Jump to content

ροη φιλτρου....σωστη?


Naskas

Recommended Posts

καλησπερα παιδια...

μολις πριν λιγες ωρες τελειωσα με το στησιμο του ενυδρειου μου ;):thumbup: ...100χ40χ60 ιδιοκατασκευη....(θα σας το αναλυσω αναλυτικοτατα αλλη μερα γιατι ειμαι λιγο κουρασμενοσ κα χαζευω τα φιτακια μου τωρα)

εχω μια απορια... το φιλτρο μου ειναι το Eheim ecco pro 300 - 2036 και λεει οτι βγαζει 750 ltr την ωρα, σωστα?

λοιπον, εγω τωρα εχω την εξοδο το σωληνακι παραλληλα με την σταθμη του νερου και 5 εκατοστα ψηλοτερα και στελνει το νερο περιπου στα 10cm το πολυ μακρια :rasp: .. να σας πω οτι τα λαστιχα δεν εχουν πανω απο 1,5 μετρα μηκος και τα δυο χωριστα και υψως 80 εκατοστα για την εξοδο..

δεν ξερω τι να πω, εμενα μου φαινεται λιγο παντως γιατι σαν μοντελλο καινουργιο και pro ( :hysterical::hysterical: )περιμενα πιο δυνατη ροη...

καποιος που γνωριζει μια βοηθεια θα το εκτιμουσα...παρα πολυ......μιας και οτι γνωριζω για τα ενυδρεια τα εχω διαβασει κυριως απο εσας... ;)

:excl:

:excl:

:thumbup:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σου φιλε!

Αυτο που λες για το μηκως των σωληνων δεν μπορω να πω οτι το καταλαβα καλα! Εννοεις οτι κ οι 2 σωληνες μαζι (δλδ εισοδο-εξοδο)ειναι το πολυ 1,5 μετρο ή οτι ο καθε σωληνας δεν ειναι πανω απο 1,5 μετρο?! κ το υψος 80 εκατοστα για την εξοδο ποιο ειναι?!

Τα φιλτρα χανουν πολυ ροη αν τα εχεις ΦΟΥΛ στα υλικα....μηπως το εχεις παραγεμισει?

*αν καταλαβα καλα το 80εκ υψος ειναι το υψος που υπαρχουν οι τρυπες στο 'καπακι' για να μπουν οι σωληνες στο ενυδρειο σου σωστα?! (εκανα ενα 5λεπτο αλλα νομιζω το καταλαβα!! :excl: )

Αν καταλαβα καλα τοτε θα πρεπει ο καθε σωληνας του εξ.φιλτρου σου να ειναι οσο το δυνατων κοντύτερος! ή μαλλον για να το πω καλυτερα θα πρεπει το φιλτρο σου να μην ειναι μακρια απο το ενυδρειο σου κ οι σωληνες να μην κανουν 'κοιλια' αλλα να εχουν ακριβως οσο μηκος χρειαζεται για να φτανουν στο ενυδρειο-οχι παραπάνω!

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

μολις πριν λιγες ωρες τελειωσα με το στησιμο του ενυδρειου μου ;):thumbup: ...100χ40χ60 ιδιοκατασκευη....(θα σας το αναλυσω αναλυτικοτατα αλλη μερα γιατι ειμαι λιγο κουρασμενοσ κα χαζευω τα φιτακια μου τωρα)

εχω μια απορια... το φιλτρο μου ειναι το Eheim ecco pro 300 - 2036 και λεει οτι βγαζει 750 ltr την ωρα, σωστα?

λοιπον, εγω τωρα εχω την εξοδο το σωληνακι παραλληλα με την σταθμη του νερου και 5 εκατοστα ψηλοτερα και στελνει το νερο περιπου στα 10cm το πολυ μακρια :rasp: .. να σας πω οτι τα λαστιχα δεν εχουν πανω απο 1,5 μετρα μηκος και τα δυο χωριστα και υψως 80 εκατοστα για την εξοδο..

δεν ξερω τι να πω, εμενα μου φαινεται λιγο παντως γιατι σαν μοντελλο καινουργιο και pro ( :hysterical::rasp: )περιμενα πιο δυνατη ροη...

καποιος που γνωριζει μια βοηθεια θα το εκτιμουσα...παρα πολυ......μιας και οτι γνωριζω για τα ενυδρεια τα εχω διαβασει κυριως απο εσας... ;)

:excl:

:excl:

:thumbup:

:bowdown:

από οτι θυμάμαι τα ecco pro δεν έχουν μαζί σπρέιμπαρ οπότε τα 5-10 εκατοστά που λες είναι με σωλήνα 12/16 οπότε και είναι μια χαρά η ροή μη σου φαίνετε λίγη. Που να είχες καμιά άλλη μάρκα που να έβγαζε 750 λ/ω θα έβλεπες το σωληνάκι απλά να στάζει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σου φιλε!

Αυτο που λες για το μηκως των σωληνων δεν μπορω να πω οτι το καταλαβα καλα! Εννοεις οτι κ οι 2 σωληνες μαζι (δλδ εισοδο-εξοδο)ειναι το πολυ 1,5 μετρο ή οτι ο καθε σωληνας δεν ειναι πανω απο 1,5 μετρο?! κ το υψος 80 εκατοστα για την εξοδο ποιο ειναι?!

