακι) ή καποιο αλλο φυτο επιφανειας ετσι ωστε να μπορουν να κρυφτουν αρκετα απο τα μικρα αλλα ταυτοχρονα να βοηθαει κ αυτο στην απορρόφηση των νιτρικων(κερατοφυλλο)....για να το χωρισεις στην μεση τωρα...δεν ξερω! αλλοι λενε οτι το κανουν με σφουγγαρι(ενυδρειακο παντα) αλλα δεν ξερω πως...λογικα θα πρεπει να ειναι λεπτο αλλα με μεγαλες τρυπες για να κυκλοφορει το νερο...Με αλλο υλικο οπως τουλι κ αλλα τετοια εγω θα σου ελεγα να μην το επιχειρισεις καθως κ δεν ξερεις τι μπορει να 'περασει' στο νερο σου....οπου ακομα κ το παραμικρο θα ειναι αιτια θανατου για τα μικρα.....

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να βαλεις την μανα καταρχην στο μικρο αφου την δεις οτι ειναι ετοιμη να σκασει (λιγο πριν γεννησει δλδ) κ μολις γεννησει να την βγαλεις απο εκει κ να αφησεις μονο τα μικρα στο 8λιτρο....Αν δεν εισαι σιγουρος για το ποτε στο περιπου θα γεννησει μπορεις να την βαλεις στο μικρο μαζι με αρκετο κερατοφυλλο(το οποιο καλο ειναι να υπαρχει ετσι κ αλλιως στο ενυδρειακι) ή καποιο αλλο φυτο επιφανειας ετσι ωστε να μπορουν να κρυφτουν αρκετα απο τα μικρα αλλα ταυτοχρονα να βοηθαει κ αυτο στην απορρόφηση των νιτρικων(κερατοφυλλο)....για να το χωρισεις στην μεση τωρα...δεν ξερω! αλλοι λενε οτι το κανουν με σφουγγαρι(ενυδρειακο παντα) αλλα δεν ξερω πως...λογικα θα πρεπει να ειναι λεπτο αλλα με μεγαλες τρυπες για να κυκλοφορει το νερο...Με αλλο υλικο οπως τουλι κ αλλα τετοια εγω θα σου ελεγα να μην το επιχειρισεις καθως κ δεν ξερεις τι μπορει να 'περασει' στο νερο σου....οπου ακομα κ το παραμικρο θα ειναι αιτια θανατου για τα μικρα.....

.....μμμ καταλαβα!εγω σκεφτομουν κατι σαν σιτουλα πλαστικη για να μπορουν τα μικρα να περνανε!με το τουλι δεν ξερω!ειναι τοσο μικροσκοπικα ωστε να μπορουν να περασουν? :excl:

κερατοφυλλο εχω καμποσο αλλα δεν ξερω αν αρκει!οποτε παμε να βρουμε και αλλο μπολικο!

Έγινε επεξεργασία - Γεωργιος 1979
Link to comment
Share on other sites

Απο το τουλι οχι δεν χωρανε!!! Αλλα θα μπορουσες να κανεις πχ μια 2 τρυπες ψηλα στην επιφανεια που καθονται τα μικρα ωστε να περνανε απο εκει..

Η πλαστικη σχαριτσα αν εχεις βρει καποια που να χωρανε τα μικρα αλλα οχι η μανα θα ηταν οτι καλυτερο...

Κερατοφυλο δεν χρειαζεσαι παρα πολυ..οτι να γεμισει η μια γωνια ...

Link to comment
Share on other sites

Απο το τουλι οχι δεν χωρανε!!! Αλλα θα μπορουσες να κανεις πχ μια 2 τρυπες ψηλα στην επιφανεια που καθονται τα μικρα ωστε να περνανε απο εκει..

Η πλαστικη σχαριτσα αν εχεις βρει καποια που να χωρανε τα μικρα αλλα οχι η μανα θα ηταν οτι καλυτερο...

Κερατοφυλο δεν χρειαζεσαι παρα πολυ..οτι να γεμισει η μια γωνια ...