Τα φιλτρα χανουν πολυ ροη αν τα εχεις ΦΟΥΛ στα υλικα....μηπως το εχεις παραγεμισει?

εννοω οτι καθε σωληνας ειναι 1,5 μετρο το πολυ (και της εξοδου και της εισοδου) και της εξωδου το ανεβαζω κατακορυφα οπως συνηθως περιπου 80 εκατοστα...

οι θηκες μεσα στο φιλτρο ειναι φουλ αλλα μονο οσο μου εστειλαν απο γερμανια. δεν εβαλακαθολου παραπανω βιολογικο (ασε που δεν χωραει ουτε λεπη). εχω siporax σχεδον λιτρο, SUBSTRATpro σχεδον λιτρο και EHFIMECH σχεδον λιτρο παλι....

αλλα ολα αυτα ηρθαν με το κουτι μαζι και το στο καλαθακι τους μπηκαν ακριβως....?????!!!!!!!

Υπαρχει περιπτωση αν ζωριζεται, να καει το μηχανακι του?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σχεδον ακριβως στο μηκος για να γινουν οι συνδεσεις....

Που να είχες καμιά άλλη μάρκα που να έβγαζε 750 λ/ω θα έβλεπες το σωληνάκι απλά να στάζει biggrin.gif

σωπα ρε, και εγω που νομιζα οτι θα σηκωνα κανενα κυμα για τα ψαρακια μου???????

Link to comment
Share on other sites

Αν το φιλτρο ειναι χωρις σπρεϊ μπαρ, οπως λεει κ ο φιλος παραπανω δεν υπαρχει θεμα! εφοσον λες οτι εκατσαν κ ολα μια χαρα στα καλαθακια δεν τρεχει μια! Αν θελεις να εχεις περισσοτερη ροη τωρα, θα πρεπει να παρεις σπρεϊ μπαρ ή αν θελεις απλα περισσοτερη αναταραξη κανε τον σωληνα να κοιταει προς την επιφανεια κ εισαι μια χαρα...! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Το εν λόγω φίλτρο όπως και γενικά όλα της σειράς ECO έχουν γενικά χαμηλή φαινομενικά ροή. Μην σε ανησυχεί αυτό (έχω δύο από αυτά).

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...

ευχαριστω πολυ παιδια.... παντως αυριο θα παω για καλο και για κακο σε ενα pet shop εδω στους Αμπελοκηπους να το δω live. Ειναι ενα καλο παιδι κ πολυ εξηπηρετικος.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και με ξε-ανγχωσατε.

Συντομα θα ακολουθησουν μετρησεις νερου, φωτογραφιες και διαφορες σκεψεις :excl: που εχω...

Link to comment
Share on other sites

Αν το φιλτρο ειναι χωρις σπρεϊ μπαρ, οπως λεει κ ο φιλος παραπανω δεν υπαρχει θεμα! εφοσον λες οτι εκατσαν κ ολα μια χαρα στα καλαθακια δεν τρεχει μια! Αν θελεις να εχεις περισσοτερη ροη τωρα, θα πρεπει να παρεις σπρεϊ μπαρ ή αν θελεις απλα περισσοτερη αναταραξη κανε τον σωληνα να κοιταει προς την επιφανεια κ εισαι μια χαρα...! :excl:

Η ροη ενος φιλτρου δεν εχει σχεση με την εξοδο του, ειτε ειναι απλος σωληνας, ειτε ειναι spraybar, ειτε ακομη και lily pipe. Η ροη ειναι παντα ιδια. Εξαρταται απο την δυναμη της αντλιας, απο το υψος και τυχον περιοριστη που εχουμε βαλει στον σωληνα. Σε καθε περιπτωση θα εχουμε τα ιδια λιτρα/ωρα.

Αυτο που αλλαζει αναλογα την εξοδο ειναι η πιεση με την οποια βγαινει το καθαρο νερο προς το ενυδρειο. Στο δικο μου ενυδρειο εχω το spaybar κατω απο την επιφανεια του νερου 3-4 εκατοστα, οι τρυπες κοιτανε 45° γωνια προς προς την επιφανεια του νερου, ετσι δεν εχω κανενα θορυβο νερου και εχω αρκετη αναταραξη της επιφανειας.

Δεν εχω πεισθει για την αναγκαιοτητα του δογματος "3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειο την ωρα". Δεν εχω βρει καμια μελετη που να λεει οτι το νερο πρεπει να περναει γρηγορα απο τα υλικα ωστε οι αποικιες να κανουν την δουλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη ενος φιλτρου δεν εχει σχεση με την εξοδο του, ειτε ειναι απλος σωληνας, ειτε ειναι spraybar, ειτε ακομη και lily pipe. Η ροη ειναι παντα ιδια. Εξαρταται απο την δυναμη της αντλιας, απο το υψος και τυχον περιοριστη που εχουμε βαλει στον σωληνα. Σε καθε περιπτωση θα εχουμε τα ιδια λιτρα/ωρα.

Δεν ηθελα να πω οτι ετσι θα 'γυριζει' περισσοτερα λ/ω το φιλτρο!! αλλα οτι θα εχει περισσοτερη ροη-κυκλοφορια του νερου- μεσα στο ενυδρειο! Αν χρειαζεται κ Αν θελει βεβαια! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...