αυτο ψαχνω!κατι σαν σχαριτσα!αν εχεις κανεις καμια σκεψη τι και που μπορω να το βρω,καλοδεχουμενη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω που μπορεις να το βρεις αλλα υπαρχει πλαστικο πλεγμα! Σαν το μεταλικο δλδ...Λογικα σε κανα πρακτικερ ολο κ κατι θα υπαρχει....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε ΓΕΩΡΓΙΕ ακου τι θα κανεις και θα πανε ολα καλα.παρε χαλικι-μακαρονι(βιολογικο υλικο)-και νερο απο το μεγαλο σου ενυδρειο και βαλτο στο μικρο ενυδρειο.αυτοματα ριξε βακτηρια επι μια εβδομαδα τουλαχιστον στο μικρο ενυδρειο να το βοηθησεις και νομιζω οτι θα εισαι σε καλο δρομο.μολις φυσικα γεννησει η μανα βγαλτην και ασε μονα τους τα νεογνα.παρε και τροφη για μωρα και ξεκινα να ταιζεις 2-3 φορες την μερα τα μικρα.απλα προσεξε μολις γεννηθουν μην κανεις αποτομες αλλαγες και στρεσαριστουν και τα χασεις.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες!

μετα απο αρκετο ψαξιμο για σιτα η καποιο υλικο που θα μπορεσω να τοποθετησω σαν χωρισμα μεσα στο μικρο ενυδρειο,σκεφτηκα και εκοψα ενα κομματι απο πλαστικο καφασι μια χρησης απο μαναβικο,το οποιο πιστευω οτι και με καλυπτει σαν τρυπες για να μπορουν να πηγαινοερχονται τα μικρα,χωρις ομως να χωραει η μανα!

απλως να ρωτησω!εκτως το πολυ καλο πλυσιμο του πλαστικου,για να το τοποθετησω στο ενυδρειο χρειαζεται και κατι αλλο?για απολυμανση του υλικου!

το κομματι ειναι το ακολουθο!

ABCD0011.jpg

θα κοπει σωστα στην συνεχεια!

Έγινε επεξεργασία - Γεωργιος 1979
Link to comment
Share on other sites

Αλλοι για να καθαρισουν τετοια πραγματα τα βουτανε σε λεκανη με νερο μαζι με λιγο χλωρινη κ μετα αφου αλλαξεις το νερο απο την λεκανη κ την καθαρισεις αστο παλι μεσα σε καθαρο νερο με διπλη δωση αντιχλωριο ....

Εγω οτι εχω χρησιμοποιήσει το εχω ξεπλυνει απλα με πολυ νερο-καυτο μαζι με καλο τριψιμο κ μετα μπλουμ.Την χλωρινη την φοβαμε! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχεια σου ευχομαι κ περιμενουμε κ φωτο-Παρακαλω! :)

ΑΠΠΠΠ!! :helpsmilie:

Πως παει το θεμα φιλε Γεωργιε?! Ολα καλα?!

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΠΠΠ!! :)

Πως παει το θεμα φιλε Γεωργιε?! Ολα καλα?!

ολα καλα!εχει γινει τουμπανο!ευχομαι μεσ την βδομαδα να γεννησει γιατι την αλλη θα φυγω για διακοπες!

ειμαι ακομα σε βαθιες..σκεψεις τι να κανω με την μανα!

αν δεν γεννησει μεχρι να φυγω θα πρεπει να την βαλω στο μικρο!ομως εχω μονο μια ταιστρα!οποτε τι κανουμε?

αν την αφησω μεσα στο μεγαλο εχω και ξυφοφορους και μια ζεμπρα μεσα οποτε δεν βλεπω να την βγαζουν! :helpsmilie:

αν τα βαλω μαζι με νεον λετε να εχω προβλημα μην μου τα φανε?μιας και η αδερφη μου εχει ενα 150αρι και εχει μεσα μονο 2 νεον!και εχει και κερατοφυλλα και αρκετες κρυψωνες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...